مرتب کردن دندان: روش ها، مزایا و معایب

لبخند هر فرد می تواند تا 50 درصد زیبایی صورت وی را به خود اختصاص دهد ،ارتودنسی زیبایی امروزه یک ضرورت و نیاز درمانی است و نه یک کار صرفا تشریفاتی  تامین زیبایی دندان ها و مرتب کردن دندان و در پی آن اصلاح طرح لبخند به دو روش دائم و موقت قابل انجام است .
یک لبخند زیبا و اصلاح طرح لبخند اکثر اوقات به تنهایی توسط درمان ارتودنسی صورت می گیرد در یک لبخند زیبا علاوه بر هارمونی و مرتب قرار گرفتن دندان ها در کنار یکدیگر دندان ها باید با لب ها و موقعیت آن ها در حین فانکشن های دهانی مثلا خندیدن هماهنگ باشند و در اینجا لبخند براساس فرم کل صورت و ناحیه دهانی و در تعامل با افراد مختلف لبخند طراحی می گردد و طرح لبخند مورد بررسی قرار می گیرد در اصل طرح لبخند تنها منظم بودن دندان ها نمی باشد طرح لبخند یک درمان جامع می باشد که در آن کل موقعیت دندان ها با عناصر صورت لب و بینی و گونه ، چانه ، چشم ها و ابروها هماهنگ می گردد . که تنها متخصص ارتودنسی به این امر واقف هستند شایان ذکر است که طرح لبخند و ایجاد یک لبخند زیبا گاهی اوقات نیازمند کمک گرفتن از سایر درمان های دندانپزشکی می باشد مثل ترمیم کامپوزیت یا لامینت سرامیک و نیز سفید شدن دندان یا بلیچینگ جهت ایجاد لبخند زیبا برای دندان هایی که منظم گردیده اند ولی از لحاظ فرم و شکستگی و حتی رنگ در حالت مطلوبی قرار ندارد صورت می گیرد در این گونه موارد جهت ایجاد لبخند زیبا و طرح لبخند نیاز به درمان جامع ارتودنسی به صورت اولیه و سپس درمان های ترمیمی یا حتی پروتزی توسط روکش می باشد .ت که موقت و ارزان را انتخاب کنید یا با کیفیت و ایمن را.

ortho_one_visit_6655

روش‌های مرتب کردن دندان‌ها

سطح 1- بریس‌های سریع: از این بریس‌ها برای اصلاح 6 تا 8 دندان‌ جلویی که تنها کمی کج هستند و یا برای بیمارانی که قبلاً ارتودنسی دندان انجام داده‌اند و پس از درمان، دندان‌هایشان به دلیل کافی نبودن زمان استفاده از بریس به جای اول خود برگشته‌اند، استفاده می‌شود. برای این نوع درمان که معمولاً بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد از بریس‌های Quick Straight Teeth استفاده می‌شود.
سطح 2- بریس‌های متوسط: از این بریس‌ها در مواقعی استفاده می‌شود که دندان‌ها به‌هم‌ریخته‌تر هستند یا صاف کردن آن‌ها سخت‌تر است. در چنین مواردی از بریس‌های سرامیکی یا فلزی استفاده می‌شود، و بیمار می‌تواند بریس‌های زبانی اینکوگنیتو را انتخاب کند (که در طرف داخلی دندان‌ها پنهان می‌شوند). درمان تقریباً 3 تا 9 ماه طول می‌کشد.
سطح 3- بریس‌های پیشرفته: برای درمان به‌هم‌ریختگی‌های پیچیده و در مواردی که دندان‌های عقبی نیاز به تنظیم دارند یا در جاهایی که ردیف کردن دندان ها برای اصلاح فک یا تنظیم سطح جونده دندان‌ها انجام می‌شود، از این بریس‌ها استفاده می‌شود. در چنین مواردی درمان 12 تا 24 ماه طول می‌کشد. ما برای این نوع درمان از بریس‌های سرامیکی یا فلزی از جمله بریس‌های زبانی اینکوگنیتو استفاده می‌کنیم (که در طرف داخلی دندان‌ها پنهان می‌شود) زیرا با این نوع بریس‌ها حتماً نتیجه دقیقی به دست آمده و زمان درمان نیز کاهش می‌یابد.

