درمان درد شانه

بب8

بیشترمردم تلاش می کنندتا سلامتی خودراحفظ کنند وقتی میدانند میزان افراد مبتلا به دردهای شانه روزبه روز افزایش پیدامی کند. حدود 20 درصد از مراجعه کنندگان به مراکز فیزیوتراپی بیمارانی هستند که از درد شانه  و درد کتف رنج میبرند. گردن درد نیز می تواند منجر به درد مفصل شانه و بازوها شود. بیشتر دردهای شانه بدون عمل جراحی بهبودپیدا می کنداما اگر درد این قسمت شدید باشد یا در حرکت کردن برای افراد محدودیت ایجاد شود باید به سراغ متخصص ارتوپد برویم کسی که با تمام مشکلات و روش های درمان شانه درد مانند شاک ویو تراپی و … آشنایی دارد.درد شانه می تواند نشان از آسیب تاندون های شانه یا التهاب تاندون شانه باشد که پزشک با توجه به علائم پارگی تاندون شانه به درمان آن می پردازد.

شانه یک مفصل متفاوت

مفصل شانه یک مفصل پیچیده ای است که دارای یک استخوان (استخوان بالای بازو) ،استخوان شانه (تیغه شانه) وترقوه  تشکیل شده که این قست ها در میان تاندون ها،ماهیچه ها ولیگامنت ها قرار گرفته اند.این قسمت ها به ما در بلند کردن شی ،حمل کردن و دور انداختن اشیا ودسترسی داشتن به بالاو پشت سر کمک می کند .این ماهیچه ها یکی از محرک ترین وکم استقامت ترین ماهیچه ها در بدن می باشد.اسکلت های گردن وماهیچه های اطرف آن خیلی محکم نمی باشد.

محورهای چرخشی از 4 ماهیچه ویک نوار به نام تاندوم تشکیل شده که به مفصل های شانه متصل شده است. آسیب محور چرخشی یکی از علت درد شانه و محدودیت حرکت در تمامی سنین  می باشد.

علل درد شانه

به خوبی مشخص نیست که بیماری شانه منجمد و عارضه خشکی شانه و شانه درد چگونه بوجود می آید و همیشه نمی توان علت شانه درد را تشخیص داد. با این حال، بعضی از عوامل احتمال ابتلا به خشکی و علل شانه درد را افزایش می دهند که از قرار زیر می باشند:

 • تاندون های چرخشی

یکی از خفیف ترین آسیب ها در محور چرخشی تاندونیست یا التهاب تاندون ها می باشد. تاندونیست با انجام مداوم فعالیت های همچون تنیس ، پرتاب کردن، خم کردن شانه برای جمع آوری ، هل دادن ،نقاشی کردن شدت پیدا می کند.

تاندونیست همچنین می تواند با بروز آرتروز افزایش پیداکند. درد مفصل شانه  شبیه به دندان درد می باشد واز بالای بازوان شما منشعب می شود وشدت آن شما را از خواب بیدار می کند. ودسترسی به بالا و پشت سر برای شما بسیار درد ناک می شود.

 • دررفتگی شانه

 یکی از شایع ترین آسیب های شانه، دررفتگی شانه است که بیشتر در ورزشکاران جوان و افرادی که در ورزش های پر برخورد شرکت می کنند، شایع است. گروهی از افراد هم انعطاف پذیری بیشتر است مانند ژیمناستیک کاران ،ولی دارای شانه ای ضعیف تر نسبت به افراد معمولی هستند و بیشتر در معرض در رفتگی شانه قرار دارند.

 • التهابات شانه

این التهابات که اغلب با تاندون های چرخشی همراه می باشد که شامل التهابات دردناکی است که در کیسه زلالی یعنی کیسه ای پراز مایع ، که لغزنده می باشد ودر اطراف مفصل های برای نگهداری از آن ها قرار دارد.

 • سندروم ایمپینجمنت

تورم والتهاب تاندون ها وکیسه زلالی می تواند باعث ایجاد فشار در تاندون هایی که در ناحیه بالای بازو وتیغه گردن هستند بشود و ایجاد کتف درد و درد شانه کند که به آن اکرومین استخوان شانه گفته می شود. در نواحی که فضای کم تری وجود دارد جریان خون در تاندون های متورم کاهش میابد و ساییده شدن مفصل آغا ز می شود.به همین دلیل زمانی که شما شانه خود را به طرف بالا ویا پشت سر بگردانید احساس درد شانه شدید می کنید. این ایمپینجمنت می تواند باعث ایجاد پارگی در تاندون های چرخشی شود.

 • پارگی محور چرخشی گردن

پارگی محور چرخشی گردن که معمولا به آن ها شانه های تنیس یا پیچر گفته می شود یعنی شانه ای که پرتاپ شده  است. و یکی از چند علت درد شانه می باشد.تاندون های چرخشی گردن می تواند بوسیله یک آسیب دچار پارگی شود.این تاندون ها بوسیله هر آسیب وسایش تدریجی  پاره می شوند .

پارگی تاندون شانه باعث ضغیف شدن بازوها می شود و از بالا بردن شانه  جلوگیری می کند .کوتاه شدن ماهیچه ها کاملا مشهود می شود.ودر هنگام فعالیت و در شب درد به سراغ افراد می آید.

 • پارگی لبرال

لبروم:غضروف های چرخشی اطراف حفره گردن ،که قسمت بالای بازو را احاطه کرده است تااز استخوان های نزدیک به این حفره نگه داری کند و با یک آسیب می تواند پاره شود.و با زیاد شدن سن می تواند شکننده شود ومیزان ساییدگی آن افزایش میابد.

درد شانه،و گرفتگی شانه زمانی که شانه های شما حرکت می کند واحساس درد هنگام انجام فعالیت های روزانه می تواند نشانه های پارگی لبروم باشد.

 • جابه جایی وبی ثباتی مهره ها گردن

زمانی که یکی از استخوان های گردن حرکت می کند ویا به دلیل آسیب دیدگی از جای خود حرکت میکند شانه ضعیف میشود ومیزان جابه جایی مهره ها یا به صورت خفیف و یا کاملا صورت می گیرد. وقتی شما بازوان خود را بالا میبرید ویا از بدن خود دور نگه می دارید دردی را احساس می کنید که علت این درد جابه جایی  استخون ها می باشد و زمانیکه شانه خود را به طرف بالا نگه می دارید احساس می کنید که شانه های خود از جای خود حرکت کرده است.

 • شانه یخ زده

درسنین 40 تا 60 سال مفصل های کپسولی اطراف شانه ها کوچک می شوند و حرکت کردن را برای شما سخت ودردناک می کند.امتنا از استفاده از شانه  های خود باعث افزایش سختی آن می شود ومحدودیت در حرکت وثابت بودن شانه ها باعث درد شانه فراوان می شود.این شرایط اغلب با  دیابت همراه می باشد امااین نشانه ها برای نیمی از بیماری ها علت خاصی ندارد.

بعداز چندین ماه درد ناپدید می شود اما شانه های یخ زده اند و دو تا سه سال طول می کشد تا بدون هیج یک از  درمان‌های شانه درد  یخ آن باز شود. بعد از این مرحله  اگر درد احساس شد درمان  آغاز می شود  واگر نتوانستیم دوباره حرکت کنیم درمان هایی مانند فیزیوتراپی و یا جراحی نیاز می باشد .

براي درمان خشکی شانه و افرادی که به آن دچار شده‌اند، بسيار اهميت دارد که در طي دوره زماني بازتواني و توانبخشي، از تشديد آسیب‌دیدگی بافت‌هاي شانه خود جلوگيري کنند. اين افراد بايد از حرکت دادن شديد و ناگهاني شانه خود و بلند کردن اجسام سنگين با استفاده از شانه آسیب‌دیده، اکيداً خودداري کنند.

441142421341612694132218771112267118131133

 • شکستگی

معمولا علت شکستگی گردن شوک می باشد و یا افتادن هنگامی که ورزش اسکی انجام میدهیم ویا یک برخورد در بازی فوتبال ویک تصادف می تواند باعث شکستگی شود .شکستگی در قسمت توپی بالای  استخوان بازو و حفره  آن ویا ترقوه اتفاق می افتد که این موضوع می تواند باعث ناتوانی در عضلات شانه شود.

کوفتگی ،درد شانه و تورم و تغییر شکل ظاهری استخوان می تواند نشان دهنده شکستگی باشد. این شکستگی بعد از حدود 6 هفته که به صورت ثابت در یک آتل قرارگرفت جوش میخورد وبهبود پیدامی کند .همه شکستگی ها باید مورد ارزیابی قرار بگیرد چون بعضی از آن ها احتیاج به جراحی توسط جراح شانه دارند.

 • آرتروز شانه

در بیماری آرتروز شانه غضروف ها ساییده می شود و استخوان های بین مفصل ها لغزنده می شوند .آرتروز شانه با افزایش سن ، هرگونه شوک عصبی و یا آسیب ایجاد میشود. استخوان های شانه برخلاف یکدیگر کشیده می شوند و باعث ایجاد جراحت در آن ناحیه می شود. با گرفتگی مفاصل حسی  درد، تورم ، سختی مفاصل و کاهش درد ایجاد میشود.

رماتیسم حاصل از علائم آرتروز شانه ، این نوع آرتروز باعث به هم خوردن سیستم ایمنی بدن ودر نهایت باعث  درد های مزمن والتهاب های دردناک استخوان و بدتر شدن بیماری می شود.

در آرتروز های شدید ورماتیسم در شانه عمل تعویض این مفصل ضروری می باشد.

 • علت های دیگر

یکی از کم رایج ترین علت های درد شانه ، التهاب مغز استخوان،نرم شدن آن ها، تومور و مشکلات عصبی می باشد. 

یک پزشک متخصص مفاصل شانه می تواند به شما کمک کند وزمانیکه شما احساس درد کردید علت درد را به شما بگوید و ان را درمان کند.

ارزیابی دردهای شانه

پزشک با معالجه شما وانجام عکس برداری توسط اشعه x ودریافت اطلاعات از شرح سلامتی شما میتواند تشخیص دهدکه علل درد شانه آرتروز یا شکستگی است. نوع دیگری از عکس برداری به نام ام آر آی می تواند بافت های نرم تر را نشان دهد. همچنین تاموگرافی که بوسیله آن می توانیم تصاویر 3 بعدی بگیریم می تواند بدشکلی های تاندوم ها را نشان دهد.مراکز بسیار پیشرفته که ازتکنیک هایی مثل سی تی با رزولیشن وکیفیت بالا وسریع برای تشخیص علت درد شانه استفاده می شود وهمچنین از تصویربرداری توسط ام آر آی های تک سیکانس برای تشخیص دادن دردهای  محور چرخشی استفاده میشود.

درمان

به طور کلی، درمان شانه درد دربرگیرنده استراحت، اصلاح و تعدیل فعالیت ها و فیزیوتراپی برای کمک به بهبود قدرت و انعطاف پذیری شانه است. دیدگاه های عمومی مانند اجتناب از کشش بیش از حد یا انجام بیش از حد فعالیت هایی که به طور معمول در آن ها شرکت نمی کنیم هم می تواند به جلوگیری از شانه درد کمک کند. استراحت ،سرما و گرما برای درمان درد شانه  بسیار ضروری میباشد.خوشبختانه بسیاری از دردهای شانه نیازی به عمل جراحی ندارند و بوسیله تمرینات فیزیوتراپی و ورزش های شانه درد و مصرف داروهای ضد التهاب بهبود پیدا می کند. نسبت به تشخیص پزشک معالج، اگر آسیب دیدگی شانه زیاد باشد که به روش بدون جراحی درمان نشود از روش عمل تعویض شانه استفاده می شود

 • استراحت

زمانیکه شانه های شما آسیب می بیند استراحت کردن بسیار به درمان درد کتف کمک می کند و شما باید از دسترسی به طرف بالا،حمل اشیائ سنگین واستفاده از کیف های سنگین جلوگیری کنید.درد والتهاب این ناحیه بهبود نخواهد یافت اگر فعالیت هایی مانند تخلیه یا جمع کردن اشیاء و شستن اتومبیل تکرارشود و بر شدت درد آن می افزاید. پایین نگه داشتن آرنج خود نیز بسیارمهم می باشد. جلوگیری از به کاربردن شانه های یخ زده بعد از آسیب دیدگی ،اگرچه به زودی حرکت کردن بسیارمهم است.

 • گرما وسرما

کمپرس های یخ وبسته های یخ برای کاهش درد وتورم بسیارمناسب است. همچنین گرفتن یک دوش آبگرم و کشیدن بدن هنگام بیدار شدن از خواب در کاهش درد شانه بسیار مهم است.

 • فیزیوتراپی

پزشک فیزیوتراپ با دادن تمرینات ورزشی به شما کمک می کند تا از آسیب های شانه رهایی پیدا کنید. پزشک با دادن تمرینات حرکتی ،انعطا ف شانه های شما را افزایش می دهد. او همچنین بادادن تمرینات قدرتی از کوتاه شدن ماهیچه ها جلوگیری می کند و با نشان دادن مکانیسم صحیح حرکتی از کشیدگی آن جلوگیری می کند.همچنین ماساژ و   ورزش تقویت عضلات شانه برای این التهابات مناسب است .

متخصص بیهوشی در شانه های یخ زده با انجام حرکاتی که سیستم حسی را تحریک کند به بیمار کمک کند.

