برای درمان سردردتان بهتر است که در زندگی تان تغییراتی را ایجاد کنید. با ایجاد این تغییرات می توانید از بسیاری از سردردهای خوشه ای، تنشی و سایر سردردها در اولین مرحله پیشگیری کنید.

در قدم اول برای درمان سردرد هر مشکل اساسی پزشکی که دارید مثل تیروئید، دیابت و یا سایر مواردی که باعث سردرد شما می شوند را درمان کنید. فراموش نکنید که داروهای قطعی و اصلی هم می توانند سبب سردرد یا تشدید آن شوند. یک کتاب مرجع پزشکی که شامل داروهای تجویزی و غیر تجویزی است می تواند مفید باشد. انتخاب یک پزشک مجرب برای کسب بهترین درمان مهم است. مثلاً متخصص داخلی غدد بهترین متخصص برای درمان بیماری های متابولیک مانند بیماری های تیروئید و دیابت است. اگر سردرد سینوسی مزمن دارید که ناشی از سینوزیت است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. وقتی که سردردتان ناشی از اختلال چشم است متخصص چشم را ملاقات کنید.

درمان سردرد با کاهش استرس

اگرسردردهای شما با استرس های تان ارتباط دارد بهتر است  برای درمان سردرد به دنبال یک روان پزشک یا روان شناس باشید. لطفاً توجه داشته باشید که حتماً نباید اختلالات شخصیتی متعدد یا شیزوفرنی داشته باشید که یک متخصص بهداشت روانی را ملاقات کنید. استرس زیاد به طور قطع عضلات را تحت فشار و کشش قرار می دهد و سبب تغییراتی در خیلی از هورمون ها و مواد شیمیایی بدن می شود. گاهی اوقات دارو و سایر درمان های متعدد سردرد که شما آن ها را امتحان می کنید در زمانی که واقعاً دچار استرس هستید به اندازه کافی نیستند و ممکن است نیاز به دریافت کمک در رابطه با آن چه سبب ایجاد استرس در شما شده داشته باشید.

استرس یک القا کننده اصلی سردرد برای تقریباً هر نوع نوع سردردی می باشد. بنابراین هنگامی که راه های مؤثر برای کاهش استرس را پیدا می کنید معمولاً در پی آن سردردهایتان (تعداد و شدت آن) کاهش می یابد. البته آن چه در مورد یک شخص به خوبی پاسخ می دهد در مورد فرد دیگر به خوبی جواب نمی دهد، اما معمولاً اقدامات مؤثری وجود دارد که می توانید انجام دهید تا سطح استرس را کاهش دهید. نظیر یادگیری نحوه ریلکس کردن عضلات به طور پیشرفته، خواب کافی و تشخیص و پیشگیری از محرک های غذایی

درمان سردرد با ریلکس کردن عضلات به طور پیشرفته (تمدد اعصاب)

خیلی از افراد که تحت فشار استرس هستند از طریق شل کردن عضلات پیشرفته، فشارهای عمده استرس را کاهش می دهند. در یک پژوهش بیمارانی که به طور مزمن مبتلا به برگشت اسید معده بودند از طریق درمان های آرام سازی عضلانی واقعاً قادر به کاهش اسید معده شده بودند. در واقع سطح اسید معده ی خیلی از افراد پس از این که درمان شل سازی عضلانی را انجام دادند طبیعی بود. چگونه محققان متوجه شدند که میزان اسید معده این افراد چه مقدار است؟ با استفاده از ابزار خاصی که محققان در اختیار داشتند و درمعده ی این افراد قرار داده بودند قادر به اندازه گیری میزان اسید معده گروه شل سازی عضلانی قبل و بعد از درمان شدند. برای انجام آزمایش در حالت رقابتی بیشتر، افراد بیشتر غذای اسیدی مثل پیتزا و نوشابه دریافت کردند. البته مشکل شما برگشت اسید معده نیست (اگر چه ممکن است این مشکل را نیز داشته باشید) بلکه سردرد مزمن می باشد.

اگر درمان شل سازی عضلانی می تواند به افراد کمک کند تا اسید معده را کاهش دهند آیا این معنا را نمی دهد که می تواند در کنترل سردردهای مزمن نیز کمک کننده باشد به نظر ما امکان پذیر است. برای یادگیری نحوه انجام درمان ریلکسیشن عضلات می توانید از یک درمانگر متخصص و یا یک فرد با تجربه کمک بگیرید. این تکنیک ها باعث آرامسازی و تمرکز بر روی بخشی از بدن می شود و تصور می کنید که تمام این استرس ها و فشار ها از بدن خارج می شوند. بعضی از مردم این تمرین های ذهنی را با تصویرسازی از شل نمودن پاها شروع می کنند. آن ها به سراغ زانو، قسمت تحتانی کمر و سایر قسمت های فوقانی می روند تا به سر و گردن می رسند. سایرین برعکس عمل می کنندو این درمان را از بالا شروع می کنند و به تدریج شل سازی را به سمت بخش های پایینی بدن می برند. هر دو روش مناسب است.

ریلکسیشن عضلات و تمدد اعصاب ممکن است برای بعضی از افراد احمقانه و اتلاف وقت به نظر برسد اما این ها افرادی هستند که بیشتر به این اقدامات نیاز دارند. ممکن است نگران باشید که در انتهای جلسه ریلکسیشن به خواب بروید. این درست است، بنابراین جلسات را خیلی سنگین برگزار نکنید. ممکن است پس از انجام این فعالیت ها بیش از حد آرام و ریلکس شوید. زمانی را تنظیم کنید که پس ازشام باشد تا حداقل 30 دقیقه تمدد اعصاب و ریلکسیشن داشته باشید. نکته جالب آن که در مواقعی که نگران و غمگین نیستید، راه کارهای حل مشکلات در نظر شما پیشقدم و جلودار خواهند بود، این یک مزیت است ولی نباید به عنوان هدف تمرین ها تلقی شود.

درمان سردرد با خواب کافی

اگر شما هر 5 تا 6 ساعت و یاکمتر می خوابید کافی نیست. بدن زمانی که در شب به استراحت می پردازید خود را بازیابی می کند و هورمون هایی وجود دارد که تنها در شب تولید می شوند و باعث بازسازی مجدد و رفع آسیب های بدن خواهند شد. رویاها ممکن است نقشی در پاک کردن تارهای ذهنی تنیده شده داشته باشند و مطالعات نشان داده اند افرادی که از رویاپردازی محرومند بسیار آشفته و غیر منطقی خواهند بود. هنگامی که بدن تان را با کمبود خواب فریب می دهید یا به دلیل استرس و یا سایر اختلالات باعث کسری خواب می شوید اغلب در خطر گسترش سردرد مزمن هستید. البته همه ی افراد دچار سردرد نمی شوند بلکه بعضی از افراد دچار درد شکم، درد کمر یا سایر اختلالات پزشکی می شوند پس یکی از راه های درمان سردرد خواب کافی است

he430

درمان سردرد با تشخیص و پیشگیری از محرک های سردرد

 محرک های سردرد رایج برای خیلی از افراد دچار سردرد مزمن شامل مواد غذایی کافئین دار مثل قهوه، چای و اکثر نوشابه ها، الکل و پنیر می باشند. هم چنین مصرف غذاهایی که شامل مونوسدیم گلوتامات (MSG) هستند برای درمان سردرد از خوردن این محرک های غذایی پرهیز کنید.

درمان سردرد با استفاده از طب جایگزین

دراوها به عنوان تکیه گاه اصلی افراد دچار سردرد شدید مزمن می باشند. به هر حال یکسری گزینه های دیگر برای انتخاب وجود دارد. هم چنین بیوفیدبک یا نوروفیدبک می توانند سردرد مزمن خیلی از افراد به ویژه سردرد گردنی را تسکین دهند.

  • درمان سردرد با بیوفیدبک

 بیوفیدبک یک درمان غیر تهاجمی در درمان سردرد است که با کمک یک درمان گر یا تکنیسین انجام می شود. یک جلسه ی عادی حدود 30 دقیقه طول می کشد. گیرنده های ساده ای که علایم حیاتی را نظارت می کنند بر روی پوست شما قرار داده می شوند و به سادگی در انتهای جلسه از بدن جدا می شوند. به وسیله ی بیوفیدبک تغییرات بدن را روی صفحه ی مانیتور خواهید دید و متوجه می شوید که آرام هستید یا تحت فشار. به وسیله ی مشاهده واکنش ها بر روی صفحه مانیتور خیلی از افراد می توانند خود را برای تغییر اماده کنند که منجر به آرام سازی بیشتر آن ها می شود.

فرضیه ای که بیوفیدبک بر مبنای آن بنا شد آن است که اگر قادر به کاهش موفقیت آمیز حرارت بدن، فشار خون، نبض، ضربان قلب و سایر علایم حیاتی باشید پس متعاقب آن می توانید احساس آرامش بیشتر و سردرد مزمن کمتری (که بوسیله ی استرس ایجاد می شوند) داشته باشید. استرس اغلب، باعث یک پاسخ جنگ و گریز در بدن می شود که علت شتاب گرفتن تمام علایم حیاتی در هنگام استرس است. شما از چیزهایی که واقعاً عذاب تان می دهند می گریزید یا می ایستید و می جنگید؟ به جای یک مقابله ی فیزیکی شبیه غارنشینان، به طور شفاهی بحث یا مقابله می کنید. این امر باعث افزایش سطح استرس هورمونی می شود. دوره های ثابت از این واکنش های جنگ و گریز منجر به استرس مزمن، اضطراب و در نهایت سردرد راجعه می شود.

