علل و دلایل عرق کردن زیاد

download (271)

از آن جايي که سئوالات زيادي راجع به علت عرق ‌کردن زیاد در تمام بدن و يا تعريق بيش از حد کف دست و پا وجود دارد، مطالعه مطلب زير مي تواند برايتان سودمند باشد.
مرکز تنظيم حرارت بدن در هر شخصي نسبت به ديگري متفاوت است، بنابراين در صورت افزايش درجه حرارت خون، هيپوتالاموس با گشاد کردن عروق و نيز عرق کردن موجب خنک ‌شدن بدن مي‌شود اما در شرايط خاصي با وجود مکانيسم‌هاي فوق، بدن دچار عرق کردن بيش از حد مي‌شود که عبارت‌اند از:
* بيماري‌هاي عفوني و تب‌دار
* تمرينات ورزشي شديد
* هواي گرم و مرطوب، مانند نواحي گرم‌سيري با رطوبت بالا
* پرکاري غده تيروئيد
* آکرومگالي
* ديابت
* هيپوگليسمي(کاهش شديد قند خون)
* لنفوم
* بارداري
* يائسگي

14 دليل عرق کردن زیاد

عرق کردن يكي‌ از كارهاي‌ طبيعي‌ بدن‌ است‌ كه‌ به‌ تنظيم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ كمك‌ مي‌كند. اما عرق کردن زیاد فايده‌ خاصي‌ ندارد و غالباً باعث‌ شرمساري‌ و مشكل‌ در ارتباطات‌ اجتماعي‌ مي‌شود، زيرا عرق‌ کردن زياد باعث‌ بوي‌ بد يا خيس‌ شدن‌ و شوره ي‌ روي‌ لباس‌ مي‌گردد. دلایل زیر میتوانند دلایل عرق کردن زیاد باشد :

 • عرق کردن زیاد و گرما و رطوبت هوا

هنگامي که هوا گرم باشد، غدد عرق شروع به فعاليت مي کنند و عرق ترشح مي کنند. عرق کردن، روش طبيعي بدن براي خنک کردن خود است. وقتي عرق از سطح پوست تبخير شود، گرماي بدن را مي گيرد. ولي هنگامي که هوا مرطوب است، شما احساس گرماي بيشتري مي کنيد، زيرا در هواي مرطوب عرق از روي پوست تبخير نمي شود.

 • عرق کردن زیاد و عصباني شدن

هنگامي که عصباني هستيد، هورمون هاي استرس زا آزاد مي شوند که موجب افزايش ضربان قلب و فشار خون مي شوند و دماي بدن را بالا مي برند که موجب عرق کردن زیاد مي شود. عصباني شدن در برخي مواقع طبيعي است، اما وقتي که هميشه و به طور منظم عصباني شويد، مي تواند نشانه اي از مشکل باشد. عرق کردن، روش طبيعي بدن براي خنک کردن بدن است .

 

 • عرق کردن زیاد و ورزش کردن

عرق کردن در اثر ورزش خوب است. هنگامي که عرق مي کنيد، مقدار مايعات بدن کم مي شود. پس در اين مواقع و به خصوص در هواي گرم، بهتر است آب و مايعات بنوشيد. به ياد داشته باشيد که قبل، حين و بعد از ورزش کردن به مقدار نياز آب و مايعات بنوشيد تا دچار کم آبي بدن نشويد. اين روش باعث مي شود که دماي بدن تغيير محسوسي نکند و ورزش را خوب انجام دهيد.

 • عرق کردن زیاد و استرس و فشار عصبي

استرس، عصبانيت و خجالت مي تواند دليلي براي عرق کردن زیاد باشد. فشار روحي باعث فعاليت غدد عرق در کف دست ها و پاها مي شود. به اين دليل است که هنگام عصبي بودن، دست ها مي لرزند.

 • عرق کردن زیاد و تب

هنگام تب، مغز درجه حرارت بدن را کمي بالا مي برد. وقتي مغز درجه حرارت را افزايش مي دهد، شما احساس سرما و لرز مي کنيد. اين احساس تب و لرز براي اين است که بدن براي ورود ميکروب ها در حال دفاع مي باشد. هنگاميکه تب برطرف شد و دماي بدن به 37 درجه طبيعي رسيد، شما احساس گرما مي کنيد وشروع به  عرق کردن زیاد  مي نماييد. عرق کردن باعث خنک شدن بدن مي شود.

