کاشت و پیوند مو

keratin

بی مویی معضل جامعه امروزیی است که بسیاری از جوانان گریبانگیر این مشکل هستند و برخی از اشخاص از نداشتن مو گله دارند تا جایی که بر اعصاب و روانشان تاثیر میگذارد و به هر دارو و درمانی برای معالجه بی مویی رفته اند و پولهای هنگفتی را خرج کرده اند.طاسی مو در کنار بسیاری از جراحی های زیبایی و پلاستیک به یکی از اعمال رایج تبدیل شده است چرا که در بین برخی مردم و بخصوص جوانان داشتن چهره زیبا نوعی ضرورت محسوب میشود و نداشتن ظاهری مطلوب آنان را دچار مشکلات اجتماعی و ضعفهای شخصیتی، افسردگی و اضطراب میکند. در چنین شرایطی این افراد حاضرند با توجه به بودجه خود به هرمرکزدرمانی مجازوغیرمجازمراجعه کرده تا مشکل خود را حل کنند و همین مساله شرایط مساعدی را برای ظهورو گسترش روزافزون مراکز و افراد سودجو فراهم میکند.

چگونگی کاشت

پیوند و کاشت مو بصورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده و شخص متقاضی کاشت و پیوند مو در حین عمل هیچگونه دردی حاصل از موهای که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند. پس از اتمام یک جلسه  ( که حدود 3-5 ساعت طول می کشد ) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته شده . بیمارفردای آن روز جهت تعویض پانسمان و و یزیت جراح و شستشوی سرمراجعه می کند. در روز دوم بعد ازعمل می تواند به حمام برود. اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم ازبین می روند. موهای کاشته شده به مدت 2 هفته رشد می کنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست. اما درصد زیادی از موها ازهفته سوم شروع به ریزش کرده ولی ریشه موها زنده می ماند و موهای جدید از ماه دوم به بعد ظاهر می شوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم می شوند. در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار دراطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود 4 ماه) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت شوک نامیده شده و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود. موهای کاشته شده در6 ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهرمی شوند وازماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا 12ماه کامل می شون ود این دوره تفاوت چهره قبل و بعد از عمل بسیار قابل توجه است. کاشت مو هیچگونه عارضه ای نداشته و با توجه به مراقبت های بسیار ساده ای که طی همان 2 هفته اول نیاز به رعایت بوده، مورد دیگری ندارد و شخص از موهای طبیعی ویکدستی برخوردار خواهد شد.

روش های پیوند مو

FIT

یکی از بهترین روشهای کاشت موی طبیعی می باشد و تفاوتش با FUT فقط در نحوه برداشت فولیکول از نواحی دهنده می باشد و مابقی مراحل کاشت همانند روش FUT است.در این روش با بی حسی موضعی و شرایط کاملا استریل فولیکول های مو به لازم به ذکر است که که هر دو روش جزو بهترین روشهای کاشت و پیوند موی طبیعی محسوب می شوند و هر کدام معایب و محاسن خاص خودشان را دارند. FIT روش جدیدتر برداشت مومی باشد دراین روش برش و بخیه نداریم موها با پانچ های ظریفی تک به تک و گرافت گرافت برداشته و کاشته می شوند .در این روش چون اسکار طولی خط بخیه را نداریم برای جراح و بیمار دلپذیرتر و قابل قبولتراست اما روش fit هم بدون اسکار نیست و اسکار به صورت نقطه هایی سفید در محل برداشت بر جای میگذارد که اگر موها تراشیده شود دیده می شود.روش fit محاسن و معایب متعددی دارد شاید بزرگترین حسن آن راحتی انجام برای پزشک و بیمار و بدترین عیب آن تخریب بانک مو می باشد.هر مراجعی کاندید fit نیست و دقیقا باید بیمار برای این روش انتخاب شود تا از محاسن آن برخوردار شود.متاسفانه پزشکانی که تازه شروع به کاشت مو کرده اند یا تکنیکهای بالای کاشت و پیوند مو و جراحی را نمی دانند برای همه مراجعین خود fit می کنند که باعث مشکلات بسیاری برای آینده فرد خواهد شد .

FUT

یکی از مطمئن ترین روشهای کاشت موی طبیعی می باشد و در این روش قبل ازعمل نیازی به کوتاه کردن همه موهای سر نمی باشد و فقط موهای منطقه کاشت کوتاه خواهد شد. پس از بی حسی کامل موضعی تحت شرایط استریل ابتدا یک نوار بار یک از پوست پر موی پشت و طرفین سر( منطقه دهنده ) برداشته می شود که قطر این نوار بستگی به مقدار شلی پوست سر دارد ( تصویر1- a ) . در پایان منطقه برداشت شده طی تکنیک خاص و با ظرفیت بسیار بالایی بخیه می شود و بخیه ها معمولا طی 12 تا 14 روز آینده کشیده خواهند شد . نکته قابل ذکر این است که محل جوشگاه ( اسکار ) ناشی ازاین عمل با توجه به تکنیک خاصی که به هنگام انجام بخیه بکارمی رود در آینده فقط به شکل یک خط ظریف و باریک باقی می ماند که کاملا لابلای موهای شخص ناپدید گردیده و قابل روئیت نمی باشد.

سن

معمولا آقایان 18 تا 25 ساله کاندید مناسبی برای کاشت و پیوند مو نمی باشند بجز موارد خاص با نظر پزشک زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی درآینده امکان پذیرنمی باشد.اگردریک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند موبنا به درخواست خود فرد یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین ترازخط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش یافته که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. این افراد بهتر است از داروهای ضد ریزش مو، PRP و مزوتراپی استفاده نموده و در سالهای بعدی مراجعه نمایند. لازم به ذکر است در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن مطرح نیست.

مراقبت های بعد از عمل

پس از کاشت مو طبیعی  و برای کاهش عوارضیک روز استراحت در منزل کافی بوده و چند شب اول بهتر است که نیمه نشسته استراحت نمایند.خودداری ازانجام کارهای سنگین حرکات سریع سرفه های شدید برای یک هفته اول پس از عمل وکاهش عوارض ضروری است .شروع فعالیت ورزشی سبک پس از هفته اول وشروع فعالیت های طبیعی ورزشی پس از هفته چهارم پس از عمل باعث کاهش عوارض میگردد وبلا مانع است.شستشوی روزانه با شامپوی تجویز شده توسط پزشک متخصص بدون دستکاری وبا اموزش داده شده از هفته سوم آغازشود تا عوارض ناشی از تورم را کاهش دهد خاراندن و کشیدن موهای پیوندی ممنوع است. شستشوی سردربیست روزاول با ملایمت وبدون فشار مستقیم آب صورت گیرد.رعایت این نکات عوارض کاشت و پیوند مو را به حداقل میرساند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up