وقتی دچار کمر درد یا گردن درد می شوید، احتمالا فکر می کنید که ورزش در خط آخر درمان شما قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که این روش، تنها درمان لازم برای برخی بیماران است! همه ما می دانیم که ورزش برای سلامتی ما مهم است ولی بیشتر افراد، انجام ورزش های کششی را فراموش میکنند.

این ورزش ها خصوصا در افراد دارای کمردرد مهم هستند زیرا سبب کاهش شدت درد می شوند و احتمال عود درد را نیز کاهش می دهند. شکی نیست که تکنیک صحیح بسیار مهم است. در این قسمت می توانید مطالبی راجع به روش صحیح انجام کشش و نیز اهمیت آن دربیماران دارای کمردرد و گردن درد بیابید .

چرا  ورزش های کششی؟

ستون فقرات ساختمان پیچیده ای است که از عضله، تاندون، رباط و استخوان های متعددی ساخته شده است. این ساختمان به گونه ای طراحی شده است که بتواند به جلو، عقب، چپ و راست خم شود و وزن بدن را تحمل کند .

 کشش منظم سبب می شود که عضلات و رباط ها انعطاف پذیر شوند . همچنین فشار وارد برمفاصل ستون فقرات کاهش و جریان خون آن افزایش می یابد .

ورزش های کششی مناسب:

برای بهره بردن از ورزش های کششی مناسب به کار گیری روش مناسب ضروری است. نکات ذیل را مد نظر داشته باشید

1- از گردن شروع کنید و بتدریج روی عضلات پائین تر کار کنید .

2-  کشش را به آهستگی و نرمی انجام دهید، شدت آن باید در حد احساس کشش خفیف باشد، نباید کشش یک عضله سبب درد شود .

3-  کشش عضله را به مدت 30 – 20 ثانیه حفظ کنید، از کشش های نا گهانی و ضربه زدن پرهیز کنید .

4-  در هنگام انجام کشش، نفس خود را حبس نکنید، به آرامی تنفس کنید .

اگر صبح خود را با  ورزش های کششی   آغاز کنید، در تمام روز احساس طراوت و شادی خواهید داشت .

images

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” روش‌های درمانی دردهای ناحیه ستون‌‌فقرات ” را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ” ستون فقرات” مطالعه فرمایید .

moshavere