هیدروکسی کلروکین دارویی است که به کاهش التهاب کمک می کند و در درمان انواع متفاوتی از آرتریت استفاده می شود. هیدروکسی کلروکین سال های متمادی برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده شده است. علاوه بر این، هیدروکسی کلروکین به میزان زیادی در بیماران مبتلا به لوپوس سیستمیک برای درمان التهاب مفاصل و بثورات پوستی و نیز در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید جوانان استفاده می شود.

نحوه مصرف داروی هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین تنها با نسخه ی پزشک قابل استفاده است. به صورت قرص، روزانه یک یا دو عدد استفاده می شود. اگر این دارو باعث ناراحتی معده شود آن را با غذا مصرف کنید تا احتمال ناراحتی معده کاهش یابد، در غیر این صورت دارو را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید.

نکته ی دارویی: برای کمک به کاهش احتمال بروز ناراحتی معده، هیدروکسی کلروکین را همراه با غذا یا یک لیوان شیر مصرف کنید.

مدت زمان لازم برای تاثیر  داروی هیدروکسی کلروکین

زمان زیادی طول می کشد تا هیدورکسی کلروکین در بدن تأثیر کند. ممکن است بعد از یک یا چند ماه هنوز تأثیری از آن نبیند. اگرچه پس از مشاهده ی کاهش تورم، سفتی و درد در مفاصلتان و یا کاهش میزان بثورات پوستی التهابی، متوجه خواهید شد که دارو در بدنتان اثر کرده است.

مصرف  داروی هیدروکسی کلروکین با داروهای دیگر

اگر پزشکتان دستور دهد، می توانید هیدروکسی کلروکین را همراه با دیگر داروها مصرف کنید. زمانی که مصرف هیدروکسی کلروکین را آغاز کردید، دیگر داروهایی را که استفاده می کنید، به پزشکتان اطلاع دهید، هم داروهای تجویز شده توسط پزشک و یا داروهایی که خودتان بدون تجویز پزشک مصرف می کنید.

همچنین ممکن است پزشکتان هیدروکسی کلروکین را همراه با سایر داروهای مورد استفاده در درمان التهاب مفاصل، همانند داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، پردنیزولون، متوترکسات یا سولفاسالازین تجویز کند. استفاده از داروها به صورت ترکیبی می تواند منافع درمان دارویی را افزایش داده و عوارض جانبی داروهای خاص را کاهش دهد.

drugs

عوارض جانبی  داروی هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین در اغلب بیماران عوارض جانبی مهمی ندارد. معمولاً عوارض جانبی آن خفیف است و مدت زمان کوتاهی طول می کشد. ممکن است عوارض جانبی در هر زمانی، در طی دوره ی درمانی یا حتی چندین ماه پس از قطع مصرف هیدروکسی کلروکین روی دهد. در اغلب موارد منافع این دارو از مضرات آن بیشتر است. ممکن است با مصرف این دارو دچار عوارض زیر شوید. اگرچه این عوارض غالباً زمانی که میزان مصرف دارو کاهش می یابد، رفع می شود، در صورتی که هر یک از عوارض زیر بیش از یک هفته طول بکشد با پزشک خود مشورت کنید:

 اسهال، تهوع یا استفراغ ، بثوارت پوستی، خارش، کاهش اشتها، سردرد، سرگیجه ، نقاط سیاه در میدان بینایی ، تیره شدن تدریجی رنگ پوست.

اگر با مصرف هیدورکسی کلروکین دچار عوارض شدید، هرچه سریعتر با پزشکتان تماس بگیرید. هیدروکسی کلروکین به مدت طولانی در بدن باقی می ماند، بنابراین معمولاً قطع مصرف دارو به مدت چند روز تا زمانی که بتوانید به پزشکتان دسترسی پیدا کنید، بی خطر است.

مشکلات چشمی احتمالی: درموارد نادر، هیدروکسی کلروکین ممکن است در قرنیه، پوشش شفاف خارجی چشم، رسوب کند. شما قادر به تشخیص وجود این ته نشین ها در قرنیه ی خود نخواهید بود، اما ممکن است هنگام نگاه کردن به نور متوجه وجود حلقه هایی شوید. این ته نشین ها به چشمتان آسیبی نمی رسانند و عموماً بینایی شما در عرض چند هفته ی ادامه ی درمان به وضعیت عادی بر می گردد. در موارد نادر و معمولاً پس از استفاده ی طولانی مدت مقدار زیادی دارو، ممکن است هیدورکسی کلروکین باعث آسیب شبکیه چشم شود.

این مسئله شامل اعصابی در پشت چشم قرار دارند و شما را قادر به دیدن می سازند نیز می شود. مطالعات اخیر نشان می دهد که احتمال بروز این عارضه در صورت مصرف هیدروکسی کلروکین، یک نفر از هر 5000 بیمار است. مراجعه ی منظم به متخصص چشمی که با این عارضه آشنایی داشته باشد، می تواند به تشخیص زودهنگام تغییرات شبکیه و کاهش خطر بروز این عارضه ی جانبی کمک کند.

اگر در طول مدت مصرف هیدروکسی کلروکین دچار هر گونه تغییری در بینایی شدید، تا زمانی که پزشکتان یا متخصص چشم بتواند علت بروز این تغییر را تشخیص دهد، مصرف دارو را قطع کنید.

احتیاط: در صورت مصرف هیدروکسی کلروکین، هر 6 تا 12 ماه باید آزمایش چشم به عمل آورید. در موارد بسیار نادر، هیدروکسی کلروکین می تواند باعث ایجاد تغییر در شبکیه چشم شود. این عارضه تقریباً همیشه در صورت قطع مصرف دارو قابل برگشت است.

منع مصرف داروی هیدروکسی کلروکین برای برخی از افراد

 افرادی که نسبت به هر گونه داروی ضدمالاریا حساسیت دارند یا هرگونه حالت غیر عادی در شبکیه چشم دارند، نباید از هیدروکسی کلروکین استفاده کنند. زنانی که تصمیم دارند باردار شوند یا زنانی که باردار هستند یا شیر می دهند، باید در مورد مصرف هیدروکسی کلروکین با پزشک خود مشورت کنند.

طرز صحیح مصرف  داروی هیدروکسی کلروکین

 برای بدست آوردن بیشتر منفعت از هیدروکسی کلروکین، آن را به همان صورت که دستور داده شده مصرف کنید. مصرف ناصحیح هر نوع دار می تواند منجر به بروز عوارض جانبی جدی شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات، این نکات را رعایت کنید.

داروی هیدروکسی کلروکین را به همان نحوی که پزشکتان تجویز کرده، به اندازه مصرف کنید. اگر به هر گونه دارویی حساسیت دارید، اگر داروی دیگری برایتان تجویز شده یا خودتان بدون تجویز پزشک دارویی را مصرف می کنید، اگر هر گونه مشکل پزشکی خصوصاً مشکلات چشمی یا خونی دارید یا مبتلا به بیماری های کبد، اعصاب، مغز یا شکم هستید، به پزشکتان اطلاع دهید. اگر روی فراموش کردید داروی خود را مصرف کنید، روز بعد برنامه مقرر مصرف دارو را از سر بگیرید. این دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان