مفصل زانو یکی از پرتحرک ترین مفصل ها دربدن است. تقریبا همه کارهایی که به صورت فیزیکی انجام میشود چه به صورت آشکار و چه به صورت پنهان به زانوهای ما مربوط می شود و به همین دلیل است که درد مفصل زانو یکی از رایجترین مشکلات در همه افراد از ورزشکار وغیر ورزشکار گرفته تا افراد پیر و جوان است. درد زانو انواع مختلفی دارد در این مقاله ما به دردی که منجر به سوزش و گزگز زانو و ساق پا می شود می پردازیم این بیماری ممکن است در بارداری یا حتی در شب هنگام خواب سراغ شما بیاید. اگر شما دچار سوزش و گزگز زانو شده اید بسیارمهم است تا با مراجعه به پزشک بهترین روش درمان برای شما تجویز شود.

انواع سوزش زانو

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن زانو می تواند درهر ناحیه از زانو رخ دهد. اما در بعضی  ازمواقع  سوزش در همه  نواحی زانو مانند پشت زانو، کشکک زانو و ساق پا رخ میدهد و در مواردی دیگر این سوزش در ناحیه خاصی ایجاد می شود. رایجترین محل ایجاد سوزش در جلو و پشت زانواست. دربعضی  ازبیماران سوزش زانو در کنار زانو احساس می شود اگر شما دچار سوزش در ناحیه خاصی از زانو هستید حتما پزشک را از این مساله مطلع کنید.

دلایل

دلایل مختلفی می تواند باعث سوزش زانو شود. اما اگر این سوزش در ناحیه خاصی از زانو ایجاد شود حتما باید این نکته را به پزشک اطلاع دهید.اگر سوزش در پشت زانو ایجاد شود و سن بیمار زیاد باشد علت سوزش زانو بیماری آرتروز یا پارگی غضروف است. اگر بیمار قبلا در فعالیت ورزشی شرکت داشته است علل سوزش زانو، پارگی لیگامنت و یا آسیب دیدگی بر اثر استفاده بیش از حد مفصل است. اگر سوزش در جلوی زانو باشد بر اثر اختلال ناحیه کاسه زانو است یعنی ناحیه ای که کشکک زانو نمی تواند به درستی با مفصل حرکت کند. سوزش کشکک زانو معمولا در زانوی دونده یا در اصطلاح پزشکی کندرومالاسی کشکک ایجاد میشود که در ورزشکاران بسیار رایج است وهمچنین می تواند در افرادی که بر اساس نیاز شغلی از مفصل استفاده بیش از حد می کنند ایجاد شود.

سوزش زانو می تواند بر اثر تاندونیست شدن زانو هم ایجاد شود در این عارضه تاندون کشکک زانو که در جلوی زانو قرار گرفته است دچار التهاب میشود. اگر سوزش و گزگز در کنار زانو باشد سندروم رشته های ایلیوتیبیال باعث ایجاد سوزش شده است باندهای ایلیوتیبیال به سمت پایین و خارج ساق پا قرار دارند زمانی که این رشته ها دچارالتهاب میشوند  احساس سوزش درزانو رخ میدهد.این سندروم معمولا درورزشکاران ودونده ها رایج است.

علت های زیاد دیگری وجود دارد که باعث سوزش زانو یا بی حسی زانو می شود اگر شما قبلا در فعالیت ورزشی شرکت داشته اید این موضوع خطر آسیب دیدگی و پارگی لیگامنت ها وغضروف های زانو را افزایش میدهد و اگر در شغل شما نیاز به خم کردن مکرر زانو است، باعث ایجاد آسیب دیدگی ناشی از استفاده بیش ازحد از مفصل میشود.

تشخیص

  همانطور که  قبلا  اشاره  شد بسیار مهم است که برای تشخیص مناسب به یک متخصص ماهر مراجعه کنید پزشک برای  تشخیص علت  سوزش، گزگز و درد زانوی شما را کاملا ارزیابی میکند. اولین موردی که پزشک باید بداند در مورد شرایط پزشکی و فعالیت هایی است که قبلا بیمار انجام داده است. برای ارزیابی بیشتر و دقیق تر پزشک انجام  تست های عکس  برداری مانند عکس برداری اشعه ایکس و ام آر آی را توصیه میکند. دربعضی ازموارد هم پزشک انجام آزمایش خون را ضروری میداند.

