برای درمان تعریق زیاد کف دست و یا تعریق زیاد زیر بغل فقط مشاوره داده می شود

عرق کردن زياد در خواب هنگام شب

اگرچه عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مشکلي آزاردهنده است، ولي معمولا در اثر يک بيماري رخ نمي دهد. اگر هواي اتاق خواب شما گرم باشد و يا موقع خواب لباس زيادي بپوشيد، مطمئناً در خواب عرق خواهيد کرد و اين مسئله طبيعي است. عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  در حقيقت مشکلي است که در آن فرد در طي خواب، احساس گرما و حرارت زياد مي کند و در اثر اين گرما، خيلي عرق مي کند، طوري که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خيس مي شود و اين عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در اثر گرماي هواي اتاق نيست.

در يک مطالعه بر روي 2267 بيمار، 41 درصد آن ها بيان کردند که در طي يک ماه قبل دچار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شده اند. لذا اين مشکل در بين افراد شايع است. توجه به اين مسئله مهم است که جدا کردن و تشخيص حالت گرگرفتگي (احساس گرما و قرمزي صورت و يا بالاتنه) از عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب سخت است.

تعریق شبانه بیش از اندازه

تعریق شبانه بیش از اندازه  مشکلي است که در آن فرد موقع خواب، احساس گرما و حرارت زيادي مي‌کند و در اثر اين گرما چنان عرق مي‌کند که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خيس مي‌شود.

 پزشکان اغلب با بيماراني مواجهه مي شوند که از تعریق شبانه بیش از اندازه (night sweat) شکايت دارند.  تعریق شبانه بیش از اندازه  مشکلي است که در آن فرد موقع خواب، احساس گرما و حرارت زيادي مي کند و در اثر اين گرما، خيلي عرق مي کند، طوري که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خيس مي شود و اين تعریق شبانه بیش از اندازه  در اثر گرماي هواي اتاق نيست. پس تعریق شبانه بیش از اندازه  همان تعريق زياد در خواب است.

اگرچه تعریق شبانه بیش از اندازه  مشکلي آزاردهنده است، ولي معمولا در اثر يک بيماري رخ نمي دهد. اگر هواي اتاق خواب شما گرم باشد و يا موقع خواب لباس زيادي بپوشيد، مطمئناً در خواب عرق خواهيد کرد و اين مسئله طبيعي است. تعریق شبانه بیش از اندازه  در حقيقت مشکلي است که در آن فرد در طي خواب، احساس گرما و حرارت زياد مي کند و در اثر اين گرما، خيلي عرق مي کند، طوري که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خيس مي شود و اين تعریق شبانه بیش از اندازه در اثر گرماي هواي اتاق نيست.

دلایل عرق کردن شدید در خواب

دلایل زيادي باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شوند. پزشک بايد در مورد وضعيت سلامتي و بيماري هاي شما سوال کند و آزمايش هاي لازم را تجويز نمايد تا تشخيص دهد که آيا يک بيماري باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در شما شده است يا نه؟  داروهاي ضدافسردگي از رايج ترين داروهايي هستند که منجر به عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  مي شوند. در اينجا برخي از دلایل عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  را بيان مي کنيم.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و يائسگي

گرگرفتگي در اثر يائسگي مي تواند در شب رخ دهد و باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در زنان يائسه گردد. اين موضوع يکي از علل شايع عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در زنان است.

  • عرق کردن زیاد ناشناخته در خواب هنگام شب

عرق کردن زیاد ناشناخته حالتي است که در آن بدن هميشه و بدون علت مشخصي، عرق زيادي توليد مي کند.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و بيماري هاي عفوني

سل يک بيماري عفوني است که باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود. همچنين عفونت هاي باکتريايي مثل اندوکارديت (عفونت دريچه هاي قلب)، استئوميليت (عفونت استخوان) و آبسه (دمل چرکي) نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شوند.عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب يکي از علائم  و نشانه های بيماري ايدز نيز است. تب مالت يا بروسلوز نيز يک عفونت باکتريايي است که باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و سرطان ها

عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب يکي از علائم و نشانه های  زودرس برخي سرطان هاست. بيشترين سرطاني که باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود، سرطان بافت لنفاوي يا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکين و لنفوم غير هوچکين. اما افرادي که نمي دانند دچار سرطان هستند، علائم و نشانه های ديگري نيز دارند مثل کاهش وزن بي دليل و تب. لوسمي که نوعي سرطان خون است نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و داروها

مصرف برخي داروها نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود. داروهاي ضدافسردگي از رايج ترين داروهايي هستند که منجر به عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شوند. 8 تا 22 درصد افرادي که از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي کنند، دچار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شوند. ساير داروهاي مربوط به بيماري هاي رواني نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شوند.
داروهاي کاهش دهنده تب مثل آسپيرين و استامينوفن نيز گاهي اوقات باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شوند. داروهاي زيادي هستند که مي توانند باعث گرگرفتگي و عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  شوند. هورمون درماني يعني مصرف داروهايي که ميزان هورمون هاي بدن را تنظيم مي کنند نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود. داروهاي کاهش دهنده قند خون نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  مي شوند.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و  هيپوگليسمي

کاهش قندخون يا هيپوگليسمي نيز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مي شود. بيماران ديابتي که انسولين و يا داروي قند مصرف مي کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتيجه عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شوند.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شبواختلالات هورموني

عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب يا گرگرفتگي مي تواند در اختلالات هورموني مختلفي ديده شود، مثل سندرم کارسينوئيد، پرکاري تيروئيد و فئوکروموسيتوم.
فئوکروموسيتوم، توموري خوش خيم در غده فوق کليه است که باعث ترشح بيش از حد هورمون هاي اپي نفرين و نوراپي نفرين مي شود. بالا رفتن اين هورمون ها در خون باعث رنگ پريدگي، تند شدن ضربان قلب، تعريق زياد، ضعف، سردرد و افزايش فشار خون مي شود.
اگر عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب همراه با تب و ساير علائمي مانند کاهش وزن بي دليل بود، بايد به پزشک مراجعه کرد . سندرم کارسينوئيد مجموعه اي از علائم و نشانه های ناشي از ترشح هورمون سروتونين و ساير مواد از تومورهاي کارسينوئيد دستگاه گوارش است. علائم و نشانه های آن شامل گرگرفتگي صورت، اسهال، تعريق زياد، تندي ضربان قلب و افت ناگهاني فشارخون است.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و بيماري هاي مغز و اعصاب

برخي بيماري هاي عصبي مانند ديس رفلکسي اعصاب خودکار (در اثر تحريک در پايين سطح ضايعه نخاعي در بيماران نخاعي به وجود مي آيد)، سيرنگوميلي (کيست پر از مايع در نخاع) ، سکته مغزي، آسيب اعصاب خودکار مي توانند باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شوند. البته اين موارد شايع نيست.

عرق شبانه نشانه چیست؟

برای یک خواب خوش شبانه به رختخواب می روید. اما به جای غرق در دریائی از آرامش، خود را غرق در دریای کوچکی از عرق می یابید. اگر گرفتار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوید، آن را زیاد بزرگ نکنید. کمی عرق کردن در شب می تواند تمام لباس خواب و ملافه هایتان را خیس کند .

خوشبختانه عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  بسیار نادر است. عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  معمولاً ناشی از چیزهای ساده ای مثل گرم بودن اتاق، پتوی گرم، خواب دیدن، یا خوردن چیز خاصی است. عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  زنان در هنگام شروع یائسگی هم چیزی طبیعی است و اگر در طی روز زیاد عرق می کنید، تمایل بدن به عرق کردن به شب هم ممکن است بکشد.

هیجانات و تنش های روانی هم باعث عرق می شوند که ممکن است در شب هم روی دهد. دیدن کابوس، راه رفتن در خواب، و بی نفسی (آپنه) شبانه هم می توانند باعث عرق شوند.

