DT_1388063612_9c3d21f7f5130b64152758418bf8ff0f

هدف از طی مراحل ارتودنسی ثابت ،حرکت دندانها و اصلاح روابط دندانهای دو فک با هم می باشد.در این مرحله نگینهایی بر روی دندانها چسبانده می شود که اصطلاحا براکت نام دارند و یک سیم از بین این براکت های ارتودنسی گذرانده می شود که با کشهای ظریفی که به دور براکتها انداخته می شود (و می توانند رنگی باشند) در جای خود ثابت می شوند.این کشها هر جلسه تعویض می شوند ولی سیمها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکتها هم که تا پایان درمان باقی می مانند.این درمان نامرتبی دندان برخلاف درمانهای متحرک، وابسته به همکاری بیمار نیست.البته مراقبتهای خاصی باید انجام شود از جمله اینکه در تمام طول درمان که حدود 15-20 ماه (گاهی تا 24 ماه) طول می کشد،نباید بیمار غذاهایی مضر در ارتودنسی مانند غذاهای با قوام سفت مثل ته دیگ ، بلال ، زیتون و …. استفاده کند.در غیر اینصورت براکت از دندان جدا می شود که مستلزم چسباندن براکت جدیدی می باشد که باعث طولانی شدن درمان و اسیب به دندان می شود. از نظر بهداشتی نیز نیاز به مراقبتهای خاص و کامل توسط بیمار می باشد تا از ایجاد پوسیدگی و تغییر رنگ دندانها جلوگیری شود. ارتودنسی فلزی برای درمان نامنظمی دندان‌ها و رفع مشکلات دهان و دندان به کار می‌رود و با انجام این درمان از بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌شود در صورتی که این درمان تحت نظر متخصص مجرب ارتودنسی انجام نشود و بیمار همکاری لازم و درست را در طول درمان انجام ندهد ممکن است این درمان با عوارض ارتودنسی همراه باشد.

امکان حرکت دندانها در هر سنی به شرط سلامت لثه و بافتهای نگهدارنده دندان وجود دارد گرچه با افزایش سن مختصری سرعت حرکت دندان کاهش می یابد. امکان واکنش آلرژیک به فلز یا لاتکس به عنوان عوارض سیم کشی دندان وجود دارد. افراد مبتلا به مشکلات لثه، مانند مبتلایان به دیابت نوع 1، که در معرض تخریب لثه و بافت‌های محافظ قرار دارند، در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

عادت مکیدن انگشت در کودکان یکی از نگرانی‌های عمده‌ی والدین می‌باشد. بعد از امتحان کردن هر روشی در خانه از جمله استفاده از مواد بدمزه روی انگشت و روش تشویقی و سیستم پاداش، اغلب متخصصین سیم کشی دندان کودکان به والدین توصیه می‌کنند که از پلاک‌های عادت‌شکن در دهان کودک خود استفاده کنند. این عادت‌شکن‌ها به صورت پیچ در پیچ می‌باشند. این وسایل به این دلیل پیشنهاد می‌شوند که متخصصین دندانپزشکی کودکان از اثرات مضر مکیدن طولانی مدت انگشتان بر رشد دهان و نحوه‌ی‌ حرف زدن آگاهی دارند.

گاهی به دلیل عدم همخوانی اندازه فک ودندانها ویا وجود مشکلهای فکی متوسط که امکان جفت شدن قابل قبول دندانها را میسر نمی کند (وقتی بیمار بعد بلوغ مراجعه کرده و امکان اصلاح روابط فکی نیست و تمایل به تقبل قیمت جراحی ارتودنسی نیز وجود ندارد)،باید از دندانهای دائمی بیمار کشیده شود .

معمولا در طی مراحل ارتودنسی دو دندان اسیای کوچک بالا یا چهار دندان اسیای کوچک بالا و پایین کشیده می شوند . البته بسته به شرایط ممکن است دندانهای دیگر از جمله یک دندان ثنایا ( دندان جلو) پایین کشیده شود ؛ اما به عنوان یک قانون هرگز نباید دندانهای نیش کشیده شوند ( حتی اگر کاملا بیرون زده باشد باید دندان پشتی کشیده شود و دندان نیش به جای خود حرکت داده شود)

فواصل ایجاد شده در اثر کشیدن دندانها با حرکت سایر دندانها در پایان درمان به طور کامل بسته شده و بیمار هیچ مشکلی از نظر زیبایی ، جویدن ویا تکلم یا لق شدن دندان در ارتودنسی نخواهد داشت.

