درمان انسداد، چسبندگی یا پیچ خوردگی روده

images (2)

انسداد روده چیست؟

در بیماری انسداد روده، انسداد مانع از عبور نرمال محتویات روده از دستگاه گوارش می شود. مشکلی که باعث انسداد می شود می تواند داخل یا خارج روده باشد. در داخل روده، یک تومور یا ورم باعث پر شدن یا انسداد مسیر داخلی روده می شود. در خارج روده، اندام یا بافت مجاور باعث فشرده شدن، منقبض شدن یا پیچ خوردگی بخشی از روده می شود.
انسداد روده در روده کوچک یا روده بزرگ اتفاق می افتد. همچنین، انسداد روده می تواند کلی یا جزئی باشد و به این بستگی دارد که محتویات روده از ناحیه مسدود شده می تواند عبور کند یا خیر.

پیچ خوردگی روده چیست؟

پیچ خوردگی روده عبارتست از پیچ خوردگی یا حلقه شدن روده است که منجر به انسداد روده می شود. وقتی روده کوچک تحت تاثیر قرار گیرد، به این بیماری پیچ خوردگی روده کوچک گفته می شود، در حالی که وقتی روده بزرگ تحت تاثیر قرار گیرد، به این بیماری پیچ خوردگی روده بزرگ گفته می شود. در صورتی که پیچ خوردگی روده در روده بزرگ اتفاق بیفتد، دو نوع پیچ خوردگی روده وجود دارد، سیگموئید و روده کور (سکوم) است، که به محل پیچ خوردگی روده بزرگ بستگی دارد.
.

رد پای عفونت در چسبندگی روده

بعضی از چسبندگی‌های روده از نوع التهابی هستند که بیماری‌های عفونی مثل سل شکمی از عوامل ایجاد کننده‌ی این نوع چسبندگی روده است که در شرایط خفیف چسبندگی با علائمی همچون دل درد، حالت تهوع و استفراغ و … و در شرایط حاد با درگیری حفره‌ی شکمی همراه است.

انواع انسداد روده

دو نوع انسداد روده داریم:

1-مکانیکی

 انسداد مکانیکی روده زمانی اتفاق می افتد که روده به صورت فیزیکی (اشکال در ساختمان روده) مسدود می شود و محتویات آن از محل انسداد پایین تر نمی رود. این اتفاق زمانی می افتد که روده در یک انحنا دچار پیچ خوردگی روده می شود که ناشی از فتق، تراکم مدفوع، رشد غیرطبیعی بافت یا وجود اشیای خارجی در روده ها است.

انسداد مکانیکی روده کوچک

علل متداول انسداد مکانیکی که در آن مانعی فیزیکی روده کوچک را مسدود می‌کند، عبارتند از:
• چسبندگی‌های روده – نوارهای بافت فیبری در حفره شکم که ممکن است بعد از جراحی شکم یا لگن ایجاد شوند
• فتق – قسمت‌هایی از روده که به قسمت‌های دیگری از بدن بیرون زده و برجستگی پیدا می‌کنند
• تومورهای روده کوچک
• بیماری‌های التهابی روده مثل بیماری کرون
• پیچ خوردن روده
• تلسکوپی شدن روده

انسداد مکانیکی روده بزرگ

انسداد مکانیکی روده بزرگ مشکل چندان شایعی نیست. علل احتمالی این نوع انسداد عبارتند از:
• سرطان روده بزرگ
• دیورتی کولیت روده – مشکلی که در آن کیسه‌هایی کوچک و بیرون‌زده (دیورتیکول) در مجرای گوارش دچار التهاب یا عفونت می‌شوند
• پیچ‌خوردگی روده بزرگ
• انبار شدن مدفوع
• باریک شدن روده بزرگ به علت التهاب و زخم

2-غیرمکانیکی

بر خلاف انسداد مکانیکی، انسداد غیرمکانیکی که فلج روده نامیده می شود به دلیل متوقف شدن حرکات لوله گوارشی است که عاملی جابجایی مواد در روده می باشد.
ایلئوس پارالیتیک (یا فلج روده یا انسداد غیر مکانیکی)می‌تواند موجب بروز علائم و نشانه‌های انسداد روده شود اما در آن انسداد فیزیکی(مکانیکی) وجود ندارد. در ایلئوس پارالیتیک، مشکلات عصب یا عضله موجب از هم گسیختگی انقباضات طبیعی و هماهنگ عضله روده‌ها، کندی یا توقف حرکت غذا و مایعات در دستگاه گوارش می‌شود.
ایلئوس پارالیتیک ممکن است در هر قسمتی از روده ایجاد شود،علل بروز این مشکل را اینگونه برشمرد: ـ جراحی شکم ـ جراحی لگن ـ عفونت ـ برخی داروها ازجمله داروهای ضدافسردگی و داروهای مُسکنی که بر ماهیچه‌ها و اعصاب تاثیر دارند ـ اختلالات عضله و عصب مانند بیماری پارکینسون.

