کاربرد میکرودرم

ar4-3956

میکرودرم ابریژن به معنای سایش سطح پوست به وسیله دستگاه است . این عمل توسط پزشك به منظور بازسازی جوان سازی پوست انجام مگیرد .

میکرودرم ابریژن كه در این قسمت به اختصار میکرودرم خوانده میشود تكنیكی جهت تازه سازی مجدد پوست صورت است كه كمك میكند آسیبهای ناشی از افزایش سن وآفتاب در پوست بازسازی شود.

موارد كاربرد

1. شاداب وسر حال شدن پوست صورت

2. جوان سازی پوست صورت وبر طرف سازی چروك های سطحی

3. درمان اسكارها (گود رفتگی)جای جوش وجوشهای سرسیاه

4. در پوست های چرب چربی صورت را كنترل میكند ودر پوستهای خشك موجب تحریك فعالیت غددمیشود وبه نرمتر شدن و لطافت پوستكمك میكند

5. در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را كمتر میكند

6. موجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده واثر داروها را تا 10برابر افزایش میدهد

7. موجب بسته شدن منافذ باز صورت میشود

موارد منع مصرف

درمان برای تمام افراد مناسب است تنها در كسانیكه طی 12 ماه اخیر اكوتان مصرف كرده اند یا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

آیا میکرودرم برای همه افراد یكسان انجام میشود؟ در انواع سطحی. نیمه عمقی وعمیق انجام میشود. شدت انجام طی جلسات متوالی بنا به تشخیص پزشك و مشكل بیمار متفاوت میباشد .

روش کار میکرودرم

دستگاهی است كه كریستالهای اكسید آلومینیوم یا روی را توسط یك سری كوچك بنام (cap) كه مخصوص خود بیمار است و روی پوست حركت میكند با فشار وسرعت زیاد اسپری میكند وهمزمان پوسته های لایه برداری شده و اضافات پودر را از روی پوست مكش میكند.عمل اسپری كردن و مكش توسط دو پمپ جداگانه در دستگاه صورت میگیرد كه توسط دو لوله جداگانه به طور همزمان به قسمت سری دستگاه متصل هستند .

در ابتدای کار صورت بیمار را تمیز نموده و چربی های پوست با الکل زدوده می شود، سپس کار با دستگاه شروع میگردد، بدین صورت که پوست با ملایمت به داخل سری هندپیس مکیده می شود و بلافاصله جریان کریستال های اکسید آلومینیوم از داخل دستگاه شروع می شود که این کریستال ها با سطح پوست برخورد می نمایند. در اثر برخورد این کریستال ها با سطح پوست آلودگی ها، چربی، ذرات سطحی و سلول های مرده پوست جدا شده و وارد قسمت سطل دستگاه می گردند.

میکرودرم ابرژن یک پروسه با لوپ بسته می باشد، دبری ها و کریستال ها در قسمت رزرویور دستگاه تجمع می یابند و سپس معدوم می گردند. به علت این خصوصیت احتمال انتقال هر گونه عوامل بیماریزا از بین می رود. در طول درمان به بیماران توصیه می گردد که چشمان خود را بسته نگه دارند تا از احتمال ورود پودر اکسید آلومینیوم به داخل چشم  جلوگیری شود. در حین کار فشار دستگاه بین 30-15 میلی متر جیوه نگاه داشته می شود که در مناطق حساس تر مانند دور چشم این فشار کاسته می شود.

به علت بدون درد بودن این روش احتیاجی به استفاده از بی حسّی تزریقی یا موضعی نمی باشد. هر جلسه بین 15-10 دقیقه به طول می انجامد که پس از اتمام درمان از ماسک های مخصوص جهت تکمیل پروسه درمان استفاده می شود.

در 48 ساعت اول پس از انجام میکرودرم مصرف فراوان ضدآفتاب و پرهیز از آفتاب شدید توصیه می گردد.

تعداد و فواصل جلسات با توجه به نوع بیماری پوستی که درمان جهت رفع آن صورت می گیرد، متفاوت می باشد.

با این وجود به نظر می رسد 10-5 جلسه درمانی با فواصل 2-1 هفته و سپس تکرار جلسات با فواصل 3-1 ماه در اکثر موارد پاسخگو باشد. اگر چه باید به این نکته توجه داشت که اثر درمانی بسته به پاسخ پوست فرد و قدرت سازندگی آن ممکن است خیلی زود یا کمی دیرتر مشاهده شود. همچنین شدت آسیب پوست قبل از شروع درمان در نتایج درمان تأثیر گذار می باشد، به عنوان مثال اسکارهای شدید قدیمی و بسیار عمیق ناشی از آکنه بسیار دیرتر و کمتر از اسکارهای جدید سطحی یا متوسط به درمان پاسخ خواهند داد.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

بیماران باید از دو روز قبل از درمان تا 72 ساعت پس از آن از مصرف داروهای لایه بردار( رتینول و AHA )  و ضد لک خودداری نمایند و پس از درمان از ضدآفتاب با دقت بیشتری و با فاصله هر 3 ساعت استفاده نمایند . استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است . اقداماتی همچون دکلوره نمودن ، استفاده از بند ، موم و … بعد از 3-4 روز از میکرودرم مجاز است . آقایان موظفند 3-4 ساعت قبل از درمان اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از 12 ساعت از درمان اصلاح صورت بلامانع است . در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که به طور خود به خود رفع می شود. گر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است اریتم (قرمزی) یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست  برای چند روز دیده شود ، این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up