images (1)

در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، پانکراس نمی‌تواند انسولین تولید کند. این هورمون حیاتی به سلولهای بدن کمک میکند قند را به انرژی تبدیل کنند. بدون انسولین، قند در خون جمع شده و ممکن است به سطح خطرناکی برسد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای اجتناب از عوارض خطرناک، باید در تمام طول عمر برخی از اشکال انسولین را مصرف کنند.

نشانه ها

تشنگی بیش از حد
افزایش تعداد دفعات ادرار(تکرر ادرار)
کاهش وزن
خستگی واحساس از دست رفتن انرژی
تاری دید
خشکی وخارش پوست
عفونتهای عود کننده مانندبرفک٬عفونتهای دستگاه ادراری وعفونتهای پوستی
از بین رفتن حس بخشهای انتهایی اندامها یا احساس گزگز ومورمور در آنها

چه افرادی به دیابت نوع 1 مبتلا می‌شوند؟

 

دیابت نوع 1 می‌تواند در هر سنی ایجاد شود، اما دو سوم از موارد جدید ابتلا به دیابت، در افراد زیر نوزده سال تشخیص داده می‌شود. ظاهراً دو اوج در سن شروع دیابت وجود دارد. اول در اوایل کودکی و دوم در طول دوره بلوغ. ابتلا به دیابت نوع 1 در مردان و زنان برابر است اما در سفید پوستان نسبت به نژادهای دیگر شایعتر است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، دیابت نوع 1، در مردم افریقا، آسیا و بومیان امریکایی نادر است.

عامل دیابت نوع 1 چیست؟

قابل ذکر است که هرچند دلیل اصلی ابتلاء به دیابت نوع 1 نامعلوم است، ولی در اکثر افراد مبتلا، سیستم ایمنی بدن که بطور اغلب با باکتری ها و ویروس های خطرناک مبارزه می نماید. اشتباها شروع به نابود کردن سلول‌ های سازنده‌ی انسولین (islet) درون پانکراس می کند. ژنتیک و ویروس‌هایی خاص ممکن است عامل این واکنش غیرعادی سیستم ایمنی باشند. در ادامه بعضی از عواملی که می توانند در ابتلاء به این بیماری موثر باشند، بیان می کنیم:
– داشتن عوامل ژنتیکی
– داشتن سابقه خانوادگی
– منطقه جغرافیایی
– بعضی از ویروس ها
– نوشیدن زودهنگام شیرگاو(یکی از منابع معمول ویتامین D ) در کودکی با افزایش خطر ابتلاء به دیابت نوع یک ارتباط دارد.

درمان

* درمان دیابت وابسته به انسولین

هدف از درمان این است که قند خون را تا حدامکان به میزان طبیعی (100 -70 میلی گرم در دسی لیتر) نزدیک کنیم، به این ترتیب پیشرفت عوارض درازمدت دیابت که نتیجه آسیب رسیدن به بعضی از اعضای بدن است،کند یا متوقف می شود وشخص می تواند به زندگی عادی وطبیعی خود ادامه دهد. برای اینکه قند خون به میزان طبیعی برسد و در همان محدوده باقی بماند،لازم است که انسولین مورد نیاز بدن،روزانه از طریق تزریق تامین شود،بخاطر داشته باشید که انسولین قند را از خون به سلولهای بدن منتقل می کند،بنابراین کنترل دیابت در واقع عبارت از ایجادتعادل بین غذا،فعالیت بدنی،انسولین ومقدار قند موجود در خون است.در افراد غیر دیابتی این تعادل خود بخود برقرار می شود ولی در دیابتی ها این نظام خود کار،مختل می گردد و فرد باید شخصا این تعادل را بر قرار سازد.
وقتی لوزالمعده قدرت تولید وترشح انسولین را از دست بدهد، فرد برای کنترل قند خون خود نیازمند تزریق انسولین خواهد بود. معمولاانسولین باید دو بار(یا بیشتر)در طول روز تزریق شود. تعداد دفعات تزریق،بیانگر شدت بیماری نیست. افراد با یکدیگر متفاوت بوده، لازم است که هر فرد از بهترین روش تزریق انسولین استفاده کند، مثلادر بسیاری از افراد چهار بار تزریق به مقدار کم بهتر از دو بار تزریق در مقادیر زیاد ،قند خون را کنترل می کند. پزشکان گروه دیابت بهترین روش را برای شما تعیین می نمایند.

علائم هشدار دهنده واکنش انسولین

مصرف بیش از حد انسولین می‌تواند قند خون را تا سطح خطرناکی کاهش دهد. به این وضعیت واکنش انسولین گفته می‌شود. این واکنشها ممکن است خفیف، ملایم یا شدید باشد که نیاز به کمک دیگران دارد. علائم هشدار دهنده آن عبارتند از:
خمیازه زیاد یا خستگی
ناتوانی در صحبت کردن یا فکر کردن به طور مشخص
کاهش هماهنگی عضلات
تعریق، تکانهای غیر ارادی و رنگ پریدگی
تشنج
کاهش سطح هوشیاری

* برنامه غذایی صحیح مبتلایان به دیابت کدام است؟

غذاهای مبتلایان به دیابت باید ویژگیهای زیر راداشته باشند.
– کم چربی
– حاوی مقاد یر کافی پروتئین
– فاقد قندهای ساده
– دارای مقاد یرزیاد فیبر و سبزیجات

عوارض ابتلاء به دیابت نوع 1

درواقع دیابت نوع یک می تواند اعضا اصلی بدن از جمله قلب، رگهای خونی، سیستم اعصاب، چشم‌ها و کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد. کنترل همیشگی قندخون و نگه داشتن آن در سطح نرمال می تواند، بطور چشمگیری خطر ابتلاء به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد. بعضی از خطراتی که دیابت طولانی مدت و کنترل نشده می تواند برای سلامتی داشته باشد، شامل موارد زیراست :
بیماری های قلب و رگ های خونی، بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه (انژین)، حمله قلبی، سکته مغزی، تنگ شدن رگها (تصلب شریان) و فشارخون بالا بعضی از  بیماریهایی هستند که امکان دارد برای افرادی که دیابت طولانی مدت و کنترل نشده دارند اتفاق می افتد.
– آسیب به سیستم عصبی (نوروپاتی)
– آسیب دیدن کلیه ها (نفروپاتی)
– آسیب به چشم ها

آیا دیابت نوع 1 قابل پیشگیری است؟

هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع 1 یا دیابت کودکان وجود ندارد. با وجود این حقیقت، شما می توانید با اجرای مراقبت های
دیابتی و میزان هموگلوبین A1C نرمال و کنترل دقیق قند خون، شانس ایجاد مشکلات ناشی از دیابت را کاهش دهید. کلینیک ها و مراکز درمانی بسیاری هستند که به شما کمک می کنند تا با استفاده از برنامه های جامع درمانی تا حد ممکن به سلامتی دست یابید.

نکته:

افراد دیابتی بیمار نیستند،آنها دارای شرایطی هستند که به تدابیر ویژه نیاز دارند,مبتلایان به دیابت می توانند یک زندگی فعال و با نشاط داشته باشند.
مراقبت درست از دیایت می تواند خطر آسیبب به اندام های بدن رانیز کاهش دهد.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

moshavere