عوارض آرتروز :

متأسفانه بیماری آرتروز  با گذشت زمان بدتر می‌شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش‌های درمانی می‌توان درد ناشی از بیماری آرتروز را کاهش داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید.حدود یک سوم بیماران مبتلا به آرتروز ممکن است دچار ناتوانی‌های شدیدی شوند. گاهی درد و ناراحتی مفصل آنقدر شدید می‌شود که بیمار نمی‌تواند از آن مفصل استفاده کند.

کاهش درد در افراد مبتلا به بیماری آرتروز  :

در موارد بسیار شدید درمان در  بیماری آرتروز ،  جراحی تعویض مفصل توصیه می‌شود اما قبل ازجراحی تعویض مفصل معمولا روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود که تا حد امکان کار به جراحی تعویض مفصل ختم نشود که یکی از آنها استراحت دادن به مفصل دردناک است.

بیمار مبتلا به آرتروز  باید در هر ساعت دست کم ده دقیقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعی کند تاحد امکان فعالیت‌های بدنی خود را طوری تنظیم کند که مفصل مبتلا کمتر فعال باشد.

روش دیگر کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتروز  ورزش کردن است که باید حتما با نظارت و اجازه پزشک متخصص انجام شود تا مشکل مفصل را تشدید نکند یا باعث بروز درد جدیدی نشود.ورزش‌های سبک و مفرح مثل پیاده‌روی و شنا بیشتر توصیه می‌شوند.با ورزش کردن،عضلات اطراف مفاصل تقویت شده و ثبات مفصل افزایش پیدا می‌کند.البته ورزش کردن نباید باعث بروز درد در مفصل شود و اگر چنین اتفاقی رخ داد فورا ورزش را متوقف کنید.

در افرادی که اضافه وزن دارند کم کردن وزن باید حتما مدنظر قرار گیرد.البته رژیم گرفتن و ورزش کردن برای کاهش وزن باید تحت نظر پزشک انجام شود.برای کاهش درد ناشی از آرتروز هم می‌توان از کیسه یخ استفاده کرد.در اغلب موارد پزشک متخصص برای بیمار داروهای ضد‌درد و ضد‌التهاب تجویز می‌کند که در کاهش درد مفصل مؤثر است.

روش ‌های جراحی برای درمان آرتروز  :

 این روش‌ها از پاکسازی فضای مفصلی تا تعویض کامل مفصل متفاوت هستند و جراح متخصص بر حسب شدت بیماری از یکی از این روش‌ها استفاده می‌کند.بیماران مبتلا به آرتروز  توجه داشته باشند که جراحی زمانی توصیه می‌شود که درمان‌های دیگری که به تعدادی از آنها اشاره شد مؤثر واقع نشده باشند و بیمار مبتلا به آرتروز  قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره خود نباشد.

 خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” نشانه های آرتروز ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “آرتوروز”مطالعه فرمایید .

moshavere