از بین بردن جای جوش

خانم هایی که دارای پوست چرب یا مختلط هستند، احتمالا یکی از مشکلات همیشگی شان آثار به جا مانده از جوش روی صورتشان است. جوش ها اغلب از بین می رود ولی اثر آنها روی پوست می ماند و هر لحظه دوباره به ما یادآوری می کنند که هر آن دوباره برمی گردند!

پوست به طور طبیعی برای جلوگیری از به وجود آمدن جوش در سطح پوست ماده ترشی را ترشح می کند که این عمل در زمان وجود و ترشح چربی و یا خشکی پوست زیاد به درستی ترشح و عمل نمی کند که برای انجام بهتر این بخش از پوست بهتر است از قلیایی کردن پوست توسط صابون خودداری کنیم و تا حد امکان از مصرف مواد غذایی و یا کرم های چرب خودداری کنیم و در عین حال رطوبت پوست را به وسیله مصرف آب و میوه و سبزیجات تامین کنیم.

روش های درمان جای جوش

در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای از بین بردن و رفع جای جوش میتواند یک یا ترکیبی ازچند روش زیر باشد:

1- میکرودرم ابرژن

یکی از روش های درمان جای جوش روش میکرودرم ابرژن می باشد. دراین روش برای از بین بردن جای جوش به کمک دستگاه میکرودرم ابرژن لایه های سطحی پوست برداشته میشود بطوریكه پوست زخم نشود و هر چه اسکارها عمیق تر باشند به تکرار بیشتری نیاز دارد.  تکرار آن میتواند هر 2 یا3 هفته یکبار باشد.ولی این روش جهت جای جوش صورت بسیار عمیق توصیه نمی شود، زیرا نتیجه مطلوبى حاصل نمیشود. در این روش جوش فعال و تیرگی محل جوش ها و جوش سر سیاه بینی نیز بهبود می یابد ،همچنین منافذ باز بسته تر شده  و همزمان اسکارها سطحی تر می شوند و پوست صافتر بنظر میرسد و درمان جای جوش صورت انجام می پذیرد.این روش یک کار فیزیکی بوده و اگر درست انجام شود،تقریبا هیچ عارضه ای ندارد و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود برگردد.

2-IPL

یکی دیگر از روش های رفع جای جوش صورت Ipl است .Ipl لیزر نیست ولی اصطلاحا به آن لیزر گفته می شود، کلاژن سازی پوست تحریک میشود و اسکارها سطحی تر می شوند و با تکرار آن پوست صاف می شود . ضمن اینکه ، کمک به بستن منافذ ، قرمزی جای آکنه و جوش را نیزو کاهش می دهد.این روش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند و فرد بلافاصله به کار روزمره خود ادامه می دهد.IPL بهترین روش درمانى براى از بین بردن جای جوش هایی كه هنوز رنگ قرمز و تورفتگى مختصر نیز دارند محسوب میشود.( بدون نیاز به پانسمان ).این روش همچنین میتواند جوشهای فعال و التهابی را نیز بهبود بخشد و سبب میشود طول مدت درمان کوتاه گردد تا حدی که بیمار را از مصرف همزمان آنتی بیوتیک بی نیاز نماید.

3- لیرز CO2

جهت انجام این نوع لیزر بهتر است جوش فعال قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعال و التهابی روی صورت نداشته باشد. دراین روش بیحسی موضعی نیاز است. این نوع از لیزر به مهارت و تجربه زیاد پزشک و متخصص پوست و مو نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از 1 تا چند ماه ( 3-2 ) ادامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود و پوست یکدست و هم رنگ می شود که حتما باید در این روش پس از بهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم و لیزر شده تیره نشود. این روش  در دستان ماهر  طی یک جلسه حدود%60تا80% بهبودی (صاف شدن فرورفتگی) دارد، كه البته باز در فرورفتگیهاى سطحى و متوسط نتایج خیلى بهتر است و در از بین بردن جای جوش هاى عمیق درصد بهبودى كمتر است .

– نکته مهم در لیزر پوست این است که بهبود ، اسکارها بستگی به عمق آنها دارد.

