رفع خط اخم و خنده

14_th

بهترین روش های درمان خط اخم و خط خنده مانند تزریق ژل خط خنده، تزریق چربی و بوتاکس می باشند. بعضی از این روش های درمان خط خنده و اخم دردناک هستد و برای رسیدن به نتایج مطلوب به چندین جلسه درمانی نیاز دارند.  یکی از این روش ها که تزریق بوتاکس نام دارد، باید هر سه یا چهار ماه یک بار وقتی که اثرات آن در حال از بین رفتن هستند تجدید شود. بسیاری از مواد تزریقی در عرض چندین هفته به بدن تزریق می شوند.

امروزه تزریق ژل یکی از ایمن‌ترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود. با این حال شما خود می‌توانید و باید اقدام‌هایی را جهت تضمین این ایمنی انجام دهید:
اجازه ندهید قیمت تزریق ژل برایتان تعیین کننده باشد، در جستجوی پزشک مجرب باشید.
تزریق ژل باید در محیطی بهداشتی با وسایل ضد عفونی شده انجام شود. درمان‌هایی که در خانه، هتل یا چشمه آب گرم (اسپا) انجام می‌شود، صرف نظر از این‌که چه کسی تزریق را انجام می‌دهد، شرایط ضروری و اولیه یک تزریق ایمن را ندارند.
اجازه ندهید موادی خارج از منایع موجود در مطب پزشک تزریق شود. چرا که تاکنون مواردی در خصوص تزریق هر گونه ماده غیرمجاز، از سیلیکون صنعتی گرفته تا روغن بچه، گزارش شده است.
برای نگه داشتن اثر ژل و پیشگیری از تغییرهای پساالتهابی رنگدانه‌ای مربوط به جای سوزن، هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید.

علت

چین و چروک ها  نتیجه افزایش سن هستند و گاهی اوقات نیز با عوامل خارجی ایجاد می شوند. خطوط گلابلار که خطوط اخم نیز نامیده می شوند، در حین اخم کردن بین ابروها ظاهر می شوند. این خطوط با عمل پر تکرار اخم کردن ناشی از انعطاف پذیر نبودن پوست در حال پیر شدن بوجود می آید. با ظاهر شدن خطوط اخم و خنده و چین و چروک ها خسته و پیر به نظر می رسید. بر طبق مطالعات استرس یکی از مهم ترین دلیل پیری است. داشتن استرس به خاطر مسائل مالی یا پول باعث منقبض شدن عروق خون، سفت شدن پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک در پوست می شود. همچنین گفته می شود که استرس در زنان بیشتر از مردان تاثیرگذار است، زیرا زنان بیشتر از مردان حرص می خورند و در نتیجه بروز خط خنده و خط اخم در زنان شایعتر می باشد.

استرس باعث پیری زودرس که از عوامل ایجاده خط اخم و خنده است، می شود. وقتی وضعیت اقتصادی مطلوب نباشد، مردم چاره جز ابراز نگرانی در مورد وضعیت موجود ندارند. در این شرایط است که باید استرس زندگی خود را کاهش دهید و زمان بیشتری را برای استراحت و آرامش اختصاص دهید. استرس، مصرف سیگار و شب بیداری  بیش از حد تاثیر خود را بر پوست و ظاهر شما خواهند گذاشت. چین و چروک ها، خط لبخند و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم علائم پیری هستند. روی هم رفته ما نمی توانیم مانع از پیر شدن خود شویک، اما با استفاده از فن آوری های جدید می توانیم تا حداکثر زمان ممکن آن را به تاخیر به اندازیم و فرآیند آن را کند کنیم.

روش های رفع خط اخم و خنده

هم برای پیشگیری و هم از بین بردن خط خنده و اخم ، تزریق توكسین بوتولونیم A یا همان بوتاكس كه نامی تجاری است، توصیه می‌شود. این سم باعث كم‌‌تحركی و فلج تدریجی عضلات و از بین بردن خط لبخند می‌شود. در نتیجه به مرور زمان و با ادامه درمان‌ها پوست به حالت اول برمی‌گردد و چروك‌ها از بین می‌رود. توكسین بوتولونیوم A طی 3-1 روز اول تاثیر می‌كند و باعث فلج عضله می‌شود و اثر آن تا 4 ماه برقرار است. بعد از این مدت اثر به‌ تدریج كم می‌شود و بعد از 6 ماه كاملا از بین می‌رود و به تزریق مجدد  برای از بین بردن خط خنده نیاز دارد. هرچه تزریق ادامه‌دارتر باشد، عضلاتی كه بیش از حد حركت دارند و قوی شده‌اند لاغر و نتیجه درمان بهتر می‌شود.

