عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل

تعریق بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل

روی پوست انسان به طور میانگین بیش از دو میلیون غده عرق وجود دارد که این غدد در تمام سطح بدن پراکنده شده‌اند. عرق کردن از جمله واکنش‌های طبیعی بدن انسان است که به کاهش دما و تنظیم درجه حرارت بدن کمک فراوانی می‌کند، اما گاهی اوقات میزان عرق کردن بیش از اندازه می‌شود و مشکلاتی برای افراد به‌وجود می‌آورد.

غدد عرق در لایه میانی پوست قرار گرفته‌اند، به صورتی که انتهای هر یک از آنها به سطح پوست متصل است. به غدد عرق، رگ‌های عصبی بسیاری که در فعالیت آن‌ها تاثیر می‌گذارند نیز وصل هستند.

هیپرهیدروزیس (عرق کردن بیش از اندازه) عارضه‌ای است که در آن فرد حتی در هوای سرد و بدون انجام هیچ فعالیت بدنی نیز عرق می‌کند. برخی افراد هیپرهیدروزیس(عرق کردن بیش از اندازه) را با بیماری تیروئید اشتباه می‌گیرند، در صورتی که در این بیماری، تنها یک ناحیه خاص از بدن (مثل زیر بغل) دچار عرق کردن بیش از اندازه می‌شود، ولی در بیماری تیروئید، کل بدن عرق می‌کند.

عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل زمینه‌های ارثی دارد، در کودکان بیشتر است و با افزایش سن بهبود پیدا می‌کند. اما در برخی افراد عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل دائمی است. در زمان استرس عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل شدت پیدا می‌کند.

علائم و نشانه‌های عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل

 

هیپرهیدروزیس (عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل) از دوران نوجوانی ( قبل از 25 سالگی) قابل تشخیص بوده و معمولا سابقه خانوادگی در ابتلای به آن موثر است. در عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل،  مرطوب بودن مداوم کف دست، پا و زیر بغل از علائم و نشانه های شایع است. معمولا سر و صورت، کمتر درگیر عرق کردن بیش از اندازه می‌شوند. این مشکل حتی بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی فرد تاثیرگذار است.عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل در هوای گرم تابستان تشدید و در زمان خواب کاهش می‌یابد.

علل عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل

طبق تحقیقات صورت گرفته عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل  ارتباط چندانی به هیجان‌های عاطفی ندارد. هر چند دلیل عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما مشکلات ژنتیکی در فرد، یکی از دلایل اصلی عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل است. در اثر برخی محرک‌های فیزیولوژیک، دست‌ها و پاها و زیر بغل در فرد مبتلا سرد و مرطوب شده و بیش از حد عرق می‌کنند.

بیماری‌هایی نظیر پرکاری غده تیروئید، کم خونی، دیابت، کاهش شدید قندخون، بیماری‌های عفونی و تب دار و همچنین مصرف برخی داروها از جمله علل عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل  هستند .

تمرینات شدید ورزشی، چاقی، یائسگی، بارداری، درمان‌های هورمونی و اختلالات شدید روحی ـ روانی از دیگر عوامل عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل در افراد است، ولی جزء تقسیم‌بندی علل اصلی عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل قرار نمی‌گیرند.

عرق کردن خوب است، چراکه نشان دهنده سلامتی بدن می‌باشد. اما اگر خیلی عرق می‌کنید، به خصوص در دست‌ها و یا پاهایتان، حتما نزد پزشک بروید .

درمان عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل

 

هرچند درمان قطعی برای عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل وجود ندارد، اما می‌توان از عوارض عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل کاست.

به وسیله مصرف دارو می‌توان تا حد زیادی تحمل فرد مبتلا  به عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل را بالا برد. هر چند داروهای مورد استفاده میزان عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل را کاهش می‌دهند، اما از سوی دیگر این داروها می‌توانند باعث عوارض جانبی نظیر تپش قلب، افزایش فشارخون، خشکی دهان و تاری دید شوند، لذا روش دارو درمانی، زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

برای درمان عرق کردن بیش از اندازه دست ، پا و زیر بغل داروهای موضعی که حاوی آلومینیوم کلراید هستند، با غلظت 20 تا حداکثر 50 درصد توسط پزشک متخصص تجویز می‌گردند که فرد بایستی این داروها را شب‌ها به کف دست‌های خود بمالد.

در صورت عدم بهبود بیمار، روش Iontophoresis به کار می‌رود که شامل عبور جریان الکتریسیته از پوست است و آن را به غدد عرق دست و یا پا و زیر بغل  انتقال می‌دهند تا به این وسیله غدد عرق سرکوب شوند. بیمار در ابتدا باید جلسات بیشتری برای درمان عرق کردن بیش از اندازه دست، پا و زیر بغل مراجعه کند و با بهبود وی، تعداد جلسات درمان هم کاهش پیدا می‌کند.

در صورتی که بیمار با روش‌های قبل بهبود نیابد، بوتاکس را به کف دست بیمار تزریق باید کرد. این تزریق باعث می‌شود که به مدت شش ماه عرق کردن بیش از اندازه کف دست بیمار کاهش پیدا کند. اما از عیوب این روش این است که هم پرهزینه است و هم سبب کاهش قدرت عضلانی در ناحیه دست بیمار می‌شود، چرا که این آمپول‌ها خاصیت فلج کنندگی دارند.

جراحی سمپاتکتومی و برداشت غدد عرق در ناحیه زیر بغل به عنوان آخرین روش برای جلوگیری از عرق کردن بیش از اندازه می‌باشد. عمل جراحی برای تخلیه غدد عرق زیر بغل و یا قطع اعصاب سمپاتیک سینه‌ای هر چند با عوارضی همراه است، اما در برخی موارد به کار می‌رود.

  • خواننده گرامي

  • پيشنهاد مي شود مطلب “درمان تعریق زیاد ” را جهت کسب اطلاعات بيشتر مطالعه فرماييد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up