پزشکی را که عمدتاً بر درمان عارضه‌های ستون فقرات متمرکز می‌گردد، دکتر متخصص ستون فقرات می‌نامند. متخصص طب ورزشی، فیزیکی و توانبخشی، متخصص کایروپراکتیک، دکتر فیزیوتراپی، جراح ارتوپد، جراح عصب، متخصص مدیریت درد، متخصص بیهوشی و روماتولوژیست و متخصص مغز و اعصاب برای رفع این گونه عارضه‌ها به کمک بیماران می‌آیند. مناسب‌ترین و بهترین دکتر متخصص ستون فقرات و یا گروهی از متخصصین با توجه به ماهیت، شدت و مدت بروز علائم انتخاب می‌شود.

ستون فقرات یکی از حیاتی‌ترین قسمت‌های بدن ماست که از بدن پشتیبانی می‌کند و امکان حرکت کردن بدن در جهات مختلف را ممکن می‌سازد. اناتومی ستون مهره به نحو شگفت‌انگیزی خلق شده و ساختار آن به گونه‌ای است که عملکرد‌های بسیار زیادی دارد.

تمامی اجزای ستون فقرات و مهره‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از طناب نخاعی محافظت کنند. طناب نخاعی عضو بسیار حساسی است که از میان ساختارهای پیچیده از عضلات، رباط‌ها و استخوان‌ها در کمر عبور می‌کند و امکان ارتباط بین مغز و سایر اجزای بدن و انتقال پیام‌های حسی و حرکتی را ایجاد می‌کند. ستون فقرات یک فرد بالغ در حالت عادی و طبیعی به نحوی بر روی لگن قرار گرفته است که کمترین میزان فشار بر روی لگن وارد شود و از طرف دیگر عضلات کمر برای صاف نگه داشتن ستون فقرات به کمترین نیروی ممکن نیاز داشته باشند.

زمانیکه بیماران قصدانجام عمل جراحی رادارند یکی ازرایجترین سوالاتی که برایشان پیش می آید این است: کدام دکتر و جراح ستون فقرات بهتراست 1- جراح مغز و اعصاب 2- جراح ستون فقرات

و بهترین جوابی که به آنها داده میشوداین است که بیشترین جراحی ستون مهره ها توسط هردوجراح یعنی هم دکتر ستون فقرات وهم جراح مغز و اعصاب انجام میشود که قادر به انجام جراحی باز و جراحی بسته ستون فقرات هستند. این مقاله تفاوت ها وشباهت ها بین دوجراح راتوضیح میدهد وتوصیه های لازم رابه شما خواهد دادکه چگونه  بهترین متخصص ستون فقرات را انتخاب کنید.

جراح ستون فقرات 1

هردوجراح میتوانند درجراحی ستون مهرها و جراحی اسکولیوز تخصص داشته باشند.

چندین سال گذشته ،دردرجه اول،جراح مغز و اعصاب این جراحی راانجام میداد اما در20 تا25 سال گذشته متخصص ستون فقرات وبیشترین جراحی های معمولی ستون مهره ها توسط هردوجراح ،جراح مغز و اعصاب وجراح ستون فقرات انجام میشود.

درهردوتخصص ، هرکدام ازجراحان ممکن است در مواردی مانند نوع جراحی ، متخصص درجراحی کودکان ، ستون مهره های ناحیه گردن ، ستون مهره های کمر، جراحی دست ومچ ، جراحی پلاستیک ، جراحی اسکولیوز ویا ناحیه های دیگربدن تخصص داشته باشد.

جراحان مغز و اعصاب

یک جراح مغز و اعصاب ممکن است یا فقط یک پزشک عمومی باشد ویایک پزشک متخصص آسیب شناسی استخوان وعضله و5 تا 6 سال به طورکامل برروی عصب ها ی بدن جراحی انجام داده باشد وبیمار را درمان کرده باشد.

جراحان مغز و اعصاب برنواحی زیرجراحی را انجام میدهند

1-      مغز

2-      ستون مهرها ونخاع

3-      عصب ها

4-      رگ ها وعروق اینترکرینال Intracranial واینترسپینال intraspinal(داخل نخاعی)

تعدادی ازجراحان مغز و اعصاب فقط جراحی مغزرا انجام میدهند وتعدادی ازآنها فقط برروی ستون فقرات جراحی میکنند وتعدادی دیگردرهردوناحیه جراحی انجام میدهند.

جراح ستون فقرات 2

جراح ستون فقرات

یک جراح مغز و اعصاب ممکن است یا فقط یک پزشک عمومی باشد ویایک دکتر متخصص ستون فقرات و  آسیب شناسی استخوان وعضله و5 تا 6 سال به طورکامل برروی ماهیچه های بدن جراحی انجام داده باشد.