سوالات متداول

اگر به‌عنوان پیشگیری این تزریق را انجام دهیم، عارضه ندارد؟

نه، تزریق بوتولونیمA عارضه‌ای ندارد و مانع شكل‌گیری و حتی به مرور زمان باعث رفع خط اخم و خنده و چروك می‌شود. البته افرادی كه بوتاكس تزریق می‌كنند، در عین حال باید از حركت دادن بیش از حد عضلات صورتشان هم خودداری كنند.

استفاده از چسب‌ها یا كرم و داروهای رفع‌كننده چروک های صورت در درمان جایگاهی ندارد؟

نه، هیچ فایده‌ای ندارد. باید از انجام حركت‌های بی‌خود پرهیز كرد و در كنار آن بوتولونیم A تنها درمان موثر است.

آیا این خطوط و چین و چروک ها می‌تواند ارثی باشد؟

چین و چروک‌ها مخصوصا خط اخم و خنده ژنتیکی نیست و به شخصیت فرد و حرکت بیش از حد عضلات ارتباط دارد. یک مساله عمل و عکس‌العمل است که مختص به خود فرد است.

ورزش صورت تاثیری بر خط اخم ندارد؟

ورزش صورت از بروز خط اخم و خنده پیشگیری نمی‌کند و راه درمان آن هم نیست زیرا چروک های صورت به دنبال انقباض‌های مکرر عضلات صورت بروز می‌کند. اگر فردی بگوید به دنبال ورزش صورت و ماساژ نه ‌تنها چین و چروک ها او برطرف نشده بلکه بدتر هم شده است، راست می‌گوید زیرا ورزش، عضلات را قوی‌تر می‌کند و احتمال اینکه چین و چروک‌ها عمیق‌تر شوند، وجود دارد. برای پیشگیری یا از بین بردن خط اخم و خنده باید از حرکت‌های بی‌دلیل عضلات در صورت پرهیز کرد و تنها راه آن تزریق بوتاکس و کم‌تحرک کردن عضله‌هاست.

ماسک برای رفع چین و چروک

می توانید از موز به عنوان یک ماسک برای خلاص شدن از شر خطوط خنده استفاده کنید . با موز می توانید عسل مخلوط کنید و وروی خطوط چهره برا ی مدتی بگذارید . استفاده از این مخلوط را سه بار در هفته انجام دهید که یکی از راههای درمان خط اخم به طور موثر است.

بلغور جو طبیعی و یک منبع طبیعی کارآمد برای از بین بردن خطوط صورت است . همچنین به عنوان یک اسکراب خوب است. یک خمیر بلغور جو با آب ، شیر یا ماست درست کنید و کمی برروی صورت نگه دارید

یکی دیگر از راه های طبیعی خلاص شدن از چین و چروک و چین و چروک در چهره استفاده از پاپایا در صورت است. شما می توانید پاپایا را مانند یک ماسک به صورت بزنید. از آنجا که آن طبیعی است می توانید بیش از یک بار درروز استفاده کنید در مدت زمان طولانی نتیجه بسیار عالی میدهد

برای رفع خط خنده آلوئه ورا ، خطوط را بطور موثر کاهش میدهد . بهترین راه این است که از گیاه تازه آلوئورا استفاده کنید .

زیتون تقریبا از 3000 سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه از نواحی گرم و نیمه گرم می‌باشد و موطن اصلی آن را در سوریه و جنوب ترکیه می‌دانند و از این نقاط به سایر نواحی که دارای آب و هوای مدیترانه‌ای هستند برده شد و اکنون از دامنه‌های غربی هیمالیا در شرق تا سواحل اقیانوس اطلس در مغرب و در دو طرف دریای مدیترانه درخت زیتون کاشته می‌شود. علاوه بر نواحی نامبرده در آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی و استرالیا این محصول را نیز می‌کارند و مورد استفاده قرار می‌دهند. میوه این گیاه، حاوی چربی بالایی (بین 35- 15 درصد) است با این وجود منبع خوبی از اسید اولئیک (اسیدهای چرب اشباع نشده امگا9) و ویتامین E برای از بین بردن خط لبخند است.

هسته ی چند عدد زیتون تازه را گرفته و آنها را بکوبید و خوب له کنید و روی خطوط قرار دهید( بین ابرو، دوطرف دهان و گاهی خطوط عمیق اطراف چشمها ) و مدت زمان پانزده تا بیست دقیقه به حالت خوابیده و آرام بمانید تا خوب جذب پوستتان شود.

می توانید زیتونهای بدون هسته را درشت نیز رنده کنید و روی خط اخم و خنده بخوابانید.

این کار را هر روز یا یک روز در میان انجام دهید تا در عمیق تر نشدن چروکها و تا حدودی پر کردن خطوط به طور طبیعی به پوستتان کمک کرده باشید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up