درمان شانه یخ زده

یکی از اختلالات شایع مفصل شانه، سفت شدن یا فیبروز شدن کپسول مفصلی است که به آن شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده گفته می‌شود که در آن حرکات شانه در همه جهات محدود می‌شود و باعث خشکی شانه می شود.

خانم‌ها به‌مراتب بیشتر از آقایان به بیماری یخ زدگی شانه مبتلا می‌شوند و شیوع آن در دوران میانسالی و پیری بیشتر از دوران جوانی است و معمولاً این بیماری در دهه‌های پنجم و ششم زندگی رخ‌می‌دهد

روش های درمان شانه یخ زده

بیماری شانه یخ زده معمولاً در عرض دو تا سه سال بهتر می شود ولی برای تسریع در سیر بهبودی سندروم شانه یخ زده درمان های زیر انجام می شود. معمولا درمان علت خشکی شانه با استفاده از اقدامات غیر جراحی انجام می گیرد. در صورت عدم پاسخ مناسب درمانی، ممکن است پزشک معالج تصمیم به استفاده از عمل جراحی بگیرد.

* درمان بدون جراحی شانه یخ زده

مهم ترین اقدامات درمان بدون جراحی شانه یخ زده عبارتند از :

در مرحل ابتدایی بیماری شانه یخ زده که بیمار دچار درد است می توان با استفاده از داروهای ضد التهابی و گرم کردن شانه درد را کاهش داد .

مهمترین قسمت درمان شانه یخ زده ، نرمش های کششی مناسب سندروم شانه یخ زده است که تحت نظر فیزیوتراپ برای برگرداندن دامنه حرکت به مفصل انجام می شود.

در صورتی که درد شدید در شانه بیمار مانع از انجام نرمش های کششی شانه یخ زده شود می توان با تزریق داروهای حاوی کورتیکوسترویید در مفصل شانه درد شانه را برای چند هفته کاهش داد تا بیمار بتواند نرمش ها را بطور موثرتری انجام بدهد.

در موارد شدیدتر با استفاده از بلوک عصبی درد شانه بیمار را کاهش داده و نرمش ها ی مناسب شانه یخ زده را با شدت بیشتر انجام می دهند.

* درمان شانه یخ زده با جراحی

اگر درد و ناراحتی بیمار زیاد باشد و به اندازه کافی به درمانهای فوق پاسخ ندهد و یا مانع کار و خواب بیمار شود، سندروم شانه یخ زده باید جراحی گردد. جراحی آن سه نوع است و باید توجه کرد که پس از جراحی هم باید مدتی فیزیوتراپی و ورزش درمانی کرد که هم علائم و نشانه ها رفع گردند وهم مانع انجماد دوباره شانه شود؛ در هر صورت جراحی باعث می شود که بیماری خیلی سریعتر از بین برود.

انواع جراحی برای شانه یخ زده

  • مانور شانه، یا حرکت دادن (دستکاری Manipulation) زیر بیهوشی

در این روش درمان شانه یخ زده ،پس از بیهوشی، شانه بیمار در تمام جهات کشیده و چرخانده می شود تا دامنه حرکتی طبیعی بدست آید و معمولاً پس آن یک تزریق کورتون هم به مفصل شانه انجام می شود. یکی از خطرات این روش، هرچند با امکان ناچیز، شکستگی استخوان بازو حین مانور چرخاندن آن است.

  • جراحی باز

این یک روش قدیمی برای درمان شانه یخ زده است و امروزه کمتر استفاده می شود. در این روش با برش جراحی باز، کپسول سفت شده شانه بریده و آزاد می شود. بخصوص اگر شانه منجمد پس از جراحی های قبلی شانه رخ داده باشد، ممکن است از روش جراحی باز برای درمان آن استفاده شود.

  • جراحی آرتروسکوپیک

این روش به غلط به روش لیزری مشهور است. آزادسازی کپسول مفصلی با این روش یک روش کم عارضه ای است که طی سالهای اخیر رایج شده و نتایج خوبی هم داشته است. طی این عمل ممکن است کمی مانور شانه هم برای آزاد سازی بهتر کپسول شانه انجام شود.

کدام روش جراحی درمان شانه یخ زده بهتر است ؟

هر کدام از روشهای فوق برای درمان شانه یخ زده مزایا و معایبی دارند. امروزه به نظر می رسد که روش آرتروسکوپیک، بهترین روش درمان شانه یخ زده باشد. معمولاً جراح برحسب شرایط بیمار و توانایی و امکانات خود، یکی سه روش جراحی فوق را انتخاب و به بیمار پیشنهاد می کند. مثل هر عمل جراحی دیگری، اینجا هم موفقیت عمل 100% نیست و پزشک نباید قول بهبودی 100% به بیمار بدهد. در مجموع موفقیت اعمال جراحی برای شانه یخ زده 90% در نظر گرفته می شود.

  • خواننده گرامی

  • پیشنهاد میشود مطلب ” ورزش درد شانه ” را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up