63

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها شامل :

۱. سیگار کشیدن
۲.استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و …
۳. افزایش سن
۴.عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

سفید کردن دندانها

سفید کردن دندان یا به عبارتی بلیچینگ، یکی از شایع ترین و آسان ترین روشها برای بهبود نمای صورت و لبخند شما خواهد بود . با سفید کردن دندان ها، رنگ مینای دندان ها روشن تر شده و باعث نمای شاداب تر و درخشان تر دندان های شما خواهد شد.
این پروسه به 2 صورت انجام می پذیرد:
روش 1 مرحله ای در مطب: بااستفاده از نور لیزر بلیچینگ بوده که به صورت کامل در مطب دندانپزشکی و ظرف مدت یک ساعت انجام می پذیرد .
روش 2 مرحله ای که بلیچینگ خانگی نامیده می شود و شامل ساخت تری بلیچینگ بوده که مدت زمان بیش تری طول خواهد کشید ولی نتایج آن مشابه روش اول خواهد بود.
در نمونه سمت چپ نتایج بلیچینگ دندانی را ملاحظه می کنید.

روش سفید کردن دندان با لیزر

به این شکل است که ابتدا دندان ها کمی تمیز می شوند تا از عدم وجود پلاک غذایی بر روی آنها مطمئن شویم. سپس دندان ها با ژل مخصوصی پوشانده می شوند که هم از دندان ها محافظت می کند و هم عمل سفید شدن توسط آن صورت می گیرد. سپس نور لیزر بر روی دندان ها تابانده می شود. کل زمان تاباندن اشعه 30 ثانیه با ازای هر دندان و در مجموع 3 دقیقه به طول می انجامد. این روش بسیار سریع تر از روش های قدیمی به نتیجه می رسد و نیاز به تکرار جلسات که خسته کننده هم هستند وجود ندارد. نتیجه ای که بعد از یک جلسه کار به دست می آید بسیار حیرت انگیز است.

موارد تجویز بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ در مواردی استفاده میشود که فرم و ساختار دندان مناسب و سالم است و فقط رنگ آن باید تغییر کند یعنی مثلا دندانی که پوسیدگی دارد یا پر از ترمیمهای معیوب و بد رنگ است نیاز به درمانهای ترمیمی دیگری علاوه بر بلیچینگ خواهد داشت موارد کاربرد شایع بلیچینگ تغییر رنگ ناشی از آب آشامیدنی( وجود فلوراید زیاد در آب )تتراسایکلین ، دندانهای سایش رفته ژنتیک ، افزایش سن ، رژیم غذایی و نیکوتین می باشد .

طی عمل بلیچینگ رنگ دندان چند درجه روشن می شود ؟

بلیچینگ روی افراد مختلف و دندانهای مختلف متفاوت است . در کل تمام دندانهایی که بلیچینگ روی آنها انجام می شود روشنتر می شوند . اما این تغییر رنگ در همه افرادبه یک اندازه و قابل پیش بینی نمی باشد و به عوامل گوناگونی بستگی دارد
دندانهای زرد و کرم رنگ به درمان بسیار عالی جوابمی دهند. دندانهایی که لکه های آبی و خاکستری رنگ دارند دیرتر به سفید کردن جواب می دهند. دندانهایی که لکه های قهوه ای بسیار تیره دارند تا حد بسیار زیادی روشنمی شوند ولی نباید انتظار داشت که این لکه ها کا ملأ برطرف شوند .با این حال 9 نفر از هر 10 نفر از نتیجه درمان راضی می باشد

روش‌های سفیدکردن دندان‌؛ بلیچینگ موثرتر است یا لامینیت؟

به طور کلی به دو روش می‌توان دندان‌ها را سفید‌تر کرد:
یک راه افزودن یک لایه خارجی به سطح دندان است. این لایه می‌تواند ماده ترمیمی کامپوزیت باشد یا یک لایه چینی که به آن «لامینیت» می‌گوییم. این روش سفید کردن مانند چسباندن ناخن مصنوعی روی ناخن‌های طبیعی است. بر حسب مورد ممکن است نیازی به تراشیدن دندان نباشد.
در روش دیگر سفید کردن، که به آن «بلیچینگ» می‌گوییم، چیزی به ساختار دندان اضافه نمی‌شود و طی آن به دنبال یک واکنش شیمیایی، مولکول‌های رنگ نسوج دندانی، دستخوش تجزیه می‌شوند. در واقع این روش مانند استفاده از وایتکس است و می‌توان آن را سفید کردن شیمیایی نامید. در حالی که لامینیت را می‌توان سفید کردن فیزیکی در نظر گرفت. بدیهی است که امکان تغییر فرم دندان‌ها با هر دو روش لامینیت وجود دارد ولی با بلیچینگ فقط امکان تغییر رنگ وجود دارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

moshavere