دلیل انجام جراحی بینی چیست و از چه سنی می توان این عمل را انجام داد؟

بینی در قسمت مرکزی صورت قرار گرفته است و نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، به طوری که اگر بینی شما خیلی بزرگ و یا به عکس خیلی کوچک باشد در نگاه اول باعث توجه بیننده خواهد شد و حتی اگر شما دارای اعضای زیبای دیگری در صورت باشید دیگر بیننده به آن توجه نمی کند و این عدم تقارن توجه بیشتری را به خود معطوف می کند. شکل بینی از پدر و مادر شما به ارث می رسد و به رشد خود تا سن بلوغ ادامه می دهد تا به شکل اصلی خود برسد، این سن در دخترها شانزده سالگی و در پسرها هجده سالگی می باشد و از این سن به بعد می توان جراحی بینی را انجام داد و قبل از این سن، عمل جراحی نتیجه مطلوب را نمی دهد.
جراحی پلاستیک بینی همراه با اعمال دیگر هم انجام می شود. به طور مثال اگر شما دارای انحراف بینی و یا انسداد مجاری تنفسی باشید به طور همزمان این اصلاحات هم انجام خواهد شد. مشکلات دیگر بینی مانند برجستگی روی بینی (دورسوم) – اندازه سوراخ های بینی – پهنی بیش از حد بینی – وضعیت نوک بینی و … در جراحی پلاستیک بینی اصلاح خواهند شد و به صورت متقارن با سایر اعضا صورت در خواهند آمد.

آیا جراحی بینی باید فقط توسط فوق تخصص جراحی زیبایی و ترمیمی انجام شود؟

باید توجه داشت تنها در رشته ای که به صورت آکادمیک آموزش عمل بینی در دانشگاه آموزش داده می شود در رشته فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی می باشد، که افرادی که در رشته جراحی عمومی فارغ التحصیل می شوند وارد این رشته در دانشگاه می شوند و مسلماً آموزش لازم را برای این اعمال دریافت کرده اند، در هیچ رشته ی دیگر آموزش های زیبایی به صورت آکادمیک و دانشگاهی در برنامه ی تحصیلی آنها وجود ندارد، البته در صورت تمایل، در رشته های دیگر پس از پایان دوره تخصصی، باید برای دوره فلوشیپ مجددا وارد دانشگاه شده و دوره زیبایی را به طور تکمیلی بگذرانند.
در ویزیت اولیه تمام نکات لازم وبهترین تکنیک برای بهبودی واصلاح اشکالت بینی شما توضیح داده خواهد شد ویک عکس برای شما نسخه میشود، ودر صورت انحراف بینی سی تی اسکن هم نسخه خواهد شد. در صورت تمایل به عمل یک جلسه دیگر برای ویزیت نهایی و تعین نوبت عمل به شما داده خواهد شد.


بینی گوشتی چیست؟

اصطلاح بینی گوشتی به بینی هایی اطلاق می شود که دارای پوشش پوستی ضخیم و معمولا چرب می باشند. با توجه به اینکه تغییرات انجام شده در عمل جراحی بینی گوشتی بر روی اسکلت غضروفی-استخوانی انجام می گیرد و در نهایت پوست بر روی اسکلت جدید تغییر شکل یافته برگردانده می شود، در بینی های به اصطلاح گوشتی تغییرات ایجاد شده در اسکلت بینی، به خوبی قابل رویت نمی باشند. لذا در بیشتر موارد برای بهتر دیده شدن بینی با پوست ضخیم، لازم است ساختمان غضروفی-استخوانی زیر پوست مستحکمتر گشته تا بینی شکل بهتری در زیر این پوست ضخیم از خود به نمایش بگذارد. بدیهی است در این گونه موارد انتظار دست یافتن به بینی کوچک و ظریف، اشتباه می باشد. برای زیباتر شدن چهره الزامی به داشتن بینی کوچک نیست و در این دسته از بیماران، باید بینی را با روش های مخصوص بینی های گوشتی زیباتر نمود.

عمل كردن كدام بيني راحت‌تر است؛ بيني گوشتي يا بيني استخواني؟

جراحي بيني يكي از تكنيكي‌ترين اعمال جراحي است و انجام آن هيچ‌گاه راحت نيست و نيازمند جراح باتجربه و دوره‌ديده است و يك جراح باتجربه و دوره‌ديده از عهده هر دو نوع عمل بینی گوشتی و یا استخوانی برمي‌آيد ولي تکنیک های جراحی بینی گوشتی با بینی استخوانی متفاوت است

آیا بینی گوشتی بعد از عمل برگشت می کند؟

با تکنیک های قدیمی تر ، تقریباً کار خاصی برای بینی های گوشتی نمی شد کرد چون تکنیک های قدیمی بیشتر کاهنده بودند و شامل تراش دادن استخوان و غضروف می شدند. بینی گوشتی خودش غضروف های ضعیف تری دارد. حال اگر این غضروف های ظریف تراش داده و نازک شوند، اگر چه ممکن است برای مدتی بینی کوچک تر و زیبا تر به نظر برسد. اما با گذشت زمان و به علت فعل و انفعالات زیر پوستی، بینی جمع شده و خودش را به سمت پائین می کشد. اینکه می گفتند بینی افتادگی پیدا کرده و یا برگشت کرده به همان علت است.
اما امروزه چون بینی های گوشتی با تقویت غضروف شکل داده می شوند، حالت داده می شوند و بازآرایی می شوند، برگشت بینی های گوشتی یا افتادگی بینی های گوشتی خیلی کم شده و شاید اصلا اتفاق نیفتد.

اگر چه اکثر جراحان پلاستیک نتایج موفقی را در جراحی زیبایی بینی ارائه می‌دهند، اما گاهی اوقات دستیابی به آن نتایج دشوار است. متخصصین جراحی زیبایی بینی، جراحی ترمیمی بینی را برای بیماران انجام می‌دهند و با تقبل هزینه ترمیم بینی، بیمار میتواند مشکلات خاص بعد از جراحی زیبایی بینی اولیه را اصلاح نماید. در برخی موارد، نتایج جراحی زیبایی بینی اولیه ممکن است موجب از دست دادن مقدار قابل توجهی از غضروف و استخوان بینی بیمار شده باشد و یا بر شکل بینی و عملکرد آن تأثیر گذاشته باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up