تزریق بوتاکس

69404.a6a7b9ea38924755f0f410ba8e1a15be

فیلرها(پركننده های پوستی) شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادی هستند كه در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف كردن چین و چروكها،برجسته كردن لبها، و كاهش عمق فرورفتگیهای صورت می شوند.در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه كمتر.البته این درمانها دائمی نیستند و نیازمند تكرار می باشند. بعضی فیلرها همراه با درمانهای جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاكس استفاده می شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یك یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد كرد.

فیلرهای موقتی

– چربی انسانی

تزریق چربی شامل برداشتن چربی خود شخص از شكم یا ران و تزریق به نواحی خاصی از صورت است كه چربی آنها كاهش یافته است. فقط مقادیر كوچكی از چربی برداشته می شوند بنابراین این عمل را نباید با لیپوساكشن اشتباه كرد.

چون چربی از بدن خود شما حاصل می شود بنابراین ریسك واكنش حساسیتی یا دفع پیوند توسط بدن شما وجود ندارد. باید توجه داشته باشید كه تمام سلولهای زنده چربی بعد از پیوند به محل جدید زنده نمی مانند و باید انتظار جذب درصد نسبتاً بالایی از چربی تزریق شده را داشته باشید. به این دلیل پزشك شما احتمالاًدر ناحیه مورد درمان بیش از حد لازم تزریق خواهد كرد.چربی برداشته شده رامی توان برای رتوش ذخیره نمود.

– اسید هیالورونیك

هیالورونیك اسید یك ماده طبیعی است كه در بدن شما یافت می شود. مقادیر بالایی از آن در بافت همبندی نرم و در مایع چشم وجود دارد. این ماده در بعضی غضروفها و مایع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد. یكی از كاربردهای این ژل تزریق به داخل مفصل افراد دچارآرتریت است تا باعث كاهش درد مفاصل آنها شود. در اثر تزریق ژل در صورت این ژل مثل یك بالش پرشده عمل كرده و ساختمانهای صورت را كه ممكن است به علت روند طبیعی پیر شدن دچار كاهش حجم یا شلی شده باشند ، ساپورت می كند. این ژل همچنین آب را به سطح پوست می آورد تا آنرا با طراوت و قابل انعطاف نشان دهد.

اسید هیالورونیك از منشا حیوانی تهیه نمی شود و سنتتیك می باشد. از نامهای تجاری معتبر آن می توان از Juviderm ، Esthelis ، Restylane و Perlane نام برد.

– كلسیم هیدروكسیل آپاتیت

سنگین ترین فیلر پوستی است و بطور طبیعی در استخوانهای انسان وجود دارد. ژل مورد استفاده یك ماده بیوسنتتیك است یعنی محصول انسانی یا حیوانی نیست و بنابراین ریسك واكنش حساسیتی پایین است.

این ماده ابتدا در دندانپزشكی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار گرفت و سالها بدون مشكل بكار رفته است.

تزریق ژل حاوی اجزاء كوچكی است كه بصورت داربست عمل می كنند. كلاژن خود شما روی این داربست رشد می كند. با گذشت زمان این اجزاء ( پارتیكل ها ) به آرامی حل شده و به یونهای كلسیم و فسفات تبدیل می شوند.

این فیلر پوستی نتایج خیلی طبیعی دارد.جابجا نمی شود و عوارض آن نادر هستند. از آن برای پركردن عمیق ترین چین و چروكهای پوستی مثل خط خنده(nasolabial fold ) ، خطوط عمودی كنار گوشه لب ( marionette lines ) و خطوط اخم (frown lines ) استفاده می شود. از آن همچنین برای افزایش حجم گونه ها و قسمتهای دیگر صورت استفاده می گردد. از نامهای تجاری این ماده Radiesse می باشد.

– اسید پلی لاكتیك

یك فیلر پوستی سنتتیك است كه در صورت تزریق شده و موجب تولید كلاژن توسط خود بدن می شود. این نوع فیلر یك محرك دانسته می شود. این ماده غیرسمی بیش از ٤٠ سال بعنوان ماده نخ بخیه مورد استفاده قرار گرفته است .بیشترین تاثیر آن در نیمه تحتانی صورت است برای پر كردن خط خنده و پركردن لبها.

برخلاف فیلرهای دیگر تاثیر این ماده فوری نیست بلكه با تحریك تولید كلاژن خود بدن نتایج به تدریج در طی چند ماه ظاهر می شوند. احتمالاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب ٣ تزریق ماهیانه لازم باشد. با هر تزریق ژل تحریك دوباره كلاژن خود شما انجام می شود. سپس ٤-٦ هفته برای دیدن اثر كامل زمان لازم می باشد.

تنها نوع تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریكا SCULPTRA می باشد.

