نکاتی مفید برای بالا بردن میزان موفقیت درمان

پس از کاشت ایمپلنت دندان به مدت 1 روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری کنید.

شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود.

بهتر است روز بعد از کاشت دندان طبیعی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان کلرهگزیدین روزی 3 مرتبه باشد.

نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان پذیر است ولی در مورد خوردن، باید دقت داشته باشید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد.

ایمپلنت های دندانی نیز همانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارند. زیرا پلاکت های میکروبی باعث عفونت لثه می شوند. بنابراین، توصیه می شود از برس های بین دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحا خمیردندان های مخصوص ایمپلنت استفاده گردد.

افرادی که از ایمپلنت استفاده می کنند باید از کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای در سه روز اول پرهیز کنند.

به طور کلی استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی در مراحل کاشت دندان ، موفقیت کاشت ایمپلنت را کاهش می دهند.

 دلایل عدم موفقیت درمان ایمپلنت دندان:

1) تشخیص و طرح درمان نادرست: استخوان باید از نظر ارتفاع و عرض حداقل میزان لازم را داشته باشد. همچنین موقعیت ایمپلنت  دندان باید نسبت به دندان های مجاور و ساختمان های حیاتی مثل عروق، اعصاب و سینوس و طی صحیح مراحل کاشت دندان بررسی شود.

2) شکست در اوسئوایتگریشن ایمپلنت با استخوان: استفاده از دریل های کند و عدم شستشوی کافی حین دریلینگ باعث ایجاد گرما در استخوان و در نتیجه مرگ سلول های استخوانی و عدم اتصال استخوان به ایمپلنت می شود. علاوه بر آن نداشتن ثبات اولیه بعد از قرار دادن ایمپلنت در استخوان و عدم درمان تحلیل لثه می تواند مانع ایجاد اسئوایتگریشن شود.

3) کیفیت پایین استخوان: استخوان فک باید دارای سلول های استخوانی کافی و همچنین دارای تراکم خوب باشد. گاهی بیماری های سیستمیک و یا عوارض برخی بیماری ها کیفیت استخوان را تحت تاثیر قرار می دهند و در شکست درمان نقش موثری دارند.

4) عفونت و آلودگی ناحیه عمل: آلودگی می تواند قبل، حین و یا بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان  ایجاد شود، بنابراین تجویز آنتی بیوتیک برای درمان درد بعد از ایمپلنت ضروری می باشد.

5) ایمپلنت های نامرغوب: ایمپلنت های استفاده شده باید توسط کمپانی های معتبر طراحی و تولید شده و توسط مقالات علمی معتبر تأیید شده باشند.

6) وضعیت نامطلوب سیستمیک فرد: افراد دارای سکته قلبی (کمتر از 6 ماه)، دیابت مقاوم به درمان، الکلیسم مزمن یا شدید، بیماری حاد کنترل نشده، پوکی استخوان، افرادی که تحت پرتودرمانی و یا شیمی درمانی قرار گرفته اند، معتادین به مواد مخدر و افراد دارای بیماری سیستمیک کنترل نشده کاندیداهای مناسبی برای دریافت ایمپلنت نمی باشند.

 بهداشت ایمپلنت های دندانی:

1- مسواک های بین دندانی: این وسیله شبیه برس می باشد که با حرکت ساده جلو و عقب به دفعات بین دندان ها عمل تمیز کردن را انجام می دهد.

2- مسواک های معمولی و نخ دندان: روزی 3-2 مرتبه مسواک و یک مرتبه از نخ دندان استفاده گردد.

3- Super floss: این نوع نخ دندان از سه قسمت ساخته شده است: یک سر آن پلاستیک سخت می باشد که می توان آن را از زیر روکش و بریج ها رد کرد. قسمت بعدی ضخیم تر بوده که می تواند زیر بریج ها را به راحتی تمیز کرده و قسمت سوم مثل نخ دندان معمولی عمل می کند و جهت استفاده در دندان های طیبعی است.

4- Water jet: آب پاش های دهانی بهترین وسیله جهت نظافت نواحی ایمپلنت شده دهان می باشند. به خصوص در تمیز کردن پروتزهای هیبرید ساپورت شونده توسط ایمپلنت وسیله مناسبی می باشند.

 نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک چیست ؟

حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیربه سزائی دارد . با تقبل قیمت کاشت دندان  ، ایمپلنت های دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است می توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند ودر بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به سزائی بگذارد .

 کاشت دندان چقدر زمان میبرد؟

معمولا کاشت دندان بین نیم تا دو ساعت زمان می برد که بستگی به تعداد ایمپلنت و شرایط فکی دارد علاوه بر کاشت دندان، پیوند و سینوس لیفت زمان اضافه میبرد.

 عوارض و معایب ایمپلنت دندانی

هزینه ایمپلنت نسبت به سایر درمانها برای جایگزین کردن دندان مانند پروتز ثابت یا پرتز متحرک بیشتر است. قیمت ایمپلنت دندان حدود ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰﷼است.

زمانبر بودن درمان ایمپلنت نیز از معایب ایمپلنت دندانی است. زمانی حداقل بین ۴ تا ۹ ماه برای این درمان لازم است.

درمان ایمپلنت یک جراحی بوده و ریسکهای مربوط به جراحی را نیز دارد. از جمله این ریسک ها میتوان به احتمال عفونت وشکست درمان یا  از دست رفتن ایمپلنت دندان اشاره کرد که در این مورد نیاز به جایگزینی مجدد آن است.

ایمپلنت نیازمند معاینات دوره ای توسط دندانپزشک است.

bridge implants

نحوه کاشت دندان ( ایمپلنت و درمان )

پس از ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر، با توجه به طرح درمان انتخابی و ضمانت استخوان، ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و برای اینکه کاشت دندان با ایمپلنت با استخوان پیوند خوبی برقرار کند به مدت 12 تا 24 هفته زمان لازم دارد. انواع کاشت دندان با یک جلسه مشاوره در کلینیک دندانپزشکی شروع می‌شود. در این جلسه مشاوره، متخصصان ما یک برنامه درمانی سفارشی با توجه به شرایطتان برای شما طراحی می‌کنند و به این ترتیب شما می‌توانید از هزینه ایمپلنت دندان آگاه شوید.

پس از طی دوره پیوند استخوان (اسئواینتگریشن) ایمپلنت های پایه و بستری مقاوم را برای طرح درمان انتخابی فراهم می آورند. برای راحتی بیمار تا ساخته شدن پروتز اصلی، بر روی ایمپلنت پروتز موقت طراحی می شود تا عمل تکلم و جویدن به طور موقت انجام گردد.

قالبگیری از ایمپلنت جزء موارد حساس و دقیق در ساخت پروتز ایمپلنت می باشد و بیمار می بایست کلیه دستورات دندانپزشک معالج را با دقت اجرا نماید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

moshavere