درد در بیماران سرطانی

طی سال های گذشته، پیشرفت های زیادی در درمان سرطان های گوناگون و بیماران مبتلا به بدخیمی صورت گرفته است. این مسائل موجب بالا رفتن عمر این بیماران شده است اما هنوز مشكلات متعددی دست به گریبان این بیماران است كه یكی از مهم ترین آنها دردهای جسمانی ناشی از سرطان است. اما اگر به یك بیماری بدخیم مبتلا هستید باید شیوه برخورد با دردهای جسمانی تان را یاد بگیرید. اولین نكته ای كه باید به شما گوشزد كرد این است كه اگر مدتی پس از ابتلا به بدخیمی در بخشی از بدن خود درد احساس كردید، نباید فكر كنید كه حتما سرطان آن بخش از بدن شما را درگیر كرده است.

گاهی اوقات علت درد در بیماران سرطانی ، عامل دیگری به جز بدخیمی است. به طور مثال در نظر بگیرید كه بسیاری از بدخیمی ها در سنین بالا روی می دهند. در همین سنین شیوع آرتروز هم بسیار زیاد است. پس ممكن است درد تنها ناشی از یك آرتروز ساده باشد و سرطان در این میان بی تقصیر باشد. اما به هر حال با توجه به اینكه همیشه در این موارد احتمال دخالت سرطان و ناشی از سرطانی بودن علائم و نشانه هایی وجود دارد، همواره باید در صورت بروز هر گونه علامتی (حتی خفیف) هر چه سریع تر با پزشك خود مشورت كنید و تمام دستورات تشخیصی او را به طور كامل انجام دهید تا از عدم درگیری سرطانی اطمینان حاصل شود.

درمان درد در بیماران سرطانی

در حال حاضر اگر مشخص شود كه درد جسمانی فرد ناشی از درگیری سرطانی و بدخیمی است، گزینه های درمانی متعددی برای برطرف كردن درد در بیماران سرطانی در پیش رو قرار دارد. بروز درد نشانه ای برای ناامیدی نیست چون درمان های متعددی در دسترس هستند.

  • درمان درد در بیماران سرطانی و مسکن

مانند بسیاری از دردهای دیگر ، در درمان درد در بیماران سرطانی ، استفاده از مسكن های ساده است اما با توجه به شرایط خاص این بیماران، بهتر است كه تجویز مسكن تنها با نظر و نظارت پزشك متخصص صورت گیرد. معمولا ترجیح داده می شود كه در مراحل اولیه درمان درد در بیماران سرطانی از مسكن های غیر مخدر استفاده شود تا احتمال اعتیاد به حداقل برسد،  اگر پاسخ به این درمان برای درد در بیماران سرطانی مناسب نباشد، از روش های دیگر و حتی داروهای مخدر هم برای درمان درد در بیماران سرطانی بهره گرفته خواهد شد.مراجعه به کلینیک درد معتبر می تواند شما را در درمان درد ها یاری دهد .

  • درمان درد در بیماران سرطانی و شیمی درمانی

یكی از اقداماتی كه پزشكان در برخورد با دردهای بیماران سرطانی مبتلا به بدخیمی انجام می دهند، تشدید درمان ضدتومور است كه از نظر منطقی روش مهمی محسوب می شود.

برای این كار، روش های گوناگونی وجود دارد. به طور مثال، پزشك ممكن است صلاح ببیند كه برای تسكین درد در بیماران سرطانی ، برای وی یك یا چند دوره شیمی درمانی تجویز كند. این درمان از طریق سركوب كردن رشد و گسترش سلول های بدخیم از درد در بیماران سرطانی می كاهد.

  • درمان درد در بیماران سرطانی و پرتودرمانی

انجام پرتودرمانی (به ویژه روی منطقه ای كه درد می كند) هم از دیگر روش های مرسوم است و به ویژه زمانی كه درد ناشی از درگیری استخوان ها توسط بدخیمی است، بسیار كمك كننده خواهد بود. حتی گاهی وقتی بخش گسترده ای از بدن دچار درگیری با سرطان شده است، می توان برای تسكین دردهای بیمار، تمام بدن او را تحت پرتودرمانی (یا همان رادیوتراپی) قرار داد. البته این كار به طور معمول در دو جلسه صورت می گیرد، به طوری كه در جلسه اول، یك نیمه از بدن (نیمه بالایی یا پایینی) و در جلسه دوم، نیمه دیگر تحت درمان پرتوتابی قرار می گیرد. معمولا میان دو جلسه چند هفته فاصله است تا بیمار از تشعشعات زیاد صدمه نبیند.

  • درمان درد در بیماران سرطانی و  روش های هسته ای

اما روش های پزشكی هسته ای هم در این میان مورد استفاده قرار می گیرند و خوشبختانه در كشور ما هم امكان استفاده از آنها وجود دارد. در این روش ها از داروهای رادیواكتیوی نظیر فسفر یا استرونسیوم رادیواكتیو استفاده می شود. تزریق آنها به بیمار باعث می شود كه تا چند هفته دردهای ناشی از درگیری استخوان ها با سرطان های مختلف (نظیر سرطان ریه یا سینه) به طور چشمگیری كاهش پیدا كند و حتی در صورت لزوم می توان درمان را تكرار كرد. در حال حاضر در دنیا برای تسكین دردهای این بیماران سعی می شود كه یك كار تیمی و گروهی صورت گیرد. در واقع پزشكان، تیم هایی متشكل از متخصص بیهوشی، متخصص پرتودرمانی، متخصص پزشكی هسته ای و متخصص خون و سرطان را گرد هم می آورند تا روند تسكین درد در بیماران سرطانی و درمان این بیماران با كار تیمی این افراد بهتر و موثرتر انجام شود. چنین كلینیك هایی در كشور ما نیز در حال تشكیل است و خدمات مفیدی به بیماران ارائه می دهند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” کاهش درد سرطان” را جهت کسب اطلاعات بیشتر  مطالعه فرمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up