فیلرهای نیمه دائمی

فیلرهای PMMA  ) Polymethyl methacrylate  )حاوی ٢٠% میكرواسفرهای كوچك PMMA معلق در ٨٠% ژل خالص شده كلاژن هستند. این ماده كه نیمه دائمی است را می توان برای درمان چین های متوسط تا عمیق بخصوص خط خنده ( nasolabial folds ) استفاده كرد. از آن همچنین می توان برای پركردن جای زخم فرورفته استفاده نمود. چند ماه بعد از تزریق كلاژن از بین می رود و بدن شما كلاژن طبیعی خودش را ساخته و مناطق زیر پوست را پر می كند.ممكن است برای دیدن نتیجه نهایی تا ٣ ماه به زمان نیاز داشته باشیم.

از نام های تجاری آن می توان از Artefill نام برد.

توجه داشته باشید که در صورتیکه راه حل دائمی مدنظر شما باشد باید جراحی را انتخاب کنید. درصورتیکه می خواهید جراحی را به تعویق بیندازید تا زمانیکه برای جراحی آماده شوید می توانید با تزریق فیلرها بهبودی قابل توجهی درصورت خود بدست آورید. فقط بیاد داشته باشید که برای حفظ اثر آن باید درمان خود را تکرار نمایید.

سوالات متداول

ژل‌ها برای بدن ضرر دارند؟

اگر ژل استاندارد استفاده كنید می‌توان گفت برای بدن ضرری ندارد ولی به هرصورت باید بدانید ژل یك ماده خارجی است كه حتی اگر استاندارد باشد وقتی وارد زیر پوست می‌شود ممكن است بدن نسبت به آن ماده خارجی واكنش نشان دهد و چند ماه یا چند سال بعد، دچار التهاب یا قرمزی یا به‌اصطلاح گرانولوم (یعنی واكنش بدن) شود. بنابراین احتمال این‌كه یك ژل استاندارد بدن را دچار مشكل كند، وجود دارد اما این خیلی به ندرت پیش می‌آید عوارضی مثل تورم، التهاب و واكنش جسم خارجی به‌صورت سفتی آن نقطه و عفونت.البته با تزریق ژل‌های هیالورونیك چون ظرف 21 ماه جذب می‌شوند بنابراین احتمال فوق‌العاده كمی وجود دارد كه مشكلی ایجاد شود و اگر مشكلی ایجاد شود مربوط به همان 21 ماه است و بعد از آن، جذب می‌شود.

نکته – اگر از ژل‌های استاندارد استفاده شود تنها ممكن است بعد از تزریق دچار كبودی و كمی تورم شود كه معمولا در عرض چند روز برطرف می‌شود

در چه مناطقی می‌توان از ژل استفاده كرد؟

مدت دوام ژل‌های موقت بین 9 تا 21ماه است حتی گاهی تا 51 ماه می‌ماند و می‌توان با تزریق آن برای افزایش حجم لب، گونه و خط خنده. برای خط اخم كه با بوتاكس برطرف نمی‌شود هم استفاده كرد با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست باز می گردد و چین‌هایی مانند خطوط لبخند یا پرانتزها  و چین‌هایی كه از كناره‌های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌كنند،  از بین می‌رود. ضمنا با برخی انواع آن می‌توان گود افتادگی‌های زیرچشم یا فرورفتگی‌های برخی قسمت‌های پوست را كاهش داد.

بزرگ‌ترین مشكل تزریق چربی چیست؟

 وقتی می‌خواهید ژلی را تزریق كنید باید حتما توجه كنید روی بسته‌بندی ژل تائید FDA وجود داشته باشد و برچسب تائید وزارت بهداشت روی آن باشد، این نوع ژل‌ها قابل اطمینان و مناسب هستند ولی به واسطه كیفیت‌شان قیمت نسبتا بالاتری دارند هر چند گاهی ژل‌هایی تقلبی و غیراستاندارد وارد می‌شود و چون طرفداران بسیاری دارند با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسند؛ این نوع ژل‌ را توصیه نمی شود چون عوارض بسیاری دارند؛ ما نمی‌دانیم مواد درون این ژل‌ها چیست، طرز تهیه آن را نمی‌دانیم در نتیجه اثرات آن روی پوست ناشناخته است. شما می‌توانید قبل از تزریق با جست‌وجویی در اینترنت و راهنمایی پزشك‌تان مارك‌های معروف ژل را شناسایی كنید تا بتوانید با اطمینان بیشتری این عمل را انجام دهید، باید توجه داشته باشید فقط چند نوع از ژل‌ها مورد تائید وزارت بهداشت و دارای برچسب هستند.

 مراقبت های بعد از تزریق

بعد از عمل تزریق، بیمار باید نمك كمتری بخورد چون با خوردن نمك، احتمال ورم بسیار بالا می‌رود، اگر تزریق روی صورت است سرش را پایین نگیرد و چند روز اول از كمپرس سرد استفاده كند و بعد از كمپرس گرم.

برای تزریق ژل، محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید به راحتی هر سال این تزریق را انجام دهید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up