روش غلط مرتب کردن دندان های کج

برای مرتب کردن دندان‌ ها دو راه بیشتر وجود ندارد :
1- روش‌ ارتودنسی که در این روش با حرکت دندان یعنی تاج و ریشه به‌طور همزمان و متعاقب آن حرکت استخوان مجاور، دندان چرخانده شده و در محل صحیح خود قرار می‌گیرد و ردیف کردن دندان به معنی واقعی انجام می‌شود.

2- روش‌هایی که بدون درمان ارتودنسی و با افزودن مواد همرنگ دندان در یک سطح و تراشیدن تاج دندان از سطح دیگر، بدون حرکت دادن ریشه و تغییر استخوان مجاور انجام می‌شود و به نوعی به‌جای ردیف کردن واقعی دندان، دندان ها به ظاهر ردیف نشان داده می شوند.
توصیه متخصصین ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید
در روش بدون ارتودنسی که همراه با تراش دندان برای زیبایی و افزودن مواد ترمیمی است معمولا بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای دندان تراشیده می‌شود تا با ترکیب و کم و زیاد کردن ماده همرنگ دندان بتوان چرخش آن ‌را اصلاح کرد.

البته وضعیت فاجعه بار‌تر آن است که در بعضی افراد می‌بینیم که دندان یا دندان‌های کج کشیده می شوند و به‌جای آنها دندان‌های مصنوعی ولی به حالت ردیف شده قرار داده می شوند که خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و درک اهمیت دندان سالم، این روش امروزه بسیار کم دیده می‌شود.

ارتودنسی، صحیح ترین راه مرتب کردن دندان ها

در روش ردیف کردن دندان با ارتودنسی با توجه به اینکه درمان با حذف عوامل ایجاد‌کننده مشکل انجام می‌شود نتیجه منطقی بدون آسیب رساندن به بافت دندان به دست می آید.
ممکن است برخی سؤال کنند که در ارتودنسی هم دندان کشیده می‌شود.
در پاسخ می‌توان گفت اول اینکه در همه موارد دندان کشیده نمی‌شود و خوشبختانه با روش‌های جدیدتر و امکانات جدید به‌کار گرفته شده توسط متخصصان ارتودنسی، موارد درمان بدون کشیدن دندان یا بدون جراحی فک افزایش پیدا کرده است.
دوم اینکه از فضای این دندان کشیده شده، برای اصلاح سایر دندان‌ها و اصلاح ارتباط دندان‌ها استفاده می‌شود. دندان‌های ردیف شده با ارتباط خوب، کارایی به‌مراتب زیادتری نسبت به دندان‌های کج با ارتباط غلط دارند و منطق درمان در ارتودنسی بر همین مبناست.
سوم اینکه هیچ دندانی زخمی نمی‌شود تا در آینده نیاز به اقدامات درمانی پی‌درپی داشته باشد.

مزایا و معایب روش بدون ارتودنسی چیست؟

در نامرتبی دندان‌ها با شدت خفیف، متوسط و شدید هیچ مزیتی در این روش وجود ندارد و توصیه متخصصین ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید.
در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است این درمان به بعضی افراد کمک کند که در این صورت نیز توصیه این است که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.
در تمام درمان‌های پزشکی کلید درمان صحیح، حذف علت اصلی ایجاد‌کننده بیماری است، بنابراین اگر علت اصلی مشکلات شما مربوط به اندازه دندان یا شکل دندان باشد، ارتودنتیست شما را به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی ترمیمی ارجاع خواهد داد.
در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده است مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مسئله این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌اید که هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌را به‌دست آورید. در روش‌های این‌چنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می‌شود.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up