جراح متخصص ستون فقرات معمولا باتشخیص اختلالات مفاصل به تشخیص ودرمان استخوانها میپردازد. این اختلالات شامل مواردزیراست.

1-      اختلال درستون فقرات مثل دیسک کمر

2-     ارتروز ستون فقرات

از علائم آرتروز ستون فقرات میتوان به موارد زیر اشاره نمود: استئوآرتریت ستون فقرات باعث سفتی یا درد مهره گردن یا پشت می‌شود و اگر تا آن اندازه شدید باشد که بر عصب‌های ستون فقرات یا نخاع صدمه بزند با کرختی یا ضعف پاها یا بازوها نیز همراه خواهد بود. معمولاً ناراحتی پشت بدن هنگام دراز کشیدن برطرف می‌شود. برخی افراد به علت آرتروز کمر در انجام کارهای روزمرّه با دشواری مواجه می‌شوند، حال آن که شدت بیماری در برخی دیگر به حدی است که منجر به ناتوانی قابل توجه آنان می‌گردد. فرد مبتلا به علائم آرتروز ستون فقرات علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جسمی گاهی از پیامدهای عاطفی و اجتماعی این بیماری نیز رنج می‌برد. برای مثال فردی که در نتیجه ابتلا به این بیماری به دشواری از عهده انجام وظایف شغلی و روزمره خود برمی‌آید، دچار احساس افسردگی و درماندگی می‌شود.

3-      آسیب های استخوانی هنگام ورزش

4-      ضربه

5-      تومورهای استخوانی

6-      آسیب ها ی دست وغیرطبیعی بودن حالت آنها

7-      تعویض مفصل

بعضی ازجراحان ستون فقرات فقط جراحی برروی ستون مهره ها انجام میدهند وتعدادی برروی مفاصل دیگر مانندلگن ، زانو،شانه وتعدادی دیگربرروی هردو دوناحیه باهم ویاناحیه های دیگر جراحی انجام میدهند.

جراح متخصص ستون فقرات وجراح مغز و اعصاب باهمکاری یکدیگربیشترجراحی های ستون مهره ها را انجام میدهند اما تعدادی از جراحی ها وجوددارد که یکی ازجراحان در انجام آن تخصص بهتری دارد مانند جراحی بدشکلی های ستون مهره ها اسکولیوز scoliosis( انحنای ستون مهره ها به جلو) ویا بدشکلی های دیگر که جراح متخصص ستون فقرات در انجام این جراحی تخصص بیشتر دارد.

جراحان مغز و اعصاب هم تخصص بهتری درجراحی اینترادورال intradural (جراحی داخل دورا duraدرنخاع) مانند تومورهای کیسه تکال thecal(پوشش کپسول دار) دارند.

جراح ستون فقرات 3

همکاری جراحان برای انجام جراحی ستون فقرات

هردو دکتر جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب بعدازدوره آموزشی پزشکی خود مهارت های خودرا بوسیله تمرینات جراحی که همراه بایکدیگر برروی ستون مهرها انجام میدهند افزایش میدهند. این تمرینات باعث میشود که جراح بعدازآموزش کامل بتواند بردتخصصی خودرادریافت کند وواجدشرایط دریافت مدرک تخصص شود. انتخاب یک جراح متخصص به عنوان یک همراه یکی ازمواردانجام جراحی ستون مهر ها به صورت مطلوب است وجراح تمایل دارد تابا صرفه وقت وهزینه بیشتر دردوره آموزشی مهارت بیشتری کسب کند.

اما این موردهمیشه وجودنداشته است درحدود15تا20 سال گذشته برای انجام جراحی ستون فقرات جراحان باهمکاری یکدیگرویک برنامه هماهنگ شده این جراحی را انجام نمی دادندوهرجراح به صورت جداگانه این جراحی را انجام میداد. اما امروزه جراحانی که تخصص در انجام جراحی ستون فقرات دارند هنگام انجام این جراحی با کمک متخصص دیگری اطلاعات بیشتری درمورد این جراحی بدست می آورندوجراحی موفقیت آمیزتری خواهندداشت.

