علت اسهال در زنان باردار و درمان آن

ییی

اسهال در بارداری

امکان دارد علایم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در حاملگی تشدید شود ولی حتی اگر شما به این بیماری هم مبتلا نباشید، ممکن است در بارداری اسهال بگیرید. با وجودی که شاید علل بروز آن همان هایی باشد که در زنان غیر باردار هم عامل ایجاد این عارضه می باشد .

اسهال در اواخر دوران بارداری

شما به ‌احتمال‌ زیاد در اواخر دوران بارداری، در طول سه‌ماهه سوم، اسهال را تجربه خواهید کرد. این امر می‌تواند نشانه‌ای از درد زایمان باشد که می‌تواند چند هفته‌ای قبل از زایمان رخ دهد. اما این امر به این معنا نیست که کودک بلافاصله در حال به دنیا آمدن است. بلکه بدین معنا است که جنین در حال آماده شدن برای به دنیا آمدن است و این اتفاق در آینده نزدیک رخ خواهد داد.

علت اسهال در اوایل بارداری

اسهال در اوایل بارداری می‌تواند در اثر تغییرات مربوط به بارداری و یا شرایط عمومی فرد ایجاد شود.

به طور کلی عوامل زیر سبب اسهال در فرد باردار می شود

هورمون‌ها

هورمون‌هایی مانند استروژن، پروژسترون و “هاش سی جی” یا “گنادوتروپین جفتی انسان (HCG)” بر دستگاه گوارش اثر می‌گذارند. ممکن است آن‌ها باعث تهوع صبحگاهی، میل شدید به غذا، تهوع، استفراغ و یا اسهال شوند. تمام زنان باردار تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند، اما تنها درصد کمی از آن‌ها در مراحل اولیه بارداری، اسهال را تجربه خواهند کرد.

ویتامین‌های دوره بارداری

ویتامین‌های دوران بارداری برای شما مفید است و سلامت کودک در حال رشد را افزایش می‌دهد. اما، گاهی اوقات آن‌ها می‌توانند باعث ناراحتی معده و در نتیجه اسهال شوند.

تغییر رژیم غذایی

گاهی اوقات شما برای دریافت مواد مغذی ضروری، ممکن است رژیم غذایی خود را تغییر دهید، درنتیجه ممکن است به‌ طور موقت معده ناراحت شده و دچار اسهال گردید.

حساسیت‌های غذایی

در دوران بارداری ممکن است نسبت به برخی از غذاها حساس گردید. مواد غذایی‌ای که قبلاً شما با مصرف آن‌ها مشکل نداشتید، ممکن است اکنون معده شما را ناراحت کرده و موجب نفخ و اسهال شما گردند.

عدم تحمل لاکتوز

زنان باردار مصرف شیر را افزایش می‌دهند، درنتیجه ممکن است مشکلات مربوط به عدم تحمل لاکتوز در آن‌ها افزایش یافته و باعث اسهال آن‌ها گردد. قطع مصرف شیر برای چند روز می‌تواند علائم عدم تحمل لاکتوز را کاهش دهد. با این‌ حال، مادر باردار باید از منابع کلسیم جایگزین مانند پنیر و ماست استفاده نماید.

مسافرت

اسهال مسافرتی یک بیماری شایع است که می‌تواند با توجه به مصرف آب یا مواد غذایی آلوده به مدفوع ایجاد شود. اگر در طول مسافرت در دوران بارداری می‌خواهید از مبتلا شدن به اسهال مسافرتی جلوگیری به عمل‌ آورید:

 • از فروشندگان خیابانی مواد غذایی نخرید.
 • از آب شیر مصرف نکنید حتی برای شستن دهان و مسواک زدن
 • به مناطقی که داری بهداشت ضعیف است نروید.
 • از مصرف میوه‌هایی که نمی‌توان پوست آن‌ها را جدا نمود خودداری نمایید.

دیگر دلایل اسهال در دوران بارداری

وجود اسهال در دوران بارداری الزاماً به‌طور مستقیم به شرایط بارداری مربوط نمی‌شود. علل مربوط به‌غیراز بارداری نیز ممکن است وجود داشته باشد. سایر علل اسهال در بارداری عبارت‌اند از:

 • باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌های روده‌ای، آنفلوانزای معده، داروها و مسمومیت غذایی
 • برخی از شرایطی مانند بیماری کرون، سندرم روده تحریک‌پذیر، کولیت اولسراتیو و بیماری سلیاک، غالباً می‌توانند باعث اسهال شوند.

درمان اسهال در بارداری

اگر شما در دوران بارداری به اسهال مبتلا شدید، برای تشخیص علت به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید. اگر لازم باشد، متخصص گوارش داروهای مورد نیاز را تجویز خواهد نمود. اگر نیاز نباشد، ممکن است با کمی تغییر در رژیم غذایی پزشک سعی نماید مشکل شما را برطرف نماید.

