مفصل شانه پیچیده ترین مفصل بدن است .این پدیدهٔ عجیب شاهکار زیست مکانیکی و هنر حرکات است. لااقل یک چیز در مورد شانه واضح است ” تا جائی که دچار ناتوانی شود، عدم درمان را تحمل می‌کند. ”  و متأسفانه از کار افتادن آن معمولاً دردناک است.  نسبت به مفصل ران ثبات کمتر ولی تحرک بیشتری دارد لذا مستعد آسیب بیشتر است اکثر مردم درد شانه چپ را یک نشانه خطرناک ( مشکل قلبی ) می دانند ولی برای درد شانه راست اهمیتی قائل نیستند اما درد شانه راست می تواند نشانه چند بیماری مهم ( سنگ کیسه صفرا، آبسه کبد و سرطان سینه ) باشد.

آناتومی مفصل شانه

آناتومیمفصل شانه

شانه از ( استخوان بازو ، glenoid ، کتف ، acromion ، ترقوه و بافت نرم اطراف ) ساخته می شود در شانه سه مفصل (sternoclavicular، acromioclavicular و مفصل گلنوهومرال ) وجود دارد که مفصل گلنوهومرال مفصل اصلی و شایع ترین جابجایی را در بدن دارد لیگامانها و عضلات اطراف آن، از جمله عضلات روتاتور کاف، به ثبات مفصل شانه کمک می کند. روتاتور کاف از چهار عضله ) infraspinatus teres, supraspinatus, کوچک و ساب اسکاپولاریس ) تشکیل شده است . این عضلات به چرخش داخلی و خارجی شانه کمک می کند.

درد شانه

درد شانه سومین علت مراجعه به علت درد عضلانی است شانه درد شامل هر دردی است که در داخل یا اطراف شانه وجود دارد و می تواند ناشی از آسیب، بیماری مفصل شانه یا خود بخود باشد آسیب می تواند روی هر یک از رباط ها، bursae، یا تاندون های اطراف مفصل شانه، غضروف، منیسک و استخوان مفصل تاثیر بگذارد. بیماریهای خاص و شرایط موثر بر ساختار قفسه سینه یا شکم مانند ( بیماری های قلبی و کیسه صفرا ) ممکن است سبب درد شانه شوند.

درد شانه همچنین می تواند از بیماری های (مفصل شانه،بافت نرم و استخوان های اطراف شانه یا اعصاب عرضه کننده حس به منطقه شانه ) رخ می دهد. شانه درد معمولاً با فعالیت و یا حرکت بازو یا شانه بدتر می شود. گروهی از عضلات و تاندون ها با نام ( روتاتور کاف ) که برای کمک به حرکات شانه و نگه داشتن مفصل در محل خود است اختلالات روتاتور کاف، ناشی از التهاب یا صدمه به عضلات روتاتور کاف، تاندون ها یا التهاب بورسا می باشد این التهاب می تواند توسط سایش و پارگی رخ دهد که با افزایش سن، افزایش حرکات شانه مخصوصاً بالاتر از سطح شانه، بلند کردن اجسام سنگین و تروما ایجاد می شود عدم درمان التهاب تاندون ها می تواند سبب پارگی روتاتور کاف شود . درد مربوط به روتاتور کاف معمولاً در جلو یا خارج شانه احساس می شود مخصوصا وقتی بازوی خود را برای بالا بردن یا بلند کردن چیزی بالای سر خود می برید آسیب های شدید می تواند سبب ضعف عضلات شانه، محدودیت حرکت شانه و درد مداوم شود.

درد شانه یک شکایت عمده بیماران با مشکلات شانه‌ای است، اگرچه ممکن است گاهی در ارتباط با بیماری‌ها و اختلالات شانه نبوده و از قسمت های دیگر به شانه انتشار یابد.درد شانه ممکن است درارتباط با مفاصل کمربند شانه ای یا عناصر اطراف مفصل(Periarticular)مربوطه ایجاد گردد. مطالعات لنندر(Lennander) حاکی از این واقعیت است که تمام عناصر مفصلی و اطراف آن مانند کپسول مفصلی،سینوویوم،عضله،تاندون،فاسیا،لیگامان(رباط) و پریوست نسبت به درد حساس هستند،ولی غضروف و خود استخوان نسبت به تحریکات دردناک جواب نمی دهند .

درد بازو

 

درد بازو می تواند از طریق طیف گسترده ای از عوامل ایجاد گردد، این عوامل می تواند صدمات مفاصل تا ایجاد فشار به اعصاب را در برگیرد. بسته به علت، درد بازو می تواند به طور ناگهانی شروع شود و یا به تدریج و در طول زمان آغاز گردد. در بسیاری از موارد،درد بازو از مشکلی در ناحیه گردن و یا ستون فقرات فوقانی سرچشمه می گیرد. درد بازو، خصوصاً بازوی چپ، حتی می تواند نشانه ای از یک حمله قلبی باشد.

آناتومی مفصل بازو

آناتومی بازو

استخوان بازو Humerus bone یک استخوان بلند است که در ناحیه شانه با استخوان کتف یا اسکاپولا Scapula و در آرنج با استخوان های ساعد یعنی زند بالایی (رادیوس) Radius و زند زیرین ( اولنا) Ulna مفصل میشود. این استخوان بزرگترین استخوان اندام فوقانی است و در وسط عضلات بازو قرار گرفته است

قسمت بالایی استخوان بازو به شکل یک برجستگی کروی است که به آن سر استخوان بازو Humeral head میگویند. در کنار سر استخوان بازو دو برجستگی به نام های توبروزیته بزرگ Greater tuberosity و توبروزیته کوچک Lesser tuberosity وجود دارد. توبروزیته یا توبرکل بزرگ در قسمت خارجی محل اتصال سر به تنه بوده و توبروزیته یا توبرکل کوچک در جلو یا قدام محل اتصال سر به تنه است.

بین توبروزیته کوچک و بزرگ یک شیار به نام شیار یا ناودان بی سیپیتال Bicipital groove وجود دارد. روی این شیار یک بافت لیفی محک قرار دارد که به آن لیگامان عرضی بازو Transverse humeral ligament میگویند. به این صورت ناودان و لیگامان یک تونل میسازند که سر بلند تاندون عضله دوسر از درون آن عبور میکند.

سر استخوان بازو حدودا یک سوم سطح یک کره کامل است و توسط غضروف مفصلی پوشیده شده است. سر استخوان بازو با حفره گلنویید Glenoid fossa استخوان کتف یا اسکاپولا مفصل میشود. جایی که سر استخوان بازو به تنه آن میچسبد را گردن استخوان بازو Humeral neck میگویند. قسمت وسط استخوان بازو را تنه Humeral shaft آن میگویند. تنه استخوان بازو در قسمت های بالایی شکل استوانه ای دارد ولی در قسمت پای پایین پهن میشود.

در وسط تنه استخوان بازو، استخوان کمی برجسته میشود. این برجستگی که در سطح خارجی و قدامی استخوان است را توبروزیته دلتویید Deltoid tuberosity میگویند و محل اتصال عضله دلتویید به استخوان بازو است.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد میشود مطلب ” علت درد شانه و بازو ” را جهت اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up