اسکارهای سطحی تقریبا کاملا صاف میشوند ولی اسکارهای عمیق تر فقط 60% بهبودی دارند ولی فرد می تواند پس از 6 ماه لیزر را مجدد انجام دهد. یا اینکه از روش های میکرودرم ابرژن وjplو لیزر فرکشنال جهت بهبودی بیشتر استفاده نمایند.

ازعوارض دیگر لیزرco2 به جزقرمزی میتواند pip باشد که آن تیره شدن محل لیزر شده است که بیشتر در افراد، خیلی تیره و یا کسانی که زیاد در معرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. که درصورت بروز این مشکل می توان با میکرودرم ابرژن و دارو آنرا از بین برد. پس از به بازار آمدن لیزرهای فرکشنال co2  استفاده از لیزر co2  بسیار کاهش یافته است.

4- لیزر فرکشنال:CO2

جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال  CO2بدلیل اینکه شرایط نسبتا دشوار لیزر CO2قبلی را ندارد و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد از محبوبیت خاصی بهره مند شده است.در این روش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود و لی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و  در نتیجه نیاز به پانسمان ندارد .قرمزی مختصری به مدت 5 تا 6 روزایجاد می شود که پس از آن هیچ گونه آثاری از لیزر باقی نمی ماند.این لیزر عوارض احتمالی لیزرCO2را  نداردو pipایجاد نمیکند. این روش درمانی نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار (فرورفتگی) بین 3 تا 6 جلسه نیاز است.جهت کسب نتایج بهتر افرادی که اسکارهای سطحی دارند کاندیدای مناسب تری برای این لیزر هستند و.افراد با اسکارهای عمیق بهتر است از لیزر CO2معمولی و یا روشهای ترکیبی استفاده کنند.

ساب سیژن

در این روش پس از بیحس كردن ، چسبندگى پوست به بافت های زیرین توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد چون پوست از لایه زیریت خود جدا میشود ،سطح آن آزاد شده ودر نتیجه ظاهرا عمق اسکارهای عمیق کمتر می شود . زخم و التهاب زیر اسکارها خود محرک کلاژن سازی است و با ساخت کلاژن بیشتر عمق اسکارها پرشده و صاف تر می شود . در صورت نیاز این روش را می توان دوباره تکرار کرد . این روش را میتوان با پى آر پى تركیب كرد و میزان كلاژن سازى را افزایش داد،. همچنین این روش را توام با لیزر فركشنال نیز انجام مى دهند و نتایج بهتری برای از بین بردن جای جوش صورت بدست مى آورند. .

تزریق چربی

در بعضی اسکارهای عمقی که تورفتگی زیاد است میتوان با استفاده از چربی که از خود فرد گرفته می شود و در درون اسکار ها تزریق می گردد ظاهر جای جوش ها را پر و صاف تر نمود .همچنین پزشك مى تواند روى ناحیه اسكارها را نیز لیزر كند و یا در صورت امكان پى آر پى با غلظت مناسب پلاكت حداقل سه برابر نرمال در ناحیه اسكار تزریق كند و نتایج خوبى در یك جلسه بدست آورد.

ماسک رفع جای جوش

– برای درمان سریع جوش صورت شب قبل از خواب مقداری خمیر دندان بر روی جوش بمالید تا صبح جوش بسیار ضعیف و از بین رفته است. وجود میکروب های عفونت زا عامل ایجاد جوش های صورت هستند و برای حل این مشکل می توانید مقداری پرتقال و یا از دیگر مرکبات را بر روی پوست بمالید .

– با مالیدن پیاز خام جوش صورت به سرعت درمان میشود.

– ریشه گیاه بابا آدم را جوشانده و مصرف کنید تا کبد شما را پاک کند و از بروز علت جوش صورت تا حد بالایی جلوگیری کند.

– عسل نیز برای درمان جوش های بزرگ مفید است چون خاصیت ضد باکتریای قوی دارد و عفونت را درمان می کند.

– مقداری خمیر زردچوبه تهیه کرده و آن را قبل از خواب روی جوش بمالید و هنگام صبح با آب بشویید.

– روغن چای نیز خاصیت ضد باکتریایی دارد. روغن درخت چای به کاهش قرمزی و تورم کمک می کند و مانع زخم شدن محل جوش می شود.

