ضعیف شدن بدن را به عنوان بیماری  نمی شناسیم. اما مرحله ی اولیه تمام بیماریها را به عنوان ضعیف شدن بدن می شناسیم. بیشتر مردم این مرحله را خستگی های ناشی از مشکلات عصبی می شناسند. ضعیف شدن بدن مرحله ای است که در آن یا بدن به اندازه ی کافی انرژی برای کارهای روزمره ی خود در اختیار ندارد؛ و یا این که کارهای محول شده به او به اندازه ای سنگین و مشکل هستند که بدن نمی تواند با انرژی ذخیره ی خود آن ها را انجام دهد. در هر دو حالت بدن دچار صدمه و ضربه می شود. یک جسم صدمه دیده به طور طبیعی انرژی کمتری تولید می کند. وقتی که ما مدتی طولانی بدن را آزار دهیم و مرتب به او صدمه بزنیم و بیشتر از او کار بکشیم این صدمه طولانی باعث می شود که بدن مانند یک باتری خودرو خانه هایش خالی از انرژی گردد و زمانی می رسد که این خانه ها دیگر حتی شارژ نمی شوند و انرژی ای تولید نمی کنند. بیشتر مردم خستگی های عصبی را خود حس می کنند. ضعیف شدن بدن می تواند به طرق مختلف صورت گیرد. زمانی بدن ضعیف می شود که ما مرتب از انرژی حیات بخش بدن بیش از حد معمول استفاده کنیم و زندگی ای را دنبال کنیم که در آن بیشتر اسراف وجود دارد تا قناعت.

خواب

خواب از آن عواملی است که این نیرو را برای مرحله ضعیف شدن بدن ترمیم و دوباره سازی می کند. این یک موضوع آشکار است که خواب کم نمی تواند احتیاجات بدن ما به انرژی را تأمین کند. شب زنده داری های بی شمار که هر کدام از ما در سنین مختلف، به خصوص در جوانی به آن روی می آوریم بدون این که از بدن خود و نیازهای آن اطلاعی داشته باشیم، انرژی حیاتی اَش را به غارت می دهیم و خواب یکی از آن عوامل جدی متعددی ضعیف شدن بدن می باشد، زیرا در این حالت باتری بدن ما به طوری اساسی پر نمی شود و ما در همان ابتدای زندگی، بدن را با کمبود انرژی و ضعیف شدن بدن مواجه می سازیم. ما به خواب احتیاج داریم که این باتری را دوباره پر کنیم تا برای دستگاه عصبی و کارهای فکری خود به حد کافی نیرو داشته باشیم و دچار مشکل ضعیف شدن بدن نگردیم.

الکتریسیته

انرژی نوعی جریان الکتریسیته است که با میلی ولت اندازه گیری می شود. در خواب های مصنوعی آزمایشگاهی برای پر کردن باتری بدن و تولید انرژی توانسته اند خوابی مصنوعی را در دو ساعت با به خواب کردن مصنوعی افراد با الکتریسیته به وجود آورند، امّا این با خواب طبیعی قابل مقایسه نیست. اگر شما انگشتانتان را لای گیره ای قرار دهید، بلافاصله پیامی به مغز فرستاده می شود و مغز فرمان می دهد که انگشت خود را از آن موقعیت خطرناک دور کنید که در اثر فشار دچار صدمه نگردد. مغز به تمام بدن فرمان می دهد که خود را از آن موقعیت خطرناک دور سازد. فقط الکتریسیته می تواند این پیام ها را به این سرعت منتقل نماید. این جریان نمی تواند به وسیله ی مواد شیمیایی یا جریان گردش خون به وجود آید. این جریان به وسیله ی شبکه های عصبی کنترل و هدایت می شود و الکتریسیته تنها وسیله ای است که این جریان ها را هدایت و جاری می سازد. اگر شما یک جریان الکتریسیته را با دست لمس کنید و شخصی به شما دست بزند، بلافاصله شخص دوم یک شوک الکتریکی دریافت می کند چرا که او یک منبع زنده ی الکتریسیته را لمس کرده است. کسی در این شکی ندارد که ما الکتریسیته تولید می کنیم و از یک نوع خاص الکتریسیته جهت به انجام رسانیدن کارهای جسمی و روحی روانی خود استفاده می نماییم. در بافت های حسی ما از طریق تحریکات الکتریکی پیام هایی به مغز منتقل می گردند، عقل و درک ما این تحریکات را تجزیه و تحلیل می نمایند و دستورات لازم را صادر می کنند که به آن موضوع مربوط می گردند و فوری دستور صادر می گردد که انگشت از لای گیره دور شود. دیافراگم های (پرده ها) کوچکی این پتانسیل ها (حرکات الکتریکی) را مداوم می سازند و تجزیه می کنند. الکتریسیته یک جزء اساسی از انرژی بیولوژیکی است که جریان پیش رونده و حرکتی را به نمایش می گذارد. بدن از این انرژی استفاده و مقدار غیر قابل استفاده را ذخیره می کند. هنگامی که انرژی ذخیره ی بدن در اثر اسراف یا فقدان مواد غذایی به پایان رسید و دیگر انرژی جدید جانشین آن نشد نیاز بدن به انرژی تأمین نمی شود و در اثر این فقدان انرژی، خستگی و ضعیف شدن بدن ظاهر می گردد و اعمال حیاتی بدن مختل می شوند. در اثر این خستگی سیستم دفعی بدن قادر نیست که بقایای مواد هضم نشده از درون را به بیرون بفرستد. همچنین مواد سمی که از بیرون به درون بدن منتقل می شوند در بدن ذخیره می گردند؛ تجمع فضولات مواد غذایی، سوخت و سازهای غدد داخلی، ورود مواد سمی موجود در هوا، همگی باعث ضعیف شدن بدن می شوند، در این شرایط بدن خود را در حال انهدام می بیند.

درمان ضعیف شدن بدن

در اصل همان طور که گفته شد ضعیف شدن بدن یک بیماری نیست بلکه یک شکایت است، ضعیف شدن بدن و خستگی احساسی است که توسط فرد و به صور مختلف از جمله : بی حالی ، کسالت و زود خسته شدن ، فقدان انگیزه و نیرو، ازدست دادن میل و علاقه به کارهای روزمره شادابی کم یا احساس یأس وناامیدی بیان می شود;همچنین به صورت احساس باطنی ضعیف شدن بدن و میل شدید به استراحت یا خوابیدن نیز بیان می گردد.

آیا می دانید چه میوه ای خستگی و ضعف بدن شما را برطرف می کند ؟

– یکی از میوه هایی که برای درمان ضعیف شدن بدن و خستگی میتوان استفاده کرد انگور است.مصرف انگور خستگی را برطرف می‌كند و به دلیل داشتن پتاسیم برای برطرف كردن ضعیف شدن بدن مفید است. مصرف آب انگور تازه می‌تواند یبوست كه عوارض آن بی اشتهایی، نفخ، سردرد، تشنگی مفرط و بوی بد دهان را از بین برد.

– غوره حالت كال انگور است و برای درست كردن سركه استفاده می‌شود و سركه حاصل از تخمیر دانه‌های انگور در تسكین خارش‌های پوستی و جلدی مؤثر است.

– انگور سرشار از پتاسیم است كه برای درمان ضعیف شدن بدن مفید است. افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلب و اعصاب می‌تواتند مفید باشد. انگور برای سلامت قلب، ریه و كلیه مفید است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزی، ملین و مدر است و برای مبتلایان به اوره خون مناسب و سازگار است.

– دانه‌های خشك انگور صفرا و بلغم را رفع می‌كند. اتصالات را قوی می‌كند و حالت‌های خستگی و ضعیف شدن بدن را برطرف می‌كند. روغن هسته انگور حاوی اسید‌های چرب غیر اشباع است كه مصرف آن بسیار مفید است.

– یکی دیگر از مواد غذایی که میتوان از آن برای درمان ضعیف شدن بدن استفاده کرد جو است.جو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است و دارای خواص دارویی است.

– جو غذایی بسیار مقوی است. جوشانده ‏ی حاصل از مخلوط دانه‏ های جو همراه با جوی دوسر و گندم ماده غذایی بسیار مقوی در درمان ضعیف شدن بدن است. جو دارای مقادیر بالایی از فسفر است و بنابراین برای وضعیت عصبی و فعالیت‏ های ذهنی بسیار مفید است.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری ها مطالعه فرمایید.

– درمان کمردرد شدید 

– درمان درد زانو 

– درمان درد لگن

منبع : کتاب بیماری های مفصلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up