علل و دلایل عرق کردن زیاد

download (271)

از آن جایی که سئوالات زیادی راجع به علت عرق ‌کردن زیاد در تمام بدن و یا تعریق بیش از حد کف دست و پا وجود دارد، مطالعه مطلب زیر می تواند برایتان سودمند باشد.
مرکز تنظیم حرارت بدن در هر شخصی نسبت به دیگری متفاوت است، بنابراین در صورت افزایش درجه حرارت خون، هیپوتالاموس با گشاد کردن عروق و نیز عرق کردن موجب خنک ‌شدن بدن می‌شود اما در شرایط خاصی با وجود مکانیسم‌های فوق، بدن دچار عرق کردن بیش از حد می‌شود که عبارت‌اند از:
* بیماری‌های عفونی و تب‌دار
* تمرینات ورزشی شدید
* هوای گرم و مرطوب، مانند نواحی گرم‌سیری با رطوبت بالا
* پرکاری غده تیروئید
* آکرومگالی
* دیابت
* هیپوگلیسمی(کاهش شدید قند خون)
* لنفوم
* بارداری
* یائسگی

14 دلیل عرق کردن زیاد

عرق کردن یکی‌ از کارهای‌ طبیعی‌ بدن‌ است‌ که‌ به‌ تنظیم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ کمک‌ می‌کند. اما عرق کردن زیاد فایده‌ خاصی‌ ندارد و غالباً باعث‌ شرمساری‌ و مشکل‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌ می‌شود، زیرا عرق‌ کردن زیاد باعث‌ بوی‌ بد یا خیس‌ شدن‌ و شوره ی‌ روی‌ لباس‌ می‌گردد. دلایل زیر میتوانند دلایل عرق کردن زیاد باشد :

 • عرق کردن زیاد و گرما و رطوبت هوا

هنگامی که هوا گرم باشد، غدد عرق شروع به فعالیت می کنند و عرق ترشح می کنند. عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است. وقتی عرق از سطح پوست تبخیر شود، گرمای بدن را می گیرد. ولی هنگامی که هوا مرطوب است، شما احساس گرمای بیشتری می کنید، زیرا در هوای مرطوب عرق از روی پوست تبخیر نمی شود.

 • عرق کردن زیاد و عصبانی شدن

هنگامی که عصبانی هستید، هورمون های استرس زا آزاد می شوند که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند و دمای بدن را بالا می برند که موجب عرق کردن زیاد می شود. عصبانی شدن در برخی مواقع طبیعی است، اما وقتی که همیشه و به طور منظم عصبانی شوید، می تواند نشانه ای از مشکل باشد. عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن بدن است .

 

 • عرق کردن زیاد و ورزش کردن

عرق کردن در اثر ورزش خوب است. هنگامی که عرق می کنید، مقدار مایعات بدن کم می شود. پس در این مواقع و به خصوص در هوای گرم، بهتر است آب و مایعات بنوشید. به یاد داشته باشید که قبل، حین و بعد از ورزش کردن به مقدار نیاز آب و مایعات بنوشید تا دچار کم آبی بدن نشوید. این روش باعث می شود که دمای بدن تغییر محسوسی نکند و ورزش را خوب انجام دهید.

 • عرق کردن زیاد و استرس و فشار عصبی

استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن زیاد باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.

 • عرق کردن زیاد و تب

هنگام تب، مغز درجه حرارت بدن را کمی بالا می برد. وقتی مغز درجه حرارت را افزایش می دهد، شما احساس سرما و لرز می کنید. این احساس تب و لرز برای این است که بدن برای ورود میکروب ها در حال دفاع می باشد. هنگامیکه تب برطرف شد و دمای بدن به 37 درجه طبیعی رسید، شما احساس گرما می کنید وشروع به  عرق کردن زیاد  می نمایید. عرق کردن باعث خنک شدن بدن می شود.

