روش های متفاتی برای درمان درد سرطان استخوان وجود دارد که شامل مصرف دارو، پرتودرمانی ویخ درمانی است. سرطان استخوان می تواند به شکل عجیبی دارای درد شدید باشد اما خوشبختانه راه های زیادی برای کنترل درد آن وجود دارد که با مصرف دارو، پرتودرمانی ودرمان های جدیدی مانند یخ درمانی میتوان درد ناشی ازسرطان استخوان را کاهش داد.

علت

سرطان استخوان باعث ایجاد اختلال درعملکرد طبیعی سلولهای استخوانی میشود و باعث رشد بی رویه استخوان ها بدون اینکه استخوان ها هیچ تراکمی داشته باشد میشود این اختلال درعملکرد سلولهای استخوانی باعث میشود که استخوان های یا شکننده شوند یا بیش ازحد کلفت شوند و رشد بیش از حد داشته باشند زمانی که این شرایط ایجاد شود بر اثر فشرده شدن عصب های داخل استخوان یا کشیده شدن عضوهایی که استخوان ها را پوشانده اند دردهای شدیدی ایجاد میشود.

درمان

 اگر درد سرطان استخوان در بیمار خفیف باشد پزشک مصرف داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و یا داروهای ضدالتهاب بدون استروئید مانند ایبوپروفن را برای کاهش التهابات توصیه میکند. عوارض جانبی که بامصرف داروهای ضدالتهاب بدون استروئید ممکن است برای بعضی ازبیماران ایجاد شود شامل تحریک وخونریزی معده ،کبودی و اختلالات کلیوی است مصرف استامینوفن در دوزهای بالا باعث آسیب دیدگی های شدید کبدی میشود. اگر بیمار دچار دردهای شدید ناشی ازسرطان استخوان باشد پزشک مصرف داروهای مخدر دار مانند داروهای زیر را به بیماران برای درمان درد سرطان استخوان توصیه میکند:

1-  کدئین

2-  ویکودین (هیدروکدون)

3-  آکسی کونتین یا اوکسی کودون

4-  پالادون یا دایلودید (هیدرومورفون)

5-  دوراجسیک (فنتانیل)

6-  دولوفین یا متادوز(متادون)

پرتو درمانی

این درمان در مراکز پرتو درمانی انجام میشود پرتو درمانی یکی از رایجترین درمان ها برای نوع دوم سرطان است این درمان تاثیر زیادی در کاهش علائمی مانند درد و تورم استخوان دارد.

