کاشت مو: هزینه، مراحل و انواع روش ها

1_155

بدون شک ریزش مو و طاسی یکی از ناراحت کننده ترین مسائلی است که یک فرد در دوران زندگی خود با آن برخورد میکند و افرادی هم که دچار ریزش موی زیاد هستند از نظر ظاهری پیرتر از هم سن های خود که موهایشان نریخته به نظر می رسند و این مساله می تواند منجر به ایجاد افسردگی و کمبود اعتماد به نفس در فرد بشود. البته ریزش مو در افراد مختلف عکس العمل های متفاوتی را ایجاد می کند. تعداد معدودی از مردان مشکل طاسی خود را به خوبی پذیرفته و با آن کنار آمده اند، ولی امروزه اکثر مردان طاس برای برگرداندن موهای از دست رفته به دنبال هر درمانی می روند ، از درمان های سنتی گرفته تا دارویی و جراحی. چرا که به نظر آن ها داشتن مو برابر است با جوانی، زیبایی و اعتماد به نفس. در چنین شرایطی باید به دنبال بهترین راه حل بود و تنها راه حل دائمی برای موهای از دست رفته عمل جراحی کاشت مو می باشد. با پیوند موی سر جوانی به افرادی که دچار طاسی و ریزش مو هستند باز میگردد

کاشت مو یک عمل جراحی می باشد . این جراحی یک عمل کوچک و سرپائی محسوب می شود اما حتما باید اصول اولیه جراحی و اتاق عمل رعایت شود . کاشت مو می بایست در اتاق عمل استریل بیمارستان یا مطب انجام شود و پزشک می بایست یا جراح باشد و یا با اصول اولیه جراحی آشنائی کامل داشته باشد.چرا که 90% سیستم کاشت مو سیستم اتاق عمل جراحی می باشد و 10% کار غیر جراحی می باشد. در ضمن پزشک کاشت مو می بایست قدرت رفع مشکلات پس از عمل و عوارض احتمالی این عمل را داشته باشد که اکثرا عوارض ترمیم مو از نوع عوارض جراحی می باشد .از اینرو بهترین پزشک کاشت و پیوند مو گروه جراحان می باشند.

مراحل

کاشت موی طبیعی در خانمها و آقایان شامل دو قسمت می باشد .برداشت مو و کاشت.ابتدا برداشت انجام می شود و سپس موی برداشت شده کاشته می شود . فاصله برداشت و کاشت ریش و موی سر می بایست کوتاه باشد تا مدت زمانی که موها در خارج از بدن نگه داشته می شوند و احتمال مردن موها وجود دارد کمتر شود پس هر چه تیم کاشت مو ورزیده تر و ماهرتر باشند سرعت عمل بالا رفته و مرگ ومیر موها در حین جابجائی کمتر می شود یعنی تقبل هزینه ترمیم مو  پر ثمرتر بوده و پیوندها بهتر می گیرد .

سه روش اصلی که در مورد استفاده از  مزایای کاشت مو  ذکر می شود در حقیقت مربوط به مرحله برداشت مو می باشد و موها با هر روشی برداشته شوند کاشت آنها تقریبا مشابه است و تفاوت زیادی ندارد.

انواع روش های کاشت مو

کاشت موی طبیعی روشی است که در آن مو از پشت و طرفین پوست سر (ناحیه اهدا کننده) گرفته می شود و به نواحی کم پشت یا طاس جلو، بالا یا فرق سر پیوند زده می شود. وقتی کاشت موی طبیعی به اتمام رسید نتایج آن دائمی و برای تمام مدت زندگی ماندگاری خواهد داشت. سه روش اصلی برداشت و کاشت شامل fut و fit و روش ترکیبی می باشد. یک روش کاشت مو sut هم وجود دارد که در برخی از کلینیک‌ها انجام می‌گردد. معایب کاشت مو به روش sut نیز بسیار اندک است. به تازگی روش هایی برای کاشت مو بدون عمل جراحی نیز ابداع شده است . یکی از این روش ها کاشت مو با لیزر  است. با پیشرفت‌های ایجاد شده در تکنولوژی، امروزه از لیزر کم‌توان به همراه داروهای تایید شده برای درمان ریزش مو، بهبود کیفیت رویش، افزایش حجم مو و درخشنده و ضخیم‌تر شدن آن استفاده می‌شود.

روش FUT

روش اصلی برداشت مو می باشد در این روش با عمل جراحی باریکه کوچکی از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود محل برداشت بخیه می شود و پس از بهبود در محل جراحی خط بخیه باریکی برجا می ماند که اگر توسط یک جراح ماهر انجام شده باشد این خط بسیار نامحسوس خواهد بود. سپس در کاشت مو قطعه پوست و موی برداشت شده زیر میکروسکوپ ریز شده و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که گرافتها قطعاتی شامل یک تا چهار تار مو هستند.این گرافتها در جلوی سر کاشته می شوند.

روش FIT

روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیمار دلپذیرتر  و قابل قبولتر است اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود.روش fit محاسن و معایب متعددی دارد شاید بزرگترین حسن آن راحتی انجام برای پزشک و بیمار و بدترین عیب آن تخریب بانک مو می باشد.هر مراجعی کاندید fit نیست و دقیقا باید بیمار برای این روش انتخاب شود تا از محاسن آن برخوردار شود.متاسفانه پزشکانی که تازه شروع به فعالیت در این حرفه کرده اند یا تکنیکهای بالای جراحی کاشت و پیوند مو را نمی دانند برای همه مراجعین خود fit می کنند که باعث مشکلات بسیاری برای آینده فرد خواهد شد .

روش ترکیبی

روش ترکیبی کاملترین تکنیک برداشت و کاشت مو می باشد . در این روش از هر دو تکنیک fut وfit  استفاده می شود و مقدار بیشتری مو برداشته و کاشته می شود.این  عمل معمولا در یک روز یا دو روز پشت سر هم انجام میشود .روش ترکیبی در افرادی استفاده می شود که طاسی زیاد و بانک موی قابل قبول داشته باشند یعنی هم نیاز به موی زیاد داشته باشند و هم بانک موی آنها موی زیاد بدهد .در صورتیکه فرد بانک موی مناسبی نداشته باشد ، پیوند مو از بدن به سر میتواند موثر باشد .

یکی از روش های کاشت مو دیگر که برای برخی از بیماران بسیار مناسب است, کاشت موی سر به روش پی آر پی یا پیوند مو بدون جراحی است.

مراقبت های قبل از کاشت مو

۱) برای ۱۰ روز قبل (و بعد از) پیوند و ترمیم مو از مصرف عوامل زیر خودداری شود. مشروبات الکلی، داروهای مسکن و ضددرد مثل قرص آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین (استامینوفن اشکالی ندارد)، قرص ویتامین E، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین و هپارین، سیر خوراکی و سیگار.

۲) در صورتی که داروی خاصی را به طور مرتب مصرف می کنید یا بیماری مهمی دارید حتما در جلسه مشورت ابتدایی، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید زیرا در این موارد لازم است یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع بیماری و دارویی که برای آن مصرف می شود از سوی پزشک معالج تان به کلینیک کاشت مو ارایه دهید. توجه داشته باشید که مصرف برخی داروها با انجام کاشت مو تداخل داشته و لازم است قبل از پیوند مو استفاده از آن دارو را قطع کنید. بنابراین اگر طبق صلاحدید دکتر معالجتان نتوان استفاده از آن دارو را قطع کرد به این معنی است که عمل کاشت و پیوند مو برای شما امکان پذیر نیست تا زمانی که بیماری تان خوب شده و نیازی به مصرف دارو نداشته باشید. تمامی سوالات و مشکلات احتمالی خود را که فکر می کنید با پیوند موی فعلی شما ارتباط دارند قبل از انجام کار با دکتر مطرح کنید تا با اطمینان خاطر و آرامش کار را شروع کرده و بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید.

۳) قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشویید. بهتر است وعده غذای قبل از پیوند مو مختصر ولی مقوی بوده و از نوشیدن مایعات زیاد و چای، قبل از کاشت مو خودداری کنید. قبل از انجام کار تمامی زیورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و…) و ساعت خود را دربیاورید. به دلیل اثر داروهای بی حسی و استرس عمل، رانندگی بلافاصله پس از کاشت مو به صلاح بیمار نیست. انجام عمل پی آر پی موی سر میتواند به رشد بهتر موها کمک کند .  PRP (پی آر پی) یا درمان با پلاسمای غنی از پلاکت، یک روش نوین برای درمان ریزش مو در خانم‌ها و آقایان است. اساس پی آر پی موی سر ، درمان با پلاکت‌های خون است که به‌آسانی بعد از گرفتن یک نمونه خون از بدن، جداسازی و آماده می‌شود. با تقبل هزینه پی آر پی مو بعد از آماده‌سازی پلاسمای خون، این ماده مستقیماً به نواحی که ریزش موی شدید دارند، تزریق می‌شود. تزریق مستقیم پلاسما به محل ریزش مو مزایای بسیار فراوانی دارد چراکه پلاکت‌های موجود در پلاسما مستقیماً بر عناصر رشد مو تأثیر می‌گذارند و باعث شروع روند تکثیر سلول‌ها و بازسازی مو می‌شوند.

