یکی از عوامل بروز بیماری آرتروز، اختلالات دستگاه گوارش است، پس برای درمان درد آرتروز با طب فشاری باید فشار به نقاطی وارد آید که به معده، کبد، کیسه صفرا، روده کوچک و بزرگ و طحال مربوط می شوند. فعالیت کلیه و مثانه نیز بایست اصلاح گردد. عملکرد غدد تناسلی و غده ی تیروئید نیز باید تنظیم گردد. همچنین می بایست بر روی نقاط مربوط به سیستم عصبی نیز فشار آید.

نقاط  طب فشاری در اندام های مختلف و درمان بیماری ها

حالا نقاط دیگری که با اندام های مختلف در ارتباطند را مورد بررسی قرار می دهیم. فشار وارد بر این نقاط می تواند بیماری های گوناگون استخوان ها و مفاصل را درمان  کند.

 نقاط طب فشاری کبد و درمان بیماری ها

(کبد- ۳): این نقطه در روی پا و در شیار بین انگشت شست و انگشت بعدی پا یعنی جایی که استخوان ها به هم می پیوندند قرار دارد . این نقطه جریان خون را به طرف کبد تسهیل کرده و موجب می شود خون کافی به کبد برسد. فشار این نقطه موجب درمان بیماری هایی مانند درمان درد میگرن، اختلالات دوران قاعدگی، سوءهاضمه و بی خوابی می شود.

نقاط طب فشاری معده و درمان بیماری ها

(معده- ۲۵): نقاطی که به فاصله ی دو انگشت در طرفین عرضی ناف قرار دارند  این نقطه موجب تحریک جریان خون به طرف روده ها می شود.

(معده- ۳۴): این نقطه در فاصله ی دو انگشت از لبه ی خارجی کشکک زانو قرار گرفته است. این نقطه رکود موضعی جریان خون را طرف ساخته و درد زانوها را تسکین می دهد.

(معده- ۳۵): این نقطه که چشم زانو نامیده می شود، در دوگودی که در دو طرف کشکک زانوست، قرار دارد. این نقطه به جریان خون مفاصل زانو کمک کرده و موجب کاهش درد زانو می شوند.

(معده -۳۶): این نقطه چهار انگشت پایین تر از کشکک زانو و در قسمت خارجی استخوان درشت نی قرار گرفته است. این نقطه جریان خون را در معده و طحال تسریع می نماید. فشار وارده بر این نقطه سوءهاضمه ی خفیف را بهبود می بخشد و سردرد و درد پا را کاهش می دهد.

(معده-۴۱): این نقطه در قسمت جلویی پا و در جلو مفصل قوزک قرار گرفته است.  این نقطه  موجب تسریع جریان خون و کاهش دمای معده می شود.

(معده ۴۳): این نقطه در روی پا و بین انگشت دوم و سوم، جایی که استخوان ها به هم می پیوندند، قرار دارد  این نقطه حالت اسیدی و دمای معده را کاهش می دهد.

(معده ۴۴): این نقطه در روی پا و بر روی پرده ی میان انگشت دوم و سوم قرار گرفته است.  این نقطه ی امتلاء معده را بر طرف ساخته و از داغ شدن آن جلوگیری می کند.

نقاط طب فشاری کلیه و درمان بیماری ها

(کلیه- ۳): این نقطه بین قسمت داخلی استخوان قوزک پا و زردپی آشیل قرار گرفته است فشار وارد بر این نقطه کلیه را تقویت می کند.

(کلیه-۶): این نقطه به اندازه ی یک انگشت پایین تر از قسمت داخلی استخوان قوزک پا و در محل اتصال عضله و استخوان قرار گرفته است. فشار وارده بر این نقطه موجب رسیدن مواد غذایی به کلیه می شود و دمای بدن را کاهش می دهد.

نقاط طب فشاری طحال و درمان بیماری ها

(طحال- ۴): این نقطه بر روی قوس داخلی پا، درست روی استخوان بزرگ بالای شست پا قرار دارد. این نقطه باعث تسکین درد و آرامش معده می شود.

