داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAIDs)، گروه بزرگی از داروها هستند که برای درمان درد و التهاب استفاده می شوند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با میزان مصرف کامل و بر اساس یک برنامه منظم، به متوقف ساختن فرآیندهای شیمیایی در بدن که منجر به بروز التهاب به دنبال شکل های متفاوت آرتریت مثل آرتریت روماتوئید می شود، کمک می کنند. در بسیاری افراد مبتلا به آرتروز یا در افرادی که مبتلا به برخی انواع آسیب های ورزشی هستند، التهاب کمی وجود دارد. در این افراد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا استامینوفن با مقادیر پایین تر در درمان درد استفاده می شوند.

انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

انواع فراوانی از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی وجود دارد. آسپرین قدیمی ترین داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است و از نظر بسیاری از افراد، کاملاً مؤثر است. از آنجایی که برخی افراد نیاز دارند به منظور کاهش التهاب، مقادیر زیادی آسپرین مصرف کنند (تا 20 قرص در روز)، داروهای دیگری که عوارض جانبی کمتری بر معده و روده داشتند تولید شد.

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی به شکل قرص، شیاف، شربت یا به شکل تزریقی استفاده می شوند.

تعداد دفعات مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

 تعداد دفعات مصرف از یک تا چهار بار در روز متغیر است. مهم است به یاد داشته باشیم که این داروها، استروئیدی نیستند و هیچکدام از عوارض جانبی مرتبط با استروییدها (کورتون) را ندارند.

مناسب ترین ضدالتهابی غیر استروئیدی

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی از نظر عملکرد و عوارض جانبی مشابه هم هستند. برخی داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی در انواع متفاوتی از آرتریت و بیماری هایی وابسته و در افراد متفاوت بهتر از اشکال دیگر دارو، عمل می کنند.شما و پزشکتان، بر اساس عوامل متعددی، تصمیم خواهید گرفت که کدام دارو و چه میزان مصرفی از آن برای شما مناسبترین است.

سلامت کلی و سن شما و نیز فراوانی مصرف دارو توسط شما و چگونگی پاسخ شما به دارو باید در نظر گرفته شوند. اگر شما همزمان با مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی از داروهای دیگر استفاده می کنید، این مسئله هم می تواند یک عامل تصمیم گیرنده باشد. میزان هزینه هم می تواند یک امر مؤثر بینانه باشد.

NSAIDs-drugs

داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی بدون نسخه

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی که بدون نسخه در دسترس افراد قرار می گیرند با میزان مصرفی کمتر از آنچه با نسخه تجویزی در اختیار قرار می گیرد، برای استفاده تأیید شده است. بدون مشورت با پزشکتان مقداری بیش از آنچه روی جعبه دارو ذکر شده، مصرف نکنید. این داروها می توانند در موارد دردهای خفیف، دردها و سردردهایی که زمینه مزمن ندارند، بر اساس میزان نیاز فرد (و بدون نسخه) مورد استفاده قرار گیرند و میزان مصرفشان نباید برابر با مقادیر تجویزی این دارو در نسخه ی پزشک باشد.  بسیاری از داروهای ذکر شده به صورت داروهای عمومی نیز در دسترس هستند. با پزشک یا داروسازتان برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر مشورت کنید.

عوارض جانبی داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی

عوارض جانبی در شرایطی، بیشتر احتمال وقوع دارند که شما مقادیر بالایی از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی را استفاده کنید یا در طول مدت زمان طولانی آن ها را مصرف کنید. برخی عوارض جانبی خفیف هستند و ممکن است بدون درمان برطرف شوند. سایر عوارض جانبی، جدی تر هستند و باید بلافاصله درمان شوند. اغلب افراد بدون هیچ مشکلی یا با بروز عوارض خفیفی قادر به استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی هستند.

اگر چه شما باید از مشکلاتی که ممکن است روی دهد، آگاه باشید. تنها برخی از عوارض جانبی در اینجا ذکر شده اند، اکثر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی عوارض جانبی مشابهی دارند، اما در زمینه ی عوارض خاص دارویی که مصرف می کنید می توانید از پزشک یا داروسازتان سؤال کنید. گاهی اوقات داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی می توانند باعث بروز مشکلات مربوط به معده از قبیل درد معده، سوزش سردل، ایجاد گاز، نفخ معده، یبوست، اسهال، تهوع و استفراغ شوند.

اگر این مشکلات بعد از یک هفته همچنان باعث آزار شما می شوند، آن را با پزشکتان در میان بگذارید و اگر مشکلاتتان شدید هستند، این مدت را نیز صبر نکنید.

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی می توانند در برخی افراد باعث تحریک پذری معده و افزایش احتمال ایجاد زخم در این افراد شوند. زخم، جراحت روی دیواره معده است که ممکن است خونریزی کند. می تواند جدی و حتی کشننده باشد.

اگر شما شرایط زیر را داشته باشید، ممکن است با مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی خطر بالاتری برای بروز زخم معده داشته باشید:

اگر جنس مؤنث هستید ، اگر از قبل مبتلا به زخم معده شده اید، اگر بالای 60 سال سن دارید، اگر از داروهای کوتیکو استروئید مثل پردنیزون استفاده می کنید.

  اگر مبتلا به بیماری مزمن دیگری هستید، اگر سیگار می کشید، اگر مشروبات الکلی استفاده می کنید. اگر یک مورد یا بیشتر از این عوامل خطر را دارا هستید، در زمینه ی چگونگی کاهش خطر ابتلا به زخم معده با پزشکتان مشورت کنید.

  • مصرف زیاد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و  زخم معده

گاهی اوقات زخم ها نشانه های هشدار دهنده دارند، اما گاهی آنها بدون اینکه خودتان متوجه شوید بروز می کنند. هر فردی که داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی مصرف می کند و درد معده دارد، مبتلا به زخم نیست. اگر مدفوع سیاهرنگ و قیری شکل دارید یا خون استفراغ می کنید بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید. همچنین، اگر هر یک از موارد زیر را دارید، با پزشکتان در میان بگذارید:

 سوزش سردل شدید ، درد معده ای که با خوردن غذا یا داروهای ضد اسید معده برطرف شود. ، انقباضات شدید معده ، تهوع و استفراغ گاهگاهی بدون هیچ علتی.

drugs2

  • مصرف زیاد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و کاهش عملکرد طبیعی کلیه

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی گاهی می توانند بر عملکرد طبیعی کلیه اثر بگذارند یا باعث تجمع مایع در بدن شوند. اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارید یا مبتلا به فشار خون بالا یا نارسایی احتقانی قلب هستید، قبل از مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی با پزشکتان مشورت کنید. اگر دچار هر یک از مشکلات زیر شدید بلافاصله مصرف دارو را قطع کنید و با پزشکتان تماس بگیرید:

افزایش وزن ناگهانی، تورم مچ پاها، پاها یا قسمت های انتهایی اندام تحتانی ، کوتاهی تنفس ، افزایش خستگی.

  • مصرف  زیاد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مشکلاتی در زمینه ی حفظ تعادل، خواب آلودگی و سردرد

ممکن است با شروع مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی، سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، خواب آلودگی، یا سردرد خفیف رخ دهد. ممکن است پس از اینکه بدنتان دارو را تعدیل کرد این مشکلات ناپدید شوند، اما اگر مشکلاتتان بیش از یک یا دو هفته دوام یافتند، آن را با پزشکتان در میان بگذارید.

  • مصرف  زیاد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و خونریزی آسان

برخی داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی در روند لخته شدن خون ایجاد اختلال می کنند. برخی افرادی که داروی ضدالتهابی  غیر استروئیدی مصرف می کنند به آسانی دچار کبودی می شوند. اگر هر گونه مشکل خونریزی یا از رقیق کننده های خون استفاده می کنید، قبل از مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی با پزشکتان مشورت کنید.

  • نشانه های حساسیت به دارویی که مصرف می کنید 

تنفس سریع، نفس نفس زدن، خس خس سینه یا ضعف کردن، کهیر، خارش، راش پوستی یا هر مشکل پوستی دیگر. ضربان قلب سریع، پف کردگی پلک ها و اطراف چشم. اگر دچار واکنش حساسیتی شُدید، هر چه زودتر به اورژانس یک بیمارستان مراجعه کنید، یا با تلفن اورژانس شهرتان تماس بگیرید.

  • مصرف  زیاد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مشکلات دیگر

مشکلات دیگری مثل واکنشهای حساسیتی، افزایش بیش از حد دارو، فشار خون بالا یا بیماری کبدی ممکن است با مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئید روی دهند. گرچه این مشکلات نادر هستند، شما باید از آنها آگاه باشید و در صورت وقوع بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید.

هرگز دو نوع داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی متفاوت را همزمان مصرف نکنید، چرا که اثر یکدیگر را تقویت می کنند. ممکن است در برخی افرادی که داروی ضدالتهابی غیر استروییدی مصرف می کنند، کنترل فشار خون بالا مشکل باشد. داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی می توانند با برخی داروهای شایع مورد استفاده در کاهش فشار خون تداخل عمل داشته باشند. اگر شما داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی مصرف می کنید و مبتلا به فشار خون بالا نیز هستید، حتماً پزشکتان را از این مسئله آگاه سازید تا داروهای مناسبی را برای شما تجویز کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up