درد سرطان

درد در بیماران سرطانی یک مساله جدی است.۵۰٪ بیماران سرطانی از درد شکایت می‌کنند. درد سرطان به عنوان دردی که وسیله نئوپاسم بدخیم یا به عنوان پیامد مداخله درمانی ایجاد شده‌است .

مطالعات نشان داده‌است که درد در دوسوم همه افراد مبتلا به سرطان دیده شده‌است. بونیکا ۱۹۸۰ خاطرنشان کرد که در ۸۵٪ بیماران مبتلا به سرطان از تجربه درد سرطان استخوان و پشت گردن رنج می‌برند وفقط ۵ درصد بیماران تجربه درد سرطان خون را دارند. دریک مطالعه مشاهده شده‌است که بیماران مبتلا به سرطان از درد رنج می‌برند نسبت به بیماران مبتلا به سرطان بدون درد، افسردگی، اضطراب، خود بیمارانگاری ونظایر آن رابیشتر ازخود نشان می‌دهند.

درد سرطان می‌تواند در آن حد کاهش یابد که شما بتوانید از فعالیت‌های روزانه و خواب بهتر لذت ببرید. صحبت با پزشک متخصص کنترل درد کمک مؤثری است؛ اگر گروه پزشکی مهار درد دارید روانشناسان و مدد کاران اجتماعی نیز می‌توانند جزء اعضای آن باشند.

متخصصان درد و تسکین درد، در مهار درد خبره‌اند. متخصصان تسکین درد، پیامدها و عوارض جانبی و مشکلات عاطفی ناشی از سرطان و درمان سرطان را مداوا می‌کنند. آنها برای پیدا کردن بهترین راه مهار درد با شما همکاری می‌کنند.

علت درد سرطان

 

سرطان و درمان آن بیش‌ترین درد را دارند و دلایل عمده این درد، عبارتند از:

1- درد سرطان ناشی از درد آزمایش‌های پزشکی

برخی از روش‌هایی که جهت تشخیص سرطان و بررسی پیشرفت درمان از آنها استفاده می‌کنند دردناک هستند، از جمله نمونه‌‌برداری، آزمایش آب نخاع یا آزمایش مغز استخوان. اگر به شما گفتند که به این آزمایش‌ها نیاز دارید، نگذارید ترس از درد بر شما غلبه کند. پیش از شروع کار از پزشک خود بپرسید که چه اقداماتی برای کاهش درد شما انجام می‌دهند.

2- درد سرطان ناشی از تومور

اگر سرطان بزرگ‌تر شود و گسترش پیدا کند، با فشار آوردن به بافت‌های دور و برش باعث درد می‌شود. مثلاً، تومور با فشار به استخوان، عصب، نخاع یا سایر اعضای داخل بدن موجب درد می‌شود.

3- درد سرطان ناشی از فشردگی نخاع

وقتی تومور به مهره‌ها سرایت ‌کند، نخاع را تحت فشار می‌گذارد و به درد فشردگی نخاع می‌انجامد. اولین نشانه‌اش درد کمر یا گردن یا هر دو نشانه است؛ سرفه، عطسه یا دیگر تحریک‌ها آن را بدتر می‌کند.

4- درد سرطان ناشی از درمان

شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، جراحی و دیگر روش‌های درمان درد سرطان گاهی برای برخی بیماران باعث درد می‌شود.نمونه ای از دردهای ناشی از درمان “دردهای عصبی ” میباشد . اگر درمان به عصب‌ها آسیب بزند درد تولید می‌کند. این درد اغلب سوزنده، تیز و تیر کشنده است. گاهی خود سرطان هم باعث این درد می‌شود.

5-توهم درد سرطان

گاهی ممکن است در بعضی اعضای بدن که با جراحی برداشته شده‌‌اند، احساس درد یا ناراحتی کنید پزشکان علت آن را نمی‌دانند ولی این درد واقعی است.

میزان دردی که احساس می‌کنید به چیز‌های مختلفی بستگی دارد، از جمله محل سرطان در بدن، نوع آسیب و چگونگی رویارویی بدن شما با درد. همه با هم فرق می‌کنند.

درد سرطان از ملایم تا شدید متغیر است. برخی روزها ممکن است بدتر از روزهای دیگر باشد، که گاهی در اثر خود سرطان، درمان یا هر دوی آنها است. ممکن است دردی داشته باشید که به سرطان شما ربطی ندارد. در بعضی افراد عدم سلامت یا سردرد و درد عضلات علت‌های دیگری دارند. همیشه برای رهایی از درد، قبل از مصرف دارو- حتی داروهایی که معمولاً در دسترس هستند- با پزشک خود صحبت کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “درد سرطان” مطالعه فرمایید .

 

درمان درد سرطان

کاهش درد سرطان

 

 

منبع :سایت ویکی پدیا، دانشنامه آزاد ؛  سایت موسسه تحقیقات ، درمان و آموزش سرطان

moshavere