بعضی بیماران دچار سردرد مزمن از نورالژی اکسی پیتال رنج می برند. این اختلال ناشی از آسیب به اعصاب اکسی پیتال (پس سری) که در پشت جمجمه واقع شده و به دومین و سومین مهره گردنی می رسند ایجاد می شود.

درد عصبی پس سری سبب درد شبه میگرنی است که ضربان دار می باشد و شاید منجر به عود سردرد شود. در واقع سر درد پشت سر ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد و معمولاً با حرکات گردنی بدتر می شود.

بعضی بیماران مبتلا به سردرد پشت سر ممکن است گیجی، تهوع و یا وزوز گوش (Tinnitus) را تجربه کنند. به ندرت بیماران مبتلا به نورالژی پس سری درد چشم را تجربه می کنند.

هر دو جنس مرد و زن به طور یکسان از درد عصبی پس سری رنج می برند، این می تواند در هر سنی رخ دهد. تعجب آور نیست که سردرد ایجاد شده به وسیله ی نورالژی اکسی پیتال ممکن است با سردردهای تنشی اشتباه تشخیص داده شود.

تشخیص ها می توانند گول زننده باشد و معمولاً  درد عصبی پس سری فقط به وسیله ی یک پزشک مجرب که درباره ی انواع سردردها اطلاعات کافی دارد تشخیص داده می شود.

علل سردرد پشت سر

درد عصبی پس سری (نورالژی اکسی پیتال) ممکن است در اثر ضربه به سر، نظیر ضربه ایجاد شده در تصادف رخ دهد و نسبت به آسیب ناگهانی گردنی خیلی اختصاصی است، زیرا یک عصب اختصاصی آسیب می بیند.

گاهی اوقات ممکن است این اتفاق برای ورزشکاران رخ دهد، به ویژه وقتی که به سر، کشش بیش از حد می دهند. استئوآرتریت و بیماری دیسک نیز می تواند سبب علائم سردرد در پشت سر شوند.

به ندرت بیماران مبتلا به سردرد پشت سر تومور دارند. به هر حال اغلب پزشکان نمی توانند علت سردرد پشت سر را مشخص کنند (پزشکان می توانند وجود تومور را در تست های تصویر برداری مثل MRI رد کنند).

سردرد4

درمان سردرد پشت سر

وقفه های عصبی در مهره های گردنی مؤثرترین درمان سردرد عصبی (نورالژی اکسی پیتال)است. شرکت های بیمه این درمان را به صورت تجربی یا تحقیقاتی مدنظر دارند بنابراین از تحت پوشش قرار دادن آن اجتناب می کنند.

پزشکان ممکن است در نواحی دردناک استروئید تزریق کنند که به بعضی از بیماران کمک می کند (ابتدا بی حسی موضعی داده می شود، بنابراین در هنگام تزریق دردی احساس نمی کنید.)

ماساژ درمانی، تسکین موقتی در نورالژی اکسی پیتال مهیا می کند و طب سوزنی می تواند برای درمان سردرد عصبی کمک کننده باشد. تزریق بوتاکس نیز ممکن است  مفید باشد، اگر چه تحقیقات، بوتاکس را برای درمان سردرد پشت سر( نورالژی اکسی پیتال) تأیید نکرده است.

داروهای تجویزی مثل شل کننده های عضلانی اغلب برای بیماران دچار درد مزمن ناشی از درد عصبی پس سری (نورالژی اکسی پیتال) مورد نیاز است.

گاهی اوقات داروی ضد صرع کاربامازپین مصرف می شود. ضد افسردگی ها هنگامی که درد شدید و مزمن است تجویز می شوند. بیمارانی که درد خیلی شدیدی دارند و به دارو و سایر درمان ها پاسخ نمی دهند ممکن است جراحی شوند (نظیر انعقاد بافت به وسیله ی امواج رادیوفرکانس قوی یا امواج رادیوفرکانس پالس دار).

اگر بیماران، بیماری دیسک نیز داشته باشند، جراحی مهره های گردنی شرایط را بهبود می بخشد. بعضی از پزشکان بخشی از عصب درگیر را با روشی نظیر قطع بخشی از ریشه عصبی در ناحیه ی پشتی بی حس می کنند یا از بین می برند که به طور آشکار سردرد پشت سر بیمار را تسکین می دهد.

بعضی از بیماران مبتلا به  درد عصبی پس سری (نورالژی اکسی پیتال )دردناک از محرک الکتریکی عصب که در مهره های گردنی کار گذاشته می شود استفاده می کنند.

اگرچه شبیه جراحت کوچک است اما اکثر پزشکان آن را به عنوان جراحی کوچک در نظر نمی گیرند. محرک الکتریکی عصب، اعصاب یا بافت های محیطی را تخریب نخواهد کرد.

مطالعات برروی تعداد کمی بیمار (19 بیمار در یک مطالعه و 3 بیمار در مطالعه ی دیگر) نشان داده است که سر درد پشت سر  بیماران دچار نورالژی اکسی پیتال به وسیله ی تحریکات الکتریکی عصب تسکین یافته است. به نظر می رسد این پارازیت الکتریکی با انتقال ایمپالس درد به درون سیستم عصب مرکزی تداخل داشته باشد.

بیشتر بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up