وقتی پوسیدگی دندان عمیق شود و به پالپ دندان ( قسمت مرکزی دندان که حاوی عروق و اعصاب است ) برسد ؛ درمان ریشه دندان (عصب کشی دندان ، روت کانال تراپی ، اندو ) لازم است. برای درمان کانال ریشه لازم است که بعد از حذف پوسیدگی و عفونت ، کانال ها تمیز شده و برای جلوگیری از عود عفونت با مواد خاص پرشوند. عصب کشی یا درمان ریشه دندان یکی از روش های ترمیم دندان شکسته نیز می باشد و انجام آن نیاز به مهارت بالای دندانپزشک داشته و همچنین وقت گیر است و معمولا در چند جلسه انجام می شود .
البته باید توجه داشت که به غیر از عفونت ،‌وارد شدن ضربات شدید به دندان نیز می تواند باعث از بین رفتن عروق و اعصاب دندان شود که در این مورد نیز درمان کانال ریشه ضروری است .

toothache
آیا پس از معالجه ریشه درد وجود دارد؟

معمولاً به دنبال معالجه ریشه دندان، از چند ساعت تا چند روز به درجاتی ممکن است دندان، درد داشته باشد که با تجویز داروهای مسکن برطرف می‌گردد و جای نگرانی ندارد و دندانی که معالجه ریشه دندان شده و هنوز درد دارد را نباید کشید. در این موارد بهتر است که از دهان شویه گرم استفاده نموده واز فشار آوردن بر روی دندان مزبور برای مدتی خودداری نمود.

آیا عصب کشی دندان شیری نیاز است؟!

اگر چه اهداف اولیه ریشه درمانی در کودکان مشابه بزرگسالان حذف عفونت و التهاب مزمن و در نتیجه از بین بردن درد دندان است، مشکلات و ملاحظات مخصوصی وجود دارد. بافت پالپ دندان شیری زودتر از دندان دائمی دچار پوسیدگی می شود . همچنین در طول کرم خوردگی دندان بیشتر حساس می شود، زیرا مینا و عاج دندان شیری نسبت به دندان دائمی باریک تر هستند و اتاقک پالپ با شاخک های پالپ گسترده ای که دارد نسبتا بزرگ تر است. کانال های ریشه دندان های آسیای شیری غیرمنظم و روبان شکل هستند. زخم های ریشه مرتبط با دندان های آسیای شیری معمولا در حالت طبیعی در بین ریشه ها هستند تا نوک ریشه ها. دلیل این امر وجود کانال های جانبی در کف باریک اتاقک پالپ است.

در صورتی که فکر می کنید کودک شما برای عصب کشی بیش از حد کوچک است، تجدید نظر کنید. هیچ محدودیت سنی ای برای این روش درمانی وجود ندارد. در صورتی که دندان شیری دچار آسیب دیدگی شده باشد، یا در صورتی که پوسیدگی داخل ریشه های دندان کودک گسترش پیدا کرده باشد، عصب کشی برای ثابت کردن وضعیت دندان نیاز است.

آیا دندان بعد از معالجه ریشه تیره می شود؟

سابقاً دندانها پس از گذراندن مراحل عصب کشی دندان به مرور تیره تر می‌گشتند، ولی امروزه با پیشرفتهای تکنیکی احتمال این تغییر رنگ ناچیز بوده و اگر اتفاق افتاد، نیز با استفاده از روشهای سفید کردن و یا روکشهای چینی و لامینت می‌توان با آن مقابله کرد.

چگونه و در چه زمانی می‌توان راجع به نتیجه درمان قضاوت کرد؟

کنترل نتیجه درمان بین 6 ماه تا 2 سال انجام می‌شود. در طول این مدت و پس از درمان نیز لازم است معاینه کلینیکی به وسیله دندان‌پزشک انجام گیرد و مشاهده‌ها و علایم مورد بررسی قرار گیرد، به این معنی که دندان‌پزشک مطمئن شود که دندان مشکل ندارد و فاقد درد و عفونت است. همچنین ضرورت دارد با توجه به شرایط دندان به‌صورت دوره‌ای از دندان رادیوگرافی تهیه شده و ضمن مقایسه تشخیص داده شود. به عبارت بهتر، معاینه دندان و دهان پس از 2هفته و گرفتن رادیوگرافی 6 ماه، 1 سال و 2 سال پس از درمان توصیه می‌شود.

اگر درمان ریشه دندان شکست خورد، درمان بعدی چیست؟

اکثر دندانهایی که معالجه ریشه آنها با عدم موفقیت همراه شده را می توان با جراحی دندان ( اندودونتیکس ) نجات داد. با تقبل قیمت عصب کشی دندان دندانپزشک بعد از بیحس نمودن، لثه دندان را به آرامی کنار زده و اقدام به قطع انتهای ریشه نموده و آن را از انتها نیز ترمیم می: ند و دوباره لثه را می دوزد. آیا فقط ممکن است پوسیدگی بسیار وسیع بوده و قسمت اعظم آن نیز از بین رفته باشد و درد نداشته باشد و یا در اثر ضربه حتی در سالهای دور، پالپ آن مرده، ولی دردی نداشته باشد. عدم وجود درد دال بر نفی بیماری پالپ و یا عدم نیاز به درمان نمی باشد.

عواقب بعد از عصب کشی

پس از اینکه معالجات روت کانال تمام شد و دندان توسط مواد ترمیمی مناسب محافظت شد. این دندان مثل سایر دندانها بایستی برای همیشه باقی بماند. مراقبت ویژه توسط بیمار جهت بهداشت خوب و بازدید مرتب توسط دندانپزشک به این امر کمک شایانی می‌نماید. بعد از عصب کشی، دندان نمی‌میرد. بلکه دندان بعد از معالجه ریشه ( عصب دندان ) هنوز زنده می‌ماند چون که تغذیه خارجی آن از سمت بافتهای در برگیرنده هنوز ادامه دارد. البته این زنده ماندن به معنای آن نیست که دندان مثل دیگر دندانها به تحریکات حرارتی و الکتریکی پاسخ مثبت دهد. در صورتیکه نیاز به کشیدن دندان عقل و یا هر دندان دیگری با توجه به عدم پاسخ به درمان عصب کشی باشیم ، می توان با ایمپلنت دندانی ، اقدام به جایگذاری دندان از دست رفته نمود .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

moshavere