درد سرطان

درد در بیماران سرطانی یک مساله جدی است.۵۰٪ بیماران سرطانی از درد شکایت می‌کنند. درد سرطان به عنوان دردی که وسیله نئوپاسم بدخیم یا به عنوان پیامد مداخله درمانی ایجاد شده‌است .

مطالعات نشان داده‌است که درد در دوسوم همه افراد مبتلا به سرطان دیده شده‌است. بونیکا ۱۹۸۰ خاطرنشان کرد که در ۸۵٪ بیماران مبتلا به سرطان از تجربه درد سرطان استخوان و پشت گردن رنج می‌برند وفقط ۵ درصد بیماران تجربه درد سرطان خون را دارند. دریک مطالعه مشاهده شده‌است که بیماران مبتلا به سرطان از درد رنج می‌برند نسبت به بیماران مبتلا به سرطان بدون درد، افسردگی، اضطراب، خود بیمارانگاری ونظایر آن رابیشتر ازخود نشان می‌دهند.

درد سرطان مي‌تواند در آن حد کاهش یابد که شما بتوانيد از فعاليت‌هاي روزانه و خواب بهتر لذت ببرید. صحبت با پزشک متخصص کنترل درد کمک مؤثري است؛ اگر گروه پزشکی مهار درد دارید روانشناسان و مدد کاران اجتماعی نیز مي‌توانند جزء اعضاي آن باشند.

متخصصان درد و تسکین درد، در مهار درد خبره‌اند. متخصصان تسکین درد، پيامدها و عوارض جانبی و مشکلات عاطفی ناشی از سرطان و درمان سرطان را مداوا مي‌کنند. آنها برای پیدا کردن بهترین راه مهار درد با شما همکاری مي‌کنند.

علت درد سرطان

 

سرطان و درمان آن بیش‌ترین درد را دارند و دلایل عمده اين درد، عبارتند از:

1- درد سرطان ناشی از درد آزمایش‌های پزشکی

برخی از روش‌هایی که جهت تشخیص سرطان و بررسی پیشرفت درمان از آنها استفاده مي‌كنند دردناک هستند، از جمله نمونه‌‌برداری، آزمایش آب نخاع یا آزمایش مغز استخوان. اگر به شما گفتند که به این آزمايش‌ها نیاز دارید، نگذارید ترس از درد بر شما غلبه كند. پیش از شروع كار از پزشک خود بپرسید که چه اقداماتی برای کاهش درد شما انجام مي‌دهند.

2- درد سرطان ناشی از تومور

اگر سرطان بزرگ‌تر شود و گسترش پیدا کند، با فشار آوردن به بافت‌های دور و برش باعث درد مي‌شود. مثلاً، تومور با فشار به استخوان، عصب، نخاع یا ساير اعضاي داخل بدن موجب درد مي‌شود.

3- درد سرطان ناشی از فشردگی نخاع

وقتی تومور به مهره‌ها سرایت ‌کند، نخاع را تحت فشار مي‌گذارد و به درد فشردگی نخاع مي‌انجامد. اولین نشانه‌اش درد کمر یا گردن یا هر دو نشانه است؛ سرفه، عطسه یا دیگر تحریک‌ها آن را بدتر مي‌کند.

4- درد سرطان ناشی از درمان

شیمي‌درمانی، پرتودرماني، جراحی و دیگر روش‌های درمان درد سرطان گاهي برای برخی بيماران باعث درد مي‌شود.نمونه ای از دردهای ناشی از درمان “دردهای عصبی ” میباشد . اگر درمان به عصب‌ها آسیب بزند درد توليد مي‌كند. این درد اغلب سوزنده، تیز و تیر کشنده است. گاهي خود سرطان هم باعث این درد مي‌شود.

5-توهم درد سرطان

گاهي ممکن است در بعضي اعضاي بدن که با جراحی برداشته شده‌‌اند، احساس درد یا ناراحتی کنید پزشکان علت آن را نمی‌دانند ولی این درد واقعی است.

میزان دردی که احساس مي‌کنید به چیز‌های مختلفی بستگی دارد، از جمله محل سرطان در بدن، نوع آسیب و چگونگی رویارویی بدن شما با درد. همه با هم فرق مي‌كنند.

درد سرطان از ملایم تا شدید متغیر است. برخی روزها ممکن است بدتر از روزهای دیگر باشد، كه گاهي در اثر خود سرطان، درمان یا هر دوي آنها است. ممکن است دردی داشته باشید که به سرطان شما ربطی ندارد. در بعضي افراد عدم سلامت یا سردرد و درد عضلات علت‌هاي ديگري دارند. همیشه برای رهایی از درد، قبل از مصرف دارو- حتی داروهايي که معمولاً در دسترس هستند- با پزشک خود صحبت کنید.

خواننده گرامي، پيشنهاد مي شود مطالب زير را جهت کسب اطلاعات بيشتر در زمينه “درد سرطان” مطالعه فرماييد .

 

درمان درد سرطان

کاهش درد سرطان

 

 

منبع :سایت ویکی پدیا، دانشنامه آزاد ؛  سایت موسسه تحقیقات ، درمان و آموزش سرطان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up