گرفتگی صدا:علل ودرمان

تارهای صوتی که نوارهای کوچک ماهیچه ای در گلو هستند، با تنفس حرکت می کنند و هنگام حرف زدن دچار لرزش می شوند. وقتی صدا می گیرد که چیزی مانع از انجام درست لرزش آنها شده است.این چیز معمولا التهاب است (در اثر داد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه، حرف زدن زیاد با صدای بلند، فریاد زدن بر سر کودکان یا حتی آواز خواندن با صدای بلند)

علل

گرفتگی صدا در سالمندان

درست است که با گذشت زمان ، ظاهر انسان ضعیف می شود و صدا هم از این امر مستثنا نیست ، اما می توان شرایط مناسبی را برای حفظ کیفیت صدا فراهم کرد. ایجاد صدا به ۲ عامل بستگی دارد:

۱) حجم هوای ذخیره شده در ریه در موقع بازدم

۲) توانایی عضلات تارهای صوتی و منضمات آن که با مشاوره با متخصصان آسیب شناسی گفتار و انجام تمرینات ورزشی و تنفسی می توان بر این کاستی ها فائق آمد. استفاده از دخانیات در سنین بالا آسیب شدیدی به حنجره وارد می کند.

گرفتگی صدا ناشی از تروما

امروزه با افزایش آمار تصادفات و نزاعها آمار آسیب و ترومای حنجره بالا رفته که بیشترین آنها مربوط به تصادفات ، اتومبیل است که به علت عدم استفاده از کمربند ایمنی در تصادفات صورت و گردن به فرمان اتومبیل برخورد می کند و باعث آسیب گردن مخصوصا حنجره که برجسته ترین عضو گردن است ، خواهد شد و همچنین در نزاعها و استفاده غیرصحیح از فنون ورزشهای رزمی همان اتفاق و آسیب به گردن و حنجره وارد می شود.

گرفتگی صدا در کودکان

گرفتگی صدا در کودکان جز تعداد محدودی که به صورت مادرزادی است ، بیشتر اکتسابی است و قابل ذکر است که گریه یک پدیده طبیعی است و نمی تواند ایجاد آسیب در حنجره کند.

– جیغ زدن های ناگهانی که منشا اختلال خلقی است و منشا اصلی آن اختلافات و ناهنجاری های رفتاری در خانواده است ، می تواند نقش مهمی در گرفتگی صدای اطفال داشته باشد.

– سرفه های شدید نیز ناشی از بیماریهای التهابی ریه ، حلق و سینوس که به طور ناقص درمان شده است یا وجود عامل آلرژی در محیط زندگی و یا آلرژی به مواد غذایی در کنار تقلید از صداهای مختلف شخصیت های تلویزیونی یا دیگران می تواند به وارد آمدن آسیب هایی به حنجره منجر شود.
شایان ذکر است که تشخیص بموقع گرفتگی صدا در کودکان و درمان بهنگام ، در بهبودی موثر است