(طحال- ۶): این نقطه به فاصله ی چهار انگشت بالاتر از استخوان قوزک پا و درست در پشت استخوان درشت نی قرار دارد. این نقطه جریان خون را تحریک کرده و موجب کاهش رطوبت می شود. فشار وارد بر این نقطه موجب بهبود سوءهاضمه خفیف و کم خونی می شود.

(طحال- ۹) این نقطه در قسمت داخلی پا و در زیر مفصل زانو، در فرورفتگی بین درشت نی و عضله ی ساق پا قرار دارد . فشار این نقطه جریان خون را بهبود بخشیده و باعث کاهش رطوبت و گرمای مفصل زانو می گردد.

(طحال-۱۰): این نقطه دو انگشت بالاتر از قسمت بالایی کشکک زانو و به فاصله ی دو انگشت به طرف داخل ران قرار دارد. فشار این نقطه خون را در مفصل زانو به جریان می اندازد.

 نقاط طب فشاری روده کوچک و درمان بیماری ها

(روده کوچک- ۳): این نقطه در روی دست و بین استخوان و ماهیچه ای که درست قبل از آغاز اولین بند انگشت کوچک است، قرار دارد. فشار این نقطه موجب بهبود جریان خون در دست و مچ می گردد.

(روده کوچک-۵): این نقطه در فرورفتگی که در امتداد انگشت کوچک دست و در کنار مفصل مچ دست است، قرار دارد.  فشار وارد بر این نقطه گرمای، موجود در کانال های روده ی کوچک را از بین می برد و جریان خون را در مچ بهبود می بخشد.

(روده کوچک- ۱۲): این نقطه در جلوی بدن و در وسط ماهیچه ی بالای برجستگی تیغه ی کتف، در وسط فاصله ی بین مهره های گردن و آخر کتف قرار گرفته است.فشار بر این نقطه، جریان خون در گردن و شانه ها را افزایش می دهد.

نقاط طب فشاری روده بزرگ و درمان بیماری ها

(روده بزرگ-۴): این نقطه در روی دست بر روی پرده ی بین شست و انگشت سبابه قرار گرفته است.  فشار این نقطه به حرکت معده کمک کرده و موجب برطرف شدن گاز معده می شود. همچنین موجب درمان سردرد، درد دندان ، سینوزیت، سرماخوردگی و دردهای قسمت بالای بدن می گردد.

(روده بزرگ- ۵): این نقطه در فرورفتگی استخوان بالای شست دست و در کنار مفصل مچ قرار دارد. فشار این نقطه جریان خون را بهبود بخشیده و باعث تعدیل دمای روده ی بزرگ می گردد.

(روده بزرگ-۱۰): این نقطه به فاصله ی دو انگشت زیر چین قسمت خارجی آرنج و در امتداد وسط مچ دست قرار گرفته است.  فشار این نقطه به جریان یافتن خون در بازو کمک می کند.

(روده بزرگ- ۱۱): این نقطه در انتهای قسمت خارجی چین آرنج قرار داردو وقتی آرنج را خم می کنیم، می توانیم آنرا تشخیص دهیم. فشار وارده بر این نقطه موجب بهبود جریان خون در مفصل آرنج شده و موجب کاهش دمای کانال های روده بزرگ می شود.

(روده بزرگ-۱۲): این نقطه به فاصله ی یک انگشت بالاتر و یک انگشت دورتر از نقطه ی چین آرنج قرار دارد.  فشار وارد بر این نقطه موجب بهبود و افزایش جریان خون در مفصل آرنج می گردد.

(روده بزرگ- ۱۵): این نقطه در فرورفتگی روی بازو قرار دارد، وقتی دست ها را به طرف بالا می بریم، این فرورفتگی دیده می شود.  فشار وارد بر این نقطه جریان خون را در کتف ها بهبود می بخشد.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست