بیماران مبتلا به سردرد گردنی حداقل به صورت موقتی نیازمند داروهای تجویز شده هستند. ممکن است از تزریق استروئید تا بوتاکس و سایر درمان ها نظیر فن ماساژ و جابجایی ستون فقرات ، تن درمانی و ماساژ درمانی بهره بگیرید. ممکن است بعضی از بیماران مبتلا به سردرد گردنی برای مبارزه با درد، نیازمند جراحی کوچک و یا گسترده تر باشند. هم چنین نیاز دارید تا پزشکتان رفتار و عملکرد شما را ردیابی کند تا  از جدیدترین داروها و درمان های مناسب کمک بگیرد.

درمان سردرد گردنی

درمان سردرد گردنی با دارو های ضد التهابی

افراد مبتلا به سردردهای سرویکوژنیک (سردرد گردنی) مزمن معمولاً برای کنترل علایمشان به بیش از یک دارو نیاز دارند مثل داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی.

درمان سردرد گردنی با شل کننده های عضلانی

داروهایی نظیر NSAIDs و شل کننده های عضلانی، درمان های رایج برای سردرد گردنی هستند.داروهای بدون نسخه NSAIDs مثل ایبوپروفن و با نسخه مثل ناپروکسن و پیروکسیکام ممکن است در کنترل التهاب و سردرد گردنی کمک کنند. متأسفانه اگر این داروهای ضدالتهابی را به طور منظم مصرف می کنید خطر زخم معده را نیز گسترش می دهید. بر خلاف اعتقاد عموم، استرس شدید علت اصلی زخم ها نیست. بلکه استفاده ی مرتب از NSAIDs ها و یا عفونت با ارگانیسم های شایع- هلیکوباکترپیلوی که سبب زخم معده می شود- دلیل اصلی می باشد (البته هنگامی که زخم معده دارید استرس های شدید وضع شما را بدتر می کنند). استفاده مرتب از NSAIDs ممکن است خطر بیماری های قلبی و عروقی را نیز افزایش دهد.  ممکن است پزشکتان برای درمان سردرد گردنی شل کننده های عضلانی تجویز کنددر هنگام درد شدید و عدم تسکین سردرد گردنی، و هنگامی که استامینوفن به تنهایی کارساز نیست ممکن است نیاز به یک ضددرد قوی  داشته باشید.

درمان سردرد گردنی با داروهای ضدافسردگی

ممکن است بعضی از بیماران مبتلا به سردرد گردنی با مقادیر کم داروهای ضدافسردگی  دردشان تسکین یابد. اگر پزشک یک  تجویز کند به این معنا نیست که او شما را به عنوان یک فرد مبتلا به افسردگی می شناسد. برای درمان افسردگی معمولاً نیاز به مقادیر بیشتری دارو نسبت به مقادیر تجویز شده در درمان درد مزمن دارید (هم چنین ممکن است که هر دو حالت افسردگی و سردرد گردنی با هم وجود داشته باشند که در این جا مقدار داروی تجویز شده متفاوت است.)

درمان سردرد گردنی با داروهای پیشگیری

خیلی از بیماران مبتلا به سردردگردنی از داروهای پیش گیری مثل کاربامازپین یا توپاماکس استفاده می کنند که داروهای ضدصرع نیز هستند. توپاماکس در مطالعات تحقیقاتی به عنوان داروی مؤثر در پیش گیری از سردردهای مزمن در خیلی از افراد به ویژه افرادی با سردرد میگرنی و خوشه ای شناخته شده است. اما خیلی از پزشکان دریافته اند که برای درمان سردرد گردنی نیز مؤثر می باشد. نظیر تمام داروها، توپاماکس نیز ممکن است اثرات جانبی داشته باشد که شامل خارش و سوزش در انگشتان و پنجه ها و یا خستگی می باشد، یک عارضه جانبی دیگر می تواند کاهش وزن باشد و این مزیتی است برای بیمارانی که افزایش وزن دارند.

درمان سردرد گردنی با بوتاکس

بوتاکس، نوع دیگری از درمان بیماران مبتلا به سردرد گردنی می باشد و ممکن است مؤثر باشد. تحقیقات نشان داده است که بعضی از بیماران مبتلا به سردرد گردنی بعد از تزریق بوتاکس بهبودی خوبی داشته اند. به عنوان مثال از 26 بیمار مبتلا به سردرد گردنی که به وسیله ی آسیب ناگهانی گردنی به آن مبتلا شده بودند به 14 نفر بوتاکس تزریق شد، در حالی که 16 نفر دیگر سرم نمکی دریافت کردند.

در هفته های دوم و چهارم بیمارانی که بوتاکس دریافت کرده بودند بهبودی قابل توجهی در میزان درد و در محدوده ی حرکتی نسبت به گروه هی که سرم نمکی دریافت کرده بودند داشتند. به هر حال بعضی از مطالعات فقط نتایج استفاده از بوتاکس را در میان بیماران مبتلا به سردرد گردنی نشان داده است و بعضی از پزشکان در حالی که بیشتر تحقیقات به مؤثر بودن آن اشاره داشته اند استفاده از آن را برای بیماران میگرنی محدود کرده اند. اگر اسپاسم بخش عمده ای از مشکل است یا محدوده ی حرکتی به طور شدید اختلال پیدا کرده ممکن است بوتاکس برای شما ایده آل باشد.

گاهی اوقات بیماران دچار سردرد گردنی مزمن که به درمان دیگری پاسخ نداده اند فقط به تزریق بوتاکس پاسخ مهیج و جالبی نشان می دهند. اثر بوتاکس در نهایت ناپدید خواهد شد و معمولاً به تزریق مجدد در طی 3-4 ماه آینده نیاز خواهید داشت.

درمان سردرد گردنی با تزریقات محرک

 خیلی از بیماران از تزریق لیدوکائین و داروهای بی حس کننده ی مرتبط با کورتیکوسترویید به اطراف عضلات قسمت فوقانی گردن و ستون مهره ها نتیجه ی مثبت می گیرند. تزریق معمولاً به اطراف عضلاتی که عمدتاً درد را تجربه می کنند زده می شود. معمولاً درد به سرعت تسکین می یابد (در طی چند ساعت) اما پزشکان نمی توانند قبل از تزریق، تشخیص دهند که نتیجه ی دلخواه را می گیرند یا خیر و تنها روش، امتحان آن است.

اکثر پزشکان در ناحیه ای که قرار است داروی بی حس کننده تزریق شود از اسپری استفاده می کنند. ممکن است زمانی که داروی بی حس کننده اثر خود را از دست می دهد در محل تزریق کمی احساس درد داشته باشید. اما باعث امیدواری است که در مقابل سردردتان کاهش می یابد. هنگامی که موضع کاملاً بی حس شد تزریق انجام می شود و شما کمی احساس سوزش ملایم و شاید کمی شدیدتر خواهید داشت. لیدوکائین و داروهای مرتبط، اغلب در تزریقات مورد استفاده قرار می گیرند. به هر حال بیماران با تزریق استروئیدهای داخل عضلانی (طولانی اثر) مثل متیل پردنیزولون بهبود می یابند. ممکن است دارو برای مدت 10 روز تا سه ماه (بسته به دردبیمار) درد را تسکین دهد.

درمان سردرد گردنی با تزریقات مفصلی

پزشکان در طی سالیان متمادی از تزریقات مفصلی برای حذف دردهای گردن و پشت استفاده می کردند که اغلب مؤثر بودند (اگرچه معمولاً درد بین 3 تا 4 ماه در بیشتر بیماران عود می کند.) آن ها به جای تزریق دارو در عضلات، دارو را مستقیماً به مفصل درگیر شده یا منبع عصبی آن تزریق می کنند. پزشکان معمولاً داروی کورتیکوستروئید که اثر ضدالتهابی دارد را تزریق می کنند که عضلات به شدت سفت و منقبض شده را شل می کند. تزریقات معمولاً در مطب پزشک صورت می گیرد و حدود 20 دقیقه به طول می انجامد.

درمان سردرد گردنی با بلوک عصبی

بلوک عصبی راه حل دیگری برای بیماران مبتلا به سردرد گردنی مکرر است. در این شیوه درمان سردرد گردنی، داروهای بی حسیی و یا استروئید تزریق می شود تا درد را در محل صدمه عصب بلوک کنند که معمولاً در مهره ی دوم و یا سوم گردنی می باشد. پزشکان از فلوئوروسکوپ و گاهی اوقات MRI استفاده می کنند تا در مورد مکان تزریق خطر کمتری داشته باشند. این شیوه با استفاده از CTاسکن نیز انجام می شود. به نظر می رسد بلوک عصبی در حالتی که درجاتی از درد انتشاری و یا راجعه وجود داشته باشد، خیلی مؤثر باشد. ا به بیماران توصیه می کنیم تا فردی را جهت کمک به آن ها برای رفتن به منزل همراه داشته باشند چون این مرحله می تواند احساس ناخوشایندی برای یک یا دو روز به همراه داشته باشد.

درمان سردرد گردنی با  ماساژ درمانی

اگر مبتلا به سردرد گردنی شدید هستید ماساژ درمانی معمولاً ایده ی خوبی برای رفع آن نیست، اما اگر سردردتان تازه شروع شده و یا می خواهید از ماساژ درمانی برای پیش گیری از سردرد استفاده کنید می تواند مفید باشد. هم چنین ماساژ درمانی برای بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی و تنشی نیز مؤثر است.

درمان سردرد گردنی با ماساژ و جابجایی ستون فقرات

به طور خیلی ساده این کار عبارت است از تلاش برای تغییرشدید در محل قرار گیری یک یا چند مهره بسته به تجزیه و تحلیل ناشی از اشعه ی ایکس، سابقه ی پزشکی و بیماری هایی که به آن مبتلا هستید توسط یک درمانگر انجام می شود. اگرچه خیلی از پزشکان در این مورد نگران هستند اما تسکین درد قابل ملاحظه ای که بعضی از بیماران پس از این نوع درمان داشته اند، نظر آن ها را عوض کرده است.

البته درمانگر نیز باید شخصی با تجربه طولانی و دانش کافی باشد.  بعضی از مطالعات تأثیرات مثبت این نوع درمان را برای بیماران مبتلا به سردردگردنی نشان می دهد، در حالی که در سایر مطالعات تفاوت چندانی میان استفاده از این روش و ماساژ درمانی نشان نمی دهد. در واقع خیلی از درمانگرها هر دو نوع درمان؛ یعنی ماساژ درمانی و جابجایی مفاصل را با هم انجام می دهند که در صورت بهبودی متوجه نمی شوید که کدام درمان مؤثر بوده است. این درمان توسط انجمن پزشکی آمریکا تأیید شده است و خیلی از شرکت های بیمه در دنیا آن را پذیرفته اند.

درمان سردرد گردنی با ورزش

ممکن است بیماران مبتلا به سردرد گردنی از طریق ورزش درمانی به نتیجه ی دلخواه دست یابند. درمانگر نکات اساسی را به بیمار آموزش می دهد تا کشش و حرکات مورد نیاز را در نواحی مشکل دار انجام دهد. این تمرین ها برای شل کردن عضلات سفت شده و همچنین تقویت عضلات ضعیف شده و جهت پیشگیری از دردها و مشکلات آینده باید مورد استفاده قرار گیرند. خیلی از درمانگرها از حرارت برای شل کردن عضلات سفت شده استفاده می کنند. آن ها همچنین ممکن است برای کمک به بیماران مبتلا به سردرد گردنی از تحریکات الکتریکی (e-stim) عضلات استفاده کنند.

نکات قبل از انجام ورزش های سردرد گردنی

قبل از شروع ورزش درمانی، درمانگر باید سابقه ی پزشکی شما که شامل زمان شروع سردرد گردنی و درد گردنی است ( اگر درد گردنی دارید) و همچنین اقداماتی که انجام داده اید تا احساس بهتری پیدا کنید را بداند. همچنین او درباره ی زمینه های شغلی (زیرا بعضی از مشاغل نسبت به سایر موارد، سردرد گردنی را بیشتر القا می کنند) و هر نوع بیماری دیگری که دارید خواهد پرسید. پس از جمع آوری اطلاعات، درمانگر برنامه هایی را تنظیم خواهد کرد که شامل تمرین هایی برای انجام آن ها در طول زمان درمان و نیز ورزش هایی که همراه با درمانگرانجام می شوند ممکن است نیازمند به تجهیزاتی باشد در حالی که سایر ورزش ها، ورزش های کششی هستند که می توانید بدون وسیله ی خاصی آن ها را انجام دهید. جلسات تن درمانی متفاوت هستند اما معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشند.

اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

علت سردرد گردنی

عوامل سردرد

کافئین و سردرد

اطلاعات در مورد سردرد

دلایل سردرد

سردرد سینوسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up