بیوفیدبک در هنگامی که انجام می شود، مستقیماً درباره ی آن چه که استرس را از بدن خارج می کند بحث نمی کند، اما در عوض کمک می کند تا تمرکز کرده و پاسخ بدن به محرک های استرس را تنظیم کنید. هنگامی که می توانید واکنش ها را کنترل کنید، اگر چه محرک های استرس هنوز وجود دارند اما احساس غمگینی نخواهید داشت. شما پاسخ به محرک را ادامه می دهید تا بر مبنای پاسخ مناسب شاد و یا غمگین باشید. وقتی شاد یا غمگین هستید علایم حیاتی تغییر خواهند کرد اما اگر بیوفیدبک کار کنید، کنترل بهتری بر روی واکنش های روز به روز برای حوادث روزانه خواهید داشت. بیوفیدبک برای هر فردی کارساز نخواهد بود. اشخاص تیپ A (پرانرژی) ممکن است با مدیرت زمان در این درمان مشکل داشته باشند. زیرا ممکن است آن ها بر روی دستاورد زمانی که اساس بیوفیدبک است متمرکز شده باشند. بیوفیدبک می تواند برای خیلی از مردم دچار سردرد مزمن مفید باشد.

نمی توانید بدانید آن درمان به شما پاسخ می دهد مگر این که برای چندین جلسه آن را امتحان کنید. بعضی محققان اشاره دارند که تکنیک های آرام سازی که در طی جلسات بیوفیدبک یاد گرفته می شوند می تواند در آینده به عنوان یک مرجع در زمانی که افراد دور از کامپیوتر هستند مورد استفاده قرار گیرد. بدین معنی که اگر شما در بیوفیدبک مهارت پیدا کنید، وقتی مملو از استرس هستید ابزار دیگری خواهید داشت. این ابزار می تواند به کاهش خطر گسترش سردرد یا یک مشکل پزشکی دیگر کمک کند. شکل دیگر بیوفیدبک الکترومیوگرافی (EMG) است که گیرنده های ویژه، کشش روی عضلات خاص را اندازه می گیرند و نمایش می دهند.

هم چنین شما یاد می گیرید تا عضلات گرفتار را آرام و شل کنید، به ویژه عضلات صورت، گردن و شانه ها. بیوفیدبک (EMG) می تواند در سردردهای نوع تنشی بسیار مؤثر باشد. در خیلی از موارد بیماران ابتدا شل و آرام سازی عضلانی پیشرفته را یاد می گیرند سپس بیوفیدک EMG. اگر به همه اشکال بیوفیدبک علاقمند هستید از پزشکتان بخواهید متخصصی که در این زمینه فعالیت دارد را به شما معرفی کند. بعضی از پزشکان مثل نورولوژیست ها، بیوفیدبک را پیشنهاد می کنند. هم چنان که بعضی از روانشناسان تن درمان و ورزش درمانی را پیشنهاد می کنند. ما این نوع درمان به طور مکرر در بیماران مبتلا به سردرد، گردن درد، کمردرد، و حتی بیماران دچار اضطراب به کار می گیریم. این یک تکنولوژی قدرت دهنده است که به اشخاص اجازه می دهد قسمت هایی از بدن که معمولاً تحت کنترل اختیاری نیستند را کنترل کنند.

  • درمان سردرد با نوروفیدبک

درمان جدیدتر از بیوفیدبک می باشد، که ممکن است سر درد شما را به طور قابل ملاحظه ای برطرف کند و به عنوان ابزاری جهت پیشگیری از سردردهای بیشتر باشد. نوروفیدبک از الکتروآنسفالوگراف (EEG) استفاده می کند که وسیله ای است که امواج مغزی بیمار را از طریق الکترودهای قرار داده شده در نواحی خاصی از جمجمه اندازه می گیرد. به وسیله ی نوروفیدبک بیماران امواج مغزی را بر روی مانیتور می بینند و هنگامی که آن فعال است بیماران به طور هوشیارانه می توانند امواج مغزی را تغییر دهند. با چنین اقدامی آن ها تعداد و شدت سردرد را کاهش می دهند. نوروفیدبک برای درمان سایر اختلالات مثل افسردگی،  اختلالات خواب، بیش فعالی و کمبود تمرکز در افراد بزرگسال نیز به کار می رود (خیلی از افراد، دچار سردردهای مزمن مبتلا به افسردگی و یا اختلالات خواب هستند). نوروفیدبک مزایای متعددی دارد. ممکن است کمک کند تا تمرکز بیشتری داشته باشید. به هرحال نوروفیدبک یک درمان نسبتاً جدید است که در عین حال بحث برانگیز بوده و هنوز نمی توانیم به بیماران پیشنهاد کنیم. بعضی از پزشکان این شیوه را مناسب می دانند در حالی که سایر هنوز مشکوک هستند.

  • درمان سردرد با طب سوزنی

طب سوزنی در کاهش و درمان اکثر سردردهای مزمن مؤثر است. مطالعات نشان داده طب سوزنی به کاهش تکرار و شدت میگرن کمک می کند. طب سوزنی ممکن است در درمان سردردهای گردنی نیز مؤثر باشد. طب سوزنی چیست؟ استفاده از سوزن های بسیار ریز که در نواحی خاصی از پوست وارد می شود. شکل دیگر طب سوزنی عبارت است از: طب سوزنی الکتریکی، که از سوزن برای انتقال ایمپالس الکتریکی استفاده می کنند. طب سوزنی بر مبنای یک تئوری چینی پیچیده بنا شده است. خیلی از پزشکان اعتقاد دارند آن چه واقعاً در هنگام فعالیت طب سوزنی رخ می دهد آن است که سوزن ها تولیدن آندورفین و مسکن های طبیعی می کنند که به ناحیه ی تحریک شده می فرستند. گاهی اوقات تسکین می تواند کاملاً هیجان آور باشد. خیلی از متخصصان طب سوزنی پزشک نیستند، و ما معتقدیم که بهترین راه برای دریافت درمان از طریق یک پزشک یا یک فرد تعلیم دیده، متخصص و دارای مجوز می باشد.

درمان-سردردهای-میگرنی-طب-سوزنی

  • درمان سردرد با تحریک الکتریکی

بعضی از افراد مبتلا به سردردهای مزمن، داروها، طب سوزنی و سایر درمان ها را امتحان می کنند و هنوز اثری در عدم یا کاهش سردرد نمی بینند. سپس به وسیله ی پزشکان تحریک الکتریکی را آزمایش می کنند که به اختصار (E-stim) نام دارند و پاسخ خوبی هم دریافت می کنند. تحریک الکتریکی برای بعضی افراد مفید و در بعضی افراد اصلاً پاسخگو نیست که هیچ کس هم دلیل آن را نمی داند. به طور معمول تحریک الکتریکی ممکن است در بیماران دچار سردردهای تنشی و یا دردهای اسکلتی عضلانی نظیر آن چه در سردردهای گردنی نسبت به بیماران سایر سردردها یافت می شود بهترین جواب را داشته باشد. درمان یا تحریک الکتریکی را با درد ناشی از شوک الکتریکی اشتباه نگیرید.

تحریک الکتریکی باید یک تحریک ملایم ایجاد کند که شما آن را احساس کنید ولی دردناک نباشد. هم چنین ممکن است قادر به دریافت درمان به وسیله تحریک الکتریکی باشید، که به وسیله ی پزشکتان صورت می گیرد یا این که شما را به یک درمان گر دیگر می دهد. تحریک الکتریکی از طریق پوست (TENS) یا تحریک الکتریکی عصبی پوستی (PENS) ایمپالس های الکتریکی هستند و درمان با تحریک الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند و به معالجه سردردهای مکرر می پردازند. به وسیله ی TENS الکترودها در مکان های ویژه ای روی بدن قرار می گیرند تا سطوح پایین امواج الکتریکی را منتقل کنند. در PENS معمولاً برای انتقال ایمپالس الکتریکی از سوزن به جای الکترود استفاده می شود که باعث کنترل درد می شوند. بعضی از مطالعات نشان داده اند که سردردهای تنشی، میگرن و سایر سردردها، درمان با PENS به طور برجسته ای سردرد بیمار را کاهش می دهد.. هم چنین ضمن آن که سطح فعالیت فیزیکی در طول روز بالاتر از قبل خواهد بود کیفیت خواب نیز بهبود می یابد. TENSو PENS نباید در بیمارانی که پیس میکر یا دستگاه تنظیم کننده قلب دارند مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند و حتی سبب وارد نمودن شوک غیر ضروری به بیمار شود.

  • درمان سردرد با یوگا و تای چی

yoga_3

خیلی از افراد به وسیله ی انجام ورزش های یوگا و تای چی قادر به کسب آرامش می باشند. تای چی شکلی از هنر نظامی چینی است که حرکات حیوانات را شبیه سازی می کند مثل مار و درنا. یوگا شامل یکسری از ورزش های خاص خود می باشد و هم چون تای چی، فرد تمرین ها را از سطح مبتدی شروع می کند. هنگامی که در حرکات و ورزش ها ماهر شوید در نهایت به مراحل پیشرفته وسخت تر قدم می گذارید. هر دو نوع تای چی و یوگا می توانند در فرد احساس کنترل سردرد و آرامش را فراهم کنند.

در این زمینه بخوانید…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up