  • پرتودرمانی خارجی: پرتو درمانی معمولا بوسیله دستگاه های پرتو درمانی انجام میشود و اشعه های ایکس با انرژی بالا برروی استخوان های آسیب دیده منتشر میشود به این پرتودرمانی ، پرتو درمانی خارجی گفته میشود در بعضی از مواقع از پرتو درمانی داخلی که به آن رادیوایزوتوپ (radioisotope) گفته می شود نیز برای درمان سرطان استخوان استفاده می شود، استفاده میشود. پرتو درمانی خارجی برای سرطان استخوان می تواند از راه های مختلفی انجام شود در بعضی از مواقع در دوز خاصی استفاده میشود در بعضی از مواقع این نوع درمان درد سرطان استخوان در چند جلسه انجام میشود اما درمواقعی دیگر ممکن است روزانه این درمان انجام شود. درما ن ها براساس نوع سرطان و ناحیه ای که سرطان ایجاد شده است میباشد. پزشک در مورد درمان ها باشما صحبت خواهد کرد و به هرسوالی که شما داشته باشید جواب خواهد داد. پرتو درمانی فقط درناحیه ای که سرطان تاثیرگذاشته است انجام میشود  پرتودرمانی معمولا 7 تا10 روز طول میکشد، تا باعث کاهش درد سرطان استخوان شود و برای ایجاد تاثیر کامل در بدن حدود 6 هفته زمان نیاز است. ممکن است در طول دوره بهبودی کامل، درد شما کمی شدید شود که در این مواقع باید مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است مصرف کنید. زمانی که درد شما کاهش یافت باید مصرف مسکن ها را کاهش دهید اما بسیارمهم است که قبل از کاهش دوز یا تعداد این مسکن ها با پرستار یا پزشک مشورت کنید. پرتو درمانی خارجی هیچ اشعه رادیواکتیوی ندارد و برای ارتباط با افراد ازجمله کودکان هیچ خطری درپی ندارد.
  • پرتودرمانی داخلی: رادیوایزوتوپ (Radioisotopes) یک ماده رادیواکتیوی است مقداری از اشعه های رادیوایزوتوپ توسط استخوان ها جذب میشوند که برای درمان سرطان استخوان درمرحله دوم استفاده میشود تزریق داروهای رادیواکتیو در رگ معمولا در ناحیه بازو تزریق میشود. این ماده از خون به استخوان ها منتقل میشود و در نواحی که سرطان تاثیر گذاشته است منتشرمیشود این ماده باعث کاهش درد بعد از چند روز میشود اما در بعضی از مواقع تاثیرش بعد از چند هفته است. مزیت این درمان این است که تزریق این ماده در بدن باعث تاثیرگذاری روی تمام استخوان های بدن میشود. رادیوایزوتوپ میتواند در مواقعی که سرطان روی چند استخوان شما تاثیرگذاشته است موثر باشد.اگرچه درمان با تزریق داروهای رادیواکتیو برای سرطان استخوان نوع دوم یعنی زمانی که سرطان نوع اول به صورت خاص باشد استفاده میشود. به عنوان مثال:
  1. استرونتیوم (Strontium)89 وساماریوم (Samarium) 153 میتواند برای درمان نوع دوم سرطان مانند سرطان سینه وپروستات استفاده شود.
  2. آیوداین (Iodine) برای درمان نوع دوم سرطان غده تیروئید استفاده میشود

استرونتیوم 89: استرونتیوم 89 در رگ تزریق میشود بیماران می توانند این تزریق را انجام دهند وبه خانه بروند افرادی که دچاردردناشی ازسرطان هستند بعدازچند روز انجام این تزریق احساس کاهش درد میکنند دراکثرموارد کاهش درد برای چند ماه دربدن پایداراست درصورتی که درد به بدن بازگردددرمان هاتکرارمیشود. تزریق استرونتیوم برای ارتباط با بچه ها هم هیچ ضرروی ندارد اگرچه ممکن است 7 روزبعداز انجام خون وادرار شما حاوی مواد رادیواکتیو باشد  شما باید  توصیه های پرستاران را رعایت  کنید تا میزان خطرات رابرای دیگران کاهش دهد.

ساماریوم 153: ساماریوم می تواند برای بیماران تزریق شود و همزمان با تزریق بیمار به خانه برود این تزریق در رگ انجام می شود(سرم) . قطره هایی که درون سیاهرگ چکانده میشود ممکن است قبل یا بعد از تزریق به بیمار داده شود در بعضی از افراد درد 1 هفته بعد از تزریق کاهش میابد. و بعد از3 تا4 هفته کاهش درد به صورت کامل شروع میشود و در اکثر افراد این کاهش درد برای 4 ماه در بدن ماندگاراست. بعداز درمان ممکن است ادرار بیمار تا12 ساعت حاوی مواد رادیو اکتیو باشد. کارکنان بیمارستان مواردی که نیاز است شما رعایت کنید را به شما توصیه میکنند این موارد باعث کاهش خطرات احتمالی برای دیگران قبل ازرفتن به خانه میشود.