 

 • عرق کردن زیاد و بیمار شدن

عرق کردن زیاد فقط به دلیل تب نیست. عرق کردن زیاد می تواند نشانه وجود آنژین (درد قفسه سینه)، حمله قلبی، عفونت، دیابت و پرکاری غده تیروئید باشد. برخی امراض از قبیل: سرطان و ایدز، می تواند باعث تعریق شبانه گردد. اگر شما بدون هیچ دلیلی عرق می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

 • عرق کردن زیاد و قهوه

در صبح نوشیدن یک فنجان قهوه، می تواند شما را بیدار کند و باعث عرق کردن گردد. قهوه باعث عرق کردن زیاد به دو طریق می شود:
– کافئین قهوه موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی می گردد و این خود باعث فعال شدن غدد عرق می شود.
– گرمای بدست آمده از نوشیدنی گرم، باعث گرم شدن بدن و تعریق می شود.

 • عرق کردن زیاد و غذاهای تند

غذاهای تند و ادویه دار، گیرنده های عصبی را تحریک می کنند و بدن فکر می کند که گرم است و باعث عرق کردن زیاد میشود .

 • عرق کردن زیاد و یائسگی

در طی یائسگی، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارد و باعث گرگرفتگی خانم یائسه می شود. این مهم نیست که چقدر هوا سرد است، گرگرفتگی باعث می شود که احساس کنید در درونتان یک کوره روشن است.
برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی در شما کم می شود.

 • عرق کردن زیاد و  مصرف زیاد الکل

مصرف الکل، باعث گشاد شدن رگهای خونی در پوست و در نتیجه عرق کردن زیاد  می شود.

 • عرق کردن زیاد و عوارض جانبی برخی داروها

عرق کردن زیاد یکی از عوارض جانبی داروها می باشد، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب ( NSAIDs)، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.

 • عرق کردن زیاد و سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار باعث آزاد شدن ماده استیل کولین در بدن می شود. استیل کولین، غدد عرق را تحریک می کند و باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن می شود.

 • عرق کردن زیاد و عاشق شدن

هنگامی که شما عاشق می شوید، مغز شما موادی همانند آدرنالین ترشح می کنند. این مواد به نام مواد شیمیایی عشق شناخته شده اند. این مواد باعث افزایش ضربان قلب، تعریق کف دست و دیگر علائم می شوند.

 • عرق کردن زیاد و  بارداری

هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش تعریق می گردد.
در این دوران باید مایعات کافی بنوشید تا بدن شما و جنین در معرض کمبود آب نباشند.

download (29)

عرق کردن بیش از اندازه بدن

 

عرق کردن بیش از اندازه بدن یک مشکل ژنتیکی است که در آن شخص با عرق کردن بیش از اندازه در دست ها، پاها، زیربغل و… مواجه است. عرق کردن بیش از اندازه ربطی به هیجانات عاطفی ندارد، تنها به علت مجموعه ای از تحریکات فیزیولوژیک، دست ها و پاها بسیار سرد و مرطوب شده و به شدت عرق می کنند. گاهی عرق زیر بغل به روی سینه جریان پیدا می کند و لباس ها را خراب می کند. به همین علت این افراد نمی توانند از رنگ ها و جنس های مختلف استفاده کنند.

برای کسانی که مشکل عرق کردن بیش از اندازه را دارند، افزایش عرق کردن در هر زمانی رخ می دهد، در اتاق سرد، هنگام آرامش، استراحت و بدون هیچ استرس و هیجانی و حتی وقتی تنها هستند و کتاب می خوانند یا تلویزیون نگاه می کنند.
اشخاصی که مشکل عرق کردن بیش از اندازه بدن را دارند اکثرا از این حالت شرمنده هستند و زندگیشان بسیار متاثر از این وضعیت است. عرق کردن بیش از اندازه بدن بر اعتماد به نفس و رابطه افراد بسیار تاثیرگذار است و بیان مشکلات این بیماری برای دیگران و حتی پزشکان همیشه مشکل است.

