ar4-3348.jpg.................

بـرای برطرف کـردن خط اخم، خنده، چروک ها و برجسته کردن لب ها و گونه ها راه های مختلفی وجود دارد که در میان آنها تزریق ژل و چربی، چربی و بوتاکس طرفداران بیشتری دارد. تزریق چربی بهترین روش کاهش چین و چروک و جوان سازی صورت و جایگزین نسبی جراحی لیفتینگ صورت است . دیگر مزایای تزریق چربی جوان سازی و پر شدن صورت ، حجم دادن لب ها و پر کردن خطوط و چروک های عمیق صورت  است.همچنین چربی برای کاهش تو کشیدگی ناشی از اسکار های جای جوش و جای بریدگی ، پر کردن نواحی ضعیف و لاغر صورت مثل گونه ها و حجم دادن لب ها کاربرد دارد .

انواع فیلرها

فیلرهای قابل جذب

این مواد بتدریج در بدن تجزیه شده و جذب بدن می شوند و معمولاً از جنس مولکولهای خود بدن هستند .در ابتدا شایعترین فیلر قابل جذب کلاژن بود که از حیوانات گرفته می شد اما بعدها کلاژن انسانی هم استفاده شد.علت آنکه مدتی بعد کلاژن جای خود را به فیلر قابل جذب دیگری به نام اسیدهیالورونیک و خود بتدریج ازرواج افتاد سه مسئله بود:

1-کلاژن در 1%واکنشهای حساسیتی شدیدی داد و نیاز به تست کردن داشت (مثل تست پنی سیلین)اما در هیالورونیک اسید عوارض حساسیتی بسیار بسیار نادر است.

2-طول مدت ماندگاری کلاژن در بهترین حالت 6ماه بود اما ترکیبات معروف هیالورونیک اسید یعنی جوویدرم حدود یکسال ماندگاری دارد.

3-در کلاژن هر میلی متر مکعب از ژل یک میلی متر مکعب حجم ایجاد می کرد اما در هیالورونیک اسید به علت قابلیت جذب آب زیادی که وجود دارد هر میلی متر مکعب ژل چندین میلی متر حجم ایجاد می کند یعنی با مقدار کمتری هیالورونیک اسید حجم بیشتری پر می شود سپس نتیجه چشمگیر تر و درمان ارزانتر است.

فیلرهای دیر جذب

 مثل رادیس که اولی ساختمانی شبیه استخوان دارد و دومی از ترکیبات اسید لاکتیک است . هردوی این فیلرها باعث تحریک بافت سازی می شوند و پس از مدتی اثرات خود را نشان می دهند و معمولاً طول اثری حدود 5/1سال دارند.اشکال هردوی این مواد آنست که می تواند ایجاد گلوله های زیر پوستی کنند.

فیلرهای غیر قابل جذب

که معمولاً حاوی ترکیبات آکریلیک هستند مثل آرتکل،آکوآمید . این ترکیبات اگرچه در بعضی از انواع تائید سازمان دارویی آمریکا را هم دارند اما باز هم به علت آنکه پتانسیل گلوله شدن دارند و نمی توان آنها را در خود پوست تزریق کرد کم مصرف تر از فیلرهای قابل جذب هستند باید توجه داشت که تنها قسمتی از حجم این فیلرها را آکریلیک تشکیل می دهد و مابقی را مواد قابل جذبی مثل کلاژن و پروتیین تشکیل می دهند . بنابراین حتیی دراین انواع قسمتی از فیلر به سرعت جذب می شود.همین مسئله هم باعث می شود که بسیاری از بیماران تصور کنند که چون حجم فیلری که تزریق کرده اند رفته رفته کم می شود بنابراین حتماً قابل جذب است اما اصلاً اینطور نیست بلکه بخش غیر قابل جذب فیلر زیر پوست می ماند و با گذشت زمان به شکل توده هایی قابل لمس می شود .طول متوسط اثر پر کردنی این فیلرها 5-3سال است.باید توجه داشت که ژل پاژ که تقریباً تمامی عوارضی که از ژلها می شنوید در حقیقت مربوط به این نوع ژل است .ساخت کشور اوکراین بوده و ارزانترین ژل تاریخ است. از نوع ترکیبات آکریلیک صنعتی است که متاسفانه عوارضی چون جابجایی،تورم ،گلوله شدن  و عفونتهای فاجعه انگیز دارد و مصرف آن از سال83توسط وزارت بهداشت منع شده است اما متاسفانه هنوزهم گهگاه بیمارانی دیده می شوند که توسط این ژل همین اواخر درمان شده اند .درظرف چند سال گذشته، فیلرها یا پر کننده ها قابل جذب عملا رقبای غیرقابل جذب و طولانی اثر خود را از میدان خارج کرد ه اند.