مراقبت های بعد از کاشت مو

– کمپرس یخ در محل کاشت هر ساعت به مدت هر 5 دقیقه تا 48 ساعت و در صورت تورم از 48 ساعت بعد کمپرس آب گرم یا حوله گرم شروع شود

– گرم و مرطوب نگه داشتن محل strip تا دو هفته

– پرهیز از خم نمودن سر به جلو در روش FUT چون سبب کشش محل بخیه ها می شود و خط عمل وسیع میشود .حتی باعث ریزش موهای اطراف خط عمل میشود .

– از زور زدن، ورزش وحرکات سریع و سرفه زیاد پرهیز شود

– مراجعه روز بعد جهت تعویض پانسمان و شستشو

– شستشوی محل کاشت با سرم نمکی تا سه روز بعد از عمل روزی دو نوبت از مراقبت های بعد از کاشت مو می باشد  .

– شستشوی سر با شامپو بچه که خون مردگی ها و دلمه ها حل شوند . از روز چهارم  ابتدا با کاسه مقادیری آب گرم روی سر بریزید سپس مقداری شامپو بچه داخل کاسه بریزید و با درست کرد کف آنرا روی محل کاشت بریزید و 3 دقیقه صبر کنید و بعد با ریختن مجدد آب گرم با کاسه بدون اینکه دست بزنید محل را بشویید .

– خون مردگی ها و دلمه های روی سر را دست نزنید، این خون مردگی ها به مرور زمان و با شستشوی زیاد از بین می رود

– از فعالیت بدنی شدید تا 1 هفته پرهیز شود، سپس ورزش های سبک بجز شنا و شیرجه

– برداشتن بخیه های پشت سر در روش strip دو هفته بعد انجام میشود .

– شستشوی عادی سر از دو هفته بعد بلامانع است که بهتر است از شامپوهای تقویتی استفاده گردد .

در صورت نیاز پس از خیساندن کامل محل کاشت از روز دهم به بعد فقط با ضربه های کوچک از بالا به روی دلمه ها باعث له شدن آنها و حل شدن آن در آب خواهید شد فقط کمی صبر نیاز دارد و از حرکت جانبی به طرفین و کندن دلمه ها جدا خودداری نمایید چون ریشه موها هنوز محکم نشده و با دلمه ها کنده میشود .

– استفاده از کلاه گیس جهت خانم ها از هفته سوم بلا مانع است و آقایان از هفته دوم میتوانند از کلاه گشاد که به موها نچسبد استفاده کند .

– چکانیدن 30 قطره از محلول ویتامین E از روز 2 تا 10 و مالش آهسته محل یا روغن بادام مفید است

– استفاده از پودر (TOP(Toppik از روز پنجم بلامانع است

– در کاشت مو به روشFUT ده روز بعد می توان موها را کوتاه نمود. در کاشت و پیوند مو در زنان با روش FUT از روز چهاردهم رنگ کردن مو ها بلا مانع است

– اکثر مو های کاشته شده از هفته 2 تا 6 دچار ریزش شده ولی بعد از سه ماه از ریشه رشد می نمایند و تا 8-6 ماه بعد رشد آنها کامل می گردد

– 8 تا12 ماه بعد باید مراجعه و ارزیابی شود و در صورت نیاز مرحله دوم کاشت صورت پذیرد

هزینه و قیمت

قبل از آگاهی یافتن از قیمت کاشت موی طبیعی ، باید بدانید که مو، مهمترین ویژگی ظاهر شما را تشکیل می دهد. از دست دادن مو، با از دست دادن اعتماد به نفس فرد همراه است. به علاوه، ریزش مو می تواند باعث شود که از سن خودتان بیشتر به نظر برسید و همچنین می تواند بر جایگاه اجتماعی شما در بین دوستان و خانواده و در محل کارتان تاثیر بگذارد.
تنها چیزی که در کاشت مو مهم است، رشد موهای جدید نیست؛ بلکه باید بدانید که موهای جدید کاشته شده، باید ظاهری طبیعی داشته باشند. این امر بستگی به میزان تجربه، هنر و مهارت جراح شما دارد. اگر مو به طور صحیح کاشته نشود، می تواند برای شما یک عمر پشیمانی به بار آورد؛ چون پنهان کردن آن بسیار مشکل است، از این جهت که در قسمت وسط و جلوی سر شما قرار دارد و برای همه قابل مشاهده است.  همچنین تصحیح این موی کاشته شده، بسیار مشکل است و هزینه ی زیادی در بر دارد.

در سال های اخیر، هزینه کاشت مو بسیار با صرفه تر شده است. نه تنها کیفیت کار به طور چشمگیری افزایش یافته است، بلکه هزینه ی گرافت ها نیز کاهش یافته است.
کلینیک های پیشرو در عمل پیوند و کاشت مو، جلسات جراحی بیشتری را برای کاشت موی مراجعین اختصاص می دهند که باعث افزایش بازدهی این عمل جراحی و همچنین ایجاد موهایی ضخیم تر و با تراکم بیشتر می شود. افزایش رقابت در صنعت کاشت مو و همچنین پرداخت آنلاین هزینه ها، موجب کاهش قیمت آن شده است.