گاهی بعد از کشیدن دندانهای گفته شده و حرکت سایر دندانها ، فضا برای رویش دندانهای عقلی که در مسیر رویشی مناسبی باشند ،مهیا میشود ؛ بنابراین اگر تصمیم به درمان ارتودنسی دارید در کشیدن دندانهای عقل خود برای به هم ریختگی دندان  عجله نکنید مگر اینکه دکتر متخصص ارتودنسی تجویز کند.

ذکر این نکته نیز مهم است که باید بدانید که کشیدن دندان  عقل باعث مرتب شدن و اصلاح کجی دندان های جلو نشده و از فضای دندان عقل نمی توان برای منظم کردن دندانهای نیش و قدامی استفاده کرد.برای همین گاهی  علاوه بر کشیدن دندانهای عقل با مسیر رویشی نامناسب باید  دندانهای اسیای کوچک را نیز برای منظم کردن سایر دندانها کشید. بار دیگر متذکر می شوم که اگر قصد درمان ارتودنسی دارید حتما باید کشیدن هر دندانی با نسخه مکتوب متخصص ارتودنسی انجام دهید.

اصطلاح ارتودنسی سریع در عمل به نوع خاصی از دندانپزشکی زیبایی اشاره دارد که در آن از ونیر لمینت  و یا روکش دندان به منظور اصلاح مشکلات جزئی دندان‌ها از قبیل فاصله بین دندان‌ها ، کجی، نامرتبی و سایر نواقصی که نیازی به بهره‌گیری از درمان‌های ارتودنسی مرسوم ندارد، استفاده می‌شود. در واقع از عوارض ارتودنسی سریع اینست که مشکلات شدید از قبیل کجی یا ناصافی خیلی زیاد دندان‌ها را نمی‌توان با ارتودنسی سریع درمان کرد و در این موارد فقط باید از روش‌های ارتودنسی مرسوم استفاده شود.

بریس‌های دیمون بریس تنظیم شونده‌ای هستند که مشابه بریس‌های فلزی عمل می‌کنند. این بریس‌ها طوری طراحی شده‌اند که به راحتی و سادگی می‌توان آنها را تمیز نگه داشت. بدون نوارهای الاستیکی که باعث جذب و تجمع پلاک‌ها می‌شوند، با وجود بریس‌های دیمون می‌توان بهداشت دهان و دندان را به راحتی در طول دوره درمان رعایت کرد. در جسات مشاوره در مورد مزایا و  عوارض ارتودنسی دیمون میتوانید با پزشک خود مشورت نمایید .

اهداف

در ارتودنسی 3 هدف عمده درمانی وجود دارد:

  1. تغییر موقعیت دندانها برای ردیف و هماهنگ شدن آنها با استخوان فک که در هر سنی قابل انجام میباشد
  2. درمان های فانکشنال یا ارتوپدیک: دندانپزشک به منظور تغییر موقعیت استخوانهای فکین برای رفع  ناهنجاری های فکی قبل از اتمام سن رشد با کمک پلاک ارتودنسی متحرک  قادر به اعمال نیرو به عضلات و متعاقبا به استخوان ها می باشد.
  3. درمانهایی که به منظور آماده سازی وضعیت دندانها برای جراحی های فک و صورت انجام میگردد که درافراد بالای 18 سال با ناهماهنگی های استخوان فکین انجام می شود و پس از جراحی درمان نهایی ارتودنسی دندان تا چند ماه بعد از جراحی ادامه می یابد.در واقع میتوان گفت بخشی از روند درمان ارتونسی می باشد.

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟این باور در میان مردم هست که ارتودنسی ثابت از متحرک بهتر است و البته این موضوع تا حدی درست است. وسایل ثابت در منظم کردن دندان‌ها دقت بیشتری دارد. به همین دلیل، وقتی به بیمار درمان با وسیله متحرک (پلاک) تجویز می‌کنیم، بسیاری از بیماران یا والدین می‌پرسند: «پلاک چه فایده‌ای دارد؟» و آیا طی مراحل ارتودنسی ثابت  بهتر نیست ؟ در اینجا تلاش می‌کنم به برخی کابردها، محاسن و معایب پلاک‌ها اشاره کنم…

خوبی ارتودنسی متحرک این است که بیمار می‌تواند پلاک را در صورت بروز مشکل خارج نماید. دیگر اینکه برداشتن پلاک امکان رعایت بهتر بهداشت را فراهم می‌کند. برعکس، بعنوان عوارض سیم کشی دندان در وسایل ثابت چنین امکانی وجود ندارد یعنی بیمار قادر به خارج کردن آنها نبوده و تمیز کردن آنها و دندان‌ها دشوارتر است. امکان برداشتن پلاک می‌تواند در عین حال یک عیب باشد. خارج کردن پلاک توسط بیماران کودک و نوجوان یا آنها که انگیزه کم و همکاری ضعیف دارند به راحتی امکان‌پذیر است. اگر بیمار پلاک را بدون هماهنگی با پزشک و خارج از برنامه از دهان خارج نماید اثر آن به شدت کاهش می‌یابد.