 

 • عرق کردن زیاد و بيمار شدن

عرق کردن زیاد فقط به دليل تب نيست. عرق کردن زیاد مي تواند نشانه وجود آنژين (درد قفسه سينه)، حمله قلبي، عفونت، ديابت و پرکاري غده تيروئيد باشد. برخي امراض از قبيل: سرطان و ايدز، مي تواند باعث تعريق شبانه گردد. اگر شما بدون هيچ دليلي عرق مي کنيد، به پزشک مراجعه کنيد.

 

 • عرق کردن زیاد و قهوه

در صبح نوشيدن يک فنجان قهوه، مي تواند شما را بيدار کند و باعث عرق کردن گردد. قهوه باعث عرق کردن زیاد به دو طريق مي شود:
– کافئين قهوه موجب تحريک سيستم عصبي مرکزي مي گردد و اين خود باعث فعال شدن غدد عرق مي شود.
– گرماي بدست آمده از نوشيدني گرم، باعث گرم شدن بدن و تعريق مي شود.

 • عرق کردن زیاد و غذاهاي تند

غذاهاي تند و ادويه دار، گيرنده هاي عصبي را تحريک مي کنند و بدن فکر مي کند که گرم است و باعث عرق کردن زیاد میشود .

 • عرق کردن زیاد و يائسگي

در طي يائسگي، ترشح کم هورمون استروژن بر هيپوتالاموس و دماي بدن اثر مي گذارد و باعث گرگرفتگي خانم يائسه مي شود. اين مهم نيست که چقدر هوا سرد است، گرگرفتگي باعث مي شود که احساس کنيد در درونتان يک کوره روشن است.
براي دفع گرماي اضافي، رگ هاي خوني در پوست گشاد مي شوند و غدد عرق را وادار به فعاليت مي کنند. با اين کار احساس برافروختگي در شما کم مي شود.

 • عرق کردن زیاد و  مصرف زياد الکل

مصرف الکل، باعث گشاد شدن رگهاي خوني در پوست و در نتیجه عرق کردن زیاد  مي شود.

 • عرق کردن زیاد و عوارض جانبي برخي داروها

عرق کردن زیاد يکي از عوارض جانبي داروها مي باشد، از جمله: داروهاي ضد افسردگي، داروهاي غيراستروئيدي ضد التهاب ( NSAIDs)، داروهاي فشار خون، داروهاي سرطان و برخي داروهاي ديابت.

 • عرق کردن زیاد و سيگار کشيدن

نيکوتين موجود در سيگار باعث آزاد شدن ماده استيل کولين در بدن مي شود. استيل کولين، غدد عرق را تحريک مي کند و باعث افزايش ضربان قلب، فشار خون و دماي بدن مي شود.

 • عرق کردن زیاد و عاشق شدن

هنگامي که شما عاشق مي شويد، مغز شما موادي همانند آدرنالين ترشح مي کنند. اين مواد به نام مواد شيميايي عشق شناخته شده اند. اين مواد باعث افزايش ضربان قلب، تعريق کف دست و ديگر علائم مي شوند.

 • عرق کردن زیاد و  بارداري

هورمون هاي ترشح شده در طي بارداري و افزايش سوخت و ساز بدن مي تواند باعث تحريک غدد عرق و افزايش تعريق مي گردد.
در اين دوران بايد مايعات کافي بنوشيد تا بدن شما و جنين در معرض کمبود آب نباشند.

download (29)

عرق کردن بيش از اندازه بدن

 

عرق کردن بیش از اندازه بدن يک مشکل ژنتيکي است که در آن شخص با عرق کردن بیش از اندازه در دست ها، پاها، زيربغل و… مواجه است. عرق کردن بیش از اندازه ربطي به هيجانات عاطفي ندارد، تنها به علت مجموعه اي از تحريکات فيزيولوژيک، دست ها و پاها بسيار سرد و مرطوب شده و به شدت عرق مي کنند. گاهي عرق زير بغل به روي سينه جريان پيدا مي کند و لباس ها را خراب مي کند. به همين علت اين افراد نمي توانند از رنگ ها و جنس هاي مختلف استفاده کنند.

براي کساني که مشکل عرق کردن بیش از اندازه را دارند، افزايش عرق کردن در هر زماني رخ مي دهد، در اتاق سرد، هنگام آرامش، استراحت و بدون هيچ استرس و هيجاني و حتي وقتي تنها هستند و کتاب مي خوانند يا تلويزيون نگاه مي کنند.
اشخاصي که مشکل عرق کردن بیش از اندازه بدن را دارند اکثرا از اين حالت شرمنده هستند و زندگيشان بسيار متاثر از اين وضعيت است. عرق کردن بیش از اندازه بدن بر اعتماد به نفس و رابطه افراد بسيار تاثيرگذار است و بيان مشکلات اين بيماري براي ديگران و حتي پزشکان هميشه مشکل است.

عرق کردن بیش از اندازه بدن مفرط تمام جنبه هاي زندگي شخص از روابط اجتماعي گرفته تا نوع شغل انتخابي را تحت تاثير قرار مي دهد. افرادي که اين مشکل را ندارند، نمي توانند آن را درک کنند و پزشکان هم به اين بيماري اهميت زيادي نمي دهند غافل از اين که اين بيماري مشکلات زيادي براي مبتلايان فراهم مي کند.

 

 

download (26)

علت و دلیل عرق کردن کف دست ها

يکي از معضلاتي که در بعضي از افراد شايع است و در روابط اجتماعي،‌کاري‌و در بچه ها بخصوص در مدرسه با آن مواجه هستند و دچار اختلال مي شوند تعريق و عرق کردن  کف دست ها است.

علت و دلیل عرق کردن کف دست ها را مي توان به زمينه ارثي آن اشاره کرد.فرد موقعي که در معرض استرس قرار مي گيرد شروع به عرق کردن کف دست ها مي کند و همچنين عرق کردن باعث اضطراب بيش از حد مي شود و اين اضطراب در حين امتحان و درس جواب دادن و موقع استرس هاي کاري و بسياري موارد ديگر بيشتر مي شود.
اگر علت و دلیل عرق کردن کف دست ها ارثي باشد از دوران کودکي اين علائم  و نشانه ها را نشان مي دهد و اگر علت و دلیل عرق کردن کف دست ها اضطراب باشد هم از دوران کودکي و هم بزرگسالي علائم و نشانه های  علت و دلیل عرق کردن کف دست ها را بروز مي دهد.
از علت ها و دلایل عرق کردن کف دست ها مي توان به مشکلات هورموني،‌پرکاري و کم کاري تيروييد و پاراتيروييد، استفاده کردن از داروها، بعضي از بيماري هاي داخلي مثل ديابت و بسياري از موارد ديگر که نادر و ناشناخته هستند را اشاره کرد.
پزشک در برخورد با اين بيماران اول شرح حال بيمار را مشخص مي کند و بر حسب اينکه علت و دلیل عرق کردن کف دست ها بستگي به کدام موارد دارد شروع به درمان مي کند.اگر عرق کردن کف دست ها  ناشي از اضطراب باشد به همکاران روانشناس و روانپزشک ارجاع مي دهند يکي از روش هاي درمان عرق کردن کف دست ها که روانپزشکان توصيه و کمک مي کنند که فرد در پاسخ به اين حالت غير ارادي خود اراده پيدا کنند و تا حد امکان به اين تعريق تسلط داشته باشند.
راهي ديگر براي درمان عرق کردن کف دست ها استفاده از داروهاي ضد اضطراب است که البته داراي عوارضي است که بيماران از اين روش زياد استقبال نمي کنند. براي کساني که دچار پرکاري تيروييد هستند و يا داراي ديابت هستند بايد آن را کنترل کنند و در مواقعي که علت نادر و ناشايع است از داروهاي موضعي که به کف پا و يا دست مي مالند مثل آلومينيوم و زيرکونيوم استفاده مي کنند.
يک روش جديد براي حل مشکل عرق کردن کف دست ها ، در ظرفي محتوي آب جريان الکتريکي برقرار مي کنند و کف دست و پاها را درون آن قرار مي دهند و با اين کار باعث مسدود شدن مجاري عرق وکاهش عرق کردن کف دست ها مي شود.
از روش ديگر درمان عرق کردن کف دست ها مي توان به روش تزريق بوتاکس را نام برد که درمان جديدي براي کاهش عرق کردن است بخصوص براي عرق کردن کف دست و زير بغل مناسب است.اگر درموارد شديد که هيچ کدام از روشهاي درماني موثر واقع نشد از عمل جراحي به عنوان يک درمان براي کاهش عرق کردن کف دست ها استفاده مي شود.

images (35)

علت عرق كردن در خواب

ممکن است پوشش زياد يا دماي بالاي اتاق علت عرق كردن در خواب باشد اما در مواردي عرق کردن شبانه ممکن است علل پزشکي داشته باشد که به برخي از اين موارد اشاره مي شود.