نکته : مراقب باشید از مصرف صابون هایی که موجب بروز حساسیت و واکنش های آلرژیک می شوند، پرهیز کنید و قبل از خواب از خوردن غذاهای خیلی چرب و ادویه دار خودداری نمایید چون در بروز آکنه ها تاثیر فوق العاده ای دارند.

– آلوورا

این گیاه حیرت انگیز ، آلوورا، نه تنها پوستهای متورم را تسکین می دهد بلکه به ترمیم بافتهای صدمه دیده هم با بالا بردن فرایند ترمیم کمک می کند. بهتر است از ژل تازه این گیاه استفاده کنیم تا از محصولاتی که حاوی آلوورا هستند.

چطور از آلوورا برای جای جوش استفاده کنیم ؟ یک برگ آلوورا بردارید و پوست سبز بیرونی آن را بگیرید. شما یک ماده ژل مانند در زیر پوست سبز خواهید دید. این ژل را بردارید و روی جای جوش استفاده کنید. بگذارید نیم ساعت باقی بماند و سپس آن را بشویید.

دوبار در روز از آلوورا استفاده کنید تا نتیجه را در کمترین روز ببینید. نه تنها جای جوش محو می شود بلکه پوستتان درخشان و محکم می شود.

– روغن زیتون

می توان گفت روغن زیتون بهترین روغن برای پوست است زیرا شامل کلی ویتامین (A, D, E, C,B1, B2) ، آهن و آنتی اکسیدان است. ویژگی ضدعفونی کننده روغن زیتون همچنین به از بین بردن جای جوش کمک می کند.

چطور از روغن زیتون برای از بین بردن جای جوش استفاده کنیم ؟

قبل از هر چیز صورتتان را با آب ولرم بشویید و خشک کنید. مقدار کمی روغن زیتون بردارید و صورتتان را با آن ماساژ دهید. تمرکزتان بیشتر روی جای جوش باشد. ماساژ را چند دقیقه ادامه دهید تا جایی که احساس کنید روغن زیتون جذب پوست شده است. حالا یک حوله تمیز یا یک پارچه را بردارید در آب گرم بیندازید . پارچه گرم و مرطوب را روی صورت بگذارید تا بخار را بگیرد . حالا روغن اضافی را به آرامی با پارچه پاک کنید. اما محکم آن را نسابید. بعد از 1-2 دقیقه صورتتان را با آب معمولی یا گلیسرین مخصوص صورت بشویید.

– جوش شیرین

جوش شیرین هنوز یکی از درمانهای مشهور برای از بین بردن جای جوش به واسطه اثر لایه برداری اش است. گرانول های ملایم جوش شیرین با آب مخلوط شده و لایه مرده پوست را حذف می کنند بدون اینکه در حین انجام این کار  آلودگی ایجاد کنند.

چطور از جوش شیرین برای جای جوش استفاده کنیم ؟

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین بردارید و با استفاده از آب  مخلوط خمیری درست کنید. صورتتان را کاملا با آن ماساژ دهید و روی جای جوش متمرکز شوید. بعد از 1-2 دقیقه ماساژ برای چند دقیقه بگذارید این خمیر روی پوستتان باقی بماند. اکنون با آب گرم بشویید. از مرطوب کننده استفاده کنید، ترجیحا از روغن زیتون. این کار  را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

– سیب زمینی

سیب زمینی خام می تواند برای از بین بردن جای جوش حیرت انگیز باشد به ویژه اگر برای چند روز و با صبر و حوصله  این کار را انجام دهید.

چطور از سیب زمینی خام برای جای جوش استفاده کنیم؟

یک سیب زمینی بردارید و آن را به صورت لایه های نازک دایره ای ببرید . یکی از لایه ها را بردارید و آن را روی پوستتان با ملایمت و با حرکات دایره ای و چرخشی بمالید. این کار را تا جایی ادامه دهید که احساس کنید لایه ی سیب زمینی خشک شده است. یک لایه دیگر سیب زمینی برداشته و بطور مشابه کار را تکرار کنید. این عمل را برای مدت 15-20 دقیقه تکرار کنید. اکنون سیب زمینی را از صورتتان بردارید زیرا پوستتان آب سیب زمینی را جذب کرده است. صورتتان را بشویید. از مرطوب کننده مناسب با پوستتان استفاده کنید.

