لیزر موهای زائد

hair

در مدتی که از معرفی لیزرها برای درمان موهای زائد گذشته است ثابت شده برای درمان نواحی وسیع پوشیده از مو هیچ روشی بهتر از لیزر نیست. باید توجه داشت بعضی متخصصان معتقدند به جای حذف موهای زائد بهتر است اصطلاح کاهش موهای زائد را به کار برد.

لیزر چیست؟

لیزر نوری تک رنگ و تک طول موج است. در لیزر موهای زائد عمدتا نور لیزر در رنگدانه ملانینی که در موها به وفور یافت می شود، جذب شده و سبب تخریب سلولهای سازنده مو میشود و به همین دلیل است که هرقدر مو ضخیمتر و مشکی تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که  نور لیزر را بهتر جذب کرده و راحتتر از بین می رود. در عین حال چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن کمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو کمتر می شود.

در مورد اقدامات لازم و نکات مهم  قبل از انجام لیزر موهای زائد صورت و بدن  توجه کنید :

الف) 6 هفته قبل، بیمار از کندن مو به وسیله موم و الکترولیز خودداری کند اما می تواند از تراشیدن یا کرمهای موبر استفاده کند.

ب) آفتاب گرفتن ممنوع است و باید  از ترکیبات ضدآفتاب استفاده کند. بیمارانی که پوست تیره تر دارند باید از کرمهای روشن کننده استفاده کنند.

پ) یک روز قبل موها را بطور کامل و دقیق با تیغ ( شماره صفر ) شیو کند. ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی که تنها یک میلیمتر از نوک مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایکلوویر را شروع کند.

ج) قبل از انجام لیزر باید موضع با آب و شوینده کامل شسته شود تا کرم یا آرایش کاملاً پاک شود .

د) روز درمان: برای 1.5-1 ساعت کرم بی حس کننده حاوی لیدوکائین و پریلوکائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروکسیکام استفاده می کند.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد صورت

معمولا انجام لیزر مو اگر دستگاه پیشرفته و تنظیمات انرژی مناسب باشد نسبتا بدون درد یا با درد کمی همراه هست و با توجه به اینکه معمولا التهاب یا قرمزی زیادی ایجاد نمیشود لذا اقدامات خاصی بعد از لیزر نیاز نیست ولی  با توجه به اینکه بعضی افراد پوست حساسی دارند برای احتیاط توصیه میشود که:

– بلافاصله بعد از لیزر بمدت ده دقیقه از کمپرس سرد ( با ایس بگ ) استفاده کند .

– بعد از کمپرس سرما،  پماد بتامتازون به همراه زینک اکسید را یک بار در محل لیزر استفاده شود.

– در فواصل بین جلسات لیزر خصوصا در روزهای افتابی حتما فرد از ضد افتاب استفاده کند ( هر چهار ساعت یکبار ، نیم ساعت قبل از خروج از منزل ) و اگر موها رشد کرد فقط موها شیو شود ( با تیغ یا ماشبن ریش تراش با تیغ شماره یک ) و به هیچ وجه از بند یا مومک استفاده نکند ، البته در دو هفته اول بعد از انجام لیزر اگر فرد متوجه شد که موها رشد کرده ولی سست است میتواند موقتا ( فقط یک بار ) موهای سست درامده را به ارامی با موچین بردارد.

– همانطور که گفته شد ممکن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد که گذاشتن یخ می تواند سبب کاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسکن نیست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد که 10-7 روز طول می کشد، در این موارد از پمادهای آنتیبیوتیک استفاده میکنیم تا دلمه ها بریزند. ممکن است رشد موی لیزر شده یک تا  2 هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا کند بعد از آن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز کند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممکن است 3-2 ماه طول بکشد تا اثر برنزه کننده آفتاب از بین برود و در این بین شکل درمان بیمار را به تعویق بیندازد. باید توجه داشت در بعضی بیماران که سابقه عوارض لیزر مو وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده کرد. در این حال بیمار یک نقطه را لیزر می کند و یک هفته بعد ویزیت می شود که اگر مشکلی نداشت درمان را شروع می کنیم.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد

پاسخی قطعی به این سؤال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. مثلا لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می کشد و در کل به طور متوسط 7-3 جلسه لیزر موهای زائد لازم است ولی ممکن است بیشتر یا کمتر طول بکشد و درصورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می کشد.

– فاصله جلسات از هم چقدر است؟

بسته به محل لیزر دارد و بین یک تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها، زمانی است که طول می کشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. بیمار ایده آل، بیماری است که پوستی روشن اما مویی مشکی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد .

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up