درمان آرتریت با ترکیبات طلا

این روش درمانی به معنای استفاده از اشکال مختلف ترکیبات طلا است. این روش برای مبتلایان به بعضی اشکال آرتریت و بیماری های وابسته به آن سودمند است.

برای اینکه: می تواند به تسکین درد و خشکی Stiffness مفصلی کمک کند. می تواند تورم و تخریب مفصلی را کاهش دهد. احتمال بروز بدشکلی های مفصلی و ناتوانی ها را کاهش می دهد. باعث پیشرفت توانایی های شما برای انجام اکثر یا همه ی فعالیت های طبیعی روزمره می شود. اما به هر حال در این روش، درمانی احتمالی خطراتی نیز وجود دارد.

درمان آرتریت با ترکیبات طلا

 بسیاری از پزشکان استفاده از این ترکیبات برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید، آرتریت روماتوئید جوانان یا آرتریت پسوریاتیک توصیه می کند. به نظر می اید که این روش درمانی بهتر عملکرد را در مراحل ابتدایی آرتریت دارد، ولی می تواند برای هر فرد مبتلا به درد و تورم فعال مفصلی مؤثر باشد. معمولاً طلا همراه با سایر اشکال دارویی از جمله آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) یا همراه با داروهای مشابه کورتیزون مانند پردنیزون استفاده می شود.

معمولاً پزشک از ورزش، فیزیوتراپی و استراحت را همراه با طلا درمانی تجویز می کند. قبل از توصیه به این روش درمانی، پزشک یا (متخصص آرتریت) این مسائل را در نظر خواهد گرفت:

شدت بیماری شما در چه حد است؟ چه تعداد مفصل درگیر هستند؟ کدامیک از مفاصل درگیر هستند؟ آرتریت شما به سایر درمان ها چگونه پاسخ داده است؟ آیا قبل از شروع این روش، بهتر است از سایر روش های درمانی استفاده شود یا خیر؟ آیا صدمات مفصلی حاصل از آرتریت به حدی زیاد است که فایده چشمگیری از این روش درمانی حاصل نخواهد شد؟ آیا شما مبتلا به بیماری دیگری هستید و استفاده از ترکیبات طلا خطرناک است (برای مثل کم خونی شدید، بیماری کلیوی و یا اشکالی خاصی از بیماری های پوستی)؟ شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که آیا استفاده از این روش درمانی برایتان مناسب است یا خیر.

این روش در تمام افراد مفید نیست، تقریباً در نیمی از افراد که در مراحل ابتدایی بیماری خود تحت درمان با این ترکیبات قرار گرفته اند، آرتریت پیشرفت کرده است. بسیاری از افراد هم که به مدت طولانی مبتلا به بیماری بوده اند، می توانند از این روش سود ببرند. به هر حال در 3-2 نفر از هر 10 نفر فرد مبتلا این روش درمانی سودمند نخواهد بود. در 3-2 نفر دیگر از این 10 نفر، مصرف دارو به دلایل گوناگونی از جمله ناراحتی های حاصله یا عوارض جانبی آن قطع می شود. پیش بینی اینکه کدام بیمار از این روش درمانی نتیجه خواهد گرفت غیر ممکن است.

عملکرد روش ترکیبات طلا در درمان آرتریت

چگونگی عملکرد ترکیبات طلا برای کمک به مبتلایان به آرتریت روماتوئید دقیقاً شناخته شده نیست. ممکن است طلا بر روند التهابی که باعث درد و تورم مفصلی می شود اثر بگذارد.

ترکیبات طلا آرتریت را درمان نمی کنند، اما کمک می کنند تا بیماری تحت کنترل باشد. گاهی در دریافت کنندگان ترکیبات طلا بیماری فروکش می کند. به هر حال طلا درمانی عمدتاً درد ناشی از تورم فعال مفصلی را کاهش می دهد. همچنین باعث پیشگیری از بروز آسیب های مفصلی ناشی از این تورم می شوند.

این روش درمانی آسیب ها و یا بدشکلی های مفصلی موجود را درمان یا تصحیح نخواهد کرد. ناتوانی های حاصل از این مشکلات را نیز کاهش نمی دهد. برای درمان این مشکلات از روش های دیگر درمانی استفاده می شود.چه مدت طول می کشد تا این روش درمانی عمل کند؟ عملکرد این ترکیبات آهسته و تدریجی است. اغلب بیماران حدود 2 تا 6 ماه پس از شروع مصرف این ترکیبات متوجه کاهشی در میزان خشکی، درد یا تورم مفصلی می شوند.