این ماساژ با سیب زمینی خام را 3-4 بار در هفته انجام دهید و بسته به شدت جای جوش برای حداقل 1-2 ماه ادامه دهید . این روش و دیگر درمان ها نیاز به صبر و حوصله  دارند تا تاثیرشان روی پوستتان نمایان شوند.

– گوجه فرنگی

گوجه فرنگی قرمز خوب می تواند جای جوش را از صورتتان حذف کند. چطور از گوجه فرنگی خام برای جای جوش استفاده کنیم دو راه وجود دارد که یکی آسان است و دیگری نه به راحتی مورد اول.

– نعناع

برگ های نعناع به عنوان یک شفا دهنده طبیعی برای آکنه و از بین بردن جای جوش عمل می کنند. استفاده خارجی برگ له شده نعناع به از بین بردن جای جوش کمک خواهد کرد و خوردن آن خون را تصفیه کرده و از ابتلای مجدد به آکنه جلوگیری می کند. این سبزی حاوی آنتی اکسیدان بوده و پوست را بهبود بخشیده و به از بین بردن جای جوش کمک می کند.

پیشگیری از ایجاد جای جوش

روشهایی در زیر آورده شده است که برای از بین بردن جای جوش قابل دسترس هستند. از این روش ها استفاده کنید تا بهترین نتیجه را در پیشگیری از ایجاد جای جوش بگیرید.

با خوردن میزان بالای آب و غذاهای تازه و آبمیوه های طبیعی آب کافی بدست بیاورید.

به جوشهایتان  دست نزنید زیرا باعث می شود باکتری های مضر  در پوست پخش شوند و مشکل را غیر قابل کنترل تر می کند.

هر روز صورتتان را با آب تمیز کنید تا پوست را تمیز و عاری از آلودگی ها و فاکتورهای دیگر نگه دارید .

استفاده از دستمال مرطوب و شیر پاک کن برای زدودن آرایش پیشنهاد می شود.

از استفاده لوازم آرایش براق و ماندگار روی پوست اجتناب کنید. لوازم آرایش روغنی منافذ پوست را می بندد .

از لوزام آرایش بدون چربی و سبک که مشکل جای جوش  ایجاد نخواهند کرد استفاده کنید.

آب نارگیل هم به از بین بردن جای جوش کمک می کند. می توانید هم بخورید و هم بر روی جای  جوش  استفاده کنید.

چوب صندل  را برای چند ساعت در آب بخیسانید سپس چوب را بردارید و پنبه را در آن فرو کرده و روی جای جوش استفاده کنید، بگذارید چند دقیقه یا تمام شب باقی بماند. آن را پاک کنید و این پروسه  را تا یک هفته تکرار کنید.

استرس باعث افزایش  ناگهانی هورمونها  می شود که مشکل جوش و جای آن را بیشتر می کند. بنابراین  به کمک یوگا و فعالیت های تنفسی استرس ها  را کاهش دهید.

فعالیت های استانداردی انجام دهید تا اندامتان را متناسب نگه دارید.

از دسر، شکر و روش های تغذیه ای پرکالری پرهیز کنید زیرا باعث جوش  می شوند.

یک قرص سردرد (که سالیسیلیک اسید دارد مثل آسپیرین) با 2-3 قرص ایبو بروفن بردارید و آنها را در مقدار کمی آب بشکنید . اکنون روی قسمت مورد نظر بمالید و بگذارید  15 دقیقه باقی بماند. سپس صورتتان  بشویید.

خورشید جای جوش را تیره تر می کند. از کرم ضد آفتاب با SPF 15 یا بیشتر استفاده کنید.

درمان خانگی تنها برای از بین بردن جای جوش خفیف توصیه می شود اگر عفونت ثانویه ای دارید یا جای جوش عمیق، باید پیش از استفاده از هر نوع رژیم مکملی با متخصص پوست مشورت کنید. صرف نظر از فواید  درمان خانگی طبیعی یک رژیم غذایی سالم در معالجه ی جای جوش می تواند موثر باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up