تکرار عرق کردن در شب معمولاً تلاش بدن برای مقابله با تب است. این تب ممکن است ناشی از یک عفونت خفیف، آنفلونزا، یا سرماخوردگی باشد. برخی گرفتاری های شدیدتر هم ممکن است باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شوند. از جمله، سل، التهاب کبد، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، بیماری های تیروئید،سرطان خون، سکته مغزی، بیماری های روده، و بیماری های قلبی.

درمان عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب

تکرار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  چیز غیر عادی است و خودتان نمی توانید آن را درمان کنید. درمان باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. شما هم می توانید در کم کردن عرق کمک کنید.

دمای اتاق را کم کنید. اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که اتاق بیش از حد گرم است. بسیاری افراد فقط با یک پتوی نازک و دمای ۲۰ درجه سانتی گراد خواب راحتی می کنند. اگر می توانید با پنکه یا دستگاه تهویه مرکزی کمی اتاق را خنک کنید.

جلو عرق را بگیرید. برای کسانی که طبق عادت عرق کردن روزانه شب هم عرق می کنند، همان روش های معمول جلوگیری از عرق، مثل افشانه یا پودر ضد عرق عرق یا مالیدن الکل، مفید است.

آب زیاد بخورید. هر وقت عرق می کنید، باید آب از دست رفته بدن را جبران کنید. خوردن ۱۲ لیوان آب در روز (۴ لیوان بیشتر از میزان معمول) در دمای عادی اتاق گرمای مرکزی بدن را بدون وارد آمدن شوک کاهش می دهد. موقع رفتن به رختخواب هم یک لیوان آب بخورید. دوش گرفتن با آب خنک (نه سرد) هم دمای بدن را پائین می آورد.

استروژن بخورید. نیمی از زنان یائسه به علت پائین آمدن مقدار استروژن بدن آنها دچار عرق شبانه می شوند. پزشک برای این افراد استروژن و داروهای دیگر تجویز می کند. اگر در شروع دوره یائسگی هستید، از پزشک خود در این مورد سئوال کنید. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به بخش گرگرفتگی مراجعه کنید.)

آسپیرین بخورید. دمای بدنتان را کنترل کنید. اگر تب دارید، خوردن آسپیرین یا استامینوفن در روز یا پیش از خواب آن را پائین می آورد و این کار را با عرق کردن انجام می دهد. گاهی همین عرق ممکن است عفونت را از بدن خارج کند.

ورزش شبانه نکنید. قبل از رفتن به رختخواب کار بدنی زیاد انجام ندهید. این کار دمای مرکزی بدن را بالا برده و می تواند باعث عرق کردن در نیمه شب شود. در شب حمام و دوش آب داغ هم نگیرید.

شام کم بخورید. یا شکم پر به رختخواب نروید. شام دیر وقت تمام شب در معده باقی می ماند و باعث ناراحتی و عرق کردن می شود. غذاهای پر ادویه و نوشیدنی های تند هم ایجاد عرق شبانه می کنند.

چیزهای محرک نخورید. مصرف الکل، قهوه و سیگار ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن، و سطح آدرنالین خون را بالا برده و اگر باعث عرق شبانه هم نشود، ناراحتی های دیگر را به دنبال دارد.

وضع خود را بررسی کنید. اگر علت عرق کردن شبانه خود را نمی دانید، سعی کنید با یادداشت کردن همه چیز آن را بیابید. قبل از خواب به همه عوامل، مثل دمای اتاق یا لباسی که پوشیده اید، توجه کنید. وقتی هم بر می خیزید هر چه را که در طول شب روی داد و به یاد می آورید، انچه را که احساس می کنید، و وضعیت رختخواب یادداشت کنید. فعالیت های روزانه، غذاهای خورده شده، و تنش های روانی را هم فراموش نکنید. این نمودار راهنمای خوبی برای پزشک در تشخیص علت عرق شبانه خواهد بود.

برای درمان تعریق زیاد کف دست و یا تعریق زیاد زیر بغل فقط مشاوره داده می شود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up