مدت زمان استفاده از ترکیبات طلا در کنترل آرتریت

 اثر بخشی طولانی مدت این روش متغیر است. در بعضی از افراد اثر این ترکیبات تا ساله ا ادامه می یابد اما در بعضی دیگر با گذشت زمان از تأثیرات آن کاسته می شود. روشی برای پیش بینی طول مدت اثر بخشی آن وجود ندارد. بهتر است تا هر زمانی که آرتریت شما تحت کنترل است، و هیچ عارضه ی جانبی جدی ندارید، مصرف آن را ادامه دهید. اگر در حین اینکه احساس بهبودی دارید، دریافت این ترکیبات را متوقف سازید امکان فعال شدن مجدد آرتریت طی چندین ماه وجود دارد.

روش تجویز ترکیبات طلا در درمان آرتریت

طلا را هم می توان به داخل عضله تزریق کرد و هم به شکل کپسول آن را (طلای خوراکی) مصرف کرد. شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید که کدامیک برایتان بهتر است . طلای خوراکی ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد اما اثر بخشی آن به اندازه ی فرم تزریقی نیست.

تزریقات ترکیبات طلا در درمان آرتریت

 تثومالات سدیم طلا (میوکریسین) و ارتیوگلوکز (سولگانال) دو شکل از اشکال تزریقی آن است. این تزریقات را باید یک فرد ماهر و صلاحیت دار در زمینه ی مراقبت های بهداشتی انجام دهد. در ابتدا مقدار کمی از دارو به شما داده می شود تا اطمینان حاصل شود که واکنش شدیدی نسبت به دارو ایجاد نخواهد شد. سپس مقدار مصرف دارو بیشتر می شود تا زمانی که به دوز کامل برسد. در مرحله ی بعد تواتر این تزریقات، بر اساس چگونگی بهبود آرتریت شما و وجود یا عدم وجود عوارض جانبی، تنظیم و تعدیل خواهد شد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، فواصل بین این تزریقات تا 4 هفته افزایش خواهد یافت. از آنجایی که واکنش افراد مختلف نسبت به این روش متفاوت است، ممکن است تواتر این تزریقات در شما با افراد دیگر فرق داشته باشد. ممکن است یک تا دو روز پس از تزریق به نظر بیاید که آرتریت شما بدتر شده است. این موضوع به این معنا نیست که باید این تزریقات را متوقف کنید، اما بهتر است که بروز این نشانه ها را به پزشک خود اطلاع دهید.

شکل کپسولی داروی ترکیبات طلا در درمان آرتریت

 اورانوفین (ریدارا) فرم خوراکی طلا است. معمولاً پزشکان 2 کپسول در روز را توصیه می کنند. بعضی پزشکان ترجیح می دهند که در چندین هفته ابتدایی درمان، یک کپسول در روز مصرف شود. ممکن است بر اساس چگونگی پاسخدهی آرتریت به درمان و نیز عوارض جانبی حاصله، دوز مصرفی شما به تدریج کم یا زیاد شود. هیچگاه دوز مصرفی دارو را خودتان تغییر ندیهد. اگر در مورد میزان مصرفی دارو سؤالی دارید با پزشک خود مطرح نمایید. داروساز می تواند به سؤالات عمومی شما در مورد دارو پاسخ دهد.

عوارض جانبی ترکیبات طلا در درمان آرتریت

تمام افرادی که از این ترکیبات استفاده می کنند دچار عوارض جانبی نمی شوند. اغلب عوارض جانبی حاصله خفیف و کم اهمیت هستند اما بعضی از آنها می توانند وخیم و جدی باشند. احتمال بروز این عوارض جانبی در هر زمانی در طی درمان وجود دارد. ممکن است تا چندین ماه پس از قطع مصرف دارو نیز این مشکلات باقی بمانند. در مورد عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنید. معمولاً فواید ناشی از این روش بیش از خطرات آن است.