گرفتگی صدا در سرطان حنجره

شناخت بیشتر ما از یک بیمار با سرطان حنجره فردی است که قدرت تکلم ندارد و با یک دستگاه با صدای خاصی صحبت می کند و سوراخی در جلوی گردن برای تنفس دارد. نکته قابل توجه این است که این بیماران اگر چه از نظر عارضه سرطان بهبود کامل یافته اند و بیماری آنها مسری نیست ، ولی متاسفانه از نظر اجتماعی و خانوادگی با پدیده عدم پذیرش صحیح مواجه هستند. از طرف دیگر، این بیماران امکان ارتباط کلامی مناسبی با اطرافیان ندارند و اطرافیان آنها نیز با چشم دیگری به آنها نگاه می کنند و جای تاسف است که این پدیده در کشور ما مشاهده می شود در صورتی که در کشورهای پیشرفته با برنامه ریزی های صحیح برای این بیماران شرایط مناسبی فراهم می کنند که آنها احساس کمبود نداشته باشند.
چنانچه فردی دچار گرفتگی صدا و عدم بهبودی آن در ۳ هفته شد باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا با معاینات دقیق و بررسی های لازم و با تشخیص و بررسی نسج مخاط حنجره ، علت گرفتگی صدا مشخص شود و در صورتی که احتمال عارضه سرطان ابتدایی حنجره مطرح شد، با انجام معاینات دقیق تر تحت بیهوشی عمومی و با استفاده از میکروسکوپ و انجام بیوپسی (نمونه برداری از نسج) به تشخیص صددرصد رسیده و با استفاده از میکروسکوپ و جراحی با روش میکروسرجری با لیزر و بدون لیزر به درمان عارضه سرطان ابتدایی حنجره پرداخته و گاه با استفاده از روش پرتودرمانی می توان درمان را کامل کرد و می توانیم مطمئن باشیم که درمان بدون از دست دادن حنجره انجام پذیرفته و خوشبختانه در حال حاضر در کشورمان با حضور متخصصان و همچنین فناوری نوین در تشخیص و درمان سرطان حنجره می توان گفت درمان این گونه بیماران همانند کشورهای پیشرفته انجام می شود.
اما متاسفانه بیماران مبتلا به عارضه سرطان ابتدایی با بی توجهی ، باعث پیشرفت عارضه سرطان به قسمتهای مختلف حنجره شده که به ناچار نیاز به اعمال جراحی وسیع تر و با نقص عضو بیشتر خواهد شد

سایر علل:

۱ ـ استفاده نابجا و بیش از اندازه از حنجره مثل فریاد زدن

۲ ـ بیماری‌های التهابی و عفونی حنجره مثل سرماخوردگی و یا عفونت سینوس و نیز سرفه‌های پیاپی در اثر التهاب دستگاه تنفسی؛

۳ ـ آلرژی که باعث افزایش ترشح حلق و در نتیجه تورم تارهای صوتی می‌شود؛

۴ ـ ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری و گلو به ویژه شب‌ها؛

۵ ـ بخار مواد شیمیایی و یا دود سیگار؛

۶ ـ خشکی هوا که بیشتر در زمستان و در مناطق سرد و خشک نمود پیدا می‌کند؛

۷ ـ عبور لوله‌های تنفسی از حنجره به هنگام بیهوشی عمومی برای اعمال جراحی، باعث تورم ناحیه حنجره می‌شود؛

۸ ـ ضربه مستقیم به حنجره و به دنبال آن شکستگی غضروف آن و خونریزی که باعث گرفتگی صدا می‌شود؛

۹ ـ بیماری‌های تیروئید و همینطور اعمال جراحی که در این ناحیه انجام می‌شود؛

۱۰ ـ بیماری‌های عصبی همچون ‌ام‌.اس و یا سکته مغزی.

۱۱ ـ زخم خوش خیم تار صوتی

۱۲-خون ریزی تار صوتی

راه های تشخیص

تشخیص گرفتگی صدا، توسط متخصص گوش و حلق و بینی امکان پذیر است.

درمان گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا بستگی به تشخیص علت آن داشته و معمولا به صورت تیمی انجام می‌شود که حضور لارنگولوژیست به همراه گفتار درمانگر در غالب موارد ضروری بوده و در موارد خاص بایستی از سایر متخصصین مانند روانپزشکان نیز استفاده کرد.علاوه بر درمان‌های خاص برای هر بیمار، رعایت بهداشت حنجره، تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی برای همه بیماران توصیه می‌شود.اجتناب از فریاد زدن، صحبت کردن بسیار سریع و سینه صاف کردن‌های مکرر و مصرف روزانه 6 تا 8 لیوان آب برای جلوگیری از گرفتگی صدا مفیدند

سایر درمان های نگهدارنده عبارتند از:

* استراحت صوتی
* مرطوب کردن گلو با دستگاه‌های بخور و خوردن مایعات فراوان
* مصرف داروهای ضد احتقان و ضد سرفه و خلط آور و همینطور آنتی بیوتیک زیر نظر پزشک
* استفاده نکردن از مواد تحریک کننده مثل قهوه و کافئین و کوکا و الکل و دوری از دود سیگار و مکان‌های آلوده

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up