پیشرفت های موجود در درمان درد موجب استفاده از پمپ اپیدورال کنترل درد (PCEA) توسط بیمار شده است.همانند پمپ وریدی کنترل درد، بیماران امکان دریافت مقادیر یکجا و بولوس، و نیز تزریق مدوام داروهای مسکن( مخدرها و بیحس کننده های موضعی) را از طریق فضای اپیدورال دارند.

در برخی از مطالعات، استفاده از پمپ اپیدوال کنترل درد با بوپیواکائین و فنتانیل در مقایسه با تزریق مداوم اپیدورال، موجب بیدردی بهتر با رضایت بیشتر بیمار، کاهش شیوع عوارض جانبی و هزینه های کلی شده است.

پمپ اپیدورال کنترل درد را می توان برای بیماران با درد حاد پس از اعمال بزرگ داخل شکمی، ارتوپدی یا جراحی توراکس، و نیز در موارد درد مزمن مانند کانسر بکار برد.

پمپ اپیدورال کنترل درد دارای مزایایی می باشد، بطور مثال بیمار توانایی تنظیم مقادیر داروهای مسکن متناسب با میزان درد را دارد، مقدار مخدر مصرفی کمتر و بیدردی موثرتری در مقایسه با پمپ کنترل درد وریدی و نیز تزریق مداوم اپیدورال ایجاد می کند.

فواید پمپ اپیدورال کنترل درد

فواید پمپ اپیدورال کنترل درد نسبت به تزریق مداوم اپیدورال شامل کارایی بیشتر، رضایتمندی بالاتر، آرامبخشی کمتر، کاهش استفاده از مخدر می باشد. استفاده از پمپ اپیدورال کنترل درد PCEA در مقایسه با پمپ وریدی کنترل درد PCIA باعث کاهش مصرف مخدر می گردد.

کاربرد مرفین در روش پمپ اپیدورال کنترل درد

کاتترهای اپیدورال را می توان برای ایجاد بیدردی از قبل از عمل یا حین عمل در ناحیه تحتانی تورایسک یا فوقانی کمری کارگذاشت.

مقدار بارگیری اولیه 2تا3 میلی گرم مرفین( بدون نگهدارنده) بوده و میزان تزریق مداوم با مرفین (02/0 درصد) به مقدار 4/0 میلی گرم در ساعت شروع می شود.

مقدار تزریق یکجای 2/0 میکروگرم از مرفین، با زمان قفل شدن 10 تا 15 دقیقه، با بیشترین مقدار تزریق 1تا 2 میلی گرم در ساعت داده می شود.

مقدار بارگیری اولیه فقط پس از یک مقدار آزمایشی با بیحس کننده موضعی (2 تا 3 میلی لیتر لیدوکائین 2 درصد) تجویز می شود تا از عدم وجود کاتتر در فضای ساب آراکنوئید اطمینان حاصل گردد.بروز دردهای اضافی در این بیماران در 6 تا 8 ساعت اول پس از عمل جراحی شایع است.

این دردهای اضافی را می توان با تجویز مرفین اپیدورال بصورت مقادیر یکجا 5/0 تا 1 میلی گرم درمان نمود.

اگر تجویز دارو در دو نوبت متوالی برای ایجاد بیدردی ناکافی بود، باید با تزریق بیحس کننده موضعی در کاتتر از قرار گیری مکان صحیح کاتتر در اپیدورال و عدم جابجایی آن اطمینان حاصل نمود.

تاثیر مقدار بارگیری اولیه با تزریق 50 تا 100 میکروگرم فنتانیل اپیدورال افزایش می یابد. فنتانیل شروع بیدردی را تسریع میکند که بعلت فعالیت در جانبه آن، یعنی جذب عروقی سریع و برداشت عصبی سریع طناب نخاعی می باشد.

زمان قفل شدن پمپ اپیدورال کنترل درد با استفاده از مرفین حدود 30 دقیقه توصیه می شود.

بمنظور اجتناب از تجمع اضافی مرفین، میزان تزریق مداوم آن در پمپ اپیدورال باید محدود گردد. مقادیر یکجای کم با زمان قفل شدن کوتاه در پمپ اپیدورال بی خطر بوده و منجر به تجمع اضافی دارو قبل از تاثیر مقدار بارگیری اولیه نمی گردد.

در این زمینه بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up