معیار شما برای پذیرش یک بیمار جراحی پروتز چانه چیست؟

جراحی پروتز چانه از نظر درمانی برای کسانی انجام می شود که چانه عقب رفته ای دارند و بعد از این عمل، ابعاد اجزای صورتشان هماهنگ تر می شود . اولین قدم ما بررسی زوایای فکی و وضعیت قرارگیری دندان های بالا و پایین روی هم است( زاویه دار کردن صورت). مثلا اگر دندان های فک پایین خیلی عقب تر از دندان های فک بالا باشد، جراحی پروتز چانه تاثیری روی وضعیت بیمار ندارد. اگر زاویه های مورد نظر ما در ناحیه فک مشکلی نداشتند،

Chin-Surgery-2

انتخاب نوع پروتز

عواملی که در انتخاب یک پروتز برای بزرگ کردن چانه موثرند عبارتند از:
1- جنس پروتز
2- شکل پروتز

برش جهت گذاشتن پروتز چانه:

دو روش برای عمل پروتز چانه وجود دارد:
1-استفاده از برش جراحی در داخل دهان در لب پایینی که در تماس با لثه است.
2-استفاده از برش خارجی روی پوست در ناحیه چین زیر چانه

مدت عمل پروتز چانه

حدود یک ساعت بعد از پروتز چانه نکات زیر را باید بیمار بداند :

۱ – بعدازعمل پروتز چانه آنتی بیوتیک خود را دقیقا مصرف کنید .

۲ – بعد از عمل جراحی پروتز چانه روزی سه بار با دهان شویه بتادینه دهان خود را بشوئید .

۳ – بعد از عمل پروتز چانه رژیم غذایی خاصی را توصیه نمی کنیم وخوردن هر گونه غذایی بلامانع است .

۴ – بخیه های داخل دهان در عمل پروتز چانه شما قابل جذب می باشند و نیازی به کشیدن آنها نیست .

۵ – بعد از عمل پروتز چانه چسب روی چانه تا سه روز باقی می ماند.

چه کسانی مناسب گذاشتن پروتز هستند؟

بنا به تشخیص پزشک کسانی که گونه های صاف و نا مشخص دارند، چانه کوچک دارند و نیاز به اصلاح تا حدود 6میلیمتردارند قابل اصلاح با پروتز میباشند در سایر نواحی مثل فک تحتانی برحسب تشخیص پزشک، پروتز استفاده میشود

آیا عقب و یا کوچک بودن چانه انواع مختلف دارد و اینکه چه عواملی می‌تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد؟

عقب بودن چانه می‌تواند به دو شکل باشد، حالت اول وقتی‌ است که کل فک کوچک و عقب باشد. در این موارد وقتی‌ دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند، دندان‌های پایین عقب‌تر از حد طبیعی می‌باشند. در حالت دوم عقب بودن چانه بدلیل کوچک بودن چانه است و کل فک عقب نیست. در این حالت چگونگی قرار گیری دندان‌ ها روی هم عادیست.
علت عمده این عارضه، ژنتیک و مادرزادیست ولی‌ گاهی ضربه و یا عفونت‌ها می‌توانند نقش داشته باشند.

عوارض عمل جراحی زیبایی چانه

یکی از سوالاتی که اکثر مواقع درباره عمل جراحی پروتز چانه پرسیده می شود این است که: «آیا جراحی ایمپلنت چانه ایمن و بی خطر است؟» در موارد نادر، برخی عوارض پروتز چانه را می توان در ارتباط با این عمل جراحی مشاهده کرد. کبودی و ورم ناشی از این عمل جراحی می تواند تا شش هفته پس از عمل وجود داشته باشد. عوارض مربوط به داروی بی هوشی نیز ممکن است برای بیمار وجود داشته باشد و معمولاً بر سیستم تنفسی فرد اثر می گذارد. سایر خطرهای احتمالی می تواند شامل تغییر شکل ایمپلنت چانه پس از جایگذاری آن باشد. به این ترتیب ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی برای اصلاح ایمپلنت و قرار دادن آن در محل صحیح وجود داشته باشد. علاوه بر این، ایجاد عفونت نیز می تواند این عمل جراحی را با خطر مواجه کند. معمولاً این مشکل با استفاده از آنتی بیوتیک ها بطور موثر کنترل می شود. با توجه به اینکه جراحی زیبایی چانه می تواند بطور بالقوه به سلول های عصبی کوچک آسیب رساند، بی حسی لب و چانه یکی از عوارض جانبی احتمالی به خاطر استفاده از مواد بی حسی در عمل جراحی فک و چانه است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
moshavere