نکته دیگر در انواع ارتودنسی ثابت این است که وسایل ارتودنسی معمولا روی دندان‌های دایمی ‌قرار می‌گیرند و کمتر روی دندان‌های شیری به کار می‌روند. در نتیجه برای سنین پایین‌تر اغلب ناگزیر به استفاده از پلاک خواهیم بود. همچنین، با توجه به اینکه پلاک‌ها با سایر بافت‌های دهان به غیر از دندان‌ها در تماس هستند، احتمال ایجاد تغییر در دیگر بافت‌ها (مثلا استخوان) بیشتر می‌تواند باشد ولی وسایل ثابت تنها با دندان‌ها تماس دارند و بیشتر انتظار جابه‌جایی دندان‌ها را داریم.

پلاک‌ها در این موارد کاربرد بیشتری دارند:

  1. زمانی که بهداشت بیمار ضعیف اما همکاری خوب است.
  2. زمانی که تغییر و تاثیر روی استخوان‌های فک مهم‌تر و مقدم بر تغییرات دندانی باشد.
  3. زمانی که درمان ارتودنسی باید در حضور دندان‌های شیری آغاز شود.

درمان های ثابت اغلب در دوره دندانهای دائمی به کار می رود و ممکن است بسته به شدت ناهماهنگی و عدم فضای کافی جهت آراستن دندان ها در مواردی نیاز به کشیدن تعدادی از دندان های دائمی یا جراحی فک باشد. طول متوسط دوره درمان های ارتودنسی ثابت دو سال میباشد و معمولا بیمار به طور ماهیانه و یا هفته ای، معاینه و درمان می گردد که این بستگی به نظر دندانپزشک دارد. در درمان های ثابت دندانپزشک بنا به طرح درمان از وسایلی با نام براکت و سیم استفاده می نماید. در مواردی، برای ملاحظات زیبایی و شغلی بیمار میتواند در مدت درمان ارتودنسی ثابت، از براکت های شفاف و یا سرامیکی سفید (غیر فلزی یا همرنگ) استفاده نماید که البته باز هم تا حدودی قابل رویت می باشد .

بعد از اتمام دوره درمان، از روش های سفید کردن دندان برای برطرف شدن زردی دندان ها استفاده می شود.

 اگر دندان‌های خود را ارتودنسی کرده و یا از بریج بر روی دندان‌های پایینی خود استفاده می‌کنید، دندان‌پزشک ممکن است برای محافظت از دندان‌های شما استفاده از محافظ دهان را تجویز کند. نایت گارد از جمله روش‌های درمانی رایج برای رسیدگی به انواع مختلفی از اختلالات مربوط به دندان می‌باشد. محافظ‌های دندانی یا به‌ صورت سفارشی ساخته شده و یا به صورت آماده تهیه می‌شوند.

قیمت ارتودنسی ثابت نکته بسیار مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن است. در مورد هزینه ارتودنسی ثابت نیز به مانند هر درمان ارتودنسی دیگر، هزینه بریس‌ها و لوازم ارتودنسی به ویژگی‌ها و شرایط خاص شما از قبیل پیچیدگی وضعیت ناهنجاری دندان‌ها و طول دوره درمان مورد نیاز بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت لازم است که حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

توصیه مشترک تمام متخصصین ارتودنسی این است که هر چند نخ دندان ارتودنسی کشیدن در حین درمان ارتودنسی فلزی دشوار است، اما کشیدن نخ دندان در طول درمان ارتودنسی باید بیش از هر وقت دیگری جدی گرفته شود تا فاصله‌های بین دندانی در زمان ارتودنسی تمیز نگه داشته شود و پوسیدگی بروز نیابد. اگر توصیه‌های متخصص ارتودنسی را  در طی مراحل ارتودنسی دندان جدی بگیرید و از نخ دندان، چه گونه‌های قدیمی نخ دندان و چه وسایل نخ کشیدن جدید مخصوص ارتودنسی، استفاده کنید، می‌توان انتظار داشت بدون مشکلات ارتودنسی ، در پایان دوره درمان و برداشتن بریس برق دندان‌های ردیف و مرتبتان چشم‌ها را خیره کند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

moshavere