علت تورم (ورم) زانو و درمان آن

مقدمه

 ورم یا تورم زانو از جمله مشکلات زانو می باشد که در برخی از افراد به علت و دلایل مختلفی مانند آرتروز زانو ،خونریزی ،آسیب دیدگی هایی مانند پارگی مینیسک زانو، نقرس و علل دیگر به وجود می آید و می تواند با علائم آب آوردن زانو و نشانه های متعددی همراه باشد.

افراد مبتلا به ورم زانو می توانند پس از مراجعه به پزشک متخصص و معاینه و انجام دادن تست های تشخیصی به منظور تعیین علت از بهترین روش های درمان ورم زانو مانند تزریق در مفصل زانو ، دارو و کلیه راه های دیگر که پزشک با توجه به شرایط برای درمان آب آوردن زانو و ورم های زانو در نظر می گیرد استفاده کنند.

 

تورم زانو چیست ؟

تورم زانو یکی از رایجترین مشکلاتی است که برای زانو بوجود می آید.بسیاری از افراد آن را آب آوردن زانو می نامند اگرچه دلائل تورم زانو بحث برانگیز است. دردهای ناشی از تورم زانو می تواند به صورت خفیف یا شدید باشد درد و تورم زانو ممکن است بر اثر آسیب دیدگی قبلی ایجادشود و یا به صورت ناگهانی رخ دهد تورم می تواند در مفصل زانو یا اطراف زانو در بافت های نرم رخ دهد. درمان ها برای ورم زانو برا ساس نوع مشکل زانو انجام می شود دراین مقاله شما نحوه تشخیص دلائل, علت و علائم ورم زانو را می خوانید

علائم و نشانه ها

افرادی که دچار ورم زانو هستند اطراف زانوها یشان و یا بافت های نرم حالت آبکی پیدامی کند یکی ازمراحل اولیه تشخیص علت آب آوردن زانو تشخیص محل آن است.

مفصل زانو بوسیله کپسول احاطه شده است این کپسول های فضای مفصل را فراگرفته اند این فضا از مقدارکمی ماده لغزنده به نام مایع سینویال تشکیل شده است و به زانو کمک می کند تابه راحتی حرکت کند و بعضی ازشرایط باعث جمع شدن این مایع در مفصل زانو می شود.بیشترافراد ورم زانو را بیرون زدگی کشکک زانو هم می گویند.

اگر متوجه آبکی شدن یا لغزندگی داخل مفصل زانو شدید مرحله بعدتشخیص آسیب دیدگی زانو است.

علت  و دلایل

 • خونریزی در زانو

دو مورد باعث خونریزی زانو می شود که شامل پاره شدن و شکستگی استخوان و غضروف زانو است این عوامل باعث خونریزی داخل مفصل و تورم زانو می شوند اگر ورم زانو بر اثر خونریزی داخلی باشد این تورم ناگهانی و شدید است و مایع موجود در زانو بعد از چند دقیقه افزایش میابد.

 • بدون خونریزی

آسیب دیدگی های خفیف مانند پارگی مینیسک (غضروف) و رگ به رگ شدن لیگامنت ها باعث آبکی شدن و ورم زانو بدون خونریزی می شوند تورم ناشی ازاین گونه آسیب دیدگی ها ناگهانی است اما سرعت بروز تورم ازخونریزی کمتراست معمولا افرادی که دچاراین گونه آسیب دیدگی ها میشوند زانوهایشان چندساعت بعدازآسیب دیدگی  آبکی ومتورم میشود اما درخونریزی مفصل این تورم چنددقیقه بعدآشکارمیشود میزان جمع شدن مایع سینویال بسیارمهم است اما میزان اهمیت آن به اندازه جمع شدن خون درمفصل نیست.