نگرش وبینش درمورد انتخاب جراح متخصص ستون فقرات

متداول ترین سوالی که درهنگام جراحی ستون فقرات برای بیمار پیش می آید انجام جراحی توسط کدام دکتر متخصص ستون فقرات است و بهترین متخصص ستون فقرات کیست؟ کدام جراح تخصص بیشتری درانجام این جراحی دارد به عنوان مثال تعدادی ازجراحان تخصص خاصی در جراحی ستون مهره های ناحیه گردن دارندوتعدادی دیگر تخصص خاصی در جراحی ستون فقرات ناحیه کمردارند همچنین سوالات دیگری که برای بیمار پیش می آید1- چه تعداد جراحی هرساله یک جراح انجام میدهد2-تاچه میزان یک جراح درانجام این جراحی مسلط است.اکثر متخصصان ستون فقرات بعدازمراحل یادگیری میتوانند پیشرفت قابل توجهی درانجام این جراحی کسب کنند وبه طورکلی جراحانی که تجربه بیشتری داشته باشند نتایج بهتری دریافت خواهندکرد. شما همچنین باید درمورد اشکالاتی که این جراحی ها ممکن است داشته باشد آگاهی داشته باشید.

سوالات دیگری هم مانند نتایج جراحی بعدازانجام آن، هم بسیار مهم است.

جراح ستون فقرات 4

چگونه جراح ستون فقرات را انتخاب کنیم؟

زمانیکه درد درناحیه ستون مهره ها بسیارشدید شد شما نیاز به کمک یک جراح ستون فقرات دارید تابتوانددرد شما را کاهش دهد.

بررسی های کلی

علاوه برسوالات خاصی که وجوددارد 3 مورد بررسی کلی وجود دارد که میتواند درانتخاب بهترین جراح ستون فقرات به شما کمک کند.

1-      زمانیکه انجام جراحی ضروری میشود برای هربیمار این سوال وجوددارد که آیا این جراحی یک جراحی انتخابی است وزمان زیادی نیست که این جراحی به عنوان یک جراحی ضروری شناخته شده است. وشما تنها کسی هستید که میتوانید با میزان دردی که دربدنتان وجوددارد برای انجام این جراحی تصمیم گیری کنید.نقش جراح متخصص ستون فقرات در این جراحی این است که به شما آموزش دهد وشمارا برای گرفتن تصصمیم برای انجام جراحی یاری کندودرمورد اهمیت این جراحی توضیحاتی برای شما بدهد وشما را باخطرات وفواید این جراحی آگاه کند. بنابراین انتخاب جراح واطلاعاتی که او برای گرفتن یک تصمیم قاطع وموثر برای انجام جراحی دراختیارشما قرارمیدهد بسیارمهم است.

2-      بیماران اغلب سوال میکنند که کدام دکتر متخصص ستون فقرات باید جراحی ستون فقرات را انجام دهد جراح مغز و اعصاب یا جراح ستون فقرات، درحالیکه هرکدام ازاین جراحان تخصص های خاصی برای انجام جراحی دارند اما هردوبرای انجام جراحی ستون مهره ها مهارت های یکسانی دارند (انتظاراتی ازهرکدام ازاین جراحان وجوددارد مثلا جراح متخصص مغز و اعصاب مهارت خاصی دردرمان توموروجراح ستون فقرات تخصص لازم برای جراحی بدشکلی ها استخوانی دارد). درهرصورت جراح مغز و اعصاب و دکتر متخصص ستون فقرات به همراه یکدیگر این جراحی را انجام میدهند.علاوه براین دردوره آموزشی پزشکی هردوجراح برنامه همکاری درجراحی ستون مهره هارا پیشنهادمیکنند که این برنامه به سالهای بیشتری نیازداردتاجراحان تعلیمات لازم را فرابگیرند. ودرنهایت جراحان باگذراندن این دوران میتوانند مدرک تخصصی خودرادریافت کنند.

جراح ستون فقرات 5

3-      فاکتورمهم دیگری که وجودداردمیزان تخصص جراح برای انجام این جراحی است. متخصص ستون فقراتی که تخصصش فقط انجام جراحی ستون فقرات است باتکنیک های جدید جراحی آشناتراز متخصصی که است که گاهااین جراحی را انجام میدهد. به عنوان مثال درآمریکای شمالی جامعه حداقل به 50 درصد پزشک احتیاج داردتابتواند مشکلات ستون مهره های بیماران را برطرف کندو وآنهارا درمان کنداین معیاربسیارخوبی برای تخمین زدن متخصصین این جراحی است.

شما متیوانید اطلاعات مربوط به جراح ستون فقرات را ازمقاله بالا ومنابع معتبرمانندپزشک خانوادگیتان، خانواده ، دوستان وکسانیکه کمردردخودرادرمان کرده اند ،پزشکان عمومی دربیمارستان ها، وب سایت پزشکان جمع آوری ودریافت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up