IMG18120343

عوارض جانبی شایع ترکیبات طلا در درمان آرتریت

 درصورت داشتن هر یک از این عوارض جانبی سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

راش: این عارضه بیشتر در صورت تزریق دارو بروز می کند و نه مصرف خوراکی آن. این بثورات معمولاً خارش دار، قرمز و پوسته ریز و برآمده هستند. اگر چه احتمال بروز آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد و حتی ممکن است کل بدن را بپوشاند، اما معمولاً در نواحی قفسه سینه، بازوها و پاها بروز می کند. بثورات ممکن است شدید باشند و تحمل آنها راحت نباشد. ولی عموماً خفیف هستند و فقط تعداد کمی از آن ها بروز می کند. معمولاً طی چند هفته پس از قطع دریافت ترکیبات طلا به خودی خود برطرف می شوند. پس از ناپدید شدن آنها، ممکن است پزشک دوباره درمان با این ترکیبات را در دوزهای پایین تر آغاز کند.

زخم های دهانی: مشابه زخم های قانقاریا، این زخم های دردناک می توانند در داخل دهان ایجاد شوند.

احساس طعم فلزی: معمولاً با کاهش دوز دارو این مشکل برطرف می شود.

نازک شدن موها: این مشکل هم با کاهش دوز دارو برطرف  می شود.

اسهال یا مدفوع شل: اسهال عارضه ای شایع در مصرف خوراکی ترکیبات طلا است اما در صورت استفاده از فرم تزریقی، بروز آن اتفاقی است. بروز اسهال به این معنا نیست که باید مصرف این ترکیبات را قطع کنید. این مشکل ممکن است خودبخود و یا با کاستن از میزان مصرف دارو برطرف شود. استفاده از یک ملین حجیم کننده می تواند باعث کنترل این عارضه شود. اگر اسهال بیش از چند روز طول کشید یا در صورت داشتن درد شدید شکمی، خونریزی، یا نشانه های دیگر، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش نیتریتوئید: این واکنش ها که باعث نامگذاری آن شباهت آنها به واکنش نسبت به نیتریت است، گاهی مدت زمانی کوتاه پس از تزریق تیومالات سدیم طلا رخ می دهند. ممکن است احساس ضعف، غش، سرگیجه یا عصبیت بکنید. معمولاً چند دقیقه دراز کشیدن کمک می کند تا این نشانه ها بهبود یابند.

عوارض جانبی با شیوع کمتر ترکیبات طلا در درمان آرتریت

 صدمات کلیوی: برای تشخیص زودرس علائم مشکلات کلیوی، طی دوره ی درمان به طور منظم آزمایش ادرار انجام شود.

صدمات مغز استخوان (محلی که در آن گلبول های سفید و قرمز، و پلاکت ها تولید می شوند): این عارض شایع نیست ولی باعث مشکلات جدی می شود حتی در موارد نادر باعث مرگ می شود. پزشک مرتباً خون شما را برای بررسی این عارضه آزمایش خواهد کرد.

صدمات کبد، روده، و ریه: این مسائل نیز گزارش شده اند، اما بسیار نادر هستند. در صورت بروز هرگونه عارضه ی جدی، پزشک درمان با این ترکیبات را متوقف خواهد کرد. در صورت مصرف فرم تزریقی چندین ماه طول می کشد تا این ترکیبات از بدن حذف شوند ولی عوارض جانبی معمولاً خیلی زودتر بهبود خواهند یافت. در ضمن، ممکن است پزشک واکنش های جدی حاصله را با استفاده از داروهای مشابه کورتیزون یا روش های دیگر درمان نماید. بعضی از عوارض جانبی با کاهش دادن دوز دارو و بعضی دیگر با قطع موقت مصرف آن و شروع مجدد در دوزهای پایین تر بهبود می یابند. در هر یک از این مواد نظارت پزشک ضروری است.

پایش دارویی ترکیبات طلا در درمان آرتریت

 در صورت دریافت ترکیبات طلا، نکته ی مهم این است که مرتباً توسط پزشک خود ویزیت شوید. در ابتدا بهتر است که قبل از انجام هر تزریق یا در صورت مصرف خوراکی دار، هر 4 تا 6 هفته یکبار، یک نمونه خون و ادرار شما بررسی شود. معمولاً با گذشت زمان می توان تواتر این آزمایش ها را کاهش داد. در صورت بروز هر گونه تغییری در نتایج آزمایش ها، باید در میزان طلای دریافتی را تعدیل کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up