مروزه یکی از شایعترین جراحی های زیبایی در دنیاست. دو روش برای جراحی بینی وجود دارد که شامل جراحی باز و جراحی به روش بسته می باشد. این جراحی را میتوان با بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی انجام داد و در صورت وجود انحراف بینی, شکستگی بینی, مشکلات سینوس می توان این جراحی ها را بصورت همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام داد.مهمترین نکته در تکنیک جراحی اینجانب آنالیز نتایج جراحی زیبایی قبل از عمل و تشریح آن برای بیمار و ایجاد تناسب بین بینی و سایر اجزاء صورت است که منجر به زیبایی طبیعی و حفظ حالت طبیعی چهره و متناسب بودن بینی با صورت بیمار است.چهرهای زیباست که بین اجزاء آن هارمونی و تناسب برقرار باشد. زیباترین بینی ها اگر متناسب با سایر اجزاء صورت نباشد نمی تواند منجر به زیبایی یک چهره شود. قبل از انجام جراحی بینی عروسکی یا بینی سرسره ای گرفتن عکس های اختصاصی و آنالیزچهره کمک می کند که نتیجه جراحی خوب بوده و باعث افزایش جذابیت چهره شود در بیست سال گذشته تغییرات زیادی در علم جراحی زیبایی بینی و صورت بوجود آمده است در یک جراحی موفق بینی باید بیمار بعد از جراحی تنفس و حس بویایی راحت داشته و یک بینی که هارمونی بین آن و سایر اجزاء صورت برقرار است داشته باشد امروزه روشهای جراحی محافظه کارانه و با هدف حفظ بیشتر بافتهای غضروفی بینی جایگزین روش های قدیمی شده است که در نهایت تاثیرات بیشتری در عملکرد بینی بعد از جراحی و حفظ ظاهر مناسب با گذشت زمان و افزایش سن دارد.

آیا نتیجه جراحی، با طراحی که قبل از عمل صورت گرفته مثل طراحی کامپیوتری یکسان است؟

این هم متاسفانه از مواردی است که مشکلات آن دامن گیـر همکاران جوان است. چون جهت جذب بیمار با ایجاد ذهنیات و تصورات غیــر واقعی سطح انتظار بیمار را بالا برده و حتی در صورت موفقیت آمیــز بودن عمل نارضایتی بعدی بیمار را همراه خواهد داشت. بهترین طراحی عمل در موقع انجام عمل جراحــــی است که ضمن حفظ عمل طبیعی بینــی شکل بینی هماهنگ با سایر اعضاء چهره باشد و قبلاً بطور شفاف به بیمار در این مورد توضیح داده شده باشد.

burun-estetiği-rinoplasti-ameliyatı

سن مناسب برای جراحی پلاستیک بینی چقدر است؟

معمـولاً سن مناسب جهت عمل جراحی بینی ۱۸ سالگی است ولی در صورت کامـل بودن رشد جسمی در سنین پایین تر مثل ۱۵ سالگی هم امکان پذیر است وحتی مواردی که به علت تغییر شکل یا انحراف شدید تیغه بینی انسداد کامل ایجاد شده در سنیـــن پایین تر هم جراحی محدود با دقت در عدم آسیب به مراکز رشد غضروف واستخوان قابل انجام است.

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

همواره به بیمارانی که کاندید عمل جراحی زیبایی بینی هستند توضیح داده می شود که نتیجه عمل جراحی حدود 6 ماه تا 1 سال بعد از عمل مشخص می شود.
در طی این مدت پشت بینی و بخصوص نوک بینی تورم دارد و می بایست بیماران حوصله داشته باشند.معمولاً بعد از عمل یک هفته گچ بر روی بینی است و بعد از آن گچ برداشته شده و می بایست بینی چسب زده شود مدت چسب بینی بستگی به نوع بینی و جراحی آن متفاوت است که می تواند بین 2 ماه تا 6 ماه متفاوت می باشد. این چسب ها باعث کاهش تورم بینی و حفظ قوام نوک بینی می شود. بیماران می بایست پس از عمل از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کنند. غیر از این مورد هیچ محدودیتی در رژیم غذایی برای بیماران وجود ندارد. بیماران می بایست از فعالیت های جسمانی سنگین اجتناب کنند و بیشتر از حد معمول به استراحت بپردازند.از مکالمه تلفنی طولانی مدت حداقل 10 ـ 14 روز خودداری کنند. حرکات بیش از حد صورت را حداقل به مدت یک هفته انجام ندهند و از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا لامپ های پرنور پرهیز کنند زیرا گرما می تواند باعث تورم بینی شود.

عوارض جراحی

برخلاف شایعات و تبلیغات منفی و به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد عوارض راینوپلاستی، باید گفت که اگر این عمل توسط جراح ماهر و با تجربه صورت بگیرد، عوارض خاصی درپی نخواهد داشت؛ لذا فقط باید توسط متخصصین گوش و حلق و بینی، جراحان پلاستیک و فک و صورت انجام شود که با آناتومی بینی و مسائل مربوط به آن کاملا آشنایی دارند. براساس کتب مرجع، عوارض راینوپلاستی حدود 10 درصد بوده و حتی دردست ماهرترین جراحان نیز ممکن است اشکالات مختصری دیده شود که البته با جراحی ترمیمی کوچکی برطرف خواهد شد. باید توجه داشت که دربینی مسأله غیرقابل حلی وجود ندارد اما وقتی افراد غیر متخصص و غیر مسوؤل دست به این جراحی بزنند، ممکن است در اثر زیاد برداشته شدن غضروف و استخوان بینی اختلالات تنفسی و بد شکلی در ظاهر بینی به وقوع بپیوندد که متأسفانه دراین موارد منجر به جراحی های پی درپی توسط همان فرد نا آشنا به تکنیکهای پیچیده جراحی گردیده و موجب عوارض جبران ناپذیری در بینی خواهد شد.

عوارض بیهوشی

بیهوشی عمل بینی را می توان به هر دو روش عمومی و موضعی همراه با خواب آلودگی (sedation) انجام داد که هر دو روش استاندارد بوده و انتخاب آن به نظر پزشک و بیمار بستگی دارد. برخلاف برخی تصورات غلط درصورتیکه جراحی در یک مرکز مجهز و با امکانات کافی انجام شود، فرد از ایمنی و آسایش خیلی خوب و مناسبی برخوردار بوده و هیچگونه عارضه ای درحین بیهوشی و پس از آن نخواهد داشت.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

moshavere