در اثر حرکات نامناسب شدید و قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب امکان آسیب دیدگی مهره های گردن و همچنین بروز بیماری دیسک گردن وجود دارد.

نشانه های دیسک گردن

گردن درد,سردرد و سوزش بین دو کتف از نشانه های دیسک گردن است. در بعضی از مبتلایان به عارضه دیسک گردن خم کردن گردن و همچنین به عقب بردن سر بسیار دردناک است .

 بعضی از بیماران مبتلا به دیسک گردن هنگام خم کردن سر به جلو دچار درد شدیدی در ستون فقرات می شوند.

گردن درد به علت دیسک گردن بسیار شدید است و این درد ممکن است به دست بیماران مبتلا به دیسک گردن و انگشتان و حتی نواحی آرنج نیز انتشار پیدا کند.

درد دیسک گردن می تواند بسیار شدید باشد به گونه ای که باعث اختلال در خواب شب افراد مبتلا به دیسک گردن شود.

علت دیسک گردن

علت بیماری دیسک گردن جابجایی دیسک بین مهره های گردن و همچنین فشار  وارد به ریشه های عصبی مهر های گردن و تحریک این مهره ها است .

دیسک گردن یک غضروف است که بین مفصل دو مهره مجاور در گردن است که در اثر حرکات نامناسب و فشارهای  مکانیکی به تدریج دچار تغییراتی می شود و از حالت عادی خود خارج شده و در نهایت موجب بیرون زدگی می شود

پیشگیری از دیسک گردن

دیسک گردن می تواند یک بیماری برای افراد شاغلی باشد که گردن آن ها برای مدت طولانی خم است .

بنابراین برای پیشگیری از دیسک گردن به این افراد توصیه می شود که بعد از هر نیم ساعت کاری که انجام می دهند زمانی به خود استراحت دهند .

 همچنین حرکات ورزشی مناسب برای تقویت عضلات گردن و قرار دادن یک بالشت استوانه ای کوچک در پشت گردن در پیشگیری از دیسک گردن و گردن درد تاثیر زیادی دارد.

56

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن با گردنبند طبی

گردن بند طبی باعث کمتر شدن حرکات گردن و استراحت عضلات گردن می شود که این کار باعث کمتر شدن فشار به ریشه های عصبی گردن و درمان دیسک گردن می شود

مدت زمان استفاده از گردنبد طبی در درمان دیسک گردن

ولی نکته مهم استفاده از گردنبند طبی در درمان دیسک گردن این است که این گردنبندها نباید به مدت زیاد بسته شوند زیرا باعث می شود عضلات گردن ضعیف شوند و باعث بدتر شدن بیماری دیسک گردن می شود.

درمان دیسک گردن با دارو

پزشک برای درمان بیماری دیسگ گردن ممکن است داروهای ضد التهابی مانند داروهای شل کننده عضلات و در برخی از مواقع و با توجه به علائم بیمار مبتلا به دیسک گردن از تزریق مستقیم کورتیکوستروئید در اطراف ریشه های عصبی استفاده کند

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

یکی از روش های موثر در درمان دیسک گردن فیزیوتراپی می باشد انجام ورزش های طبی مخصوص که در فیزیوتراپی به منظور رفع علائم بیماران مبتلا به دیسک گردن استفاده می شود باعث انعطاف پذیری گردن و تقویت عضلات گردن می شود که در درمان دیسک گردن تاثیر بسیار زیادی دارد

در برخی از مواقع از کشش سر و گردن نیز برای رفع علائم بیماران دیسک گردن استفاده می شود

3747138611-1508x874_t

  درمان دیسک گردن با  تزریق کورتیکواستروئید

در صورتی که روش های گفته شده موجب کاهش علائم و درد بیماران مبتلا به دیسک گردن نشود پزشک ممکن است از تزریق کورتیکواستروئید در فضای اپیدورال برای درمان دیسک گردن استفاده کند

درمان دیسک گردن با استراحت

در هنگام مراحل حاد بیماری دیسک گردن استراحت به مدت دو هفته توصیه می شود. با بهبود علائم بیماری دیسک گردن فعالیت های طبیعی خود را شروع کنید.استراحت برای مدت طولانی در بیماران مبتلا به دیسک گردن اصلا توصیه نمی شود.

درمان دیسک گردن با جراحی

در صورتی که علائم بیمار مبتلا به دیسک گردن با هیچ کدام از روش های درمانی ذکر شده رفع نشود از روش های جراحی برای درمان بیماران مبتلا به دیسک گردن استفاده می شود

2086721_879

تشخیص دیسک گردن

پزشک برای تشخیص بیماری دیسک گردن از رادیوگرافی برای مشاهده تغییرات ایجاد شده در مهره های گردن و تشخیص فشار وارد بر نخاع و ریشه های عصبی گردن استفاده می کند.

همچنین پزشک برای تشخیص فشار به ریشه های عصبی و عصب مبتلا شده از انجام الکترومیوگرافی یا نوار عصبی استفاده می کند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up