نحوه تزریق

ابتدا محل برداشت چربی ضدعفونی میشود و تحت شرایط استریل ، بی حسی موضعی انجام می شود و با استفاده از سرنگهای مخصوص که به سر آنها کانولاهای مناسب وصل شده و از طریق سوراخ کوچکی چربی های زیر پوست با فشار کم کشیده شده و چندین بار با سرم شستشو داده میشود تا خون وسایر مواد از آن جدا شود . بعضی از پزشکان از سانتریفیوژجهت جداسازی کامل سرمها از بافت چربی استفاده می کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگهای یک سی سی کشیده می شود وآماده تزریق میشود .محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود ضدعفونی و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس به سرسرنگ یک سی سی کانول های مخصوص وصل شده و تزریق چربی به محل مورد نظرانجام می شود.این عمل بصورت سرپایی درمطب انجام میشود . اکثرا با بیحسی موضعی وگاهی با بیهوشی خفیف انجام میپذیرد. طول مدت عمل یک تا سه ساعت بوده که به وسعت محل عمل و مقدار تزریق ژل و چربی بستگی دارد .

مزایای تزریق چربی

 • چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد.
 • تقریبا از چربی زیر پوست در هرنقطه ای از بدن میتوان بدین منظوراستفاده کرد ولی نواحی پهلو ها ،رانها، کنار زانو وزیر شکم معمولا چربی مقاومتری دارد .
 • دوام آن از بسیاری از فیلرهای قابل جذب (هیالورو نیک اسیدها) بیشتر است.
 • عوارض آن کم , هزینه آن مناسب بوده ومیتوان آن را هر چند بار که لازم است تکرار کرد .
 • چربی بعد از تزریق خونرسانی می شود وبا بدن مانند پیوند پوست جوش می خورد وجزئی از یافت بدن می گردد وبنابراین امکان جابجایی ویا حرکت در زیر پوست ندارد .
 • میتوان آن را یکبار تهیه و به منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶ماه نگهداری کرد .

معایب تزریق چربی

نتایج تزریق چربی کاملا وابسته به تکنیک انجام آن دارد واگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد نتایج ماندگار نخواهد داشت وپس از یکی دوبار کاملا از بین خواهد رفت .دور نقاهت آن معمولا 2 هفته می باشد که در این 1تا 2 هفته تورم در ناحیه تزریق شده وجود دارد .

مراقبت های بعد از تزریق

 • به فرد توصیه می شود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق ژل و چربی جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده به مدت 7 تا 10 روز خودداری کند.
 •  ممکن است در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده دچار کبودی، تورم و درد شوید. این حالت طبیعی بوده و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود(میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول 2 هفته طول می کشد.
 • برای کاهش ورم و نیز تسریع بهبود آن در 3 روز اول بعد از تزریق، از کیسه آب یخ آزادانه در آن نواحی از صورت که تزریق چربی انجام شده استفاده کنید.
 •  جهت کاهش ورم بهتر است در چند روز اول بعد از تزریق چربی، هنگام خوابیدن زیرسرتان بلند باشد( حالت نیمه نشسته یا زاویه 45 درجه) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است به مدت یک هفته در این حالت بخوابید.
 •  برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک باید محدود شود.
 •  در طی دوره استراحت و نقاهت خود در منزل، از انجام فعالیت هایی نظیر نظافت و باغبانی که  نیاز به خم شدن یا وارد کردن فشار دارند خودداری کنید، زیرا این می تواند باعث تشدید ورم صورت طولانی تر شدن آن شود.
 • از انجام ورزش شدید به مدت یک هفته باید خودداری شود در صورتی  که عادت به ورزش کردن منظم دارید، بعد از چند روز می توانید ورزش های سبک تری ( به شرط آن که موجب افزایش تورم صورت نشود) انجام دهید.
 •  در محل تزریق چربی بخیه زده نمی شود و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه ونیز پانسمان کردن وجود ندارد.
 •  در صورت لزوم 24 ساعت بعد از تزریق ژل و چربی ، آرایش کردن مانعی ندارد.
 •  اگر چه عفونت نادر است، آنتی بیوتیک خوراکی (نظیر سفالکسین) قبل و بعد از عمل تحویز می شود( از شب قبل از عمل تا 7 روز بعد از تزریق) معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن کافی خواهد بود

نتایج

معمولا حدود 30 تا 70 درصد ( متوسط 50 درصد ) چربی تزریقی برای همیشه در بافت های صورت باقی می ماند ؛ ولی از آنجایی که این درصد متغیر است ، تزریق بار دوم 6 ماه تا یک سال بعد می تواند انجام شود . یاد آوری می کنم چربی تزریقی جزو بافت های خود بدن می شود و در صورت چاق یا لاغر شدن ، می تواند در دراز مدت کم و زیاد شود .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

moshavere