44772852_peeling-q

فرآیندی که سلول های مرده از روی سطح پوست برداشته می شوند را لایه برداری پوست یا پیلینگ می گویند. اما گاهی بعد از روش لایه برداری پوست احساس ناراحتی به وجود می آید و به اصطلاح پوست ملتهب می شود، می دانید چرا؟ بعد از این که سلول های پوستی شکل می گیرند به مرور روی سطح پوست یعنی لایه اپیدرم می آیند و خشک می شوند و می میرند. وقتی سلول های مرده روی سطح پوست قرار می گیرند، باعث می شوند که پوست شما ضخیم، زبر و مرده به نظر برسد.

وقتی سن فرد از ۳۰ سال می گذرد، این سلول های مرده بیشتر روی پوست او تجمع می کنند چون قدرت پوست برای دفع این سلول های مرده با افزایش سن کاهش می یابد در نتیجه حتما باید با یک عامل خارجی این سلول های مرده را از روی پوست برداشت. پیلینگ باعث می شود که سلول های مرده از روی سطح پوست برداشت شوند و جا برای سلول های نو و جوان باز شود تا پوست با این سلول های جوان، ظاهری جوان تر پیدا کند. معمولا لایه برداری پوست صورت به ۳ روش مکانیکی، شیمیایی و لایه برداری با لیزر انجام می شود. شما می توانید با توجه به نوع پوست خود، بهترین روش را برای از بین بردن لایه های مرده پوست و از بین بردن منافذ باز پوست انتخاب کنید.

روش خانگی

با استفاده از مواد طبیعی موجود در آشپزخانه هم می‌توان جهت سفید کردن پوست ، پوست را لایه‌برداری کرد، در واقع می‌توان با مواد طبیعی هم لایه‌بردار شیمیایی ساخت هم لایه‌بردار مکانیکی.

لایه‌برداری شیمیایی

آنزیم‌های طبیعی که به‌عنوان لایه‌بردار استفاده می‌شوند، معمولا از آناناس، ‌انبه و کدو تنبل گرفته می‌شوند. آنزیم‌های درون این میوه‌ها را می‌توانید در ماسک‌های خانگی خود به کار ببرید و از پوست‌تان لایه‌برداری کنید. البته این آنزیم‌های لایه‌بردار در قارچ، گیلاس، تمشک، انار، انگور، گوجه‌فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو و… نیز وجود دارد. از لایه برداری شیمیایی می توان برای جوانسازی پوست دست نیز استفاده کرد .

نوع لایه برداری شیمیایی براساس اینکه تا چه عمق مواد نفوذ می کنند و نوع محلول شیمیایی مورد استفاده، تغییر میکند. عواملی که بر عمق لایه کنده شده تاثیر می گذارد شامل این موارد است: غلظت اسید در ماده لایه برداری پوست، تعداد پوشش های مورد استفاده، و مدت زمانی که قبل از خنثی سازی اسید به پوست فرصت داده می شود. هرچه لایه عمیق تر باشد، تاثیر بسیار بیشتر خواهد بود و همچنین میزان خطر، درد، زمال التیام پوست نیز بیشتر خواهد شد. لایه ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

۱) لایه برداری سطحی

خفیف ترین روش لایه برداری پوست شیمیایی است که می توان آن را روی همه انواه پوست ها استفاده کرد. در لایه برداری سطحی معمولاً از مایعی استفاده می شود که حاوی اسید بسیار رقیق و ملایم است که در اکثر موارد اسید گلیکولیک می باشد. گاهی اوقات نیز از یخ خشک (دی اکسید کربن جامد) استفاده می شود.

۲) لایه برداری متوسط

این روش نسبت به روش سطحی عمیق تر در پوست نفوذ می کند و منجر به سوختگی درجه دو پوست می شود. اسید تریکلورواستیک (TCA) مهمترین عامل و ماده لایه برداری است که در لایه برداری متوسط از آن استفاده می شود. این روش را می توان در مراحل مختلف و بااستفاده از محلول های مختلف شیمیایی انجام داد که در آخر از TCA استفاده می شود.

۳) لایه برداری عمیق

این نوع لایه برداری پوست در لایه های مختلف پوست رسوخ می کند و سوختگی درجه دو در پوست ایجاد می کند. این نوع لایه برداری فقط بر روی پوست صورت انجام می گیرد. یک ماده شیمیایی که فنول نام دارد برای لایه برداری عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است از لایه برداری عمیق برای پوست های تیره تر استفاده نشود چون باعث چروک شدن پوست می شود. حتی در افرادی که پوست روشن دارند، لایه برداری با فنول ممکن است باعث چروک شدن پوست شود. در اکثر موارد استفاده از این روش برای رفع کک و مک صورت فقط یک مرتبه صورت می گیرد.

لایه‌بردار مکانیکی

می‌توانید مواد پودری و خشن را در شامپوی بدن بریزید و به این وسیله اسکراب بسازید، اگر پوست خشک دارید، بهتر است از آرد جو دو سر استفاده کنید. اگر پوست‌تان نرمال است از شکر استفاده کنید و اگر می‌خواهید پوست‌تان خشک شود بهترین ماده نمک است. آرد گندم نیز برای اسکراب پوست‌های چرب مستعد آکنه مناسب است.

اسکراب‌ها به پوست کمک می‌کنند تا زیباتر و درخشان‌تر به نظر برسد، چون لایه‌ای از سلول‌های مرده و آلودگی‌ها را از روی پوست برمی‌دارندشما به‌راحتی می‌‌توانید با مواد ساده درون کابینت آشپزخانه‌تان برای بدن و صورت‌تان انواع اسکراب‌ها و لایه‌بردارها را بسازید. با هزینه بسیار کم سلول‌های مرده روی پوست و آلودگی‌ها را از روی پوست‌تان پاک کنید .

مواد طبیعی لایه‌بردار

میوه‌هایی مانند گوجه فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو اسیدهای ضعیف گیاهی دارند که موجب خورندگی سلول‌های کراتینه شده و پوست خشک می‌شود و به تدریج لایه پیر و سخت پوست را حل می‌کنند تا لایه زیرین پوست که لایه‌ای جوان است، نمایان شود. ماسک‌های میوه‌ها ، بدون عارضه و بسیار سازگار هستند و استفاده ممتد از آن‌ها می‌تواند پوست را شاداب نگه دارند، ماست هم مقدار زیادی اسیدلاکتیک دارد که می‌تواند به لایه‌ برداری پوست کمک کند. مواد پودری و خشن مثل نمک، شکر و… نیز می‌توانند همانند اسکراب به کنده شدن سلول‌های مرده سطح پوست کمک کنند.

ماسک های لایه بردار

1- اگر احساس می‌کنید رنگ چهره شما تیره شده است، بهترین راه‌حل استفاده از اسکراب لیمو است؛ این اسکراب به درمان جوش‌های شما کمک می‌کند، به پوست‌تان انرژی می‌دهد و آن را درخشان می‌کند. این اسکراب تا حدودی از بروز جوش پیشگیری می‌کند. برای ساختن این اسکراب به 2 عدد لیمو، روغن بادام، شکر و عسل احتیاج دارید. اگر به هرکدام از این مواد حساسیت دارید، می‌توانید ماده‌ای دیگر را جایگزین کنید. عسل و لیمو را به‌خوبی با هم مخلوط کنید تا کاملا یکنواخت شده و آبکی نباشند سپس روغن بادام و شکر را به این مخلوط اضافه کنید. وقتی از این اسکراب لیمو برای پوست صورت‌تان استفاده کنید، شکر سلول‌های مرده پوست‌تان را لایه‌برداری می‌کند و لیمو نیز از پوست به‌صورت شیمیایی لایه‌برداری می‌کند، شما باید این اسکراب را به‌مدت 5‌دقیقه روی صورت‌تان بگذارید و کمی ماساژ دهید. باقی‌مانده این اسکراب را نیز می‌توانید در یک‌ ظرف در بسته نگهداری کنید.

