عرق کردن یکی از کارهای طبیعی است که بدن برای تنظیم کردن درجه حرارت بدن انجام می دهد.

ولی عرق کردن بیش از حد فوایدی ندارد و معمولا باعث مشکل و خجالت برای افرادی می شود که بیش از حد عرق می کنند به این دلیل که عرق کردن بیش از حد موجب بوی نامطبوع و خیس شدن و ایجاد شوره روی لباس می شود.

علائم عرق کردن بیش از حد

*عرق کردن بیش از حد در زیر بغل

*کف پا و دست از نواحی دیگر بدن کمتر عرق می کنند

*بوی نامطبوع به علت وجود باکتری در اثر عرق کردن

علل عرق کردن بیش از حد

در عرق کردن بیش از حد ژنتیک ممکن است تاثیر داشته باشد

*اضطراب و استرس داشتن و عرق بیش از حد

*عفونت و تب و عرق کردن بیش از حد

*سرطان‌، مثل‌ لنفوم و عرق کردن بیش از حد

*پرکاری تیرویید و عرق کردن بیش از اندازه

*حملات قلبی و عرق کردن بیش از حد

*یائسگی در خانم ها و عرق کردن بیش از حد

*مصرف برخی از داروها و مواد مخدر و عرق کردن بیش از حد

*در برخی از موارد هم علت عرق کردن بیش از حد شناخته شده نیست

عوامل عرق کردن بیش از حد

*استرس زیاد و عرق کردن بیش از حد

*انجام دادن فعالیت های سنگین بدنی و عرق کردن بیش از حد

*گرمی هوا و عرق کردن بیش از حد

23013

پیشگیری از عرق کردن بیش از حد

یکی از روش های پیشگیری از عرق کردن بیش از حد این است که تا حد ممکن از عواملی که ممکن است باعث ایجاد استرس در شما می شود دوری کنید

عوارض عرق کردن بیش از حد

*عرق کردن بیش از حد و آشفتگی روانی در اثر خجالت در روابط اجتماعی

*عرق کردن بیش از حد و ناراحتی های پوستی به علت مصرف ضد عرق ها

*عرق کردن بیش از حد و کم آب شدن بدن در هنگامی که آب کافی برای جبران مایعات از دست رفته کافی نباشد(به  ندرت)

عرق کردن شبانه

در صورتی که دچار عرق کردن در شب می شوید آن را بزرگ نکنید.مقداری عرق کردن در شب ممکن است همه لباس هایتان را خیس کندخوشبختانه عرق کردن در شب خیلی کم اتفاق می افتد.

  • علل عرق کردن شبانه

عرق کردن بیش از حد در شی معمولا به علت گرمای اتاق، پتوی گرم،خواب دیدن و یا خوردن یک چیز خاص است.عرق کردن در شب خانم ها در شروع یائسگی معمولا طبیعی است و اگر در مدت روز خیلی عرق می کنید ممکن است در شب نیز این اتفاق بیفتد.

هیجان و استرس هم باعث ایجاد عرق کردن شدید می شوند که ممکن است در شب هم ایجاد شود.خواب دیدن ، راه رفتن در خواب و بی نفسی(آپنه خواب شبانه) هم می توانند عواملی برای عرق کردن بیش از حد در شب باشند.

تکرار شدن عرق کردن بیش از حد در شب معمولا به علت تلاش بدن برای جلوگیری از تب است که این تب می تواند به علت یک عفونت خفیف،بیماری آنفولانزا و یا سرما خوردگی باشد

بعضی از بیماری ها هم ممکن است عاملی برای ایجاد عرق کردن بیش از اندازه در شب شوند . مانند سل، التهاب کبد ، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، بیماری تیروئید ، سرطان خون ، سکته مغزی ، بیماری های روده ، بیماری های قلبی.

عرق سرد

  • علل عرق سرد

عرق سرد می تواند به علت ویروسی مانند آنفولانزا و یا مونونوکلئوز به وجود بیاید .عفونت های جدی تر هم مانند سل و یا ایدز می توانند باعث ایجاد عرق سرد شوند.

ولی ممکن است که عرق سرد به این دلایل به وجود نیاید و در اثر فشار های روانی و یا استرس ایجاد شود.

به جز هیجان زیاد ، دردهای شدید مانند سردرد میگرنی هم می تواند باعث ایجاد عرق سرد شود.آدرنالین ترشح شده به علت درد غده های عرق را باز کرده و رگ های خونی پست منقبض شده و به این ترتیب باعث عرق سرد می گردد.

آدرنالین به تنهایی باعث ایجاد شدن عرق سرد نیست.استروژن و کمبود آن هم می تواند در ایجاد عرق سرد تاثیر داشته باشد.اگر خانمی نزدیک به دوران یائسگی هستید امکان دارد با گر گرفتگی بخوابید و با عرق کردن سرد از خواب بیدار شویددر واقع عرق کردن سرد در شب برای برخی ا ز خانم ها نشانه شروع یائسگی می باشد.

یکی دیگر از علل عرق سرد می تواند هورمون انسولین باشد اگر به بیماری دیابت (کمبود ترشح انسولین) مبتلا هستید عرق سرد را هنگامی که قند خون پایین می افتد احساس می کنید

عرق سرد ممکن است بعضی اوقات نشانه یک فوریت پزشکی باشد .ممکن است علامت گرفتاری شدید قلب و یا عروق باشد که احتمالا قبل از آن درد در ققسه سینه خواهید داشت (به ندرت عرق سرد اولین نشانه حملات قلبی است).

عرق سرد گاهی می تواند نشان دهنده فشارخون به علت شوک کمبود خون شاید به علت خونریزی داخلی و یا پاره شدن یک رگ باشد.

درمان عرق کردن بیش از حد

172720

برای درمان عرق کردن بیش از حد لباس سبک و شل که از مواد طبیعی مانند نخ تولید شده باشند بپوشید تا عرق را جذب و تبخیر کند.

برای درمان عرق کردن ضد عرق مصرف کنید.مواد ضد بو ضد عرق نیستنداما ممکن است که دارای آن نیز باشند.

برای درمان عرق کردن بیش ازحد مجاری عرق را ببندید به تازگی روشی استفاده از جریان ضعف الکتریکی برای انقباض مجاری عرق و کنترل کردن آن ابداع شده است.دستگاه انجام این کار با دستور پزشک فروخته می شود.

برای درمان عرق کردن بیش از حد از الکل استفاده استفاده کنید مالیدن مقداری الکل به نواحی پر عرق بدن مجاری آنها را منقبض می کند ولی از این روش همیشه استفاده نکنید زیرا مالیدن زیاد الکل باعث خشکی پوست و تحریک آن می شود.

برای درمان عرق کردن بیش از پودر استفاده کنید در بعضی از افراد استفاده از مقدار کمی پودر بچه کافی است استفاده از پودر بچه از عرق کردن جلوگیری نمی کند ولی موجب جذب عرق می شود و بدن را خشک می کند.

فرو رفتن در آب سرد و خنک برای 30 دقیقه روزنه های عرق را برای سه ساعت تنگ می کند و از عرق کردن بیش از حد و خیس شدن لباس ها جلوگیری می کند.

برای درمان عرق کردن بیش از حد از خوردن غذاهای تند پرهیز کنید زیرا یکی از عوامل ایجاد عرق در بعد از ظهر مصرف غذاهای تند و پر ادویه می باشد .سعی کنید این گونه غذاها را کمتر مصرف کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up