برچسب داروها را به ‌دقت مطالعه نمایید

برخی از داروها می‌توانند باعث اسهال شوند. آن‌ها را با پزشک خود بررسی کنید تا در صورت لزوم پزشک داروهای جایگزین را برای شما تجویز نماید. همچنین، شما باید از مصرف داروهای ضداسهال غیرنسخه‌ای، بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید. گاهی اوقات ممکن است شرایط بیمار با مصرف این داروها بدتر شود.

عدم مصرف مواد غذایی مشکل‌ساز

برخی از مواد غذایی می‌توانند شرایط اسهال را بدتر کنند. شما باید به ‌طور کامل مصرف غذاهای تند، سرخ‌شده، پرچرب، غذاهای با فیبر بالا، شیر و محصولات لبنی را قطع نمایید. شما باید از مصرف مواد غذایی زیر اجتناب ورزید:

 • مواد کافئین‌دار و گازدار
 • غذاهای چرب سرخ‌شده
 • میوه خشک‌شده
 • ادویه‌ها
 • محصولات لبنی
 • غذاهای شیرین از جمله آب‌نبات و شکلات
 • گوشت قرمز

از رژیم غذایی” “BRAT و “CRAM ” استفاده نمایید

رژیم غذایی”BRAT” (موز، برنج، پوره سیب و نان تست) باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود. شما می‌توانید موارد زیر را به رژیم غذایی خود را اضافه کنید.

 • سبزیجاتی مانند هویج پخته‌شده
 • غذاهای نشاسته‌دار مثل غلات شیرین نشده، شیرینی کراکر و سیب‌زمینی
 • گوشت لخم و کم‌چرب
 • سوپ با برنج، رشته‌فرنگی یا سبزیجات
 • ماست حاوی پروبیوتیک‌های فعال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس

رژیم غذایی CRAM”” شامل غلات، برنج، پوره سیب و شیر. مصرف این غذاها به نسبت بهتر است چرا که بهتر می‌توانند به بدن پروتئین برسانند.

موز : باعث چسبندگی بیشتر مدفوع می شود و منبعی سرشار از کربوهیدرات هاست که به راحتی هضم می شود.

نان تست سفید : در حالی که پیشنهاد نان سفید به نظر عاقلانه نمی رسد ، اما نان سفید سریع تر هضم می شود و شدت گرفتگی ها یا اسهال ها را کاهش می دهد.

محلول بازگرداندن آب بدنی ORS

برای باز سازی الکترولیت های از دست رفته ، پیشگیری از کمبود آب بدن و جای گزین مایعات از دست رفته در زمان ابتلا اسهال ضروری است.

ماست ( پروبیوتیک ) : با این که نمی خواهید هنگام مقابله با اسهال محصولات لبنی زیادی مصرف کنید ، ماست یک استثنا محسوب می شود ، زیرا سرشار از پروبیوتیک است که می تواند به توازن روده ها کمک کند.

آب کافی بنوشید

اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب، از طریق آب‌میوه، آبگوشت و… دریافت می‌کنید تا الکترولیت‌های از دست‌رفته بدنتان جبران شود. دریافت آب از طریق دهان یکی از روش‌های بسیاری رایجی است که در کنترل اسهال مفید می‌باشد. مقادیر مناسبی از شکر و نمک را با آب مخلوط نموده و آن را بنوشید همچنین به مدت دو هفته از مکمل روی استفاده نمایید.

پیشگیری از اسهال در دوران بارداری

 • از مصرف غذاهای ادویه‌دار و چرب اجتناب ورزید.
 • اگر به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید، مصرف شیر را کاهش داده و به‌ جای آن از دیگر منابع کلسیم استفاده نمایید.
 • از مصرف نوشابه‌ها با قند بالا و نوشابه‌های انرژی‌زا خودداری نمایید.
 • قهوه، چای، آب انگور و هر نوشیدنی انرژی‌زای دیگری را مصرف نکنید.

نکته:

خمرهاي نوشيدني كفير قادر به ساخت اسيدفوليك در بدن  است ، به خبرنگار علمي باشگاه خبرنگاران گفت: كمبود اسيدفوليك در زنان باردار بسيار شايع است اما مصرف اين نوشيدني به نحوي معجزه آسا موجب پيشگيري و درمان كم خوني و بسياري از بيمارها  در این افراد مي شود.

وي در ادامه در خصوص خواص درماني نوشیدنی كفير خاطر نشان كرد: اصلاح سيستم گوارشي در زمان مصرف داروهاي آنتي بيوتيك، افزايش حركات روده، رفع يبوست، پوكي استخوان، آلرژي، اسهال و ضد عفوني كردن روده از مهمترين خواص اين نوشيدني لبنی مفيد است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیرتخصصی سایت ( اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزکی بادیدکنندگن)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up