56

فقدان کلینیک درد استاندارد در ایران موجب هزینه های زیادی برای بیماران و سیستم درمانی گردیده است.بسیاری از مواقع بدلیل عدم کنترل دردهای مربوط به  کمر و گردن، بیماران ناچار به عمل جراحی کمر و گردن می گردند.

از عوارض گردن درد میتوان به این موارد اشاره کرد:

آسیب دیسک گردن

اختلال در سیستم عصبی

افسردگی

سردرد های مزمن

برخی از انواع تمرینات کششی برای درمان دیسک کمر می‌تواند به کاهش درد و تقویت عضلات کمک کرده و از آسیب‌های بعدی جلوگیری کند. شما می‌توانید با یاد گرفتن و انجام ورزش برای دیسک کمر به کاهش درد کمر و تقویت عضلات آن کمک کنید.

درمان درد دیسک کمر و گردن با فلوروسکوپی

در حالی که بوسیله ی درد با تزریق در نزدیک محل بیرون زدگی دیسک کمر و دیسک گردن به کمک فلوروسکوپی و با تعیین محل دقیق تزریق، می توان درددیسک کمر و گردن را مهار نموده و سپس با ورزش های مناسب یا تزریق مجدد درد دیسک کمر و گردن را کاملاً کنترل نمود. با این روش به طور همزمان التهاب ریشه عصبی برطرف شده و دوره حاد بیماری تمام می شود.

در چنین بیماری اگر 2 سال بعد مجدداً MRI گرفته شود، در 75% از موارد آثاری از بیرون زدگی دیسک کمر و یا گردن مشاهده نخواهد شد و بیمار کاملاً بهبود خواهد یافت و تنها در حدود 15 الی 20 درصد موارد احتیاج به عمل جراحی می باشد.برای مثال در مورد دیسک کمر، ضعف عضلانی، بی اختیاری ادرار یا مدفوع از موارد لزوم عمل جراحی  دیسک کمر می باشد که البته باید تحت نظر پزشک متخصص دیسک کمر پیگیری شود.

vaaa6-151

حتی در مواردی که درد مقاوم ناشی از دیسک وجود داشته باشد، می توان درمان دیسک کمر را بدون عمل جراحی با ورود به دیسک از طریق سوزن های خاص و امواج رادیوفرکوئنسی انجام داد در این روش ، دیسک را کوچکتر کرده و فشار را از روی عصب مربوطه برمی داریم. موارد بسیاری وجود دارد که در MRI بیرون زدگی دیسک کمر وجود داشته ولی علت کمر درد بیمار اختلال مفاصل دیگر می باشد.بنابراین تشخیص علت درد بوسیله ی شرح حال و معاینه قدم اول درمان در بیماران می باشد.

کنترل دردهای حاد و مزمن مقاوم به درمان

رشته اینترونشنال درد، تخصصی جدید جهت کنترل دردهای حاد و مزمن مقاوم به درمان می باشد که مطابق با استانداردهای انستیتوی جهانی درد عمل می نماید.به کمک فلوروسکوپی و امواج رادیوفرکوئنسی و سوزن های مخصوص دردهای مربوط به دیسک کمر یا گردن، دردهای سرطانی و دردهای شانه و لگن و اندام ها را می توان کنترل نمود.

moshavere