امروزه اغلب کلینیک های کاشت مو جلسات مشاوره ی رایگان برگزار می کنند و هزینه کاشت مو بدون جراحی بر اساس تعداد جلسات و یا تعداد گرافت های کاشته شده محاسبه می شود. همچنین اغلب می توان هزینه را به صورت قسطی و ماهیانه با مبلغ کمی پرداخت کرد.    هزینه ی عمل جراحی کاشت مو کم نیست. اما بهترین روش برای ترمیم موی سر است و نتایج آن کاملا طبیعی و برای یک عمر ماندگار خواهد بود.

هزینه کاشت مو چگونه محاسبه می شود ؟

هزینه کاشت مو، عاملی کلیدی برای هر کس در انتخاب انواع روش های جایگزینی مو می باشد. هنگام ارزیابی عمل کاشت مو باید در نظر داشته باشید که هزینه ی این روش برای هر کس و برای هر میزان ریزش مو متفاوت است.
هزینه کاشت ابرو و موی شما بر اساس تعداد گرافت های مورد نیاز برای جایگزینی موهای از دست رفته ی شما محاسبه می شود. به همین دلیل واقع بینانه نیست که هزینه ها به صورت آنلاین و یا از طریق تلفن، ارائه شود. در عوض، جلسات مشاوره ی رایگان برای مراجعین برگزار می شود تا از هزینه ی مورد نیاز برای مورد خاص خودشان آگاه شوند. در نهایت جراح بر اساس موارد زیر، طرح و هزینه های عمل کاشت موی شما را مشخص می کند:
•    میزان ریزش مویی که تاکنون تجربه کرده اید.
•    میزان مویی که در ناحیه ی دهنده از پوست سر شما در دسترس است.
•    ویژگی های ناحیه ی دهنده ی مو (بافت، رنگ، پیچش و غیره)
•    نتیج مورد نظر شما از این عمل

ممکن است برخی افراد بیش از یک جلسه کاشت مو را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنند. هر چه تعداد موهایی که در یک جلسه کاشته می شوند بیشتر باشد، هزینه ی نهایی کاشت مو به ازای تعداد گرافت های کاشته شده کمتر خواهد بود.( برای مثال کاشت 1200 گرافت در یک جلسه دو برابر کاشت 600 گرافت در دو جلسه هزینه در بر نخواهد داشت). برای یافتن پاسخ دقیق سوال “هزینه ی کاشت مو چقدر است؟”  ما به مراجعین توصیه می کنیم که با شرکت در یک جلسه ی رایگان، پوست سر و میزان ریزش موهایشان مورد بررسی قرار گیرد، تا بتوان هزینه های مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه ی مورد نظر را تخمین زد.

تفاوت هزینه در تکنیک های مختلف کاشت مو

هزینه کاشت مو می تواند از یک کلینیک به کلینیک دیگر، به طور قابل توجهی متفاوت باشد. عامل اولیه در هزینه ها به تکنیکی که انتخاب می کنید بستگی دارد. برای مثال، روش کاشت مو FUE معمولا نسبت به روش رایج STRIP گران تر است چون به صرف زمان و مهارت بیشتری نیاز دارد. در برخی موارد تکنیک FUE در کاشت مو می تواند دوبرابر روش STRIP هزینه در بر داشته باشد.
هزینه ی کاشت مو همچنین بر اساس تعداد کل گرافت هایی که نیاز دارید، تعیین می شود.  بررسی هزینه ی کاشت مو آخرین گزینه است اما کم اهمیت ترین نیست و تا حد زیادی به جراح ستگی دارد. اختلاف هزینه می تواند تا میزان 50% و یا بیشتر به جراحی که انتخاب می کنید بستگی داشته باشد. هزینه های کاشت مو در آمریکا و اروپا نسبت به مناطق دیگر جهان بیشتر است.

وقتی صحبت از تصمیم گیری برای کاشت مو به میان می آید، به مراجعین توصیه می شود که تنها بر اساس قیمت کاشت مو تصمیم گیری نکنند. جراحان زیادی وجود دارند که با وجود دریافت هزینه های زیاد، کار خوبی را ارائه نمی دهند. و همچنین جراحانی هم برای کاشت مو وجود دارند که با وجود دریافت هزینه ی کمتر، کار بسیار خوب و باکیفیتی ارائه می دهند. جراحی را انتخاب کنید که در درجه ی اول بتوانید به نتایج موردنظرتان به صورت دائمی و با ظاهر طبیعی برسید.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up