2- اگر دستگاه آسیاب قهوه دارید، 2 تا 3 قاشق غذاخوری آردجو دوسر در آن بریزید تا خوب ساییده شود و در غیر این‌صورت می‌توانید از خود آرد استفاده کنید، سپس یک‌چهارم قاشق غذاخوری عسل با یک‌چهارم قاشق غذاخوری سرکه سیب با این آرد مخلوط کنید. شما می‌توانید از اسانس‌های مورد علاقه‌تان نیز 2 تا 3 قطره به این مخلوط اضافه کنید. مثل اسانس رزماری، بابونه، اسطوخودوس، درخت چای و… باید مخلوط شما حالت چسبنده پیدا کند سپس این مخلوط را به‌صورت‌تان بمالید و با حرکات دورانی پوست را ماساژ دهید. بهتر است از این اسکراب برای اطراف و زیر چشما‌ن‌تان استفاده نکنید. بگذارید اسکراب 51 دقیقه روی پوست‌تان بماند سپس با آب نیمه‌‌گرم صورت‌تان را بشویید.

مراقبت های قبل از درمان

▪ دست های تان را بشویید؛ همیشه قبل از استفاده از لایه بردارها دست های تان را با آب و صابون بشویید و قبل از تماس با صورت، خوب دست ها را با حوله خشک کنید تا آلودگی ها را به پوست صورت تان انتقال ندهید.

▪ پوست صورت را پاک کنید؛ قبل از استفاده از لایه بردارها، صورت تان را با پاک کننده مخصوص تمیز کنید.

▪ پوست صورت را نم دار کنید؛ مقدار خیلی کمی آب گرم را با دست به صورت بپاشید تا پوست صورت تان نم دار شود و لایه بردار بیشتر اثر کند.

▪ لایه بردار را به صورت بزنید؛ مقدار کمی از لایه بردارتان را روی پشت دست بگذارید و سپس به آرامی لایه بردار را از روی دست تان بردارید و روی چانه، بینی، پیشانی و گونه های تان بگذارید.

▪ استفاده از حرکات دوار؛ نوک انگشت میانی را نم دار کنید و به آرامی و ملایمت با حرکات دورانی لایه بردار را روی پوست پخش کنید. بهتر است حرکات دورانی شما به سمت بالا و پایین باشد.

▪ یک تا ۲ دقیقه صبر کنید؛ حدود یک تا ۲ دقیقه به تمام قسمت های پوست تان لایه بردار را بمالید تا مطمئن شوید به همه قسمت های پوست تان رسیده است.

▪ پوست تان را آب بکشید؛ با استفاده از یک لیف حمام نرم می توانید لایه بردار را از روی صورت تان پاک کنید، لیف را با آب گرم آغشته کنید و روی پوست بکشید تا لایه بردار از روی پوست تان پاک شود و اثری نماند.

▪ استفاده از مرطوب کننده یا تونرها فراموش نشود.

مراقبت های بعد از لایه برداری پوست

به این دلیل که لایه‌ برداری باعث می‌شود محصولات پوستی دیگر بهتر به پوست نفوذ کند، مراقب لوسیون‌ها و کرم‌هایی که بعد از آن استفاده می‌کنید باشید.

اگر بعد از درمان پوستتان نسبت به آنها خیلی حساس شد، در روزهایی از این محصولات استفاده کنید که پوستتان را لایه‌ برداری نکرده‌اید.

اگر پوستتان خشک است، بلافاصله بعد از پلینگ روی پوستتان نرم‌کننده بزنید تا خوب جذب پوست شود.

اگر می‌خواهید بیرون بروید، باید بدانید که پوستی که تازه لایه‌برداری شده در برابر آفتاب حساس‌تر است زیرا با برداشتن لایه بیرونی اپیدرم، احتمال تخریب ناشی از آفتاب و آفتاب‌سوختگی بیشتر می‌شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

moshavere