عرق کردن بیش از اندازه بدن مفرط تمام جنبه های زندگی شخص از روابط اجتماعی گرفته تا نوع شغل انتخابی را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که این مشکل را ندارند، نمی توانند آن را درک کنند و پزشکان هم به این بیماری اهمیت زیادی نمی دهند غافل از این که این بیماری مشکلات زیادی برای مبتلایان فراهم می کند.

 

 

download (26)

علت و دلیل عرق کردن کف دست ها

یکی از معضلاتی که در بعضی از افراد شایع است و در روابط اجتماعی،‌کاری‌و در بچه ها بخصوص در مدرسه با آن مواجه هستند و دچار اختلال می شوند تعریق و عرق کردن  کف دست ها است.

علت و دلیل عرق کردن کف دست ها را می توان به زمینه ارثی آن اشاره کرد.فرد موقعی که در معرض استرس قرار می گیرد شروع به عرق کردن کف دست ها می کند و همچنین عرق کردن باعث اضطراب بیش از حد می شود و این اضطراب در حین امتحان و درس جواب دادن و موقع استرس های کاری و بسیاری موارد دیگر بیشتر می شود.
اگر علت و دلیل عرق کردن کف دست ها ارثی باشد از دوران کودکی این علائم  و نشانه ها را نشان می دهد و اگر علت و دلیل عرق کردن کف دست ها اضطراب باشد هم از دوران کودکی و هم بزرگسالی علائم و نشانه های  علت و دلیل عرق کردن کف دست ها را بروز می دهد.
از علت ها و دلایل عرق کردن کف دست ها می توان به مشکلات هورمونی،‌پرکاری و کم کاری تیرویید و پاراتیرویید، استفاده کردن از داروها، بعضی از بیماری های داخلی مثل دیابت و بسیاری از موارد دیگر که نادر و ناشناخته هستند را اشاره کرد.
پزشک در برخورد با این بیماران اول شرح حال بیمار را مشخص می کند و بر حسب اینکه علت و دلیل عرق کردن کف دست ها بستگی به کدام موارد دارد شروع به درمان می کند.اگر عرق کردن کف دست ها  ناشی از اضطراب باشد به همکاران روانشناس و روانپزشک ارجاع می دهند یکی از روش های درمان عرق کردن کف دست ها که روانپزشکان توصیه و کمک می کنند که فرد در پاسخ به این حالت غیر ارادی خود اراده پیدا کنند و تا حد امکان به این تعریق تسلط داشته باشند.
راهی دیگر برای درمان عرق کردن کف دست ها استفاده از داروهای ضد اضطراب است که البته دارای عوارضی است که بیماران از این روش زیاد استقبال نمی کنند. برای کسانی که دچار پرکاری تیرویید هستند و یا دارای دیابت هستند باید آن را کنترل کنند و در مواقعی که علت نادر و ناشایع است از داروهای موضعی که به کف پا و یا دست می مالند مثل آلومینیوم و زیرکونیوم استفاده می کنند.
یک روش جدید برای حل مشکل عرق کردن کف دست ها ، در ظرفی محتوی آب جریان الکتریکی برقرار می کنند و کف دست و پاها را درون آن قرار می دهند و با این کار باعث مسدود شدن مجاری عرق وکاهش عرق کردن کف دست ها می شود.
از روش دیگر درمان عرق کردن کف دست ها می توان به روش تزریق بوتاکس را نام برد که درمان جدیدی برای کاهش عرق کردن است بخصوص برای عرق کردن کف دست و زیر بغل مناسب است.اگر درموارد شدید که هیچ کدام از روشهای درمانی موثر واقع نشد از عمل جراحی به عنوان یک درمان برای کاهش عرق کردن کف دست ها استفاده می شود.

images (35)

علت عرق کردن در خواب

ممکن است پوشش زیاد یا دمای بالای اتاق علت عرق کردن در خواب باشد اما در مواردی عرق کردن شبانه ممکن است علل پزشکی داشته باشد که به برخی از این موارد اشاره می شود.

