عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب

اگرچه عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب مشکلی آزاردهنده است، ولی معمولا در اثر یک بیماری رخ نمی دهد. اگر هوای اتاق خواب شما گرم باشد و یا موقع خواب لباس زیادی بپوشید، مطمئناً در خواب عرق خواهید کرد و این مسئله طبیعی است. عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  در حقیقت مشکلی است که در آن فرد در طی خواب، احساس گرما و حرارت زیاد می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در اثر گرمای هوای اتاق نیست.

در یک مطالعه بر روی 2267 بیمار، 41 درصد آن ها بیان کردند که در طی یک ماه قبل دچار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شده اند. لذا این مشکل در بین افراد شایع است. توجه به این مسئله مهم است که جدا کردن و تشخیص حالت گرگرفتگی (احساس گرما و قرمزی صورت و یا بالاتنه) از عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب سخت است.

تعریق شبانه بیش از اندازه

تعریق شبانه بیش از اندازه  مشکلی است که در آن فرد موقع خواب، احساس گرما و حرارت زیادی می‌کند و در اثر این گرما چنان عرق می‌کند که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می‌شود.

 پزشکان اغلب با بیمارانی مواجهه می شوند که از تعریق شبانه بیش از اندازه (night sweat) شکایت دارند.  تعریق شبانه بیش از اندازه  مشکلی است که در آن فرد موقع خواب، احساس گرما و حرارت زیادی می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق شبانه بیش از اندازه  در اثر گرمای هوای اتاق نیست. پس تعریق شبانه بیش از اندازه  همان تعریق زیاد در خواب است.

اگرچه تعریق شبانه بیش از اندازه  مشکلی آزاردهنده است، ولی معمولا در اثر یک بیماری رخ نمی دهد. اگر هوای اتاق خواب شما گرم باشد و یا موقع خواب لباس زیادی بپوشید، مطمئناً در خواب عرق خواهید کرد و این مسئله طبیعی است. تعریق شبانه بیش از اندازه  در حقیقت مشکلی است که در آن فرد در طی خواب، احساس گرما و حرارت زیاد می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق شبانه بیش از اندازه در اثر گرمای هوای اتاق نیست.

دلایل عرق کردن شدید در خواب

دلایل زیادی باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوند. پزشک باید در مورد وضعیت سلامتی و بیماری های شما سوال کند و آزمایش های لازم را تجویز نماید تا تشخیص دهد که آیا یک بیماری باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در شما شده است یا نه؟  داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  می شوند. در اینجا برخی از دلایل عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  را بیان می کنیم.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و یائسگی

گرگرفتگی در اثر یائسگی می تواند در شب رخ دهد و باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در زنان یائسه گردد. این موضوع یکی از علل شایع عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب در زنان است.

  • عرق کردن زیاد ناشناخته در خواب هنگام شب

عرق کردن زیاد ناشناخته حالتی است که در آن بدن همیشه و بدون علت مشخصی، عرق زیادی تولید می کند.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و بیماری های عفونی

سل یک بیماری عفونی است که باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود. همچنین عفونت های باکتریایی مثل اندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب)، استئومیلیت (عفونت استخوان) و آبسه (دمل چرکی) نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوند.عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب یکی از علائم  و نشانه های بیماری ایدز نیز است. تب مالت یا بروسلوز نیز یک عفونت باکتریایی است که باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و سرطان ها

عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب یکی از علائم و نشانه های  زودرس برخی سرطان هاست. بیشترین سرطانی که باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود، سرطان بافت لنفاوی یا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. اما افرادی که نمی دانند دچار سرطان هستند، علائم و نشانه های دیگری نیز دارند مثل کاهش وزن بی دلیل و تب. لوسمی که نوعی سرطان خون است نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و داروها

مصرف برخی داروها نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود. داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوند. 8 تا 22 درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوند. سایر داروهای مربوط به بیماری های روانی نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوند.
داروهای کاهش دهنده تب مثل آسپیرین و استامینوفن نیز گاهی اوقات باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوند. داروهای زیادی هستند که می توانند باعث گرگرفتگی و عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  شوند. هورمون درمانی یعنی مصرف داروهایی که میزان هورمون های بدن را تنظیم می کنند نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود. داروهای کاهش دهنده قند خون نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  می شوند.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و  هیپوگلیسمی

کاهش قندخون یا هیپوگلیسمی نیز باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شود. بیماران دیابتی که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتیجه عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شوند.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شبواختلالات هورمونی

عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب یا گرگرفتگی می تواند در اختلالات هورمونی مختلفی دیده شود، مثل سندرم کارسینوئید، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم.
فئوکروموسیتوم، توموری خوش خیم در غده فوق کلیه است که باعث ترشح بیش از حد هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود. بالا رفتن این هورمون ها در خون باعث رنگ پریدگی، تند شدن ضربان قلب، تعریق زیاد، ضعف، سردرد و افزایش فشار خون می شود.
اگر عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود، باید به پزشک مراجعه کرد . سندرم کارسینوئید مجموعه ای از علائم و نشانه های ناشی از ترشح هورمون سروتونین و سایر مواد از تومورهای کارسینوئید دستگاه گوارش است. علائم و نشانه های آن شامل گرگرفتگی صورت، اسهال، تعریق زیاد، تندی ضربان قلب و افت ناگهانی فشارخون است.

  • عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب و بیماری های مغز و اعصاب

برخی بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی اعصاب خودکار (در اثر تحریک در پایین سطح ضایعه نخاعی در بیماران نخاعی به وجود می آید)، سیرنگومیلی (کیست پر از مایع در نخاع) ، سکته مغزی، آسیب اعصاب خودکار می توانند باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شوند. البته این موارد شایع نیست.

عرق شبانه نشانه چیست؟

برای یک خواب خوش شبانه به رختخواب می روید. اما به جای غرق در دریائی از آرامش، خود را غرق در دریای کوچکی از عرق می یابید. اگر گرفتار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب می شوید، آن را زیاد بزرگ نکنید. کمی عرق کردن در شب می تواند تمام لباس خواب و ملافه هایتان را خیس کند .

خوشبختانه عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  بسیار نادر است. عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  معمولاً ناشی از چیزهای ساده ای مثل گرم بودن اتاق، پتوی گرم، خواب دیدن، یا خوردن چیز خاصی است. عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  زنان در هنگام شروع یائسگی هم چیزی طبیعی است و اگر در طی روز زیاد عرق می کنید، تمایل بدن به عرق کردن به شب هم ممکن است بکشد.

هیجانات و تنش های روانی هم باعث عرق می شوند که ممکن است در شب هم روی دهد. دیدن کابوس، راه رفتن در خواب، و بی نفسی (آپنه) شبانه هم می توانند باعث عرق شوند.

تکرار عرق کردن در شب معمولاً تلاش بدن برای مقابله با تب است. این تب ممکن است ناشی از یک عفونت خفیف، آنفلونزا، یا سرماخوردگی باشد. برخی گرفتاری های شدیدتر هم ممکن است باعث عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب شوند. از جمله، سل، التهاب کبد، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، بیماری های تیروئید،سرطان خون، سکته مغزی، بیماری های روده، و بیماری های قلبی.

درمان عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب

تکرار عرق کردن زیاد در خواب هنگام شب  چیز غیر عادی است و خودتان نمی توانید آن را درمان کنید. درمان باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. شما هم می توانید در کم کردن عرق کمک کنید.

دمای اتاق را کم کنید. اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که اتاق بیش از حد گرم است. بسیاری افراد فقط با یک پتوی نازک و دمای ۲۰ درجه سانتی گراد خواب راحتی می کنند. اگر می توانید با پنکه یا دستگاه تهویه مرکزی کمی اتاق را خنک کنید.

جلو عرق را بگیرید. برای کسانی که طبق عادت عرق کردن روزانه شب هم عرق می کنند، همان روش های معمول جلوگیری از عرق، مثل افشانه یا پودر ضد عرق عرق یا مالیدن الکل، مفید است.

آب زیاد بخورید. هر وقت عرق می کنید، باید آب از دست رفته بدن را جبران کنید. خوردن ۱۲ لیوان آب در روز (۴ لیوان بیشتر از میزان معمول) در دمای عادی اتاق گرمای مرکزی بدن را بدون وارد آمدن شوک کاهش می دهد. موقع رفتن به رختخواب هم یک لیوان آب بخورید. دوش گرفتن با آب خنک (نه سرد) هم دمای بدن را پائین می آورد.

استروژن بخورید. نیمی از زنان یائسه به علت پائین آمدن مقدار استروژن بدن آنها دچار عرق شبانه می شوند. پزشک برای این افراد استروژن و داروهای دیگر تجویز می کند. اگر در شروع دوره یائسگی هستید، از پزشک خود در این مورد سئوال کنید. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به بخش گرگرفتگی مراجعه کنید.)

آسپیرین بخورید. دمای بدنتان را کنترل کنید. اگر تب دارید، خوردن آسپیرین یا استامینوفن در روز یا پیش از خواب آن را پائین می آورد و این کار را با عرق کردن انجام می دهد. گاهی همین عرق ممکن است عفونت را از بدن خارج کند.

ورزش شبانه نکنید. قبل از رفتن به رختخواب کار بدنی زیاد انجام ندهید. این کار دمای مرکزی بدن را بالا برده و می تواند باعث عرق کردن در نیمه شب شود. در شب حمام و دوش آب داغ هم نگیرید.

شام کم بخورید. یا شکم پر به رختخواب نروید. شام دیر وقت تمام شب در معده باقی می ماند و باعث ناراحتی و عرق کردن می شود. غذاهای پر ادویه و نوشیدنی های تند هم ایجاد عرق شبانه می کنند.

چیزهای محرک نخورید. مصرف الکل، قهوه و سیگار ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن، و سطح آدرنالین خون را بالا برده و اگر باعث عرق شبانه هم نشود، ناراحتی های دیگر را به دنبال دارد.

وضع خود را بررسی کنید. اگر علت عرق کردن شبانه خود را نمی دانید، سعی کنید با یادداشت کردن همه چیز آن را بیابید. قبل از خواب به همه عوامل، مثل دمای اتاق یا لباسی که پوشیده اید، توجه کنید. وقتی هم بر می خیزید هر چه را که در طول شب روی داد و به یاد می آورید، انچه را که احساس می کنید، و وضعیت رختخواب یادداشت کنید. فعالیت های روزانه، غذاهای خورده شده، و تنش های روانی را هم فراموش نکنید. این نمودار راهنمای خوبی برای پزشک در تشخیص علت عرق شبانه خواهد بود.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد می شود مطلب “درمان تعریق زیاد ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید

moshavere