 

 • عرق کردن در خواب و يائسگي

عرق کردن در خواب زنان ممکن است به علت يائسگي يا علائم و نشانه های  قبل از يائسگي باشد. با بروز علائم و نشانه های يائسگي ميزان هورمون ها تغيير پيدا مي کند. همچنين اختلال در عملکرد غده فوق کليوي و تغيير ميزان هورمون هاي آن باعث مي شود که مردان، زنان جوان و کودکان نيز دچار عرق کردن در خواب شوند.

 

 • عرق کردن در خواب و برخي داروها

در بيشتر موارد عرق کردن در خواب عارضه جانبي مصرف برخي داروهاست. به عنوان مثال؛ داروهاي ضدافسردگي.

 

 • عرق کردن در خواب و سل

در گذشته، ابتلا به بيماري سل يکي از شايع ترين علت  عرق کردن در خواب بود. اين بيماري واگيردار اغلب ريه ها را عفوني و عرق کردن در خواب را تشديد مي کند.

 

 • عرق کردن در خواب و آبسه

عفونت هاي باکتريايي مانند آبسه، کورک و لوزه سوم باعث عرق کردن در خواب مي شود زيرا بدن تلاش مي کند با منبع عفونت مقابله کند.

 

 • عرق کردن در خواب و ايدز

مبتلايان به ايدز يا اچ آي وي دچار عرق کردن شدید در خواب مي شوند به گونه اي که تمامي لباس خواب، ملافه و پتو کاملا خيس مي شود.

 

 • عرق کردن در خواب و داروي ميگرن

داروي ساده اي مانند آسپرين يا استامينوفن که براي درمان سردرد از خفيف تا شديد مصرف مي شود اغلب باعث عرق کردن در خواب و گرگرفتگي مي شود.

 

 • عرق کردن در خواب و سرطان

عرق کردن در خواب از علائم و نشانه های هشداردهنده و اوليه برخي از انواع سرطان است که شايع ترين آن لنفوماست. اين عرق کردن در خواب اغلب با تب و کاهش وزن شديد همراه است.

 

 • عرق کردن در خواب و ناراحتي هاي عصبي

ناراحتي هاي شايع عصبي مانند سکته و بيماري پارکينسون مي تواند باعث عرق کردن در خواب می شود. آسيب ديدگي اعصاب علائمي را به غدد توليد عرق ارسال مي کند، در نتيجه اين غدد شروع به کار بيش از حد مي کند و باعث عرق کردن در خواب مي شود.

 

 • عرق کردن در خواب و هيپوگليسيميا

اين ناراحتي باعث افت گلوکز خون مي شود و فرد قبل و بعد از تشخيص ناراحتي، دچار عرق کردن در خواب مي شود.  بسياري از داروهايي که از آن براي درمان هيپوگليسيميا استفاده مي شود، مي تواند عارضه جانبي داشته باشد که يکي از آن عرق کردن در خواب است.

 

 

download (31)

علت عرق کردن نوزاد

عرق کردن نوزاد يا شيرخوار در بيشتر مواقع طبيعي است اما گاهي مي تواند نشانه يک مشکل جدي باشد که بايد بررسي شود. بنابراين اگر نگران عرق کردن نوزاد هستيد بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنيد. اگر نوزاد نسبت به شير خوردن  امتناع کرد و یا شروع به نفس زدن سريع کرد میتوان علت های زیر را در عرق کردن نوزاد اهمیت داد :

 • عرق کردن نوزاد و  نارسايي قلبي مادرزادي

اگر نوزاد هنگام شيرخوردن عرق مي کند احتمال دارد به نارسايي قلبي مادرزادي مبتلا باشد. اين کودکان حين شيرخوردن خسته مي شوند، تنفس تند دارند، سرفه مي کنند و افزايش وزن خوبي ندارند. بنابراين اگر نوزاد خيلي عرق مي کند و علائم  و نشانه های گفته شده را دارد بايد به يک فوق تخصص قلب نوزادان مراجعه کنيد.

 

 • عرق کردن نوزاد و پرکاري تيروئيد

گاهي عرق کردن نوزاد ناشي از تيروئيد پرکار است که در کنار آن علائم و نشانه های ديگر اين بيماري هم بايد وجود داشته باشد.

 

 

 • خواننده گرامي

 • پيشنهاد مي شود مطلب “درمان تعریق زیاد ” را جهت کسب اطلاعات بيشتر مطالعه فرماييد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up