 • آسیب دیدگی

آسیب دیدگی های مزمن به صورت تدریجی یکی دیگر از علت ورم زانو می باشند که میزان جمع شدن مایع در مفصل دچارنوسان است وعلائم آسیب دیدگی هم دچار افت و خیز است  این یکی از رایجترین نوع تورم است و معمولا بر اثر آرتروز زانو و فرسودگی آن رخ می دهد.

آسیب دیدگی های خفیف بر اثر حوادثی است که درفاصله زمانی نزدیک مانند24 تا48 ساعت قبل از بروز درد رخ می دهد. آسیب دیدگی های خفیف با آسیب دیدگی ها شدید متفاوت است به دلیل اینکه درآسیب دیدگی های خفیف تورم زانو به صورت ناگهانی و به سرعت ایجاد می شود.

اگرآسیب دیدگی خفیف باشد مرحله بعدی تشخیص نوع آسیب دیدگی و ورم زانو است یک نوع آسیب دیدگی خاص وجود دارد که باعث خونریزی زانو می شود و آسیب دیدگی ها ی دیگر هم هستندکه باعث افزایش ناگهانی مایع سینویال درمفصل میشوند.

 • آرتروز زانو

آرتروزباعث جمع شدن مایع اضافی و ورم زانو می شود . میزان این مایع باگذشت زمان دچارنوسان می شود بیمارانی که دچار آرتروز زانو هستند زانوهایشان بیشتر از دیگران آسیب پذیر است میزان تورم و آبکی شدن زانو به میزان و نوع فعالیت های فرد بستگی دارد هر چه فعالیت های فردبیشتر باشد میزان بروز تورم بیشتراست.

 • عفونت

عفونت میتواند باعث جمع شدن مایع سینویال در زانو و ورم آن شود. برای ازبین بردن این عفونت ها انجام جراحی ضروری است.

 • نقرس و نقرس کاذب

افرادی که دچاربیماری نقرس هستند ماده اوریک اسید کریستال درمفصل زانویشان جمع می شود و باعث ایجاد تورم و التهاب در مفصل زانو میشود.

علائم نقرس کاذب هم شبیه به همان بیماری است، فقط بایک تفاوت که نوع کریستال انباشته شده درمفصل متفاوت است.

 • آبکی شدن خارج مفصل زانو

زمانی که مایع سینویال درخارج فضای مفصل یعنی بافت های نرم اطراف مفصل زانوجمع میشود باعث التهاب درناحیه prepatellar(نرمی غضروف استخوان کشکک زانو) زانو میشود. این شرایط باعث تجمع مایع درکیسه برسا دربالای کشکک زانو است این مایع بیشتردرناحیه بالای کاسه زانو جمع می شود و به ندرت در زیر کاسه زانو انباشته می شود.

مایع سنویال می تواند در بافت های نرم اطراف زانو جمع شود و باعث بروزآسیب هایی مانند خون مردگی مفصل زانو شود آسیب دیدگی های شدید بافت های نرم اطراف زانو می توانند باعث تجمع خون ومایع سینویال و منجربه تورم مفصل شوند.

 • تورم ناگهانی زانوبدون هیچ گونه آسیب دیدگی

آخرین نوع ورم ،تورم ناگهانی بدون هیچ گونه آسیب دیدگی است یکی از رایجترین دلائل این تورم عفونت و بیماری نقرس است.

درمان ها

درمان ها به نوع تورم زانو بستگی دارند اما رایجترین راه های کاهش تورم زانو شامل موارد زیراست.

تزریق درمفصل زانو

ط

تزریق در زانو می تواندیکی ازبهترین راه ها برای کاهش درد،تورم و التهاب و درمان آرتروز باشد. این ماده بسیار تاثیرگذا رو بدون عوارض جانبی نسبت به داروهای خوراکی است

دو نوع تزریق برای مفصل زانو وجود دارد

 • تزریق کورتیکاستروئید

تزریق استروئیدمخصوصا کورتیزون می تواندبرای کاهش درد و التهاب بسیارموثر باشد.