 • داروهای ضد التهاب

داروی ضد التهاب نان استروئید  که برای کاهش علت درد شانه تجویز می شود برای تسکین دردشانه مناسب میباشد .اگر آسپرین ،ایبوپروفن ، ناپروکسن واستامینوفن برای تسکین درد شانه موثر نبود داروی نان استروئید بسیار قوی تجویز میشود.

drugs-11

 • مکمل ها

مکمل های غذایی که داری گلوگز باشد و با کاندروتین مصرف شودبرای کاهش درد و درمان آرتروز شانه بسیار مناسب است.

 • تزریق  در ناحیه گردن

زمانیکه داروهای دیگر برای تسکین درد جواب نداد تزریق کورتیزون و تی کاستروید کمک می کند تا التهاب و دردبافت ها و مفاصل متصل به آن ها را کاهش دهد.کورتیزون یک داروی بسیار قوی میباشد ودر صورت بروز هرگونه اثر جانبی در بدن شما پزشک خود را مطلع سازید.

 جراحی

2092_orig

زمانیکه مراقبت و درمان های گفته شده تاثیری در تسکین درد شانه نداشت متخصص ارتوپد جراحی را برای درمان درد مفصل شانه  تجویز می کند.عمل جراحی تعویض شانه به وسیله آرتروسکوپی بدون کمترین ورود به درون مفاصل انجام میشود.

 • روند جراحی آرتروسکوپی شانه

در جراحی آرتروسکوپی کمترین بریدگی در بدن ایجاد می شود  و دوران بهبودی بسیار سریع و درد در آن کمترمی باشد.با ایجاد یک بریدگی کوچک در بدن و قرار دادن یک دوربین در بدن و یک تلسکوپ درناحیه دیگر این جراحی انجام می شود.

با انجام این جراحی می توان پارگی لبرال ومحور های چرخشی را ترمیم کرد وهرگونه جراحتی را برطرف کنیم و با رشد استخوان ها به تاندون های ملتهب و فشرده اجازه دهیم تا به راحتی حرکت کنند .آن ها همچنین ازبین بردن ضخامت والتهاب استخوان ها وکیسه برسا یک فضایی را برای محورهای چرخشی ایجاد کنند تا از درد ایمپینجمنت ها کاسته شود(فشارزدایی آرتروسکوپی) وقسمت های تنگ مفاصل کپسولی را ازبین می برد تا شانه های یخ زده آزاد شود.

به جراحی آرتروسکوپی جراحی باز هم گفته می شود زمانی جراح برای مشاهده و ترمیم یک مشکل پیچیده و کشیدگی که برای مفصل کپسولی پیش آمده مجبور به بریدن قسمت زیادی از بدن و بیهوش کردن شما است.

 • جراحی محور چرخشی

کشیدگی محور چرخشی خودش به تنهایی بهبود پیدا نخواهد کرد و زمانیکه درد آن شدید شد احتیاج به عمل جراحی دارد.ترمیم ماهیچه ها وتاندون های کشیده شده و برداشتن استخوان های فرسوده وبازگشت بیمار به حالت طبیعی وانجام دادن فعالیت های روزمره چندین ماه بعد از جراحی ،از تاثیرات این جراحی می باشد.

 • انجام جراحی برای شکستگی شانه

ممکن است علت درد شانه و بدشکل شدن آن  آرتروز یا روماتیسم باشد زمانیکه شوک های عصبی به شانه باعث خردشدن توپکی شکل مفصل شانه می شود جراحی تعویض شانه برای درمان درد شانه  و ادامه زندگی بسیار موثر است.

دراین جراحی هرگونه آسیب به قسمت توپکی شکل یا حفره گردن  ازبین می رود و یک توپکی یا حفره ای از جنس پلاستیک یا فلز جایگزین آن می شود.این شانه های مصنوعی معمولا درد شانه را کاهش می دهد وباعث بهبودحرکت ،قدرت وعملکرد ماهیچه ها می شود.

 • احیای بیمار بعد از انجام عمل جراحی

انجام حرکت فیزیوتراپی بعد از جراحی برای درمان درد شانه و استقامت بدن بسیار ضروری است.جراح به شما تمریناتی را پیشنهاد می کند که پزشک فیزیوتراپی برای انجام دادن آن ها به شما کمک می کند و براساس نیاز ،شما را برای انجام این حرکات راهنمایی می کند.پزشک ارتوپد شما را از انجام صحیح این حرکات مطمئن می کند ومکانیسم صحیح بدن مانند کشیدن شانه ها وکنترل آن را برای شما توضیح می دهد .

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست