عمل جراحی فیوژن (پیوند استخوانی) ستون فقرات

 در صورتی که مشکل کمردرد بیمار به علت بی ثباتی ستون فقرات مثلاً در اثر لقی یا جابجایی مهره ها پدید آمده باشد، ممکن است عمل جراحی فیوژن (پیوند استخوانی) برای بیمار انجام شود.

در این حالت تنها قطعه یا قطعات استخوانی بین دو یا چند مهره یا مهره های مجاور به هم جوش خواهند خورد. اغلب از ایلیاک (استخوان لگن)، دنده و یا سایر نقاط به عنوان منبع گرافت استفاده می شود، اما مواد مصنوعی مختلفی مثل هیدروکسی آپاتیت هم برای این کار قابل استفاده هستند. دراین مقاله به عمل جراحی فیوژن توسط جراح ستون فقرات می پردازیم.

Blausen_0096_BoneGraft

دو روش اصلی جراحی فیوژن (پیوند استخوانی)

  • فیوژن پوسترولاترال

در این روش جراحی فیوژن (پیوند استخوانی)گرافت استخوانی بین زواید عرضی مهره ها و فاست های تخریب شده قرار می گیرند.

  • فیوژن اینتربادی

در این روش گرافت استخوانی در فضای خالی شده ی دیسک قرار داده می شود و در نهایت دو مهره ی مجزا به یکدیگر متصل خواهند شد.

در صورت لزوم می توان برای افزایش احتمال جوش خوردن قطعات پیوند شده از وسایل خاصی مثل Cage، SPATIAL، CD، Uss و… که در اصطلاح پلاتین نام دارند، اما اغلب از جنس تیتانیوم (که فلزی با خواص بسیار خوب که در صورت لزوم امکان انجام MRI را نیز فراهم می کند) و استیل هستند، استفاده کرد، حتی اخیراً ترکیبات پیشرفته دیگری به این منظور ابداع شده اند.

بسیاری از بیمارانی که با این تشخیص ها مورد عمل جراحی قرار گرفته اند، امروزه به کارهای معمول خود پرداخته و کمترین مشکلی با این بیماری ندارند، در حالی که اغلب سال ها با درد و ناتوانی دست و پنجه نرم کرده بودند و در حقیقت درد را به عنوان یکی از همراهان همیشگی خود می شناختند.

منبع : کتاب علل و درمان دردهای ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up