درد در بیماران سرطانی

طی سال های گذشته، پیشرفت های زیادی در درمان سرطان های گوناگون و بیماران مبتلا به بدخیمی صورت گرفته است. این مسائل موجب بالا رفتن عمر این بیماران شده است اما هنوز مشکلات متعددی دست به گریبان این بیماران است که یکی از مهم ترین آنها دردهای جسمانی ناشی از سرطان است. اما اگر به یک بیماری بدخیم مبتلا هستید باید شیوه برخورد با دردهای جسمانی تان را یاد بگیرید. اولین نکته ای که باید به شما گوشزد کرد این است که اگر مدتی پس از ابتلا به بدخیمی در بخشی از بدن خود درد احساس کردید، نباید فکر کنید که حتما سرطان آن بخش از بدن شما را درگیر کرده است.

گاهی اوقات علت درد در بیماران سرطانی ، عامل دیگری به جز بدخیمی است. به طور مثال در نظر بگیرید که بسیاری از بدخیمی ها در سنین بالا روی می دهند. در همین سنین شیوع آرتروز هم بسیار زیاد است. پس ممکن است درد تنها ناشی از یک آرتروز ساده باشد و سرطان در این میان بی تقصیر باشد. اما به هر حال با توجه به اینکه همیشه در این موارد احتمال دخالت سرطان و ناشی از سرطانی بودن علائم و نشانه هایی وجود دارد، همواره باید در صورت بروز هر گونه علامتی (حتی خفیف) هر چه سریع تر با پزشک خود مشورت کنید و تمام دستورات تشخیصی او را به طور کامل انجام دهید تا از عدم درگیری سرطانی اطمینان حاصل شود.

درمان درد در بیماران سرطانی

در حال حاضر اگر مشخص شود که درد جسمانی فرد ناشی از درگیری سرطانی و بدخیمی است، گزینه های درمانی متعددی برای برطرف کردن درد در بیماران سرطانی در پیش رو قرار دارد. بروز درد نشانه ای برای ناامیدی نیست چون درمان های متعددی در دسترس هستند.

  • درمان درد در بیماران سرطانی و مسکن

مانند بسیاری از دردهای دیگر ، در درمان درد در بیماران سرطانی ، استفاده از مسکن های ساده است اما با توجه به شرایط خاص این بیماران، بهتر است که تجویز مسکن تنها با نظر و نظارت پزشک متخصص صورت گیرد. معمولا ترجیح داده می شود که در مراحل اولیه درمان درد در بیماران سرطانی از مسکن های غیر مخدر استفاده شود تا احتمال اعتیاد به حداقل برسد،  اگر پاسخ به این درمان برای درد در بیماران سرطانی مناسب نباشد، از روش های دیگر و حتی داروهای مخدر هم برای درمان درد در بیماران سرطانی بهره گرفته خواهد شد.مراجعه به کلینیک درد معتبر می تواند شما را در درمان درد ها یاری دهد .

  • درمان درد در بیماران سرطانی و شیمی درمانی

یکی از اقداماتی که پزشکان در برخورد با دردهای بیماران سرطانی مبتلا به بدخیمی انجام می دهند، تشدید درمان ضدتومور است که از نظر منطقی روش مهمی محسوب می شود.

برای این کار، روش های گوناگونی وجود دارد. به طور مثال، پزشک ممکن است صلاح ببیند که برای تسکین درد در بیماران سرطانی ، برای وی یک یا چند دوره شیمی درمانی تجویز کند. این درمان از طریق سرکوب کردن رشد و گسترش سلول های بدخیم از درد در بیماران سرطانی می کاهد.

  • درمان درد در بیماران سرطانی و پرتودرمانی

انجام پرتودرمانی (به ویژه روی منطقه ای که درد می کند) هم از دیگر روش های مرسوم است و به ویژه زمانی که درد ناشی از درگیری استخوان ها توسط بدخیمی است، بسیار کمک کننده خواهد بود. حتی گاهی وقتی بخش گسترده ای از بدن دچار درگیری با سرطان شده است، می توان برای تسکین دردهای بیمار، تمام بدن او را تحت پرتودرمانی (یا همان رادیوتراپی) قرار داد. البته این کار به طور معمول در دو جلسه صورت می گیرد، به طوری که در جلسه اول، یک نیمه از بدن (نیمه بالایی یا پایینی) و در جلسه دوم، نیمه دیگر تحت درمان پرتوتابی قرار می گیرد. معمولا میان دو جلسه چند هفته فاصله است تا بیمار از تشعشعات زیاد صدمه نبیند.

  • درمان درد در بیماران سرطانی و  روش های هسته ای

اما روش های پزشکی هسته ای هم در این میان مورد استفاده قرار می گیرند و خوشبختانه در کشور ما هم امکان استفاده از آنها وجود دارد. در این روش ها از داروهای رادیواکتیوی نظیر فسفر یا استرونسیوم رادیواکتیو استفاده می شود. تزریق آنها به بیمار باعث می شود که تا چند هفته دردهای ناشی از درگیری استخوان ها با سرطان های مختلف (نظیر سرطان ریه یا سینه) به طور چشمگیری کاهش پیدا کند و حتی در صورت لزوم می توان درمان را تکرار کرد. در حال حاضر در دنیا برای تسکین دردهای این بیماران سعی می شود که یک کار تیمی و گروهی صورت گیرد. در واقع پزشکان، تیم هایی متشکل از متخصص بیهوشی، متخصص پرتودرمانی، متخصص پزشکی هسته ای و متخصص خون و سرطان را گرد هم می آورند تا روند تسکین درد در بیماران سرطانی و درمان این بیماران با کار تیمی این افراد بهتر و موثرتر انجام شود. چنین کلینیک هایی در کشور ما نیز در حال تشکیل است و خدمات مفیدی به بیماران ارائه می دهند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب ” کاهش درد سرطان” را جهت کسب اطلاعات بیشتر  مطالعه فرمایید

Tagged with:  
moshavere