از جمله علایم انسداد روده می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

نفخ شدید ، شکم درد ، کاهش اشتها ، تهوع ، استفراغ ، یبوست ، اسهال ، ورم شکم ، گرفتگی شدید عضلات شکم ، تنفس بدبو و تب

علت بروز انسداد و چسبندگی روده‌ها

عوامل مختلفی می توانند باعث انسداد روده ای شوند که می توان به موراد زیر اشاره نمود:
1. آترزی یا تنگی روده: این عارضه در نوزادان دیده می‌شود و علائم آن عبارت است از عدم وجود مدفوع و اتساع محوطه شکمی
2. پیچ خوردگی روده کوچک و بزرگ حول ریشه مزانتریک: این عارضه در همه نشخوارکنندگان و مخصوصا در نوزادان دیده می‌شود و علائم آن عبارت است از دل درد، اتساع سریع محوطه شکمی، کلاپس و شوک
3. تو هم رفتگی روده: این عارضه در همه نشخوارکنندگان و در روده کوچک و بزرگ نوزادان و روده کوچک بالغین دیده می‌شود . علائم آن عبارت است از دل درد، از دست دادن آب بدن، موکوس به همراه خون در مدفوع قرمز رنگ، اتساع کند محوطه شکمی، کاهش مقدار دفع مدفوع، لمس توده تو هم رفته و لمس روده‌های متسع از طریق توشه رکتال.

علائم و نشانه‌ها

علائم و نشانه‌های انسداد روده عبارتند از:
درد شکم
• حالت‌تهوع
• استفراغ
• اسهال
• یبوست
• ناتوانی در دفع گاز یا مدفوع
• تورم شکم

با چسبندگی روده چه می‌توان کرد؟

برای درمان چسبندگی روده بسته به علل بوجود آورنده آن ‌راه‌های گوناگونی وجود دارد، اولین قدم در درمان انسداد روده پرهیز از خوردن و آشامیدن است در این مرحله از دارو درمانی و سرم برای حفظ آب بدن استفاده می‌شود.
اما اگر این بیماری در مرحله حاد قرار داشته باشد، تنها راه حل آن عمل جراحی و برداشتن بخشی از روده که مسدود گردیده می‌باشد.

درمان‌ها و داروها

درمان انسداد روده به علت بروز مشکل بستگی دارد ولی عموما به بستری شدن بیمار نیاز خواهد بود.
بستری شدن برای تثبیت وضعیت. وقتی به بیمارستان می‌رسید، گروه پزشکی ابتدا تلاش برای تثبیت وضعیت شما خواهند کرد تا بتوانید درمان‌ها را پشت سر بگذارید. آنها برای این منظور:
• برای تجویز مایعات، خط وریدی در سیاهرگ بازو شما قرار خواهند داد.
• وارد کردن لوله نازو گاستریک از راه بینی و وارد کردن آن به معده برای مکش هوا و مایعات و تسکین ورم شکم.
• قرار دادن یک لوله نازک قابل انعطاف (کاتتر) در مثانه برای زهکشی ادرار و جمع کردن ادرار برای آزمایش

درمان را جدی بگیرید

اگر انسداد روده دیر تشخیص داده شود و یا درمان آن جدی گرفه نشود ممکن است موجب پاره شدن روده و مشکلات نارسایی تنفسی و حتی مرگ بیمار گردد. این بیماری با توجه به عوامل زمینه‌ای در فرد مثل انجام عمل جراحی شکمی قبلی رخ می‌دهد و محدودیت سنی و جنسیتی ندارد.

اگر بیماری چسبندگی روده در مراحل اولیه بیماری شناسایی شود و برای درمان آن اقدامات لازم صورت گیرد، درمان طی چند ماه به اتمام می‌رسد و بهبودی کامل حاصل می‌گردد، اما اگر بیماری پیشرفت کرده باشد ممکن است بیش از 1 سال دوره درمان آن به طول انجامد و علاوه بر این می‌تواند عوارضی را هم برای بیمار به دنبال داشته باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت ( اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up