 •  تزرق مایع برای لغزنده کردن مفصل

تزریق Hyaluronanبه عنوان مثال Synvisc باعث نرم شدن و لغزنده شدن مفصل زانو مخصوصا برای مبتلایان به بیماری آرتروز می شود.

تزریق کورتیکاستروئید

کورتیسول هورمونی است که توسط بدن انسان ساخته می شود و زمانی که دربدن شما فشار وارد می شود این هورمون توسط غده فوق کلیوی در بدن آزاد میشود اماتاثیرآن دربدن موقت است

عملکرد تزریق :کورتیزون و یا استروئید ازاین هورمون ها سرچشمه می گیرد و بدن را تحریک به ساختن و ترشح این هورمون و تاثیر آن دربدن برای مدت طولانی ترمی کند.

تزریق کورتیزون به کاهش درد و التهاب دربدن کمک می کند و معمولا همراه بابیهوشی انجام می شود بیهوشی کلی بدن یکی ازقسمت های تزریق کوتیزون است این ماده باعث کاهش درد و التهاب در دراز مدت در بدن می شود تزریق استروئید برای درد مفصل زانو زمانی انجام می شود که درمان های دیگر مانند داورها و فیزیوتراپی نتیجه بخش نباشد.

تزریق کورتیزون دارای اثرات سریعتری نسبت به داروهای خوراکی مانند ایبوپروفن است این تزریق بسیار به سرعت باعث کاهش درد و تورم درمفصل می شود و دارای اثرات جانبی بسیار محدودی است تاثیر مثبت این تزریق را معمولا بعدا چند روز یا چندماه مشاهده خواهیدکرد میزان مهارت پزشک در تزریق این ماده بسیار مهم است و در کیفیت درمان ونتیجه آن تاثیرمی گذارد پس دقت داشته باشید که این تزریق باید توسط یک پزشک متخصص با تجربه انجام شود.

قبل از تزریق ، مایع موجود در زانو بیرون آورده می شود و برای تشخیص علت التهابات بر روی آن آزمایشاتی انجام می شود.

 • ترزیق در چه شرایطی موثر است

تزریق کورتیزون ،برای زانو درد که شامل التهاب،تاندونیست،بیماری آرتروز،پارگی غضروف،و نقرس است بسیار موثراست این تزریق یکی ازبهترین راه برای کاهش درد و بهبودعملکرد بیمار است اما نمی تواند مشکل را درمان کند این تزریق می تواند بسیار مفید و کار آمد باشدو زمانیکه همراه بادرمان هایی مانند تمرینات حرکتی زانو،مصرف دارو،استفاده ازبریس و وسایل کمکی هنگام راه رفتن انجام شود می تواند بهترین نتجه را در پی داشته باشد.

روش های دیگر درمان ورم زانو :

یخ :قراردادن یخ درروی زانو باعث کاهش خونریزی ، تورم و درد زانو می شود نحوه استفاده ازیخ بسیار مهم است زیرا براثر استفاده ناصحیح ازآن میتوانید باعث بدترشدن شرایط شوید استفاده ازیخ درحوله یکی ازبهترین راه های درمان بایخ  برای ورم زانو است.

2-   استفاده ازکمپرس

3-   مصرف دارو

4-   مصرف آسپیرین

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • پيروز اميري
  آوریل 3, 2015 5:01 ب.ظ

  با درود و احترام
  خواهشمند است در مورد ورم والتهاب قسمت داخلي زانو و درمان آن توضيح مختصري بدهيد.ام آر آي هم گرفتم.دكتر ميگه مينيسك دچار پارگي جرئي شده و يك كيست درون زانو داري و زانودچار ساييدگي ميباشد ولي رباط آن مشخص نيست.در ضمن زانو ام درد شديدي دارد و همچنين شكل فيزيكي آن تغيير كرده و پرانتزي شده و لاغر تر از پاي ديگر شده.
  با تشكر فراوان

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up