آسم و سردرد

بعضی مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به آسم نسبت به دیگران بیشتر در معرض سردرد قرار دارند. آسم یک بیماری تنفسی مزمن است که سبب التهاب مسیرهای هوایی ریه و در نتیجه سرفه شدید و تنگی نفس می شود. در بعضی موارد سرفه های شدید و بیش از حد می تواند سبب سردرد شود.

در صورت عدم درمان آسم ممکن است بیمار بمیرد. محققان معتقدند که آسم ابتدا یک بیماری آلرژیک است و فاکتورهای شایع آن عبارتند از: گرد و غبار، حشرات، حیوانات خانگی و عطرها. همچنین آسم یک بیماری ارثی است و طبق نظر مرکز پیش گیری و کنترل بیماری (CDC): فرزند یک پدر مبتلا به آسم 3 تا 6 برابر احتمال ابتلا به آسم را بیشتر از فرزند والدین عاری از آسم دارد. آسم با داروهای سریع الاثر مثل گشاد کننده های برونش با اثر کوتاه مدت که به باز شدن سریع مسیر هایی کمک می کند، درمان می شود. به گونه ای که بیمار می تواند نفس بکشد. بیماران آسمی هم چنین نیاز به درمان دراز مدت دارند. هنگامی که آسم تحت کنترل است سردرد نیز بهبود می یابد.

سردردهای راجعه

سردردهای راجعه، یک سردرد القا شده به وسیله ی داروهاست که اغلب مرتبط با مقادیر دریافت شده داروهای بدون نسخه مثل آسپرین یا استامینوفن و یا داروهای تجویز شده مثل ارگوتامین، فیورنال و فیوریست (بوتالبیتال به همراه آسپرین یا استامینوفن)  می باشد.در بعضی موارد دراوهایی مثل تریپتان می توانند سبب سردردهای راجعه شوند. سردردهای راجعه معمولاً یک شروع موزیانه دراند. ممکن است برای رفع آن استامینوفن یا آسپرین مصرف کنید یا پزشک تان دارویی نظیر ارگوتامین و یا فیورست به شما بدهد. ممکن است بعد از مصرف دارو احساس بهتری پیدا کنید اما هنوز احساس ناراحتی می کنید به گونه ای که داروی بیشتری مصرف می کنید. بعد از مدتی دوباره نیاز به دارو دارید زیرا مغز به حالت سردرد ولی بدون توجه به وجود سردرد عادت می کند.

مصرف دارو و سردرد

 مصرف داروها نیز می توانند سبب سردرد باشند. اگر عوارض جانبی هر دارویی را بخوانید، سردرد یک مشکل شایع در بین آن ها است و مهم نیست که دارو چه باشد. در خیلی موارد هنگامی که بدن خودش را با دارو وفق می دهد، سردرد در طی یک یا دو روز از بین می رود. در موارد دیگر سردرد آن قدر شدید است که باید با پزشک خود درباره ی کاهش یا قطع دارو مشورت کنید.

269387_269

عفونت مزمن و سردرد

سردرد، تب و تمام دردهایی که در زمان ابتلا به آنفولانزا دارید را به خاطر داشته باشید. عفونت ویروسی یا باکتریایی می تواند سبب سردرد شدید شود. این وضعیت زمانی واقعی به نظر می رسد که مشکل مزمن درمان نشده ای وجود داشته باشد. بدن ممکن است با آن به طور کافی تعامل برقرار کند به گونه ای که به نظر برسد شما تب ندارید، اما عفونت هنوز وجود داشته و سبب مشکل است.

ما نمی توانیم به بررسی جزئیات بیشتر بپردازیم چون عفونت هایی که مردم را مبتلا می کنند، تنوع بسیار زیادی دارند. به هر حال اگر به طور مرتب و مکرر از عفونت بهبودی می یابید و یا نمونه ی جدیدی از عفونت را در بدنتان احساس می کنید. با پزشکتان مشورت کنید. ممکن است نیاز به دریافت مقدار کمی آنتی بیوتیک داشته باشید، یا پزشک مصرف ویتامین ها و سایر درمان ها را توصیه کند.

آپنه انسدادی خواب و سردرد

بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA) ممکن است سردرد مزمن داشته باشند. اگر به عنوان OSA تشخیص داده شده اید و سردردهای راجعه دارید، ممکن است عاقلانه باشد تا درمان را مد نظر داشته باشید. اگر می دانید که به طور مکرر و بلند خرناس می کنید (به این دلیل که همسر یا یکی از اعضای خانواده شما درباره ی آن سخن می گوید یا این که خودتان از خواب بیدار می شوید) پس باید برای OSA مورد ارزیابی قرار گیرید.

در یک مطالعه، 80 بیمار مبتلا به آپنه انسدادی خواب مورد بررسی قرار گرفتند و محققان متوجه شدند که 60 درصد از بیماران، مبتلا به سردرد می باشند. در اکثر بیماران سردرد در هنگام صبح و زمان بیدار شدن از خواب پدیدار می شد. این سردرد صبحگاهی حدود 30 دقیقه یا کمتر طول می کشید و شدت آن مستقیماً ارتباط با شدت آپنه انسدادی داشت. 29 نفر از بیماران با فشار ممتد بر راه هوایی و عمل جراحی که زبان کوچک را برای رفع مشکل آپنه انسدادی خواب بر می داشتند درمان شدند. سردرد بیدار کننده 80 درصد از بیماران بعد از درمان بهبود یافت. اما در میان بیماران مبتلا به میگرن، سردرد تنشی یا سردرد گردنی یک بهبود جزئی دیده شد. جالب آن که بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای نیز با درمان آپنه خواب بهبود یافتند.

اختلالات چشمی و سردرد

اگر مبتلا به سردردهای مزمن هستید و یک سال یا بیشتر است که چشمانتان را معاینه نکرده اید باید آن ها را مجدداً چک کنید. سردرد ممکن است به وسیله ی اختلال چشمی که درباره ی آن چیزی نمی دانید رخ داده باشد. خستگی چشم مزمن، و یا لوچی می تواند منجر به سردرد شود. ممکن است نیاز به عینک داشته باشید یا اگر قبلاً عینک داشته اید نیاز به بررسی مجدد نمره ی آن داشته باشید. اپتومتریست ها اختلالات چشمی دیگر نظیر گلوکوم و کاتاراکت را چک می کنند. به علاوه اگر چشم های شما پرخون و برافروخته و یا خیلی خشک هستند، اپتومتریست باید راه حل هایی برای رفع مشکل شما مدنظر داشته باشد.

در این زمینه بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up