کوچک کردن شکم عمل ابدومینوپلاستی  یک عمل زیبایی است و اصلا کاربردی در کاهش وزن ندارد حداکثر میزان برداشت بافت با چربی ها حدود 3-2 کیلوگرم است که خیلی اثری ندارد لذا روی کاهش وزن با این روش حساب نکنید جراحی زیبایی شکم را وقتی انجام دهید که حداکثر کاهش وزن خود را داشته باشید و 1 سال باشد که وزن شما ثابت باشد.

حاملگی باعث میشود که دو عضله راست که در جلوی شکم قرار دارند کشیده و شل شده و از هم فاصله بگیرند و بیشتر افتادگی و فرم بد شکم بعد از حاملگی و زایمان مربوط به همین موضوع می باشد بهمین علت در دهه هفتاد میلادی جراحان تکنیک ترمیم عضلات شکم را از زیر جناق سینه تا لگن ابداع کردند که همراه با اعمالی که توضیح داده شد در همه بیمارانی که جداره شکم شلی داشتند انجام میشد.

یک شکاف بزرگ در زیر شکم و یک شکاف دور ناف امکان این اعمال را به جراح میداد و بدین ترتیب پایه های عمل زیبایی شکم امروزی گذاشته شد.

بهترین کاندید برای عمل ابدومینوپلاستی مردان و زنانی هستند که نیاز به کوچک کردن شکم خود دارند و از لحاظ ظاهر و شکل بدن تقریبا طبیعی بوده ، اما از وجود مقدار زیادی رسوب چربی یا پوست شل در ناحیه شکم رنج می برند که به ورزش و رژیم پاسخ نمی دهد.

این عمل خصوصا برای لاغری شکم در مورد زنانی که به سبب حاملگیهای متعدد دچار کشیدگی و شلی عضلات وپوست جدار شکم شده اند مفید است . از دست دادن طراوت و شادابی پوست در افراد مسن که با چاقی مختصری همراه باشد،با تقبل  قیمت عمل زیبایی شکم بهبود می یابد.

nuvtummynov-660x330

روش

در عمل جراحی زیبایی شکم بطور خلاصه یک برش پهن پایین شکم داده می شود پوست از جدار شکم آزاد می شود. عضلات جدار شکم که از هم فاصله گرفته بر هم نزدیک می شود تا هم شکم جمع می شود و هم کمر باریک تر می شود.  پوست اضافه شکم برداشته می شود.

مقداری از چربی های ناحیه کمر و بالای شکم با روش لیپوساکشن در حد معقول و ممکن خارج می شود تا فرم کمر و بالای شکم اصلاح شود. در کل نتیجه عمل کوچک کردن شکم و حذف چربی ها و پوست اضافه تاحد معقول می باشد که باعث بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس فرد می شود.

میزان وسعت برش عمل، بسته به میزان افتادگی و شلی جدار شکم متفاوت است و 3 گروه می شوند:

  1. مینی ابدومینوپلاستی mini abdomen: در افرادی که پوست و چربی اضافه زیر ناف دارند برش کوچکتر است و حدود 2-1 ساعت وقت نیاز دارد.
  2. ابدومینوپلاستی کامل full abdomino: در این حالت شلی بالا و پایین ناف داریم لذا برش از ناحیه پهلو تا پهلو گسترش می یابد و حدود 4-2 ساعت عمل طول می کشد.
  3. ابدومینوپلاستی گرداگرد (circomfrential abdo) : در این حالت علاوه بر پوست شکم ناحیه کمر و پشت اضافه است این عمل می تواند یک یا 2 مرحله ای انجام شود و معمولا در افرادی که کاهش وزن شدید دارند مورد نیاز است .

ملاحضات بعدا از جراحی

با تقبل هزینه جراحی زیبایی شکم بیمار باید حداقل ۲۴ ساعت در مرکزی که عمل شده بستری باشد.روز بعد میتواند مرخص شود.بیمار بهتر است بمدت یک هفته چه در حالت ایستاده یادرحالت خوابیده از ناحیه لگن کمی خم و زاویه دار باشد تا محل بخیه ها تحت کشش نباشد.بعد از عمل تا دوماه  باید از گن مناسب استفاده شود. با نظر جراح مربوطه بعد از عمل میتوان از پمادهایی برای ترمیم بهتر زخم استفاده کرد.در مراحل اولیه بعد از عمل میتوان از لیزرهای کم توان برای ترمیم بهتر زخم بهره برد

عوارض

هرگونه عمل و کار پزشکی خطرات خود را  دارد منتها ما سعی می کنیم با رعایت استانداردهای جهانی و بهترین  وسایل و کالاهای پزشکی و با توجه به سطح دانش و تخصصمان این عوارض را کاهش دهیم. مهمترین این عوارض :

  • عفونت محل عمل
  • تجمع مایع زیر پوست
  • تشکیل لخته در اندام تحتانی (آمبولی لخته خون)
  • سیاه شدن لبه های پوست
  • تشکیل جای برش با حالت برجسته

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

moshavere