درمان

درمان سوزش زانو براساس علت آسیب دیدگی انجام می شود بعد از اینکه متخصص علت سوزش زانو را تشخیص داد به شما درمان های  مختلفی  را توصیه میکند. برای درمان سوزش زانو که بر اثر ضربه مانند آسیب دیدگی در حین انجام فعالیت ورزشی ایجاد شده است استفاده از یخ، استراحت، ثابت نگه داشتن مفصل بسیار موثر است. کشیده شدن و رگ به رگ شدن مفصل با گذشت زمان خود به خود بهبود میابد اما آسیب های شدید مانند مانند پارگی لیگامنت و غضروف (پارگی مینیسک) برای بهبودی به جراحی نیاز دارد. برای سوزش و گزگز زانو که براثراستفاده بیش ازحد از مفصل ایجاد شده است استراحت بهترین روش است هم چنین در مواردی که کشکک زانو دچار اختلال شده باشد پزشک استفاده از بریس را برای محافظت از مفصل توصیه میکند. اگرناحیه آسیب دیده دچار التهاب باشد مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن وآسپیرین می تواند التهابات را کاهش دهد.

برای درمان سوزن سوزن شدن زانو که بر اثر بیماری آرتروز ایجاد شده است ایجام تمرینات سبک، فیزیوتراپی وتزریق کورتیزون می تواند بهترین راه حل باشد.هم چنین پزشک پوشیدن بریس را به بیماران توصیه میکند استفاده ازبریس باعث انتقال فشار از ناحیه آسیب دیده به ناحیه سالم می شود ناحیه قدرتمند و سالم سوزش را به حداقل میرساند. استفاده از این درمان ها به میزان زیادی بستگی به محل ایجاد سوزش دارد که آیا این سوزش در پشت زانو، کشکک زانو، کنار زانو یا در همه زانو رخ می دهد. مجددا یادآوری می شود که قبل از انجام هرگونه درمان با پزشک مشورت کنید.

تزریق کورتیزون

پزشک در بعضی ازمواقع تزریق کورتیزون به صورت مستقیم در مفصل را برای کاهش درد والتهاب ناشی ازسوزش زانو توصیه میکند. تاثیر این ترزیق ممکن است از چند روز تا چند ماه در بدن پایدار باشد.اگر چه این داروها باعث کاهش فوری درد مفصل میشوند و اثرات جانبی کمتری نسبت با نوع خوراکی این محصول دارند اما کاملا بدون خطرنیستند. تزریق مکرر این ماده می تواند باعث از بین رفتن غضروف های زانو شود به همین دلیل پزشکان دفعات تزریق این دارو را  محدود می کنند. انواع مختلفی از تزریق هایلارونان وجود دارد که به آنها ویسکوساپلیمنشن هم گفته می شود این تزریق برای درمان درد زانو استفاده میشود این داروها مستقیما در مفصل تزریق میشود که شامل موارد زیر است:

1-هایلارونیت سدیم یک درصد(ایوفلکسا)

2- هایلارونیت سدیم (هایالژان)

3-مولکول های قوی هایلارونان (ارتوویسک)

4-هایلارونیت سدیم (سوپارتس)

5-هایلن جی اف 20 (سینویسک)

6-هایلارونیست سدیم یک درصد(نوفلکسا)

تزریق این داروها باعث کاهش درد، التهاب، سوزش و گزگز که در مفصل زانو براثر بیماری آرتروز یاموارد دیگرایجاد شده میشود وتحرک بیمار را افزایش میدهد وبه بیمار این توانایی را میدهد که بتواند فعالیت های بیشتری را انجام دهد.

سوزش و گزگز زانو عارضه ای است که می تواند در هر سن و شرایطی بروز کند، از آنجایی که این بیماری معمولا علامت مشکل دیگری است بنابراین در صورت بروز آن به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما توسط پزشک تشخیص داده شود و بهترین درمان برای شما تجویز شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
مشاوره رایگان