آیوداین131: آیوداین131 برای سرطان استخوان نوع دوم که بر اثر سرطان غده تیروئید ایجاد میشود به عنوان کپسولهای خوراکی بدون رنگ و بدون بو مصرف میشود. اگر این ماده برای سرطان های دیگر استفاده شود یا با مواد شیمیایی دیگر مخلوط شود باید بوسیله قطره (درون سیاهرگی) بیشتر از چند ساعت روی محل استفاده شود. مواد رادیواکتیوحاصل از آیوداین به مررو زمان عمل می کند پس شما باید در بیمارستان یا در یک اتاق برای چند روز به تنهایی بمانید و استراحت کنید. زمانیکه این ماده در سطحی رسید که باعث ایجاد خطر برای دیگران نباشد شما متیوانید به خانه بروید. بعد از درمان ممکن است برای زمان کوتاهی ادرار شما حاوی مواد رادیواکتیو باشد این به این معنی است که شما باید بعد از رفتن به خانه توصیه های پزشکی را کاملا رعایت کنید که این موارد را پرستاران به شما خواهند گفت هم چنین محدودیت های در ارتباط با افراد مخصوصا بچه ها و خانمهای باردار برای شما وجود دارد که پرستاران به شما توضیح خواهند داد.

دارو

  • سوزش استخوان: برای درمان دردهای سرطان استخوان که منجر به سوزش و بی حسی میشود مصرف داروهایی که برای درمان بیماری های عصبی  تجویز میشود توصیه میشود. این داروها شامل داروهای ضد عطسه و ضدافسردگی است برای مصرف این داروها به تجویز پزشک نیاز است به یاد داشته باشید که مصرف این داروها برای کاهش دردهای عصبی موثراست مصرف این داروها به این معنی نیست که شما افسرده هستید یا ازعطسه های زیاد رنج میبرید.
  • دردناشی ازتورم: پزشک معمولا داروهای حاوی استروئید مانند پریدنیسون و دگزامتازون برای کاهش درد استخوان و التهابات مفصل توصیه میکند استروئید برای کاهش این نوع درد بسیار موثراست اما به دلیل عوارض جانبی آن مصرف این دارو با محدودیت هایی مواجه است.
  • داروهای بیسفوسفونیت (Bisphosphonate): این دارو معمولا برای درمان پوکی و شکنندگی استخوان استفاده میشود و علاوه بر این برای درمان درد سرطان استخوان هم این دارو استفاده میشود و به تقویت بافت های ضعیف کمک میکند.سازمان غذایی و داروی ایالت متحده آمریکا دوداروی زومتا (زولدرونیک) و پامیدرونات برای درمان این بیماری تایید کرده است.

یخ درمانی

جدیدا پزشکان یک روش جدید را کشف کرده اند که باعث کاهش درد ناشی ازسرطان استخوان میشود این روش باعث یخ زدن سلولهای سرطانی  میشود. به این روش یخ درمانی گفته میشود دراین روش پزشکان یک میله کوچک در درون پوست برای درمان تومورسرطانی استخوان قرارمی دهند. از این میله برای قرار دادن یخ در سلولهای سرطانی استفاده میشود و باعث یخ زدن آنها می شود. محققان در یافته اند که یخ درمانی می تواند باعث کاهش درد ناشی از سرطان استخوان شود اگر شما دچاردرد ناشی از سرطان استخوان هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. تعدادی از درمان ها و داروها از قبل وجود داشته اند و تعدادی هم امروزه کشف شده است که همه این ها می توانند باعث کاهش درد ناشی ازسرطان شوند پس با وجود این درمان ها دیگر کسی از درد ناشی از سرطان رنج نمی برد.

دردهای ایجاد شده در اثر سرطان استخوان ممکن است شدید یا خفیف باشد اما در هر دو صورت باعث ناراحتی برای بیمار به علت فشرده شده عصب می شود. این درد بسته به نوع سرطان استخوان در هر یک از مفاصل از بدن مانند شانه، زانو، مچ دست و… باعث درد می شود. روش های درمانی متفاوتی برای درمان درد ناشی از سرطان وجود دارد که در این مقاله ذکر شده است مانند تزریق داروهای رادیواکتیو، پرتو درمانی، یخ درمانی و… .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up