 

 • عرق کردن در خواب و یائسگی

عرق کردن در خواب زنان ممکن است به علت یائسگی یا علائم و نشانه های  قبل از یائسگی باشد. با بروز علائم و نشانه های یائسگی میزان هورمون ها تغییر پیدا می کند. همچنین اختلال در عملکرد غده فوق کلیوی و تغییر میزان هورمون های آن باعث می شود که مردان، زنان جوان و کودکان نیز دچار عرق کردن در خواب شوند.

 

 • عرق کردن در خواب و برخی داروها

در بیشتر موارد عرق کردن در خواب عارضه جانبی مصرف برخی داروهاست. به عنوان مثال؛ داروهای ضدافسردگی.

 

 • عرق کردن در خواب و سل

در گذشته، ابتلا به بیماری سل یکی از شایع ترین علت  عرق کردن در خواب بود. این بیماری واگیردار اغلب ریه ها را عفونی و عرق کردن در خواب را تشدید می کند.

 

 • عرق کردن در خواب و آبسه

عفونت های باکتریایی مانند آبسه، کورک و لوزه سوم باعث عرق کردن در خواب می شود زیرا بدن تلاش می کند با منبع عفونت مقابله کند.

 

 • عرق کردن در خواب و ایدز

مبتلایان به ایدز یا اچ آی وی دچار عرق کردن شدید در خواب می شوند به گونه ای که تمامی لباس خواب، ملافه و پتو کاملا خیس می شود.

 

 • عرق کردن در خواب و داروی میگرن

داروی ساده ای مانند آسپرین یا استامینوفن که برای درمان سردرد از خفیف تا شدید مصرف می شود اغلب باعث عرق کردن در خواب و گرگرفتگی می شود.

 

 • عرق کردن در خواب و سرطان

عرق کردن در خواب از علائم و نشانه های هشداردهنده و اولیه برخی از انواع سرطان است که شایع ترین آن لنفوماست. این عرق کردن در خواب اغلب با تب و کاهش وزن شدید همراه است.

 

 • عرق کردن در خواب و ناراحتی های عصبی

ناراحتی های شایع عصبی مانند سکته و بیماری پارکینسون می تواند باعث عرق کردن در خواب می شود. آسیب دیدگی اعصاب علائمی را به غدد تولید عرق ارسال می کند، در نتیجه این غدد شروع به کار بیش از حد می کند و باعث عرق کردن در خواب می شود.

 

 • عرق کردن در خواب و هیپوگلیسیمیا

این ناراحتی باعث افت گلوکز خون می شود و فرد قبل و بعد از تشخیص ناراحتی، دچار عرق کردن در خواب می شود.  بسیاری از داروهایی که از آن برای درمان هیپوگلیسیمیا استفاده می شود، می تواند عارضه جانبی داشته باشد که یکی از آن عرق کردن در خواب است.

 

 

download (31)

علت عرق کردن نوزاد

عرق کردن نوزاد یا شیرخوار در بیشتر مواقع طبیعی است اما گاهی می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد که باید بررسی شود. بنابراین اگر نگران عرق کردن نوزاد هستید بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنید. اگر نوزاد نسبت به شیر خوردن  امتناع کرد و یا شروع به نفس زدن سریع کرد میتوان علت های زیر را در عرق کردن نوزاد اهمیت داد :

 • عرق کردن نوزاد و  نارسایی قلبی مادرزادی

اگر نوزاد هنگام شیرخوردن عرق می کند احتمال دارد به نارسایی قلبی مادرزادی مبتلا باشد. این کودکان حین شیرخوردن خسته می شوند، تنفس تند دارند، سرفه می کنند و افزایش وزن خوبی ندارند. بنابراین اگر نوزاد خیلی عرق می کند و علائم  و نشانه های گفته شده را دارد باید به یک فوق تخصص قلب نوزادان مراجعه کنید.

 

 • عرق کردن نوزاد و پرکاری تیروئید

گاهی عرق کردن نوزاد ناشی از تیروئید پرکار است که در کنار آن علائم و نشانه های دیگر این بیماری هم باید وجود داشته باشد.

 

 

 • خواننده گرامی

 • پیشنهاد می شود مطلب “درمان تعریق زیاد ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید

Tagged with:  
moshavere